Pět středních škol plánuje sloučit Liberecký kraj. Mezi skupinou, která dostala černého Petra, je Gymnázium v Mimoni a Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově. Změny čekají i na českolipskou Střední odbornou školu Lužická nebo SOŠ a SOU 28. října. Ty všechny jsou součástí návrhu na optimalizaci krajského školství, který zveřejnil náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl.

Je to zbytečné

„Po odchodu sovětské armády z vojenského prostoru je zbytečné udržovat mimoňské gymnázium v takovém rozsahu, jako funguje nyní. Cílem je zrušit jednu třídu víceletého gymnázia, proto dojde k jeho postupnému přemístění na gymnázium v České Lípě,“ vysvětlila na adresu Gymnázia v Mimoni Jiřina Princová, vedoucí odboru školství Libereckého kraje.

Nesouhlasí

S tím ale nesouhlasí starosta Mimoně František Kaiser. „Dojíždějí sem studenti ze Stráže pod Ralskem, Ralska a dalších okolních obcí a měst. Cesta do školy jim zabere patnáct minut, přitom do České Lípy je to s ohledem na dopravní spojení až hodina,“ řekl František Kaiser.

Také zdůraznil, že je mimoňské gymnázium aktivní a jeho vedení je úspěšné v získávání dotačních titulů. V posledních čtyřech letech do něj hodně investovala ze svého rozpočtu samotná Mimoň, okolní města nebo sponzoři.

„Budeme usilovat o zachování našeho gymnázia. V nejkrajnějším případě jsme ochotní se sami stát zřizovatelem školy,“ podotkl František Kaiser a připomněl, že zdejší gymnázium již jednou svoji existenci obhájilo., když jej chtělo předchozí krajské vedení sloučit.

Známý je záměr kraje na sloučení sklářských škol v Kamenickém Šenově a Novém Boru. Ten vyvolal řadu protestů a v úterý jej krajští zastupitelé zamítli.
Změny se fakticky začnou projevovat od září 2012, kdy se přestane nabírat do prvních ročníků. Děti ve vyšších ročnících na škole normálně dostudují.

Změny se budou týkat hlavně oborů.

Zaměří se na dívky

Konkrétně na Českolipsku je podle Jiřiny Princové oproti ostatním okresům nadbytek učebních oborů. Chybí tu naopak maturitní obory a ty, které jsou zaměřené na dívky.

Proto by měla SOŠ a SOU 28. října v České Lípě převést objekt a obory v Dubické ulici na českolipskou průmyslovku. „Chceme ve škole 28. října zřídit obory kosmetické služby a kadeřnice, aby tu našly uplatnění i dívky,“ vysvětlil Radek Cikl.

Obory ze SOŠ Lužické se přemístí do Doks proto, že je to zemědělsky profilovaná škola.

S využitím ČTK