Během dožínek zmizela kráva. Laminátová

Brniště - Krádeže dobytka jsou celkem běžné, ale aby někdo kradl krávu laminátovou, navíc vybavenou zařízením, které simuluje dojení, to je novinka. Během posledních oslav dožínek v brnišťském areálu Zátiší byla u jednoho ze stánku vystavena sklolaminátová kráva, určená k předvádění dojení pro malé děti. Den po skončení dožínek při uklízení areálu zjistili místní zaměstnanci, že kráva v životní velikosti chybí. „Oznamovatelka uvedla, že model krávy nebyl nijak zabezpečen a jeho hodnota činí 25 000 korun," uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková s tím, že uvedený předmět byl pojištěn. Jak se neznámému pachateli podařilo nemalou umělou stračenu z areálu odvézt není známo. Pokud náhodou zaznamenáte na něčím pozemku nezvyklou dekoraci, můžete se obrátit na známou policejní linku 158.

Po Lípě budou jezdit historické autobusy

Česká Lípa - Den s historickými autobusy připravuje pro veřejnost město Česká Lípa. Uskuteční se na podporu kampaně Den bez aut v sobotu 17. září od 9. 30 do 15 hodin, kdy bude pět historických autobusů na své palubě zdarma přepravovat cestující po městě po šesti vymezených trasách. Zdarma bude v sobotu po celý den jezdit v České Lípě také městská autobusová doprava. Nástupní zastávkou bude Sokolská.

Dětské se stěhuje, omezuje provoz

Česká Lípa - V souvislosti s nutným přestěhováním Dětského oddělení českolipské nemocnice do nových prostor ve 2. patře dochází k omezení provozu dotčeného oddělení. V pátek 16. 9. a v sobotu 17. 9. bude pozastaven příjem malých pacientů, závažné onemocnění dítěte bude vždy řešeno přes JIP oddělení a sloužícího pediatra, akutní ambulantní ošetření bude zajišťováno. Ostatní nemocnice jsou o této skutečnosti informovány. Od neděle 18. 9. již bude malým pacientům sloužit nové moderní oddělení umístěné ve 2. patře.

Prysk jede na vyhlášení

Prysk, Luhačovice  - Už jen minuty odpočítávají obyvatelé Prysku do pátečního odjezdu do Luhačovic na Zlínsku. Právě tady v sobotu proběhne slavnostní vyhlášení dvaadvacátého ročníku soutěže Vesnice roku. Do jejího finále Prysk postoupil coby vítěz krajského kola. Výsledky Vesnice roku 2016 vyhlásí ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová na Jarmarku venkova, kde se bude všech třináct finalistů také prezentovat. „Rozhodli jsme se na tuto velkolepou akci uspořádat obecní zájezd. Na našem vítězství v krajském kole se podílela celá vesnice a je tudíž jasné, že si takový výlet všichni zasloužíme," říká starosta Prysku Jan Sviták. V rámci celostátního kola bude také vyhlášena Cena veřejnosti. O jejím vítězi rozhodne veřejnost v internetovém hlasování na webových stránkách soutěže.

Ne severu Čech opět padly rekordy

Českolipsko - Zhruba na polovině měřicích stanic na severu Čech ve čtvrtek znovu padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, kde meteorologové naměřili 29,1 stupně Celsia. Doksany patří k nejteplejším místům v Ústeckém kraji. Dnešní maximum překonalo o jednu desetinu stupně rekord z roku 1999. V Libereckém kraji vystoupila teplota nejvýš tradičně v Doksech na Českolipsku. I tady padl 17 let starý rekord. Dnes bylo 28,7 stupně, dosavadní maximum bylo 28,1 stupně Celsia. V pátek má být podle předpovědi polojasno až oblačno, odpoledne a večer se mohou místy objevit přeháňky a bouřky. Nejvyšší teploty vystoupí v Ústeckém kraji na 25 až 28 stupňů, v Libereckém na 24 až 27 stupňů Celsia.

U Svoru najel vlak do spadlé větve

Svor  - Silná větev se náhle objevila v zorném poli strojvedoucího vlaku jedoucího před úterní šestou hodinou ráno z Nového Boru směrem na Rumburk. Soupravu, která v tu chvíli projížděla zatáčkou u Svoru, se vlakvedoucímu nepodařilo včas zastavit a zmíněná větev se po nárazu dostala pod kola vlaku. Ten se s překážkou střetl ve zhruba šedesátikilometrové rychlosti. „S největší pravděpodobností se větev odlomila z koruny stromu sama. Nikdo se při nehodě nezranil a škodu na vagonu odhadli pracovníci Českých drah na nejméně 100 000 korun," uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková. Nehoda zapříčinila dočasné uzavření trati a zpoždění dalších spojů.

Stotisícovou škodu má za následek úterní nehoda v kolejišti u Svoru.

Obyvatel kraje přibylo

Liberecký kraj - V Libereckém kraji se letos za pololetí zvýšil počet obyvatel o 469, většinou se přistěhovali odjinud z Česka. Počet obyvatel činil koncem června 440.108, méně lidí žilo pouze v Karlovarském kraji. Kraj získal nové obyvatele také přirozenou cestou. Od ledna do června se v kraji narodilo 2443 dětí, což bylo o stovku víc než loni. Mírně převažovali chlapci. Ve stejném období v kraji zemřelo 2259 lidí.

Na první republiku se pečlivě připravili

Česká Lípa - Villa Hrdlička ožila o poslední neděli v duchu první republiky. Při akci se mnozí návštěvníci vůbec poprvé podívali do otevřených prostor zrekonstruované vily z konce 19. století. Po třinácté hodině se dveře vily otevřely a během prvních minut se objekt zcela zaplnil. Účast byla vysoká skrze všechny věkové kategorie a mnozí vzali přípravu důsledně, přes horké počasí nebyla nouze o honosné róby a nažehlené obleky. Účastníky odpoledne potěšily dobroty z prvorepublikové kavárny i přednáška s dobovými fotografiemi z České Lípy. Během přednášky byl sál úplně zaplněn a na některé už nezbyla ani židle, všichni zaujatě hltali poutavé vyprávění Ladislava Smejkala. Dámy a dívky čekaly ve vedlejším salónku na úpravu vlasů a líčení ve stylu první republiky. Zároveň mohly obléknout dobové šaty a doplňky, a na památku se mohly nechat vyfotografovat. Prvorepubliková móda měla velký úspěch. Nejmenší holky i kluci se pomocí výtvarnice a barev na obličej proměnili v oblíbené pohádkové postavy a později se přesunuli do hlavního sálu, kde sledovali loutkové představení. Někteří se i hlasitě do děje zapojili. Na závěr potleskem a úsměvem předali poděkování za celé vystoupení. Jako památku si pak domů odnesli i svůj výrobek, který si v místní připravené dílničce sami vyrobili nebo vymalovali.

Ve vile Hrdlička v České Lípě se konala akce nazvaná jednoduše První republika.

Na sociální služby půjde dalších 11 milionů

Liberecký kraj  - Organizacím, které působí v sociálních službách, rozdělí Liberecký kraj ještě letos dalších bezmála jedenáct milionů korun. Hospodaření organizací posílí peníze z ministerstva práce a sociálních věcí. Rozdělení peněz by měli ještě v září potvrdit krajští zastupitelé. „Přednost dostaly ty služby, které jsme nepodpořili v předchozí červnové první vlně dofinancování," vysvětlila náměstkyně hejtmana pro sociální resort Lenka Kadlecová. „Dotace bude poskytnuta na platy pracovníků v sociálních službách a jejich navýšení s tím, že především půjde k těm, kteří se věnují přímo klientům," doplnila Kadlecová.

Sportovní úspěchy hasičů

Liberecký kraj - Druhé místo získal Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje na závodě Velké ceny České republiky v požárním útoku družstev. Jelikož šlo o poslední závod seriálu, body se započítaly do celkového pořadí a HZS Libereckého kraje se vyšvihl z šesté pozice na finální třetí místo. Hasičům se dařilo také v Memoriálu záchranářů z Manhattanu 2016, kdy dvojice Zdeněk Vrána a Jiří Došlík vybojovali 2. místo.

Šachisté Boru bojovali na olympiádě

Baku, Nový Bor  - Čeští šachisté v posledním kole olympiády v Baku prohráli s Francií 1:3 a v konečném pořadí skončili na 29. místě, o tři příčky níž než před dvěma lety v norském Tromsö. V českém mužském výběru nechyběli ani hráči 1. Novoborského šachového klubu. David Navara turnaj zakončil remízou černými s druhým hráčem světového žebříčku Maximem Vachierem-Lagravem a se šesti body byl nejproduktivnějším českým hráčem.