VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajští hygienici chtějí další měření ve školce

Dubá - Bez výsledků z měření azbestu v ovzduší mateřinky v Dubé za simulovaného provozu nerozhodne ředitel krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta o tom, zda se děti vrátí do mateřinky zpět.

27.1.2012
SDÍLEJ:

Zpět do budovy mateřské školy se vrátí předškoláci z Dubé a okolí. Na jak dlouho, nikdo neví.Foto: Deník/Petr Šimr

Jedním z hlavních témat, která se probírala na středeční společné schůzce mezi zainteresovanými stranami v kauze azbestu v mateřské školce v Dubé, bylo, zda se po prosincovém pozitivním výsledku měření azbestových vláken v ovzduší mateřinky vrátí děti do budovy zpět, či nikoliv. Konečné rozhodnutí je na krajských hygienicích. Ředitel krajské hygienické stanice se sídlem v Liberci Vladimír Valenta řekl, že o návratu dětí nemůže rozhodnout na základě jednoho pozitivního výsledku a proto chce měřit dál.

„Vzhledem k tomu, že nevíme přesně, odkud se azbest do školky v Dubé dostal, nestačí nám jen jeden pozitivní výsledek měření k tomu, abychom řekli ano, zítra se děti mohou nastěhovat zpátky,“ řekl na středeční schůzce v Dubé Vladimír Valenta.

Děti ve školce při měření nebudou

Výsledek měření azbestových vláken v ovzduší mateřské školy v Dubé z konce prosince, které vyšlo výrazně pod stanovený limit, vzbudil v podstatě dvojí reakci. Za prvé se prokázalo, že intenzivní čistění v prostorách školky mělo efekt a vysoké hodnoty se podařilo srazit na zhruba 250 vláken na metr krychlový.

Zároveň ale výsledek vyvolal další debatu o tom, odkud se tedy azbest do školky dostal. Mezi některými rodiči panuje obava, aby se poté, co se děti do školky vrátí, neobjevil azbest v ovzduší znovu.

Ptali se tedy představitelů města, zda je možné, že se bude v mateřince měřit znovu. „Měření z listopadu loňského roku, které proběhlo na naši objednávku, vyšlo tak, jak vyšlo. Pokud se ale vedení města rozhodne, že bude chtít školku dál používat, postup by měl být následující. Ve školce se bude měřit za simulovaného provozu. Pokud hodnoty vyjdou dobře, přicházelo by teprve potom v úvahu děti vrátit zpět,“ upřesnil Vladimír Valenta.

Simulovaný provoz rozhodně neznamená, že děti v budově mateřinky fyzicky budou. Podle Valenty existují technologické postupy, které dokáží v objektu navodit takové prostředí, jako kdyby tam předškoláci byli. Měřit by se mělo v průběhu února. „Záležitost zdejší mateřinky nepustíme ze zřetele, situaci budeme průběžně monitorovat. Zhruba po roce chceme udělat další měření,“ doplnil Valenta.

V listopadu loňského roku naměřili krajští hygienici v dubské školce až sedminásobně překročené limity pro výskyt azbestových vláken v ovzduší. Hraniční hodnoty se ale v budově objevily už v roce 2008. Nikdo teď nedokáže přesně říci, po jak dlouhou dobu a jak vysokým koncentracím azbestových vláken v ovzduší byly děti ve školce vystavené.

Sledovací skupina zatím nebude

„Přemýšlel jsem o tom, že vybranou skupinu dětí z mateřinky v Dubé budu dlouhodoběji sledovat kvůli případným zdravotním komplikacím. Odborníci mě ale ujistili, že v tomto případě to není nutné,“ podotkl Vladimír Valenta. Také ale doplnil, že v momentě, kdy by někdo z řad odborné veřejnosti měl na celou situaci jiný názor, bude o zřízení kontrolní skupiny dál uvažovat.

„Chci se nyní zeptat přítomných rodičů, kdo z nich by se přikláněl k tomu, aby se děti do školky vrátily zpět. Samozřejmě pokud všechna měření, která tady nastínil pan ředitel Valenta, dopadnou dobře,“ vyzvala k hlasování rodiče na středeční schůzce starostka Dubé Zdeňka Šepsová.

Pro zvedla ruku většina rodičů, kteří v místnosti byli. „Chtěla jsem jen znát názor rodičů, abychom o něm věděli, až se budeme s ostatními zastupiteli bavit o tom, co udělat s budovou školky dál,“ doplnila Šepsová.

Autor: Kristýna Brožová

27.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení