Na školní zahradě přibyly ptačí budky

Sloup v Čechách - Děti ze ZŠ a MŠ ve Sloupu v Čechách se díky projektu Živá zahrada seznamují s pěstováním ovocných stromů, jejich údržbou nebo s péčí o bylinkový záhon. Při pěkném počasí se mohou prvouku a přírodovědu učit přímo na zahradě. Včera za asistence školníka děti instalovaly ptačí budky a krmítko pro ptáky. Zahrada neslouží jen k poznávání a hraní, školáci se o ni musí také sami starat hrabou listí, pečují o rostliny. „Pro děti je to přínosné do budoucna. Některé z nich v dnešní době ani nevědí, jak se hrábě správně drží a kolik práce dá starat se o pozemek, stromy a záhony," říká učitelka Zuzana Pištová.

Lípou bude jezdit autobus plný čertů

Česká Lípa - K tradicím v České Lípě patří příchod, lépe řečeno příjezd, Mikuláše se svou suitou i v dopravním prostředku. Nejinak tomu bude v pátek 5. prosince, kdy bude po městě jezdit zdarma Čertovský autobus. Jízdu s čertem, Miklášem i andělem si mohou lidé užít od pátečního dopoledne, první spoj vyjede ze zastávky Nádraží ČD v 9.15. Autobus bude jezdit po trase: Banco I, Špičák Velkoprodejna, Albert Hypermarket, Hotel Kahan, Nákupní středisko Sever, Roháče z Dubé, Restaurace Slovanka, Lipka, Bulharská a zpět k vlakovému nádraží. Poslední Čertovský autobus, který sveze hodné i občas zlobivé děti, vyjede krátce před osmnáctou hodinou.

Domů se vrátil bez peněz

Česká Lípa - Noc z pátku na sobotu strávil osmadvacetiletý mladík v baru v Havířské ulici v České Lípě a bavil se tak dobře, že si ani nevšiml zloděje, který ho okradl. Neznámý kapsář mu vytáhl peněženku z tzv. ledvinky, kterou měl připevněnou k opasku. V ní pak našel několik stokorun a osobní doklady majitele. Nechal si jen peníze a peněženku i s doklady pohodil na zem. Policisté případ řeší jako krádež na osobě se škodou 600 korun, za který pachateli v případě dopadení hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

Oprava kostela pokračuje

Nový Oldřichov - Opravou sanktusové věže pokračuje postupná rekonstrukce kostela Povýšení sv. Kříže v Novém Oldřichově. Práce, které začaly v listopadu, provádí stejná firma, která na památce v loňském roce opravovala střechu. Celkové náklady na letošní opravy činí 90 000 korun, více než polovinou přispělo ministerstvo kultury, přispěla farnost i obec.

Dárci krve převzali zlaté kříže

Česká Lípa - Pětice mužů převzala v pondělí v zasedací místnosti českolipské radnice významné ocenění Českého červeného kříže za osmdesátku bezpříspěvkových odběrů krve. Kromě Zlatého kříže 3. stupně převzali Petr Pavlíček, Ladislav Šídlo, Pavel Haman, Jan Brebis a Vladimír Vaníček také knižní dárek, který jim jako poděkování věnovala jménem města starostka Romana Žatecká, která se slavnostního aktu zúčastnila společně s předsedkyní Okresní výkonné rady ČČK Česká Lípa Jiřinou Mimrovou.

Modelky v Boru budou na plátně i před ním

Nový Bor - Když modelky, tak i s přehlídkou. Slavnostní a bohaté uvedení bude mít v sobotu 6. prosince v Městském kině v Novém Boru nová česká komedie Modelky s.r.o. Součástí promítání od 17.30 hodin bude totiž také „naživo" skutečná módní přehlídka Střední průmyslové školy textilní z Liberce, a na promítání navíc dorazí delegace herců a tvůrců filmu. Společnost Kultura Nový Bor, která kino provozuje, navíc pro diváky přichystala soutěž o filmové ceny i malý dárek ke vstupence. Vyrazit na Modelky s.r.o. tak může přinést hned celou řadu zážitků.
Snímek vypráví příběh dvou nesmiřitelných kamarádek a rivalek Marty a Bety (Regina Rázlová a Evelyna Steimarová). Ikony českého módního světa si neustále vjíždějí do vlasů, dělají si naschvály, sabotují si módní přehlídky, pomlouvají se. A předhánějí se, která objeví další Evu Herzigovou. Když se pak na scéně objeví tvář mladičké Martiny, jež všem svou krásou doslova vyrazí dech, svedou boj o to, která z nich ji uloví do své stáje. Film hraje novoborské kino od 4. do 7. prosince. Vstupenky jsou k dostání v tradičních předprodejních místech Kultury Nový Bor.

Adventní a sváteční prohlídky v zoo

Liberec - Adventní večerní prohlídky se po roce vrací do liberecké zoo. Konají se ve čtvrtky 4. a 18. prosince a poslední z nich v pondělí 22. prosince vždy v čase od 17 do 19 hodin. Na první potkáte v zoo Mikuláše, čerta a anděla, druhou zpestří dílnička na výrobu vánočních svícínků. Závěrečná „večerka" proběhne v duchu vánoční atmosféry. Vždy samozřejmě nebude chybět ani obvyklé cvičení slonic a komentované krmení lachtanů hřivnatých. Nově budete moci navštívit i letos zbudovaný hospodářský a edukační pavilon (na místě starého vstupu do zoo) s výstavou zajímavých artefaktů ze sbírek přírodnin ZOO Liberec. Sváteční komentované prohlídky budou také tři: v pondělí 29., úterý 30. a středu 31. prosince od 11 hodin. Sváteční komentované prohlídky zavedou návštěvníky i do zázemí zoo. Na prohlídku je třeba se předem přihlásit na safarikova@zooliberec.cz nebo telefonicky na 487 377 120, kapacita jedné skupiny je omezena na 25 lidí. Účast na prohlídce v délce cca jedné a půl hodiny bude zpoplatněna částkou 30 Kč, o níž se navýší běžné vstupné.

Porušil zákaz řízení

Stráž pod Ralskem - Za volantem vlečeného vozidla přistihli policisté v sobotu ve Stráži pod Ralskem řidiče bez řidičského oprávnění. Dvaadvacetiletý muž seděl za volantem fordu, který Jižní ulicí vleklo jiné auto. Mladík však má soudem zakázáno řídit . To, že byl v době kontroly vlečen jiným vozidlem, není žádnou polehčující okolností. Bude se proto zodpovídat z maření výkonu úředního rozhodnutí.

Doksy budou rozdávat kompostéry

Doksy - Popadané listí, posečenou trávu i jiný odpad ze zahrádky a kuchyně budou obyvatelé Doks už brzy ukládat do nových kompostérů. Radnice jich mezi občany, kteří se od dubna mohli o nádobu přihlásit, rozdá pět set kusů. Pro kompostéry si evidovaní zájemci mohou poprvé přijít už tuto sobotu do sběrného dvora.

Posílejte návrhy svých borců do nominace

Česká Lípa - Další ročník tradiční ankety Deníku s názvem Nejúspěšnější sportovec Českolipska 2014 je za dveřmi. Nominace sportovců a oddílů, včetně jejich fotografií mohou zástupci TJ, sportovních klubů, ale i vy, čtenáři Deníku, zasílat ve formátupříjmení, jméno (oddíl), druh sportu, největší úspěchy za rok 2014 (např. 1. na MS , 2. na ME… atd.)do těchto kategorií:Jednotlivci dospělých, jednotlivci mládeže (roč. 1995 a mladší), kolektivy dospělých, kolektivy mládeže, trenéři, krajánci, handicapovaný sportovec. Návrhy svých nominací posílejte na e-mailovou adresu: radek.valenta@denik.cz