VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Další lesní požár, Špičák řeší dilema

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultura i sport.

26.5.2015
SDÍLEJ:

O víkendu zaměstnal hasiče na Českolipsku lesní požár v oblasti Tuhaně (části obce Domašice).Foto: HZS LK

Les u Tuhaně opět zachvátil požár

Tuhaň - Další hašení v nelehkém terénu s velkým převýšením zaměstnalo o víkendu deset hasičských jednotek z Českolipska. Od sobotního odpoledne hasiči bojovali s lesním požárem v oblasti Tuhaně u Domašic. Kromě kopcovitého terénu ztěžoval práci hasičům silný vítr, který přispíval k šíření plamenů. Hořelo na ploše asi sto metrů čtverečních, požár se podařilo zlikvidovat kolem půl deváté večer. Před týdnem hasiči bojovali s lesním požárem nedaleko, v části obce Tuhanec. V lesích kolem Dubé pak hasiči zasahují během jarních a letních měsíců velmi často.

Špičák řeší dilema: víc zeleně nebo raději parkovací místa?

Česká Lípa - Hustá zástavba, nedostatek zeleně a zoufalá situace s parkováním. To jsou tři hlavní problémy největšího sídliště na Českolipsku, panelové čtvrti Špičák v České Lípě. Potíže sídliště má nyní řešit studie Revitalizace sídliště Špičák, kterou ve čtvrtek v České Lípě představili její autoři z architektonické studia AF-Cityplan. Obyvatelé sídliště na čtvrtečním jednání rozporovali například úpravy v oblasti ulic Bohuslava Martinů a Dukelská, kde architekti navrhují prohodit současnou zelenou plochu za parkovací a naopak. Velká diskuse se vedla také o výstavbě parkovacích domů, které by mohly situaci s parkováním na Špičáku vyřešit. Podle architektů vyplynulo z jejich dotazníkového šetření, že o tuto formu parkování zatím není ze strany obyvatel valný zájem.

Svor bude mít dokument o rozvoji

Svor - Obec Svor připravuje strategický plán, který má sloužit jako poklad pro rozhodování o dalším směrování vývoje obce v příštích osmi letech. Zároveň mapuje, kde bude možné získat dotační prostředky pro spolufinancování projektů. Dokument by měl vycházet z přání a potřeb obyvatel, a proto místní dostanou několik možností, jak představit své nápady. „Obyvatelé a všichni dotčení aktéři budou mít možnost vyjádřit svůj názor prostřednictvím série několika veřejných projednávání. Ta se uskuteční vždy v předem daném termínu v Kulturním domě ve Svoru, začátek všech jednání bude vždy v 17 hodin," říká Eva Hamplová z MAS Šluknovsko, která bude se Svorem strategický plán zpracovávat. Nejbližší setkání nad důležitým dokumentem se koná tento čtvrtek 28. května, další proběhnou během června.

Žena na motorce nedávala pozor

Staré Splavy - Nepozornost motocyklistky stála za nedělní dopravní nehodou u Starých Splavů. Čtyřiadvacetiletá žena z Teplicka projížděla kolem půl druhé odpoledne od Jestřebí na Doksy. Před křižovatkou u Starých Splavů ale příliš nesledovala provoz před sebou a mimo jiné i pro nedodržení vzdálenosti nedokázala včas zareagovat na situaci, kdy před ní jedoucí osobní auto muselo začít brzdit. Mladá žena za řídítky motorky pak do auta zezadu nabourala a přitom se lehce zranila. Její zdravotní stav si vyžádal převoz do nemocnice na odborné lékařské ošetření. Policisté obě řidičky podrobili dechové zkoušce, která prokázala, že pod vlivem alkoholu nebyly. Nehoda si vyžádala hmotnou škodu za 30 000 korun.

Muzejní noc v Kamenickém Šenově nabídla i dílny pro děti.Noční zábava v muzeu

Kamenický Šenov - Svoje kouzlo má Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově i v noci. Potvrdila to opět letošní muzejní noc, která v interiérech muzea i v jeho zahradě proběhla v pátek. Plně si ji užít mohly i děti, na které ve sklepě muzea čekal mužík Ohnivec, velký zájem byl o výtvarné dílny, kterých se účastnily celé rodiny, a v zahradě se hrálo loutkové divadlo. Děti si také mohly vyzkoušet, jak se vyrábí sklářské formy. Dospělí si zase mohli užít noční posezení, ke kterému jim hrála hudba Karla Hašlera a dechovky Fr. Kmocha v podání Libereckých harmonikářů. Muzejní noc ale také připomněla 110. výročí od založení významné šenovské sklárny Bratří Jílků. U příležitosti výročí připravilo muzeum také mimořádnou výstavu, která mapuje historii i typy výrobků sklárny a rozhodně stojí za zhlédnutí.

Ukradený mobil se vrátil majiteli

Česká Lípa - Patnáctitisícová pokuta hrozí ve správním řízení devětadvacetiletému muži, který si ve čtvrtek přivlastnil cizí mobil. Po zloději začali pátrat českolipští městští strážníci, kteří ho také nedlouho po činu našli v jedné z restaurací. Ačkoliv odcizený telefon během chvíle změnil majitele, jelikož ho pachatel prodal další osobě, přesto se českolipským strážníkům přístroj podařilo zajistit a vrátit původnímu majiteli.

V knihovně představí unikáty přírody Českolipska

Česká Lípa - CHKO Kokořínsko se po několikaletém úsilí státní ochrany přírody rozrostla o výjimečnou krajinu na Českolipsku. Jedinečné území poskytuje útočiště celé řadě vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Přírodní unikáty, které jinde z přírody postupně mizí, představí v České Lípě už dnes Marcela Holubová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správy CHKO Kokořínsko Máchův kraj. Přednáška se koná v čítárně Městské knihovny v České Lípě od 17 hodin.

Novoborský Lasvit chce oslnit Vietnam

Nový Bor - Novoborská firma Lasvit uspořádala minulý týden marketingový seminář v Ho Či Minově Městě ve Vietnamu. Cílem semináře bylo oslovit vietnamský trh, na který chce Lasvit vstoupit. Na akci byli pozváni představitelé hlavních cílových skupin firmy, což jsou především developeři velkých projektů, architektonické kanceláře, řetězce pětihvězdičkových hotelů či prodejci luxusního zboží. Na seminář se dostavilo 67 účastníků.

V přehlídce Středoškolské odborné činnosti uspěl student z Boru

Liberec, Nový Bor - Odborné práce převážně z technických a přírodovědných oborů představili v květnu žáci středních škol Libereckého kraje na přehlídce 37. ročníku Středoškolské odborné činnosti. V prostorách Technické univerzity v Liberci se jich k obhajobám sešlo celkem osmdesát sedm. Z každé z osmnácti kategorií postoupil jeden žák do celostátního kola. Jako jediný z Českolipska se tímto úspěchem může pochlubit Jan Kubelka z Gymnázia v Novém Boru (na snímku), který se svou literární mapou zvítězil v oboru Tvorba učebních pomůcek, ve kterém porazil dalších devět vrstevníků z celého kraje.

Bytů nejméně od roku 2005

Liberecký kraj - V Libereckém kraji zahájili v prvním čtvrtletí letošního roku stavbaři výstavbu jen 106 nových bytů, je to nejméně od roku 2005. Ve srovnání s loňským rokem to představuje propad o 28 procent. Horší byla podle předběžných informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) situace jenom v Karlovarském kraji. Zhruba tři čtvrtiny nově zahájených bytů jsou v rodinných domech nebo jejich přístavbách či nástavbách. Ani v dokončené výstavbě se Libereckému kraji nevede o mnoho lépe. Za první tři měsíce letošního roku bylo v kraji dokončeno 145 bytů, o osm více než před rokem. V Libereckém kraji nebyl v prvním čtvrtletí dokončen žádný bytový dům a výstavbu žádného takového projektu ani stavbaři nezahájili. V kraji převažuje individuální výstavba, pokud vznikají nové byty, jde podle statistiků většinou o nástavby a přístavby nebo o přestavby objektů, které v minulosti k bydlení nesloužily. Nestaví se ani domy pro seniory. Výstavba nových bytů v Libereckém kraji výrazně klesla v souvislosti s krizí po roce 2009.

Krajský dispečink dopravy začne fungovat ještě letos

Liberecký kraj - Centrální dispečink veřejné dopravy Libereckého kraje, který bude sledovat zajištění návazností spojů, se z části zprovozní ještě letos, a to společně se změnou platnosti jízdních řádů 13. prosince. V dalším roce se postupně pokryje území celého kraje a v roce 2017 bude krajský dispečink již plně funkční. Prioritní bude garance přestupních vazeb a péče o cestující při nepravidelnostech v provozu.

Navara je počtvrté za sebou českým mistrem v šachu

Čerstvý mistr republiky David Navara.Havlíčkův Brod, Nový Bor - Favorizovaný David Navara (1. Novoborský ŠK) obhájil titul českého mistra v šachu. Na turnaji v Havlíčkově Brodě jako jediný neprohrál v žádném z devíti kol, pět soupeřů porazil a zvítězil s náskokem 1,5 bodu před Jiřím Štočkem. Navara triumfoval počtvrté za sebou a posedmé celkově. „Mistrovství republiky bylo silně obsazené a dobře zorganizované. Je ale trochu škoda, že nehrál Viktor Láznička, který patří k absolutní čes
ké šachové špičce," uvedl čerstvý mistr republiky David Navara a dodal, že byl se svým výkonem spokojen. „Samozřejmě že jsem mohl v některých fázích hrát lépe, ale mohlo to pochopitelně dopadnout 
i hůř," pokračoval s tím, že odehrál velmi těžké partie především s velmistry Štočkem a Babulou. Jejich vzájemné partie nakonec skončily remízou.

Rozhodnutí DK ze dne 21. května

ZASTAVENÍ ZÁVODNÍ ČINNOSTI NEPODMÍNĚNĚ:
ZÁVODSKÝ Jakub (Dubnice) - zastavení činnosti na 3 soutěžní utkání a pokuta 300,-Kč (čl. 11/3b).
POKUTY:
ZET Lubomír (Kunratice) - pokuta 200,- Kč (za vyloučení čl. 11/1 + RS).
DUTKA Jan (Dubice) - pokuta 400,- Kč (za vyloučení čl. 19/1 + RS).
ŠKVÁRO Milan (Pertoltice) - pokuta 200,- Kč (za vyloučení čl. 11/1 + RS).
OSTATNÍ:
RYŠAVÝ Lukáš (Bukovany) - žádosti o změnu trestu nevyhověno, opatření trvá (čl. 57/2).
PEKÁREK Pavel (Revok neregistrovaní) - zastavení činnosti na 1 soutěžní utkání nepodmíněně (čl. 11/1 ).

Fotbalový kemp na Lokomotivě

Česká Lípa - Projekt s názvem Žijeme hrou, ve spolupráci s fotbalovým klubem TJ Lokomotiva Česká Lípa pořádá Letní Fotbalový Kemp 2015, který se koná v České Lípě v termínu 19. 7. - 23. 7. 2015. Tento kemp je určený pro děti od 9 - 15 let a bude se mimo sportovní činnost zaobírat zejména možnostmi mentálního rozvoje dětí hráčů.

Autor: Redakce

26.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení