NOVÝ BOR

Další kanalizaci čeká rekonstrukce

Severočeská vodárenská společnost by měla v polovině června začít s rekonstrukcí vodovodu a kanalizace v Novém Boru. Stavba za necelých 12 milionů korun zahrnuje rekonstrukci tří částí stávající kanalizace a dvou částí vodovodu v ulicích Boženy Němcové, Česká a Sloupská. Podle informací SVS by měly práce probíhat maximálně do poloviny listopadu, a to včetně opravy povrchů silnic, na nichž se bude podílet i město.

KRIMI

Naboural pod vlivem alkoholu

Ve středu po půlnoci projížděl devětadvacetiletý řidič osobního vozidla značky Fiat Punto Novým Borem po ulici T. G. Masaryka a na tříramenné křižovatce s ulicí Hřebenka chtěl odbočit vlevo. Tento manévr ale zřejmě vlivem požitého alkoholu nezvládl a vyjel vpravo na chodník, kde narazil do dopravní značky. Podle svědků se z místa nehody snažil odjet, což se mu nedařilo, a tak auto odtlačil do ulice Hřebenka. Když ho policisté podrobili kolem druhé hodiny nad ránem dechové zkoušce, nadýchal do přístroje drager 1,37 promile alkoholu. Z uvedeného důvodu mu zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Zmizely informační cedule

Neznámý zloděj způsobil radnici v Jablonném v Podještědí desetitisícovou škodu, když ukradl tři informační tabule, které měly napomoci návštěvníkům zorientovat se ve městě. Umístěny byly na sloupu ve Švermově ulici a občany směrovaly na dům s pečovatelskou službou, poštu a zdravotnické středisko. Město cedule instalovalo před dvěma lety, letos zmizely mezi letošním 9. až 23. květnem. Důvod, proč zmizely, je zřejmý, jsou vyrobené z hliníku. „Pokud se policistům podaří pachatele krádeže vypátrat, může ho soud poslat až na dva roky do vězení," doplnila policejní mluvčí Ivana Baláková.

Kabelku zapomenutou na toaletě nikdo nevrátil

Nepoctivý nálezce si ponechal kabelku sedmadvacetileté ženy, která jí zapomněla v mobilní toaletě během sobotních hasičských slavností v Novém Boru. Nechala ji tam krátce po půlnoci, a když si to po zhruba deseti minutách uvědomila a vrátila se na místo, už ji tu nenašla. Nálezce si spolu s kabelkou přisvojil i její osobní doklady, platební kartu, 800 korun v hotovosti a mobilní telefon. Celková škoda činí 7 800 korun. Pokud se ho policistům podaří vypátrat, obviní ho z přečinu zatajení cizí věci.

ČESKÁ LÍPA

Děti dostaly vodní atrakce

Město Česká Lípa investovalo 3,5 milionu korun do vodních atrakcí pro děti v areálu koupaliště v Dubici. Ve čtvrtek je radnice představila veřejnosti. Atrakce obohatí nabídku zábavy a aktivit, které teď přírodní areál bývalého koupaliště od jara do podzimu veřejnosti nabízí. Nově zbudované interaktivní vodní prvky jsou napájené vodou z vrtu, který tady již v minulosti město zainvestovalo. Díky tomu je tekoucí voda, která pohání jednotlivé prvky, stále čerstvá a čistá a ani v tom nejparnějším létě dětem nehrozí, že bude kontaminovaná sinicemi, které jsou zatím hlavní příčinou, proč je zdejší voda nevhodná ke koupání.

Opilý cyklista se zranil

Pádem a poraněním ruky skončila středeční jízda na kole pro třiatřicetiletého muže. Může být ale rád, že se nezranil vážněji. Ještě než ho zdravotníci odvezli sanitou na ošetření do nemocnice, podrobil se dechové zkoušce. Ta ukázala, že má v sobě 1,76 promile alkoholu. „Cyklista projížděl Českokamenickou ulicí ve směru od Střelnice na sídliště Slovanka v České Lípě, když se na rovném úseku v mírném stoupání neudržel v sedle a upadl na silnici," popsala policejní mluvčí Ivana Baláková. Protože usedl do cyklistického sedla pod vlivem alkoholu, čeká ho ve správním řízení pokuta v rozmezí od 20 000 do 50 000 korun.

Ředitel bazénu vítá nový zákon

Ministryně Kateřina Valachová do rámcového vzdělávacího programu prosadila povinnou výuku plavání. Každý žák 1. stupně základního vzdělávání tak během své školní docházky absolvuje 40 hodin plavání. „Informaci o povinné výuce plavání velmi vítáme. O tom, že je plavecká výuka prospěšná a účelná, snad ani hovořit nemusím. Osobně stavím povinnou výuku plavání na roveň například povinné dopravní výchovy. Výuka plavání u nás probíhá i v současnosti, ale protože nebyla povinná, nemusely se jí účastnit všechny školy. Díky tomu, že současná ministryně Valachová změnu prosadila, bude se plavání od nového školního roku učit sto procent dětí, a to je dobrá zpráva," říká Pavel Císař, ředitel příspěvkové organizace Sport Česká Lípa.

Dočkají se zateplení domu

Vedení města Česká Lípa vybrala firmu na zateplení bytového domu v Komenského ulici na sídlišti Lada. Zahájení prací se předpokládá už v červnu. „Bytový dům na sídlišti Lada byl vybudován v 90. letech a jeho obvodový plášť není zrovna v nejlepším technickém stavu. Do objektu opakovaně zatéká, a proto jsme se rozhodli pro kompletní zateplení domu," říká místostarosta Juraj Raninec. Celkové náklady projektu byly odhadovány na 42,5 milionů. Kč. Na základě zadávacího řízení došlo ke snížení celkových nákladů o téměř pět milionů korun. Kč. Celkové náklady zahrnují výdaje na projektovou dokumentaci, stavební práce i autorský a technický dozor. Na zateplení bude město posléze čerpat evropskou dotaci.

Radní symbolicky podpořili pacienty s rozštěpem rtu

Během páteku probíhal v historii první Den českých rozštěpových pacientů. Podpořit se ho rozhodli také starostka České Lípy Romana Žatecká a místostarosta Juraj Raninec. „Vyšli jsme dnes v proužkovaném oblečení, protože proužek symbolizuje proužek na rtu dětí, které se narodily s rozštěpem rtu. Přejeme jim, aby se cítily v životě dobře a sebevědomě a nepociťovaly žádný handicap. Protože proužek sluší, a to i tváři. A vážím si práce paní Hanky Broulíkové, která ze všech svých sil i zkušeností a s optimismem podporuje informovanost o možnostech léčby obličeje v ČR a o výsledcích práce rozštěpových pracovišť v ČR. Těší mne i to, že Hanka Broulíková žije v České Lípě, o to je moje motivace podpořit ji i její pacienty větší," konstatovala starostka Romana Žatecká.

Seč trávy město hlásí online

Radnice zveřejnila informace k sekání trávy v České Lípě. Podle sdělení dodavatele seč v pátek probíhala na sídlišti Sever a v přidružených obcích. O víkendui se bude sekat tráva na sídlištích Slovanka a Holý vrch. V pondělí by měla být zahájena seč na Ladech a na Kopečku. Informace o sekání trávy bude město zveřejňovat každý pracovní den na svých webových stránkách. Reaguje tak na časté stížnosti veřejnosti.

Děti zahrály nemocným seniorům

Vytržení z každodenní rutiny připravili ve středu 31. května žáci a učitelé z českolipské Základní umělecké školy pro pacienty na oddělení dlouhodobě nemocných místní nemocnice. Dopolední komorní koncert si vyposlechla zhruba třicítka lidí. „Je to moc hezké, chodí nám sem občas zpívat i školky," říká dvaadevadesátiletá paní Holcarová. Líbí se jí, že mladí nezapomínají na své předky. Podobné akce pořádá v nemocnici českolipská ZUŠka někdy i třikrát do roka. „Začala to naše bývalá kolegyně Marta Čermáková už před deseti lety," říká učitelka na akordeon Marcela Pechoušková, která po kolegyni akci přebrala.

Pokus o krádež lehátek nevyšel

Bezdomovci z České Lípy si chtěli zpříjemnit léto. Odnést hned tři lehátka se marně pokusil jednačtyřicetiletý muž z prodejny Jysk. Zřejmě se snažil vybavit tábořiště, kterých je kolem České Lípy několik a v nichž přes léto přebývají bezdomovci. Jenže ukrást tři lehátka není právě snadné, a tak se nelze divit, že si jeho konání všimla obsluha obchodu, která přivolala strážníky Městské policie Česká Lípa. Muž se bude z přestupku zpovídat ve správním řízení.

Mažoretky bodovaly na mistrovství

Českolipské mažoretky Rytmic si z Mistrovství České republiky, které se konalo v Brně, dovezly několik medailí. K tomu navíc devět postupů na Mistrovství Evropy do Itálie, které se koná na konci června. Holkám se na Mistrovství dařilo hned v několika kategoriích, jako mistrně uspěly v kategoriích formace senior classic, mini senior pom a duo senior. Bodovaly i na druhých místech, a to v kategorii formace junior classic, duo kadet a trio junior. Do České Lípy přivezly ale i pět čtvrtých míst, jedno desáté a další příčky.

KAMENICKÝ ŠENOV

Muzeum na týden zavřelo

Přípravy na Muzejní noc, která proběhne příští pátek, uzavřely tento týden Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově. Návštěvníkům se opět otevře 9. června v 16 hodin. Devátý ročník Muzejní noci se letos věnuje tématu Paměť domů. „To bude společné pro muzeum i místní kostel sv. Jana Křtitele a kostelík sv. Vavřince na Práchni, v nichž proběhne celorepubliková Noc kostelů," říká ředitelka šenovského muzea Helena Braunová. V rámci Muzejní noci bude slavnostně zahájena také tradiční výstava maturitních prací studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. Kromě komentovaných prohlídek nabídne páteční program také pohádku pro děti, ukázku výroby vinutých perel, výtvarnou dílnu pro děti nebo hudební vystoupení.

MIMOŇ

V plánu jsou investice do školy i koupaliště

V Mimoni na letošní rok schválili zastupitelé investiční výdaje v rozpočtu ve výši 76 milionů korun. Z největších investičních akcí půjde o rekonstrukci školy Pod Ralskem, rekonstrukce zámeckého rybníku a také vystavění cyklostezky. Mezi menší, ale důležité patří také obnova mimoňského koupaliště. Město bude muset nechat vyčistit nádrž a přivézt nový písek. Vše by se mělo stihnout do letošní letní sezony.