Při příležitosti odtržení obou krajů od sebe udělilo vedení policistů patnácti strážcům zákona medaile za zásluhy. Ocenění byli ti, kteří se zasloužili o vznik krajského ředitelství. Tak dostal medaili i hejtman Stanislav Eichler.

“Krajské ředitelství policie bude ustanoveno oficiálně od 1. ledna příštího roku. Zatím, než postavíme novou budovu, budou pracovníci sídlit v provizorních podmínkách,“ řekl policejní prezident Oldřich Martinů.

Sídlo krajské policie vyroste v liberecké Pastýřské ulici, tam, kde je dnes okresní ředitelství. Nejprve budou muset stavbaři zbourat jednu ze dvou starých budov v Pastýřské, a pak na jejím místě začnou stavět dům nový. Krajské ředitelství spolkne kolem 320 milionů korun, a mělo by být hotové v roce 2011, nejpozději v roce 2012.

„Budeme mít v Libereckém kraji podstav. Lidi ale chybějí i jinde. Není to proto, že by k policii nechtěl nikdo jít. Nemáme na nové lidi peníze, proto jich budeme mít méně i v příštím roce,“ poznamenal Oldřich Martinů.

Nebyly spory

Jak upozornil krajský policejní ředitel Milan Franko, k prvnímu lednu příštího roku bude policistům v kraji chybět zhruba 150 lidí, což je asi 10 procent. Pro krajského ředitelství je vyčleněno 1455 míst pro policisty a dalších 322 míst pro občanské zaměstnance.

„Jsem moc rád, že Semilsko bude konečně patřit do Libereckého kraje. Dosud totiž tento okres spadal pod Hradec Králové. Krajské ředitelství tak bude obsluhovat celý kraj. Vznikne v něm několik nových odborů a do Liberce se převede asi jedna třetina techniky, aut a dalšího vybavení, která dřív patřila Ústí,“ vysvětlil Milan Franko.

Rozdělení jediné severočeské policie na dva kraje proběhlo podle ústeckého ředitele Jiřího Vorálka v klidu a bez jakýchkoli kritických připomínek.
„Liberecký kraj je ze všech šesti nových krajů, které v republice od ledna vznikají, jediným, kde při rozdělování nevznikaly žádné spory,“ zdůraznil Jiří Vorálek. „Není mi líto toho, že jsme přišli o Liberecký kraj. Osobně jsem velmi rád, že se Liberec osamostatnil,“ upozornil.

Pro novou budovu státní policie měl Liberecký kraj ještě vloni vyčleněno kolem 45 milionů korun. Pak ale přišla krize, tudíž příspěvek na ni zastupitelé zamítli.
„V roce 2008 jsme měli v hospodaření kraje přebytek 500 milionů korun, proto jsme byli rozhodnutí, že na stavbu přidáme ve třech etapách dohromady 45 milionů. Ale přišla krize, klesly příjmy z daní a naší prioritou se staly jiné oblasti. Například sociální služby a školství,“ řekl hejtman Stanislav Eichler.