ČESKÁ LÍPA

Bioodpad budou svážet z dalších ulic

Od začátku června bude zahájen svoz a likvidace bioodpadu v dalších dvou lokalitách České Lípy, a to na Starých Ladech a v Lužické ulici. Tím by měly být pokryty další významné části města. „Cílem našich snah je snižování podílu bioodpadu ve směsném komunálním odpadu. K tomu nás vedou i nové plány odpadového hospodářství. Chceme, aby občané co nejvíce třídili odpad, včetně právě bioodpadu. Proto pořizujeme dalších 100 ks nových nádob tak, aby lokality Stará Lada a Lužická ulice mohly třídit bioodpad," říká místostarosta Juraj Raninec. Bezplatná služba se v České Lípě ve vybraných lokalitách rozvíjí od roku 2007, kdy město získalo na svůj pilotní projekt dotaci z grantového fondu Libereckého kraje a zakoupilo prvních 250 kusů nádob.

Začala uzavírka ulice Bezručova

S uzavírkou části ulice Bezručova musí od pondělí 22. května počítat řidiči v České Lípě. Až do konce června bude uzavřen úsek od křižovatky s ulicí Slovanka a Arbesova po křižovatku s ulicí Pátova. Důvodem je rekonstrukce vodovodu a kanalizace. Objížďka vede po místních komunikacích ulicí Slovanka, Železničářská, Antonína Soby, Děčínská a dolní částí Bezručovy. Dopravní omezení se dotkne i pravidelných linek autobusů MHD, konkrétně linky 205. Objízdná trasa povede ze směru sídliště Holý vrch po obsloužení zastávky Železničářská ulicí Českokamenická, Havlíčkova, U Průmyslovky a Arbesova. Z opačného směru (do Dolní Libchavy) povede objízdná trasa po obsloužení zastávky Soud ulicí Děčínská, Heroutova a Antonína Sovy. Po dobu uzavírky nebude obsluhována autobusová zastávka Slovanka (v obou směrech) a zastávka Železničářská pro linku 205 ve směru do Dolní Libchavy, a to bez náhrady. Omezení se dotkne také linek č. 500 456 a 500 462 dopravce ČSAD Česká Lípa a.s. s tím, že zastávky budou plně obsluhovány, ale autobusy k nim dojedou po objížďce.

Evidence obyvatel přesídlí na Děčínskou 

Kancelář evidence obyvatel Městského úřadu v České Lípě se stěhuje. Pracovnice evidence najdete od pondělí 29. května v úřadovně na Děčínské ulici, v kanceláři číslo 109.

V Lípě proběhl Den zdraví

Preventivní vyšetření i odborné rady nabídl v úterý již sedmý ročník akce „Den zdraví ve zdravém městě". Přibližně třicet vystavovatelů dorazilo odpoledne do Kulturního domu Crystal v České Lípě, aby přiblížili rady zaměřené na zdravý životní styl a sdělili užitečné informace mužům i ženám o jejich zdraví. Největší nával byl u stolku Svazu diabetiků Česká Lípa, kde si návštěvníci mohli zdarma nechat změřit hladinu cukru v krvi, tlak a cholesterol. „Přišla jsem sem preventivně, u doktorky čekám dlouho v plné čekárně nemocných lidí, tady je to rychlé," říká Marie Skročová z České Lípy, která si nechala změřit tlak. Na Dnu zdraví nechyběly domácí marmelády, ani přírodní kosmetika či ochutnávka zdravých výrobků z Jizerských pekáren.

Největší nával byl u stolku Svazu diabetiků Česká Lípa, kde si návštěvníci mohli zdarma nechat změřit hladinu cukru v krvi, tlak a cholesterol.

Strážníci pomohli vozíčkáři

Na parkovišti u OBI v České Lípě uvízl vozíčkář kvůli defektu pneumatiky. Sám si se závadou nedokázal poradit, a tak zavolal na tísňovou linku 156. Hlídka strážníků řešila, jak co nejrychleji opravit píchlou pneumatiku. S použitím pěny na opravu defektů strážníci opravili závadu, nafoukli pneumatiku a dohlédli, zda vozíčkář dojede bez problémů domů.

Pilujte kroky, celé léto můžete protančit v parku

Živá hudba, občerstvení a romantické okolí historického altánku v českolipském parku. Podmínky které přímo vybízejí k tomu, aby tancechtiví lidé nečekali na plesovou sezónu, ale zašli na některou z pěti letních Tančíren. Poprvé se rozezní mohutný hlas českolipského Big Bandu 4. června od 15 do 18 hodin. Českolipský orchestr sérii akcí 24. září rovněž uzavře. Mezi tím v parku tanečníkům zahraje Ajeto Dixieland (2. 7.), Galiani Gypsy Jazz (30. 7.) a skupina Hrášek (27. 8.). Na místě bude vždy připravená kavárna a pro ty, kdo se chtějí naučit něco nového, i taneční workshop.

KRIMI

Prožívají bouřlivý rozchod

Bývalí partneři se hádali v českolipském baru Moskva tak, že obsluha přivolala hlídku strážníků, kteří museli uklidnit situaci. Důvodem konfliktu byl rozchod. Třiačtyřicetiletý muž se rozešel s jednapadesátiletou partnerkou, která to špatně nese. Už předchozí den řešili jejich konflikt příslušníci státní policie. Žena tvrdila, že ji muž okradl o peněženku a klíče od auta. Nic z toho muž u sebe neměl. V nestřežené chvíli žena vzala telefon svého bývalého partnera a praštila s ním o zem. Prý odplata za to, že předešlého dne rozbil telefon on jí. Poté se žena vydala hledat peněženku a klíče do svého bydliště.

Vydali se na lup plotu

Tři muži si vyrazili na krádež části plotu z vlnitého plechu v Mimoňské ulici v České Lípě. Jejich pokus byl však marný. Staré a zrezivělé části oplocení naložili na vozík a zamířili do místní sběrny. Náhodní kolemjdoucí si jejich konání všimli a přivolali hlídku strážníků Městské policie Česká Lípa. „Když přijeli na místo, zlodějíčci nechali kov kovem a pokusili se ukrýt ve křoví. Pozornosti hlídky neunikli a museli jí předložit své doklady. Na vysvětlenou řekli, že netušili, že by plot měl majitele," popsala Eva Vlastníková, mluvčí městské policie. Muži se budou muset zodpovídat správnímu orgánu.

DOKSY

Přestavba zámku brzy začne

Poslední krok zbývá k zahájení rozsáhlé přestavby zámku v Doksech, na kterou město získalo čtyřicetimilionovou dotaci z Evropské unie. Město nyní hledá dodavatele stavebních prací, kteří mají zkušenosti s rekonstrukcemi památkově chráněných budov. V zámku postupně vznikne informační centrum a prohlídkový okruh. Kompletní rekonstrukcí projde vytápění objektu, který dostane nová okna a dveře, osvětlení i vybavení. Předpokládaná hodnota zakázky je více než 49 milionů korun, z toho dotace pokryje téměř 38 milionů a zbytek bude hradit město. Slavnostní otevření by mělo proběhnout na jaře roku 2019.

REGION

Opraví silnici ze Stráže do Hamru

Ještě letos by se měla dočkat rekonstrukce silnice třetí třídy 278 ze Stráže pod Ralskem do Hamru na Jezeře, která už je v havarijním stavu. Liberecký kraj nyní připravuje výběrové řízení na zhotovitele, samotné opravy čtyřkilometrového úseku jsou v plánu v druhé polovině letošního roku a budou stát přibližně 22 milionů korun. Na příští rok je také v plánu výstavba kruhové křižovatky při výjezdu ze Stráže pod Ralskem.

Kraj zjišťuje, co chybí rodinám

Napomoci tomu, aby se rodinám s dětmi v kraji dobře žilo, má nový dotazník sociálního odboru Krajského úřadu Libereckého kraje. Jeho cílem je zmapovat prorodinné aktivity v jednotlivých lokalitách, a k tomu zjistit, co rodinám v jejich bydlišti nejvíc chybí. Dotazníkové šetření potrvá do 30. června. Všechny náměty, jež z třiadvaceti otázek dotazníku vyplynou, zpracují krajští úředníci do připravovaného Strategického plánu rodinné politiky Libereckého kraje. Dotazník mohou rodiny vyplnit na webu www.rodinalk.cz.

DUBÁ

V Dubé se švábů neštítí

Šváb. Už jen při tomto slově se někteří nevědoucí otřesou. Ale opravdu není proč. V chovatelském kroužku Základní školy v Dubé je mají za mazlíčky. Švábi madagaskarští jsou zajímavá zvířátka, která se dají pochovat na rozdíl od běžných švábů a místní děti jsou z nich nadšené. Jeden z největších švábů na světě, který při vyrušení vydává charakteristické syčivé zvuky, si v teraristice si vydobyl postavení jak domácího mazlíčka, tak krmného hmyzu pro šupináče.

V chovatelském kroužku Základní školy v Dubé mají šváby za mazlíčky.

HOLANY

Neplatí za odpady, zvýšila se daň z nemovitosti

Od letošního roku neplatí obyvatelé Holan za odpady. Obec chce občany i rekreanty povzbudit k zodpovědnějšímu třídění a tím předejít stále se zvyšujícím nákladům na svoz a likvidaci odpadu, které loni činily téměř 900 000 korun. Výpadek v příjmech za poplatky obci částečně vykompenzuje vyšší daň z nemovitostí, která se od letošního ledna zvedla na dvojnásobek. K stejnému kroku před lety přistoupila také Česká Lípa.

MIMOŇ

Začala rekonstrukce školy Pod Ralskem

Začátkem května byly zahájeny stavební práce na rekonstrukci ZŠ Pod Ralskem, konkrétně pavilonu pro první stupeň a pavilonu, kde je umístěno zázemí školy a jedna bytová jednotka. Důvodem plánované rekonstrukce je značně nevyhovující stav obou pavilonů. Celková cena zakázky by měla dosáhnout hodnoty 19,5 milionu korun. V průběhu rekonstrukčních prací dojde k zateplení a opravě střech, zateplení fasády a výměně oken a vstupních dveří, dále také opravě topení, hygienických zařízení, elektrických instalací, vzduchotechniky a venkovním úpravám. Součástí dodávky je také pořízení nábytku do dvou nově vzniklých tříd, družiny, sborovny a šaten. Celá akce je rozdělena na několik etap tak, aby byl co nejméně narušen chod školy.

SPORT

Běh okolo Máchova jezera

Atletický oddíl TJ Doksy pořádá v neděli 28. května tradiční již 46. ročník Běhu okolo Máchova jezera na trati 15 km. Start závodu je v 10.15 hodin u fotbalového stadionu. Prezentace probíhá od 8.30 do 10 hodin hodin. Na tradiční závod srdečně zvou všechny příznivce atletiky dokští pořadatelé.

Okresní přebor v lezení na obtížnost

Umělá stěna v novoborské sportovní hale byla dějištěm Okresního přeboru dvoučlenných družstev v lezení na obtížnost. Pravidla Českého horolezeckého svazu byla upravena s ohledem na různé věkové kategorie závodníků, ze kterých byla družstva sestavena.
Konečné pořadí:
1. Nový Bor A (Adam Filip, Magdaléna Kyslíková) 42 bodů.
2. Kamenický Šenov/ Mařenice (Jan Šimůnek, Natálie Šolínová) 40.
3. Svor (Anna Jahvodková, Simona Nečasová) 38,5.