ČESKÁ LÍPA

Změna na oddělením dokladů

Od začátku února rozšiřuje Městský úřad Česká Lípa v oddělení osobních dokladů služby pro veřejnost o pátek, kdy bylo doposud zavřeno. Nově si tak v tento den budou moci občané vyřídit občanský průkaz nebo cestovní pas, a to v době od 8 do 11.30 hodin. Již nyní byla rozšířena nabídka on-line objednání na vyřízení osobních dokladů, kdy je možné si rezervovat den a čas na dva měsíce dopředu. Od února do rezervačního systému přibude i pátek. Město tak učinilo na základě připomínek občanů.

Nemocnice otevře poradnu pro diabetiky

Českolipská nemocnice otevře 1. února novou edukační poradnu pro diabetiky. Bude sloužit hospitalizovaným pacientům s diabetem i těm s doporučením od praktického lékaře. „Edukaci v této nové poradně bude provádět sestra, která má specializaci v oboru diabetologie a zároveň je vyškoleným lektorem Konverzačních map a průvodců v oboru diabetologie,“ upřesnila ředitelka pro ošetřovatelskou péči českolipské nemocnice Dana Šperlíková. Mezi základními oblasti, které bude poradna u svých pacientů řešit, se objeví následující edukační programy: co je to diabetes mellitus a jak funguje, program zdravého stravování, informace o PAD, inzulínech, inzulínová pera, informace o sebesledování, v neposlední řadě příznaky a zvládání hypoglykémie, hyperglykémie a také například alkohol a diabetes mellitus nebo rodinný život. Poradnu, kde budou poskytované služby částečně hrazeny, najdou pacienti ve 2. patře budovy nemocnice, a to na oddělení funkční diagnostiky. Telefonní kontakt 487 954 304.

KRIMI

Dvě promile ho stály řidičský průkaz

Téměř dvě promile alkoholu měl v dechu 41letý řidič z Litoměřicka, kterého kontrolovali policisté v pondělí po ránu u Stráže pod Ralskem. Jakmile došlo na zkoušku na zjištění alkoholu v dechu, bylo jasné, že muž dořídil. Policisté hříšníkovi zakázali další jízdu a zadrželi mu na místě také řidičský průkaz. Nevyhnutelně tak pokračoval v cestě již jen jako osádka služebního vozidla policistů, a to rovnou na služebnu. Za ohrožení pod vlivem návykové látky mu v případě odsouzení může hrozit trest odnětí svobody až na jeden rok.

Z REGIONU

Českolipsko už je na prahu epidemie

Chřipková epidemie je pomalu tady. Svědčí o tom počty nemocných evidovaných epidemiology na Českolipsku. Ve 4. lednovém týdnu byla nemocnost v regionu 1 447 nemocných na 100 000 obyvatel, přičemž epidemický práh je stanoven na 1 600 1 700 nemocných. Hygienici tak hovoří o počínající chřipkové epidemii lokálního charakteru. Nemocnost akutními respiračními infekcemi stoupla v Libereckém kraji o 25 procent. Hygienici zatím neevidují závažné průběhy onemocnění.

Kraj dá více peněz na památky

Díky vyšším daňovým příjmům Libereckého kraje z loňského roku bude více peněz na investice mimo jiné v oblasti památkové péče. Resort dostane přes 12,5 milionu navíc a plánuje je utratit také na Českolipsku. „Z těchto prostředků bude moci být realizována rekonstrukce stodoly Vísecká rychta v Kravařích za 1,2 milionu nebo obnova zámku ve Stvolínkách za 1 milion.

Prestižní francouzský magazín ocenil kolekci Lasvitu

Kolekce váz a skleniček Yakisugi učarovala francouzskému magazínu Intramuros, který ji pasoval mezi top 5 nejlepších produktů celého veletrhu.Zdroj: LASVITČeské sklo sklízelo úspěchy na světoznámém veletrhu interiérového designu Maison et Objet v Paříži. Kolekce váz a skleniček Yakisugi učarovala francouzskému magazínu Intramuros, který ji pasoval mezi top 5 nejlepších produktů celého veletrhu. Japonský architekt a designér Kengo Kuma, který v minulosti vytvořil pro Lasvit svítidla Yakisugi, se při tvorbě snažil propojit přírodní texturu dřeva se sklem. Při výrobě se roztavené sklo lije do suchých dřevěných forem, které horká hmota částečně spálí a kresba dřeva zůstane obtisknutá do výsledného produktu. Každý kus je tak neopakovatelným originálem.

Českolipsko má na dětské olympiádě dva zástupce

V neděli se rozjely Hry VIII. zimní olympiády dětí a mládeže, která se letos konají na sportovištích v Pardubickém kraji. O medaile se bude bojovat v jedenácti sportovních soutěžích. I okres Česká Lípa má želízka v ohni. Do hokejového výběru Libereckého kraje se dostal hráč HC Česká Lípa Jonáš Havel, o medaile mezi šachisty pak bude bojovat Kryštof Hofman z 1. Noborského ŠK. Výprava sportovců Libereckého kraje čítá celkem 94 jmen.

V pátek se koná benefiční hejtmanský ples

Už potřinácté pořádá hejtman Libereckého kraje benefiční ples. Letos se koná v pátek od 20 hod. v Grandhotelu Zlatý lev. Zazpívá zpěvačka Ewa Farna, slovenský zpěvák Itcho Pčelár a umělecké představení předvede i česko-polské Duo Ogor. Ples bude moderovat herec z Naivního divadla Marek Sýkora. Cena vstupenky je 1000 korun a výtěžek z jejich prodeje půjde na podporu Centra Amélie Liberec, Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa a Nadačního fondu Ozvěna.

NOVÝ OLDŘICHOV

Lesy budou nepřístupné až do května

Městský úřad v České Lípě rozhodl na základě podnětu podniku Lesy ČR o prodloužení zákazu vstupu do lesů v okolí Nového Oldřichova. I když lesníci pracují s maximálním nasazením, doposud se nepodařilo v oblasti zlikvidovat následky vichřice Herwart, která se přehnala napříč republikou na konci října loňského roku. Nebezpečná zóna bude do 7. května nadále zapovězená veřejnosti. Je zřetelně označená.

NOVÝ BOR

Bor usiluje o dotaci na demolici domu v Nemocniční

Přes tři miliony korun bude stát plánovaná demolice vybydleného domu v novoborské Nemocniční ulici. Většinu nákladů by mohla pokrýt dotace z Ministerstva pro místní rozvoj, o kterou město zažádalo. Ministerstvo bude na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách rozdělovat 100 milionů korun, do výzvy se přihlásilo 43 projektů. Novoborská radnice plánuje chátrající objekt po demolici nahradit bytovým domem, startovacími byty nebo zázemím pro místní spolky.

RALSKO

Turista se v Hradčanech zřítil ze srázu

Se středně těžkým zraněním skončil v liberecké nemocnici turista, který se v neděli odpoledne zřítil ze srázu v Ralsku Hradčanech. Muž spadl z asi desetimetrové výšky. „Při převozu byl při vědomí a komunikoval se zdravotníky. Letecká služba jej transportovala na traumacentrum liberecké nemocnice,“ uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Na místě zasahovaly i hasiči ze tří jednotek, kteří zraněnému muži poskytli předlékařskou pomoc.

DOKSY

Granty za více než 1,5 milionu jdou na sport i kulturu

Částku přes 1 700 000 korun rozdělilo město Doksy ze svého grantového fondu. Nejvyšší suma, půl milionu korun, půjde na nový zavlažovací systém pro fotbalový stadion TJ Doksy. Zastupitelé podpořili činnost sportovních oddílů i jednorázové akce jako Starosplavskou pouť, festival Rozmarné léto, tenisový turnaj Macha Lake Open nebo MČR v jachtingu třídy Pirát. Částka 66 tisíc korun půjde na kostel v Kruhu. Podporu získala i českolipská nemocnice, která od Doks dostane 150 000 korun na stěhování gynekologicko porodnického oddělení a novorozenecké JIP.

SPORT

Volejbalisté Lípy zůstávají druzí

Průběžné druhé místo v tabulce 2. ligy uhájili i přes dvě sobotní porážky volejbalisté českolipské Lokomotivy, kteří na palubovce v Hale Střední pedagogické školy Karlovy Vary Drahovice statečně vzdorovali domácí rezervě VK ČEZ Karlovarsko. Po úvodních dvou setech dopoledního utkání Českolipští vedli už 2:0, bohužel poté se domácí záloha vzchopila, vyrovnala na 2:2 a ve zkrácené 5. sadě výsledek otočila. Odpolední zápas již takřka jasně ovládlo Karlovarsko, o čemž svědčí i konečný výsledek 3:0.
VK ČEZ Karlovarsko B - Lokomotiva Česká Lípa 3:2 (-25, -20, 17, 21, 12) a 3:0 (16, 19, 20)