Z REGIONU

Zlikvidují nebezpečné odpady v Dubé a v Boru

Dlouholeté úniky ropných látek a dalších chemikálií v novoborském areálu bývalých Závodů průmyslové automatizace dlouhodobě ohrožují zdroje pitné vody. Areál navíc leží v záplavovém území řeky Šporky. Další problematickou oblastí, zasaženou na Českolipsku ekologickou zátěží, je areál zaniklé firmy v Dubé u Nového Bernštejna. Nacházejí se zde stovky sudů s nebezpečnými chemikáliemi. Konkrétní projekty, během kterých budou obě lokality v blízké budoucnosti vyčištěny, představí Liberecký kraj už příští týden.

Hasiči čtyři měsíce testují nová auta

Hasiči v Libereckém kraji budou do konce dubna testovat dva vozy Dacia Duster opatřené pohonem všech kol. „Vozy si vyzkouší příslušníci na většině stanicí. Chceme prověřit silniční schopnosti, ale zaměříme se na jejich terénní vlastnosti. I já mám v plánu si jízdu v Dacii vyzkoušet,“ dodal ředitel krajských profesionálních hasičů Luděk Prudil.

ČESKÁ LÍPA

Přestavba křižovatek na Svárově

Na letošní rok plánuje město Česká Lípa začít s přestavbou dvou frekventovaných křižovatek na sídlišti Svárov. Cílem je zvýšit bezpečnost chodců a řidičům zajistit lepší přehled o dění. Jedná se o lokalitu ulic Českých bratří, Partyzánská a Nebeského. „Jde nám o nové řešení celého prostoru, kde chceme vybudovat i chybějící chodníky,“ říká místostarosta Juraj Raninec. Nyní čeká město na stavební povolení.

Bál se svojí manželky, a tak si ustlal u auta

V garážích pod obchodním centrem Albert nalezl tamější vrátný ležícího muže. Nevěděl, zda nepotřebuje nějak pomoci, a tak se obrátil na tísňovou linku 156 a přivolal hlídku strážníků městské policie. Ti zjistili, že muž leží vedle svého auta. Poté, co se muž probral, strážníkům vysvětlil své chování tím, že se s kamarády opil. Kumpáni ho převezli do garáže k autu. Jenže on se bojí jít v tomto stavu domů, protože by naštval svoji manželku a z toho má strach. Proto se chce vyspat z nejhoršího a pak teprve jít domů.

Opravují školní hřiště na Slovance

Loni na podzim se město Česká Lípa pustilo do rozsáhlé revitalizace venkovního sportoviště u Základní školy na Slovance. Jde o investici za více než 12 milionů a její realizace je rozfázována do tří základních etap. První etapu představují veškeré zemní práce, které tu byly zahájeny v říjnu a jejich dokončení ovlivní v první řadě vývoj počasí. Jako první by pak letos na jaře mělo být na Slovance dokončeno víceúčelové hřiště s umělým povrchem. V rámci poslední etapy, jejíž ukončení se plánuje na závěr letních prázdnin, bude vybudován moderní atletický ovál s polyuretanovým povrchem a fotbalové hřiště s umělým trávníkem III. generace. Město se snaží, aby bylo hřiště hotové do nového školního roku.

První českolipské miminko je Jirka

První občánek České Lípy je chlapeček Pavel Jelínek. Narodil se 1. ledna, vážil 3,2 kg a měřil 50 centimetrů. Gratulaci a dárek mamince Boženě Kováčové přišli zástupci města místostarosta Juraj Raninec, místostarostka Alena Šafránková a také generální ředitel nemocnice Pavel Marek a zástupci porodnického oddělení. Od vedení města dostala maminka květiny a šek na nákup dětské výbavičky v hodnotě 5 000 korun.

Rodičům Boženě Kováčové a Pavlu Jelínkovi z České Lípy se v pondělí 1. ledna v 5.00 hodin narodil syn Pavel Jelínek. Měřil 50 cm a vážil 3,20 kg.

Vyměnil půlnoční sekt za mobil

Chladící se lahev sektu nalákala v posledních hodinách loňského roku třiadvacetiletého mladíka. Pro šumivé osvěžení neváhal vylézt na balkón jednoho z panelových domů na českolipském sídlišti. Majitel bytu sice zaznamenal šramot, ale než došel na balkón, mladík byl i s „úlovkem“ pryč. Co po něm naopak zůstalo, byl jeho mobilní telefon. To si záhy uvědomil i on sám a rozhodl se pro opětovnou návštěvu. „K jeho nemilému překvapení však již byli na místě policisté přivolaní majitelem,“ uvedl policejní mluvčí Vojtěch Robovský s tím, že mladík strávil přelom roku v policejní cele.

ČLT vede nový předseda představenstva

Od 1. ledna je novým předsedou představenstva společností Českolipská teplárenská a Českolipské teplo Radomír Ondra. Skupina MVV Energie CZ, pod kterou obě energetické firmy spadají, to uvedla v tiskové zprávě s tím, že Ondra dále zůstává i ve vedení společnosti e.services, s.r.o. Radomír Ondra působí ve skupině MVV Energie CZ již od roku 2003. Nejdříve byl místopředsedou představenstva v TERMO Děčín, a.s. Od roku 2011 do současnosti je předsedou sboru jednatelů dceřiné společnosti e.services, s.r.o.

Zlodějka šla po květinách

V okrádání obchodníků známá českolipská recidivistka pokračuje. Tentokrát se jí zalíbily květiny na Jeřábkově náměstí, kde žena sebrala naaranžovaný truhlík v hodnotě 200 Kč. Strážníci ženu po chvíli nalezli na náměstí, kde vycházela z květinářství Belis, už bez truhlíku, zato s pugétem 40 ks tulipánů, které nezaplatila. Jejich hodnota je 882 Kč. Nejprve strážníci doprovodili zlodějku i s květinami zpět, aby je vrátila. Dopátrali se také osudu truhlíku. Věnovala ho obsluze u přepážky na poště. Recidivistce přibyl další přestupek proti majetku.

DOKSY

Opět diskutovali se starostkou

Občany v Doksech zajímají budoucí investice i stávající potíže města. Diskutují pomocí sociální stránky se starostkou Evou Burešovou, které se ptají online. Starostka kromě odpovědí popsala během středečního vysílání hlavní položky městského rozpočtu na letošní rok. Doksy se v letošním roce zaměří na opravu silnic, úpravy kolem fotbalového hřiště i u dalších ulic, jako například před zdravotním střediskem. Pokračovat se bude i s opravami kolem pláže, na řadě bude cesta k zadnímu vstupu na pláž. Dojde i na obnovy ulic ve Starých Splavech.

DUBÁ

Na zkrášlení domů mohou dostat tisíce

Až deset tisíc korun mohou majitelé rodinných i bytových domů v Dubé získat od města na opravy a renovace fasád nebo oken. Příspěvek má majitele objektů motivovat ke zlepšování vzhledu obce. Další dotaci mohou lidé získat i na něco okem neviditelného. V místech, kde v Dubé nevede kanalizace, mohou majitelé domů zažádat o podporu na zařízení domovní čistírny odpadních vod 5 000 korun za jednu v objektu hlášenou osobu. Pro letošek Dubá na oba účely vyčlenila 150 000 korun, žádosti je možné podávat od února.

SPORT

Na turnaji byl nejlepší Macela

Vítězem 15. ročníku memoriálu Zbyňka Mrhy ve stolním tenisu se stal odchovanec Nového Boru Petr Macela, v současnosti druholigový hráč Moravského Krumlova. Ve finále porazil dalšího ligového borce Václava Hrušku ml. 3:1 na sety. Semifinále, to byla konečná pro domácí divizní hráče Františka Justa a Miloše Flanderku. Nejlepším párem v soutěži čtyřher byl opět Petr Macela spolu s ligovou hráčkou Turnova Jitkou Janouškovou. Ve finále si po boji poradili z Františkem Justem a Milošem Flanderkou 3:2 na sety. První místo v turnaji útěchy patří Jiřímu Štěpánkovi z Teplic.