VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj má nového hejtmana, stal se jím Stanislav Eichler

Liberecký kraj - Už i Liberecký kraj má od včerejška svého nového hejtmana. Podle předpokladů se jím stal Stanislav Eichler z vítězné ČSSD.

29.11.2008 12
SDÍLEJ:

Stanislav Eichler při zvolení hejtmanem Libereckého kraje.Foto: Deník/Petr Šimr

Liberecký kraj byl posledním v České republice, který čekal na volbu svého symbolu, hejtmana kraje.

Od včerejška je i na severovýchodu Čech jasno. Kraj povede nadcházející čtyři roky zkušený manažer Stanislav Eichler, lídr krajské ČSSD.
Z pětačtyřicetičlenného nově zvoleného zastupitelstva, ve kterém má ČSSD 15 křesel, KSČM 8, Starostové pro Liberecký kraj (SLK) 7, Strana pro otevřenou společnost (SOS) 3 a opoziční ODS 12 křesel, pro něj při hlasování zvedlo ruku 27 zastupitelů, 17 bylo proti a jeden se zdržel hlasování.
Hlasování poprvé v historii voleb do Rady kraje a volby hejtmana probíhala aklamací, to znamená veřejně. Změně jednacího a volebního řádu však předcházela diskuze.

Poprvé proběhla volba veřejně

„Navrhujeme volbu aklamací, protože pouze takový způsob je dostatečně transparentní,“ zdůvodnil požadavek na změnu za ČSSD její člen a krajský zastupitel Michal Kraus. Proti byli zastupitelé za SLK a ODS. Podle jejich shodného vyjádření veřejná volba popírá demokracii.

„Nechápu takový návrh. Většina krajů volí tajně, po dvakrát se v Libereckém kraji také volilo tajně. Nevím, k čemu má změna sloužit. Návrh nepodpoříme, nevidíme k tomu jediný důvod,“ zdůraznil bývalý liberecký primátor Jiří Drda, který v letošních krajských volbách kandidoval za SLK.
Kromě jiného pak reagoval na poznámky klubu ČSSD, který v tomto týdnu uvedl o SLK, že spíše než hnutím jsou sedmi individualitami. „Ano, nejsme stádo, které jde slepě za svým vůdcem. U nás demokracie funguje,“ doplnil Drda.

Volba jak hejtmana, tak i jeho náměstků a členů Rady kraje veřejně nakonec proběhla. Většinově ji odsouhlasilo pětadvacet zastupitelů, dvacet se jich postavilo proti.

Klub ČSSD podpořili svými hlasy zástupci SOS a především pak zastupitelé KSČM, kteří přislíbili vítězné straně podporu, stvrzenou písemnou dohodou.
Díky jejich hlasům pak hladce proběhlo hlasování o jednotlivých náměstcích a uvolněných členech Rady Libereckého kraje.

Statutárním náměstkem hejtmana, který je jeho plně kompetentním zástupcem v době jeho nepřítomnosti, se stala Lidie Vajnerová z SOS, která je jedinou členkou rady z řad mimo klub ČSSD. Zároveň je pověřená vedením Resortu pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Náměstkem pro školství, mládež, tělovýchovu a sport se v nadcházejícím volebním období stane Radek Cikl, hospodářství, regionální rozvoj, Evropské fondy a rozvoj venkova bude mít na starosti nově náměstek Vít Příkaský a o dopravu se bude starat náměstek hejtmana Martin Sepp. Zbylé čtyři resorty povedou uvolnění členové Rady kraje. Zastupitelé zvolili kandidáty navrhované klubem ČSSD. Resort ekonomiky, investic, správy majetku a územní plánování povede Zdeněk Bursa, zemědělství a životní prostředí Jaroslav Podzimek a zdravotnictví Pavel Novák.

Až do včerejšího ustavujícího zasedání nebylo jasné, kdo dostane na starosti resort sociálních věcí a menšin. ČSSD při minulých jednáních nabídla post zástupci SLK, řediteli jabloneckého divadla Pavlu Žurovi, ten však nabídku odmítl. Zastupitelé tedy včera odhlasovali jako radního pro tento resort dalšího zástupce ČSSD Pavla Petráčka.

Nově zvolený hejtman při své úvodní řeči poděkoval odstupujícímu hejtmanovi Petru Skokanovi a zároveň i celému krajskému úřadu za spolupráci při předávání vedení kraje. „Především bych chtěl poděkovat za přípravu rozpočtu ke schválení, díky které se vyhneme rozpočtovému provizoriu, jež by nám znemožnilo čerpat peníze z Evropské unie,“ uvedl Eichler s tím, že přebírání veškerých odborů proběhlo v naprostém klidu. Kromě toho pak dodal, že bude ve své funkci jednat tak, aby všechny přesvědčil, že byl dobrou volbou. „Předchozí načerpané zkušenosti z manažerských pozic využiji k vedení kraje,“ dodal.

Autor: Pavlína Stránská

29.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení