Z REGIONU

Na cyklostezce se bude moci lyžovat

I letos bude Svazek obcí cyklostezka Varhany v případě příznivých sněhových podmínek upravovat trasu z České Lípy do Kamenického Šenova pro běžkaře. Svazek zakoupil sněžné pásy na čtyřkolku a pořídí také zařízení na tvorbu stopy, o samotnou zimní údržbu trati se pak bude starat skútr Svazku obcí Novoborsko.

Hledá se logo dětské olympiády 2019

Krajem, který bude napřesrok pořádat letní olympijské hry dětí a mládež, by měl být kraj Liberecký. Ten nyní vyhlásil soutěž o logo této sportovní akce. „Soutěž je určena žákům a studentům uměleckých oborů krajských středních a vyšších odborných škol,“ uvedla mluvčí kraje Markéta Žitná. Vítěz soutěže bude znám v dubnu a odnese si výhru 15 tisíc korun. Dětské olympiády se účastní mladí sportovci z celé republiky.

V regionu by mohla vzniknout další cyklostezka

Dobrá zpráva pro milovníky cyklistky. Starostové obcí v Mikroregionu Podralsko schválili záměr výstavby cyklostezky vedoucí z Mimoně přes Brniště do Jablonného v Podještědí. „Nejdříve je třeba zpracovat studii proveditelnosti, na kterou budeme žádat o dotaci,“ informoval starosta Brniště Ivan Pastorek.

Na Bezděz přijede i Tomáš Klus

Dalším interpretem, kterého zveřejnili pořadatelé letního festivalu Hrady CZ pro letošní rok, je oblíbený zpěvák Tomáš Klus. Představí se také pod hradem Bezděz, kde putovní festival tradičně končí. Letos to bude ve dnech 31. 8. a 1. 9. Na festivalu dále vystoupí třeba Divokej Bill, Slza, Jelen, Mandrage nebo skupina Škwor.

ČESKÁ LÍPA

Zajímavosti kostela přiblíží v knihovně

Drobná perla saské pozdní gotiky, kostel sv. Máří Magdaleny v České Lípě, bude hlavním tématem dnešní přednášky v Městské knihovně v České Lípě. Pozoruhodnou stavbu a významnou památku města i regionu přiblíží zájemcům historik Michal Panáček. Přednáška se koná v čítárně knihovny na náměstí T. G. Masaryka od 17.00 hodin.

Prodej rohlíků vynesl téměř 80 tisíc pro charitu

77 720. Tolik korun přispěli lidé českolipské farní Charitě nákupem rohlíků. Nejednalo se o obyčejné „tukáče“, ale o zvláštní druh pečiva pojmenovaný ŽítNej rohlík Otesánek. Od května, kdy tento produkt začaly Jizerské pekárny nabízet, do konce roku spořádali lidé celkem 38 860 kusů zmíněného pečiva. Z každého šly charitě dvě koruny. Vybraná částka podpořila Azylový dům Jonáš v České Lípě a v Dobranově.

Ventiloval si vztek. Rozkopával popelnice

Patnáct minut před čtvrteční půlnocí nahlásili svědci, že někdo v Moskevské ulici v České Lípě rozkopává nádoby na odpad. Hlídky na místě zastihly jak samotného pachatele, tak i svědky události. Hlavní aktér se k činu přiznal a vysvětlil ho tím, že ztratil cennou věc, a tak potřeboval vyventilovat svůj vztek. Proto řval a kopal do popelnic. Strážníci ještě zkontrolovali zaparkovaná auta a přiměli přestupce, aby po sobě uklidil.

Skauti chystají další ples

Výroční ples českolipských skautů zaznamenal úspěch a na 16. února se připravuje další pokračování v českolipském KD Crystal. Vzhledem k omezené kapacitě si mohou zájemci svůj pánský nebo dámský lístek dopředu zajistit v kavárně Florian nebo emailem hstary@seznam.cz

CVIKOV

Severem bude znít cimbál

Večer s vínem u cimbálu se chystá na dnešek v Kulturním centru Sever ve Cvikově. Od 19.00 hodin čeká na návštěvníky zajímavé povídání o vinařských oblastech Čech a Evropy či o hodnocení vín, které se ujme zkušený sommeliér Jiří Matela, nebude chybět ochutnávka vína a tu správnou atmosféru navodí cimbálová muzika Miroslava Kotlára.

KRAVAŘE

Připomínají historické snímky „chalupáře z Rané“

Známý kameraman a pedagog Jan Kališ strávil podstatnou část svého života chalupařením v obci Rané u Kravař. Kromě mnoha filmů a inscenací nasnímal také několik televizních pořadů, které se přímo dotýkají jeho oblíbeného koutu světa. Obec Kravaře je nyní uvádí ke zhlédnutí na svých webových stránkách. Čtvrthodinový dokument z roku 1992 nazvaný Kravaře v Čechách ukazuje porevoluční atmosféru v obci. Mladší snímek z roku 2001 dokumentuje v cyklu Náš venkov slavný obecní autobus. Oba naleznete ZDE

BOHATICE

Vodovod začne fungovat během jara

Do finále míří výstavba vodovodu v Bohaticích. Hlavní práce na rozvodných řadech jsou hotové a vodovod byl na konci roku zkolaudován. Výstavba přípojek bude po zimní přestávce pokračovat na přelomu února a března s tím, že kompletní práce budou dokončeny nejpozději na konci dubna 2018. Na výstavbu vodovodu získala obec dotaci téměř 13 a půl milionu korun od Ministerstva zemědělství.