NOVÝ BOR

Bor má Přívětivý úřad

Přívětivý a otevřený vůči občanům. Takový je Městský úřad Nový Bor, který získal významné ocenění v podobě 3. místa v Libereckém kraji v soutěži Přívětivý úřad. Tu pořádá třetím rokem Ministerstvo vnitra ČR a do jejího letošního ročníku se přihlásilo 151 městských úřadů, tedy 66,5 % všech obcí s rozšířenou působností, a 22 městských částí Prahy. Novoborský úřad se soutěže zúčastnil poprvé. „Ocenění bereme jako potvrzení toho, že úřad jde správnou cestou. Zároveň je pro nás i motivací do další práce a k dalšímu zlepšování poskytovaných služeb,“ říká tajemnice městského úřadu Lenka Kazberuková, která převzala cenu při slavnostním vyhlášení v prostorách Národního archivu v Praze ve středu 9. května. „Jsem pyšná na všechny naše zaměstnance, kteří se o tento úspěch zasadili. Obzvlášť když se před námi za Liberecký kraj umístil Jablonec nad Nisou a Liberec, tedy magistrátní úřady, s nimiž se co do rozsahu a možností nemůžeme zdaleka měřit,“ doplňuje Lenka Kazberuková. 

Život s krajtou pro nemoc nehráli

Pro nemoc zrušili organizátoři divadelní představení Život s krajtou, které mělo v úterý večer hostit Městské divadlo v Novém Boru. Vstupenky však zůstávají v platnosti, náhradní termín vystoupení Davida a Jakuba Prachařových s Pavlem Fajtem je v jednání.

ČESKÁ LÍPA

Kraj pošle do nemocnice devět milionů

Kvalitnější zdravotní péči má zajistit investice Libereckého kraje do nemocnic. Mezi ně rozdělí 44 milionů korun. Českolipská nemocnice získá 9 milionů korun, bezmála polovina půjde na pořízení laparoskopické věže. Další peníze nemocnice využije na injekční systém nebo nákup osmometru. Finanční podporu schválila rada kraje už loni v listopadu, původní částku 39 milionů korun nyní ještě navýšila. Peníze mohou nemocnice využít výlučně na investiční projekty, které přímo vedou k poskytování kvalitnější, efektivnější a bezpečnější zdravotní péče. Nejvyšší sumu, 15 milionů korun, získala Krajská nemocnice Liberec na angiografickou linku.

Bezdomovci si zapálili tábořiště

Na tísňovou linku městských strážníků zavolal obyvatel z Dolní Libchavy, že vidí oknem kouř, který vychází z lesa. Strážníci na místě, které označil oznamovatel, skutečně nalezli ohořelou, ale dosud doutnající sedačku z auta a kolem mnoho lahví od různých alkoholických nápojů. Zřejmě tam přebývali bezdomovci, ale od ohně mohl chytit nedaleký les. Proto přivolali hasiče, kteří oheň prolili vodou a důkladně uhasili. O den později strážníci místo ještě zkontrolovali a už se tam nic nedělo.

Ředitel Obchodní akademie obhájil post

Rada kraje jmenovala 15 ředitelů středních škol. Většina stávajících ředitelů v konkurzním řízení svou pozici obhájila, mezi nimi i ředitel Obchodní akademie Rostislav Lád. „Jednalo se o první část konkurzních řízení v návaznosti na končící šestileté funkční období ředitelů dle školského zákona. Rada bude na příštích zasedáních rozhodovat o jmenování dalších 16 ředitelů. Bude se jednat především o změnu ve vedení základních škol, dětských domovů nebo pedagogicko-psychologické poradny,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro školství Petr Tulpa.

DOKSY

Na sídlišti proběhne deratizace

Do každoroční jarní deratizace se v květnu pustí město Doksy. Pravidelná deratizace proběhne na sídlišti Pražská v sobotu 19. května. Návnady budou vkládány do zabezpečených vpustí dešťové a splaškové kanalizace. Za to, že se hlodavcům v kanalizační síti daří, mohou mnozí obyvatelé. Do kanalizace totiž často splachují odpad, který sem rozhodně nepatří. To se týká i zbytků jídla, kterými se pak potkani živí.

Z REGIONU

Během Noci kostelů se otevře 15 chrámů

V pátek 25. května otevřou své dveře stovky kostelů, kaplí a modliteben po celé České republice. Bude probíhat již desátý ročník akce Noc kostelů. Na dvě stovky objektů bude možné navštívit také na území litoměřické diecéze, na Českolipsku bude otevřeno 15 kostelů. Bohatý program se chystá například v kostele sv. Petra a Pavla ve Volfarticích, kde budou moci návštěvníci nahlédnout i do farní mýdlárny. Na komentované prohlídky zve kostel Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově, který byl postaven před 300 lety. Až v sobotu dopoledne bude z organizačních důvodů otevřen kostel ve Velenicích.

Vstupenky na Lípu Musicu rychle mizí

Předprodej vstupenek na 17. ročník MHF Lípa Musica je v plném proudu. Po prvních dvou týdnech je více jak polovina vstupenek na letošní koncerty prodaná. K největším lákadlům letošní festivalové přehlídky se zařadila nejen slavná mezzosopranistka Magdalena Kožená, k atraktivním titulům patří i Cimbálovka ve skanzenu, tedy vystoupení Varmužovy cimbálové muziky v nejmladším skanzenu v Čechách, Zubrnicích, a návštěvníky láká tradičně i koncert při svíčkách v Zahrádkách. Do “top desítky” sedmnáctého festivalového ročníku se podle ohlasu návštěvníků letos zařadí i provedení Komenského Labyrintu světa a ráje srdce v podání Marka Ebena.

CVIKOV

Dům seniorů začnou stavět o prázdninách

Komunitní dům s byty pro lidi nad 65 let by měli letos začít stavět ve Cvikově. Město získalo opětovně dotaci ve výši 8,4 milionu korun. Rekonstrukce budovy internátu na dům seniorů by měla měla začít v průběhu prázdnin.