V lindavské sklárně se rodí ceny Thálie

Lindava - Skláři a brusiči lindavské sklárny Ajeto připravují už po třiadvacáté ceny Thálie pro hereckou asociaci. Ocenění, jehož podobu navrhl před lety architekt a designér Bořek Šípek, převezmou laureáti 26. března v Národním divadle v Praze. Výrobní postup skleněných cen zůstal i letos stejný. Na cenách se ve sklárně pracuje zhruba dva měsíce, dva týdny na huti a pak brusič pracuje na jedné ceně asi dva dny. „Do Prahy se ceny povezou až týden před předáváním," doplnil ředitel firmy Jaroslav Turnhöfer. Ceny Thálie se v Ajetu vyrábějí už od roku 1993. Nejprve tu vznikaly podle návrhu akademického malíře Josefa Sekyry. Od roku 2003 ale mají podobu, jakou jim navrhl nedávno zesnulý Bořek Šípek.

Společný život jen sliboval

Česká Lípa - S příslibem společného bytí vylákal sedmatřicetiletý muž částku 56 tisíc korun od své o dva roky starší blízké přítelkyně. Peníze měly sloužit jako počáteční výdaje pro stavbu společného rodinného domku. Zbytek nákladů měl dotyčný financovat z dědictví po své matce, ale po určité době zmizel a zanechal ženě nejen zlomené srdce, ale protože si pro něj finanční obnos musela vypůjčit, tak také dluhy. Žena jeho čin oznámila policii, která případ v současné době vyšetřuje. „Zajímavé je i to, že se matka muže těší stále dobrému zdraví, i když ji už její syn ve svém vyprávění dávno pohřbil," sdělila k případu policejní mluvčí Ivana Baláková. Jedná se tak o další případ, kdy někdo cynicky zneužil lidské důvěřivosti a touhy po lásce.

Viktorka nemoc porazila, vzkázal malíř, který jí pomohl

Česká Lípa - Koncem minulého roku jsme čtenáře informovali o emotivně velmi silném příběhu malé Viktorky Pavlasové z České Lípy. Dívce a její rodině se loni v létě radikálně změnil život poté, co Viktorce lékaři odhalili zhoubný nádor měkkých tkání s metastází do plic a kostí. Malé holčičce tehdy rychlou aukcí svého obrazu na sociální síti pomohl mladý českolipský malíř Michal Janovský. Na facebooku nechal vydražit svůj obraz s názvem Stařenka. Dílo lidé vydražili během jednoho dne za neuvěřitelných 15 554 korun. „Stařenka ze všech mých obrazů vzbudila nejvíce reakcí a emocí a já osobně vnímám tuto kresbu optimisticky, protože každý by se měl dožít vrásek," vysvětlil malíř, proč obraz věnoval do aukce. Nyní malíři přišla od rodiny Viktorky dobrá zpráva. „Viktorka tu potvoru porazila a je vše na dobré cestě, aby se již brzy z nemoci dostala," popisuje Janovský vzkaz od maminky Viktorky.

Další nehoda v Horní Polici

Horní Police - Není tomu poprvé, kdy se v ulici 9. května v Horní Polici stala dopravní nehoda. V sobotu 27. února v ranních hodinách oslnilo nízké slunce řidičku žlutého Renaultu Megane a ta kvůli tomu vjela částečně do protisměru, kde se bočně střetla s projíždějícím vozidlem Škoda Octavia. Následkem střetu se vozidlo dostalo do protisměru úplně a čelně se srazilo s protijedoucím automobilem Peugeot 106, ve kterém jely dvě ženy. Na místo byly přivolány složky integrovaného záchranného systému. „Obě ženy z peugeotu byly s lehkými zraněními převezeny k vyšetření do českolipské nemocnice," sdělila policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Podle informací od ženy, která žije od roku 1945 ve vilce v této zatáčce a počítá dopravní nehody, se v tomto místě od té doby stalo celkem 72 dopravních nehod.

Sobotní nehoda v Horní Polici.

V zákupské firmě v sobotu hořelo

Zákupy - Čtyři jednotky hasičů vyjely v sobotu před půl jedenáctou večer k nahlášenému požáru haly do areálu firmy IAC Group v Nových Zákupech. „Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že se jedná o požár technologie odsávání v jedné z hal. Požár byl již lokalizován z jednoho hydrantu," informovali na svém facebookovém profilu hasiči ze Zákup. Hasiči vybavení dýchací technikou a termokamerou provedli průzkum haly a také na střeše haly. Díky včasnému ohlášení a včasné lokalizaci se podařilo uchránit hodnoty za miliony korun.

Whiskey bylo jeho gusto

Česká Lípa - Muž narozený v roce 1984 se chtěl osvěžit skotskou whiskey, ale patrně mu chybělo potřebných 270 korun, aby si ji mohl poctivě zakoupit. Pokusil se tedy obstarat si alkoholové opojení krádeží v českolipském Penny marketu. Bdělá ochranka obchodu jej však při pokusu odejít bez zaplacení přistihla a předala ho přivolané policejní hlídce. Jedná se o recidivistu, který už byl v minulosti za sérii podobných přečinů odsouzen k odnětí svobody a v současné době mu běží podmínečný test do roku 2018, jehož výkon svým nejnovějším přečinem porušil. „Muži hrozí až tři roky vězení nepodmíněně a jeho stíhání ve zkráceném řízení již započalo," sdělila policejní mluvčí Ivana Baláková.

Dlouhý se Stašovou rozesmáli vyprodané divadlo

Česká Lípa - Hořkosladkou komedii o zdánlivě normálním manželství nabídlo ve čtvrtek večer Jiráskovo divadlo v České Lípě. Vyprodaný sál sledoval herecký koncert Simony Stašové a Michala Dlouhého. Hra vznikla podle stejnojmenného filmu. Ten natočili v roce 1982 Alberto Sordi a Monica Vittiová v hlavních rolích a Sordi se ujal i úlohy režiséra. Na divadelních prknech byla hra poprvé uvedena v Římě v roce 2012 v úpravě. Českolipští diváci viděli nastudování od režiséra Renata Giordana. Ten se stejně jako kdysi Alberto Sordi ujal i jedné z rolí. Hraje soukromého detektiva.

Michal Dlouhý v komedii Vím, že víš, že vím… v českolipském Jiráskově divadle.

Povídání o Keni u černocha

Česká Lípa - O tom, jak se žije v Keni, přímořském státě ve východní Africe při pobřeží Indického oceánu, se můžete dozvědět v úterý 1. března v 19 hodin v České Lípě. Příběh bude v tematickém klubu nesoucí název U bílýho černocha vyprávět Honza Šostek, který pochází z České Lípy.

Objevujte tajemství středohoří

Česká Lípa - Již v úterý 1. března se uchazeči mohou těšit na druhou část z cyklu Jiřího Svobody nesoucí název Za tajemstvím českého středohoří. Mluvit se bude hlavně o geologickém a mineralogickém bohatství oblasti. Jako již první část přednášky, která proběhla minulý týden, se i tato uskuteční v úterý od sedmnácti hodin v čítárně Městské knihovny v České Lípě.

Půta zůstává v první polovině žebříčku

Praha, Liberecký kraj - Hejtman Libereckého kraje Martin Půta i nadále setrvává v první půlce žebříčku oblíbenosti hejtmanů agentury SANEP. Se ziskem 35,4 procenta je na 6. místě ze 14 hodnocených. Nejoblíbenějším hejtmanem je stále Michal Hašek z Jihomoravského kraje. Důvěru mu vyjádřilo 49,3 procenta obyvatel. Nejhůře hodnocenou s necelými 15 procenty zůstává pražská primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO. A to i přesto, že hnutí drží první příčku ve volebních preferencích. Průzkum dále ukázal, že pro zavedení přímé volby hejtmanů je 71,2 procenta lidí.

Výkonný výbor OFS Lípa upozorňuje

Česká Lípa - Výkonný výbor Okresního fotbalového svazu Česká Lípa upozorňuje všechny hráče, funkcionáře a rozhodčí, že do konce února je nutné uhradit členské příspěvky FAČR na rok 2016!
Z důvodu legislativních změn a potřeby schválení nových Stanov bude 7. března 2016 uskutečněna mimořádná Valná hromada OFS. Vše potřebné je zveřejněno na úřední desce svazu. Účast zástupců klubů je nutná, aby Stanovy byly schváleny dle požadavků FAČR. Návrh Stanov byl klubům zaslán k seznámení.
Disciplinární komise pro 1. a 2. ligu rozhodla dne 18. 2. 2016 o odebrání 3 soutěžních bodů u družstev, která v termínu neuhradila částky ze sběrných faktur. Z našeho okresu v seznamu žádný klub není. I v dalším období bude nutné včas proplácet sběrné faktury a vyhnout se tak nejen pokutě, ale při další neúhradě i ztráty soutěžních bodů!