Z REGIONU

Stát dá miliardy na obnovu přírody po těžbě uranu

Vláda v loňském roce schválila uvolnění 6,85 miliard korun na likvidaci následků těžby uranu ve Stráži pod Ralskem. Současný plán počítá s pokrytím rekultivací do roku 2022. Není bez zajímavosti, že od příštího roku už nebude sanace škod hrazená z takzvaného Privatizačního fondu (financovaného z výnosů dividend státních podniků ČEZ, ČEPRO a dalších; pozn. red.), ale z rozpočtu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Přihlášky do Zlatého erbu končí do konce ledna

Do konce ledna mají obce Českolipska možnost přihlásit se do krajského kola soutěže Zlatý erb. Soutěž je určena městům a obcím, které mají oficiální webové stránky, elektronické služby nebo turistické webové prezentace. „Smysl soutěže spočívá nejen ve srovnání webů jednotlivých měst a obcí, ale jejich webmasterům a provozovatelům poskytuje také užitečné informace a hodnocení pro další zlepšování,“ vysvětluje radní Libereckého kraje Radka Loučková Kotasová, jejíž resort krajské kolo soutěže organizuje. Slavnostní vyhlášení výsledků krajského kola soutěže Zlatý erb se uskuteční 15. března v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje. Formulář přihlášky do všech kategorií soutěže je k dispozici na webu www.zlatyerb.cz.

ČESKÁ LÍPA

Proběhne další veletrh práce

Téměř dvacítka zaměstnavatelů se bude prezentovat na letošním Veletrhu práce, který proběhne v úterý 23. ledna v prostorách kulturního domu v České Lípě od 9 do 16 hodin. Návštěvníkům představí nabídky práce a brigád z různých odvětví, předají jim přehledné informace o firmách a pracovních pozicích nejen v regionu a připraveny budou i přednášky, které poradí, jak se připravit na pracovní pohovor, jak udělat dobrý první dojem nebo jak sepsat motivační dopis.

Kvůli divočákům se sejdou s majiteli pozemků

Česká Lípa hodlá v lokalitě Holý vrch vysekat plochy zarostlé rákosem. Je to prý nejdůležitější opatření, jak znesnadnit divokým prasatům noční výpravy za potravou na blízké sídliště. Pozemky nepatří jen městu, proto se jeho zástupci v nejbližší době sejdou s vlastníky. „Věřím, že se s majiteli domluvíme. Posekat musíme do konce ledna, neboť během února v něm začnou hnízdit ptáci,“ říká místostarostka Alena Šafránková.

Kradli plaňky na zátop

Oplocení lesní školky v českolipském městském parku si vyhlédla dvojice zlodějů. Muži vylamovali plaňky z plotu a ukládali si je do připravené tašky. Když se jich pěší hlídka, která prováděla kontrolu parku, zeptala na důvod počínání, shodli se, že dřevo mají na topení. Po vyčíslení vzniklé škody přestupek proti majetku projedná správní orgán.

Tradice Kruhu přátel hudby znovu ožije

Společnost Bohemorum, dlouholetý pořadatel MHF Lípa Musica, obnovuje od ledna tradici pořádání cyklu komorních koncertů v České Lípě v rámci Kruhu přátel hudby. Ten startuje již v úterý 23. ledna koncertem mladého ansámblu Kalabis Quintet v Centru textilního tisku. Až do prvního koncertu zůstává v prodeji zvýhodněné abonmá na celý cyklus, a to se slevou 20 %. Zbylé vstupenky jsou k zakoupení ve festivalové pokladně či online na www.lipamusica.cz. V rámci cyklu proběhne letos šest koncertů.

Při rušení nočního klidu se nenechali vyrušit

Lidé, kteří bydlí v sousedství restaurace v Sokolské ulici v České Lípě, bývají rušení hlukem vycházejícím z tohoto zařízení. Nejinak tomu bylo sobotní noci, kdy hudba z večírku obtěžovala okolí. Ačkoliv organizátor ujistil strážníky, že hudbu ztlumí, pokračovali hosté v hlučné zábavě i dál. „Strážníci událost zdokumentovali, naměřili hladinu hluku a přestupek proti veřejnému pořádku dořeší správní orgán,“ uvedla mluvčí českolipské Městské policie Eva Vlastníková.

NOVÝ BOR

Na náměstí už se může parkovat, zatím bezplatně

Řidiči mohou opět parkovat na náměstí Míru v Novém Boru. To na více než půl roku uzavřela rekonstrukce historického centra města. „Povolení k předčasnému užívání plochy už nabylo právní moci a mohli jsme náměstí otevřít i pro řidiče,“ vysvětluje vedoucí odboru rozvoje města Jiří Jeništa. Až do ukončení kolaudace mohou řidiči parkovat na náměstí bezplatně. Poté budou parkovací stání ve všední dny od 8 do 17 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin na náměstí a v úseku od městského úřadu k restauraci La Plaza zpoplatněná. První půlhodina bude zdarma, poté vyjde hodina parkování na 20 korun, přičemž se cena bude účtovat po minutách.

CVIKOV

Cvikov spustil mobilní rozhlas

Města i obce stále více využívají moderní nástroje. Pozadu nejsou ani ve využívání aplikací. Ve Cvikově na přelomu roku spustili aplikaci Mobilní rozhlas, díky které mohou lidé dostávat nejaktuálnější informace o dění ve městě, upozornění na odstávky energií, čištění ulic, pozvánky na kulturní události apod. Zájemci se mohou registrovat na webu cvikov.mobilnirozhlas.cz. Aplikace Můj rozhlas také obyvatelům města umožní rychle upozornit radnici na nedostatky ve městě. Přes funkci ZmapujTo je možné poslat foto černé skládky, zničeného veřejného majetku, a podobně.

HORNÍ POLICE

Brzy se dočkají kompostérů

Kompostéry do domácností, to bude novinka letošního roku pro obyvatele Horní Libchavy. Díky úspěšné žádosti o dotaci ve spolupráci se Svazkem obcí Peklo obec během února obdrží nádoby na biologický odpad, které poté rozdá občanům. Zapůjčení je bezplatné a podmínkou je jen podepsání smlouvy o výpůjčce na dobu pěti let. Po uplynutí této doby přejde kompostér do vlastnictví člena domácnosti.