Za triumf obdrží vedle Zlaté stuhy a postupu do republikového finále také finanční ocenění ve výši milion korun z ministerstva pro místní rozvoj. Liberecký kraj mu také umožní čerpat dotaci z Programu obnovy venkova ve výši půl milionu korun.

„Máme především skvělý pocit z dobře vykonané práce. Využijeme i finanční odměnu a Zlatou stuhu, kterou se budeme moci v budoucnu jako obec prezentovat,“ komentoval úspěch svojkovský starosta Gustav Pilz.

O účasti v soutěži přemýšleli místní lidé asi před dvěma roky, přihlášku podali až na letošní 25. ročník. „Veškerou přípravu jsme rozjeli v dubnu. Když máte okolo sebe skvělý kulturní výbor a spoluobčany, tak věříte v dobrý verdikt,“ řekl Pilz.

Ke štěstí podle něj obci schází ještě dokončení oprav některých komunikací a výstavba zázemí pro sportoviště. „Hlavně se musíme pokusit zpomalit průjezd obcí, část motoristů tudy jezdí bezohledně,“ zmínil starosta.

Komisaři projeli vesnice během června a posuzovali řadu aspektů, například společenský život v obci, aktivity místních lidí, podnikání, občanskou vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péči o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci nebo připravované záměry a informační technologie obce. Každá obec měla na svou prezentaci maximálně dvě hodiny.

„Nejlépe si vedl právě Svojkov, bylo cítit, že tam lidé jsou semknuti, ves berou za svou,“ sdělil jeden z porotců Jan Sviták, starosta obce Prysk, která titul získala v roce 2016. Ze své zkušenosti v Prysku ví, že soutěž semkla celou vesnici a „nakopla“ společenský život. „I nyní jsme na něj kladli hlavní důraz, protože třeba rozdíly v infrastrukturách soutěžících jsou většinou malé,“ dodal Jan Sviták.

Svojkov, kde žije 245 obyvatel, bodoval také v přístupu k celkovému rozvoji obce, v oblasti vzdělávání, práce s mládeží a spolkové činnosti. Příkladně zde pečují o historické a přírodní památky. „Mám z toho radost. Makala velká část obce, a to na přihlášení i na prezentaci,“ uvedl člen kulturní komise obce Jiří Haidl, který ve Svojkově fouká krásné sklo.

Slavnostní předání cen se uskuteční 13. srpna přímo ve vítězné obci. Na začátku září pak navštíví Svojkov celostátní komise soutěže, která ze 13 finalistů z jednotlivých krajů vybere letošního vítěze. Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2019 bude vyhlášen 14. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

„O soutěž letos projevilo zájem přes 200 obcí z celé republiky. To je méně než loni. Proto nás těší, že v našem kraji se jich do krajského kola přihlásilo o dvě více než loni,“ sdělil radní Libereckého kraje Jiří Löffelmann.

V Libereckém kraji se rozhodlo do klání vstoupit 16 obcí. Z toho šest z Liberecka, jedna z Jablonecka, pět ze Semilska a čtyři z Českolipska: Kravaře, Svojkov, Polevsko a město Stráž pod Ralskem.