Nové pohledy: Bor očima Ladislava Rennera

Nový Bor - Okouzlující pohlednice, které zdobí snímky z dílny českolipského fotografa Ladislava Rennera, nově reprezentují město Nový Bor. Svým objektivem Renner zachytil architektonické i přírodní zajímavosti. Nejlépe se prý dařilo na Lesním hřbitově. „Žádná auta, žádní lidé, žádné mokré tričko, když se desetkrát pospíchá v zimě na svítání na zasněžený Klíč a po jedenácté se usměje štěstí v podobě krásného inverzního moře a vycházejícího slunce. O to víc si člověk zase takové fotografie váží. Kouzelné podmínky v Lesním hřbitově jsem třeba chytil hned na podruhé," říká autor.

Chtěl se prát i s hlídkou strážníků

Česká Lípa - Na policejní služebně skončil ve čtvrtek odpoledne pětadvacetiletý muž ze Sosnové, který se pustil do rvačky nedaleko náměstí v České Lípě. Potyčku dvou mužů, kterou doprovázel křik, zaregistroval strážník městské policie při řešení dopravního přestupku na náměstí. Při zákroku proti aktérům konfliktu musel následně použít donucovací prostředky. Hlavní agresor, pětatřicetiletý muž ze Sosnové, který měl druhého muže v doprovodu své manželky bezdůvodně napadnout, se nakonec při zákroku obrátil i proti druhé přivolané hlídce městské policie. Při svém konání se dopustil několika přestupků a bude se zodpovídat správnímu orgánu města.

Ceny pohonných hmot v kraji se změnily jen mírně

Liberecký kraj - Průměrné ceny pohonných hmot se v Libereckém kraji za poslední týden změnily jen mírně. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 zdražil o čtyři haléře na 36,72 koruny a průměrná cena za litr nafty klesla o dva haléře na 35,95 koruny. Ceny se příliš nezměnily ani v meziměsíčním srovnání, 25. srpna byla průměrná cena Naturalu 95 za litr 36,66 Kč a litr nafty se prodával v průměru za 35,87 koruny. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny sleduje. Ceny v Libereckém kraji patří v republikovém měřítku stále k levnějším. Průměrná cena za litr Naturalu 95 za celou ČR je stejně jako před týdnem 36,79 koruny, u nafty se snížila o čtyři haléře na 36,20 koruny. V Libereckém kraji mají nejnižší ceny na Českolipsku, kde se litr Naturalu 95 prodává v průměru za 36,40 koruny a litr nafty za 35,41 koruny. Nejdražší benzin je naopak na Semilsku, litr tam v průměru stojí rovných 37 korun.

Zloděj ve sběrně

Jablonné v Podještědí - Neznámý zloděj si v noci na středu odnesl ze sběrného dvora v Jablonném v Podještědí nefunkční pračky, pily a bourací kladivo. Ve stejném areálu vnikl ještě do sběrny surovin, kde si přivlastnil elektromotor, ten později policejní pes nalezl nedaleko. Nyní budou pátrat po pachateli.

Nejlépe třídí lidé  v Harrachově

Liberecký kraj - Obyvatelé v horských středicích Harrachov na Semilsku a Kořenov na Jablonecku třídí nejlépe odpad. Obce zvítězily v krajském kole soutěže Zlatá popelnice 2013. Skokanem roku se stala Bulovka na Liberecku, kde dokázali množství separovaného odpadu na osobu za jediný rok více než zdvojnásobit. Žádná obec z Českolipska se na přední místa v soutěži letos nedostala. V celém kraji se loni vytřídilo v přepočtu na osobu 41,2 kilogramu papíru, skla a plastů, což je nad průměrem ČR, který byl 39,7 kilogramu.

V Boru budou sázet

Nový Bor - V listopadu proběhne v blízkosti Horových sadů již 4. ročník akce Města Nový Bor „Vysaď si strom". Tradice vznikla v roce 2011, kdy občané, firmy a společnosti ve městě vysadili na Palackého náměstí 23 kusů dřevin a také byl v rámci akce založen nový park U kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Záchranu života už mají v malíku

Česká Lípa - Jak správně resuscitovat a pomáhat u nehod či kolapsů se tento týden učili žáci Obchodní akademie Česká Lípa. Po velmi úspěšné loňské „premiéře" přišel mezi žáky Tomáš Zmek ze Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Jeho přednáška o první pomoci a chování u nehod upoutala jejich pozornost. Lékař je srozumitelně poučil i o nejrůznějších formách úrazů, zranění nebo o kolapsech, se kterými se mohou studenti ve svém živote kdykoliv setkat. Řada žáků druhých ročníků odložila ostych a cvičnou resuscitaci, srdeční masáž, si mohla vyzkoušet na dospělé figuríně a tentokrát i na cvičné figuríně kojence „Karlíka".

Nedělní výstup na Klíč

Nový Bor - Zavázat tkaničky a vydat se na lužické cestičky. Dobrou náladu i elán mít a na horu Klíč rychle vyjít. Básničkou láká DDM Smetanka v Novém Boru na turistický výšlap. Vstříc dominantě Nového Boru se turisté vydají už tuto neděli. Start je mezi 9 až 11. hodinou u hájovny pod Klíčem. Účastníci se mohou těšit na zábavný kvíz i vrcholovou prémii v podobě krásného výhledu.