Déšť zvedl hladinu potoka v Bukovanech

Českolipsko - Dobranovský potok v Bukovanech dosáhl v úterý v poledne I. stupně povodňové aktivity. Vzhledem k předpovědi počasí je možné, že se hladina toku bude ještě mírně zvyšovat. Dnes v dopoledních hodinách by ale měl déšť úplně ustat. Varování meteorologů před intenzivními dešti, které platí pro Liberecký kraj, platí do dnešního rána. V místech vydatného deště lze podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) čekat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, zatopení níže položených míst a podemletí silnic.

Policie nechytila žádného hříšníka

Českolipsko - Unikátní výsledek měla bezpečnostní akce, která v sobotu nad ránem od 3 do 6 hodin probíhala na Českolipsku. V prověrce toho, zda neřídí pod vlivem alkoholu a nebo drog, obstáli všichni kontrolovaní řidiči na jedničku. Toto zjištění policisty mírně překvapilo. Méně závažných prohřešků se dopustili jen tři řidiči. Dva neměli v pořádku technický stav vozidla, třetí si při jízdě držel u ucha mobilní telefon. Tito hříšníci zaplatili na pokutách dohromady 1 100 korun.

Dvouletá dívenka vběhla před auto

Blíževedly - Naštěstí bez zranění skončil páteční střet dvouleté holčičky s autem. Dívenka vběhla do silnice nedaleko Blíževedel, kde se během dopoledne pohybovala se svou babičkou. Ta podle policie v době události sbírala popadaná jablka u silnice a svou vnučku nechala pobíhat bez jakékoli kontroly. Dítěte v silnici si osmatřicetiletý řidič Peugeotu všiml zavčas, pohotově sešlápl brzdu a jen díky jeho duchapřítomnosti neměla tato nehoda tragický následek. Ke střetu auta s holčičkou sice došlo a vzhledem k jejímu věku byla z preventivních důvodů letecky transportována do nemocnice Praha Motol, ale tam lékaři zjistili, že jí vůbec nic není.

Jestřebí rozšířilo úřední hodiny

Jestřebí - Každý pracovní den si mohou občané vyřídit své záležitosti na Obecním úřadě v Jestřebí. Obec se začátkem prázdnin výrazně rozšířila úřední hodiny, kterých je více, než je běžné nejen u obcí srovnatelné velikosti, ale i více než bývá u městských úřadů. Úřednicí v Jestřebí jsou lidem k dispozici v pondělí a ve středu od 7 do 17 hodin, v úterý a čtvrtek do 15 hodin a v pátek do půl dvanácté.

Pozvánka na Lemberk

Lemberk - Na zámku Lemberk je opět mimořádně zpřístupněná středověká věž, a to až do neděle 23. srpna vždy po celý den od 9:00 do 16:30 hodin. Další akcí na zámku bude 4. září koncert Wabiho Daňka, na kterém nebudou chybět písně jako Rosa na kolejích, Ročník 47, Fotky či Píseň, co mě učil listopad.

V kraji zbývá sklidit zhruba pět pct obilovin a řepky

Liberecký kraj - Sklizeň obilovin a řepky v Libereckém kraji se blíží k závěru. Podle informací z Ministerstva zemědělství zbývá v kraji sklidit 1426 hektarů, což je něco málo přes pět procent ploch s obilím a řepkou. Už teď je jasné, že navzdory suchu budou hektarové výnosy rekordní. Žně navíc postupují rychleji, před rokem byla v tuto dobu téměř sklizena řepka, obilí ale zbývala na polích více než třetina. Liberecký kraj má letos nejvyšší hektarové výnosy řepky v zemi, v průměru se jí sklízí přes čtyři tuny z hektaru, celostátní průměr je přitom jen 3,53. Dosud nejvyšší hektarový výnos zažili zemědělci v kraji loni, kdy sklidili v průměru 3,9 tuny z hektaru. Ještě letos v červnu odhadovali výnosy podstatně nižší - kolem 3,19 tuny. Sklizeň řepky je na konci, v pondělí zbývalo posekat posledních 96 hektarů. Zatím se v kraji sklidilo 22.246 tun řepky, to je druhý nejlepší výsledek za 12 let.

Hvězdný prach opět zavítá do Zahrádek

Zahrádky - Tradiční fotbalové utkání v rámci Zahrádeckých slavností mezi Hvězdným prachem Praha a výběrem fotbalistů domácích Zahrádek se uskuteční v sobotu 22. srpna od 10 hodin na hřišti v Zahrádkách. Jedná se již o desáté vzájemné utkání mezi oběma týmy. Akademický malíř František Flašar a šéf Hvězdného prachu nechtěl sestavu prozradit, i když je všeobecně známo, že za tento tým hrají umělci, herci, zpěváci i bývalí hráči ligového fotbalu. Po skončení utkání se diváci mohou přesunout do prostor u zámku, kde bude probíhat další program 13. ročníku Zahrádeckých slavností.

Umělci vyměnili dřevo za kámen

Liberec - Jedenáctý ročník tradiční akce Etnořez probíhá až do pátku na zahradě Lidových sadů v Liberci. Letos nastala zásadní změna, protože pozvaní umělci vyměnili po deseti letech dřevo za kámen. Areál zahrady je po celou dobu volně přístupný a kdo bude mít zájem, může se přijít podívat, jak si umělečtí řemeslníci Jiří Genzer, Marian Maršálek, Jan Švadlenka, Ondra Procházka a Ivan Šmilauer, poradí s dovezeným pískovcem. „Ten největší kus kamene, který jsme dovezli, váží asi 3 a půl tuny," řekl Zdeněk Santer ze sdružení Artefaktum, které akci ve spolupráci s libereckou zoo připravuje. „Kamenné sochy, které vzniknou, budou představeny na vernisáži a poté se stanou součástí exteriérů zoo," doplnil Zdeněk Santer. Vernisáž pak proběhne v Lidových sadech v pátek od 17 hodin.

Volejbalový turnaj oslaví kulatých 55 let!

Zákupy - Jubilejní, již 55. ročník volejbalového turnaje O putovní pohár Zákup pořádá oddíl volejbalu TJ Zákupy v sobotu 22. srpna od 9 hodin na kurtech místního Stadionu Emila Zátopka u ZŠ a MŠ. Turnaj je určen pro družstva z 2. ligy, krajských a okresních přeborů a dorosteneckých soutěží. Přihlásit se můžou i družstva smíšená (kategorie zvlášť). Informace jsou k dispozici u organizačního pracovníka turnaje Karla Kreisingera (tel. 723 714 803) nebo Petra Suchého (tel. 736 489 295, e-mail: suchy-petr@volny.cz).