HORNÍ LIBCHAVA

Děti se postarali o český rekord

Nejdelší řada obrázků strašidel. Takový český rekord vytvořily děti během podzimních prohlídek zámku v Horní Libchavě. Do tvoření se během čtyř sobotních akcí s názvem Strašidla na zámku zapojilo 103 dětí. Úkol měly jediný, na papír formátu A4 namalovat jakékoli strašidlo. Výsledná díla spojili herci Princeznina pohádkového divadla, kteří program na zámku pravidelně připravují, v jednu řadu. „Měřila neuvěřitelných 20 metrů, čímž se nám povedl zápis do České knihy rekordů,“ říká zakladatelka divadla Zdena Kiliánová. Certifikát od Agentury Dobrý den Pelhřimov obdrželo divadlo tento týden.

NOVÝ BOR

Uschlé akáty nahradily nové stromy

Čtrnáct nových akátů nahradilo uschlé předchůdce na letos zkolaudovaném náměstí Míru v Novém Boru. V rámci reklamace žádalo město jejich výměnu po sdružení firem, které rekonstruovalo v loňském roce náměstí za 24 milionů korun včetně mobiliáře a zeleně. „Protože ani jeden ze čtrnácti akátů před budovou školy, které se sázely loni na podzim a přišly na 61 tisíc korun, nenarašil, reklamovali jsme je u dodavatele a žádali výměnu. Obě firmy se k nedostatku přihlásily a začátkem listopadu, v době vegetačního klidu, nechaly vysadit nové akáty,“ řekl Lukáš Michvot z odboru rozvoje města.

ČESKÁ LÍPA

Charita shání dobrovolníky na trhy

Farní charita Česká Lípa hledá dobrovolníky, kteří by pomohli prodávat výrobky od klientů a dárců na vánočních trzích v českolipském muzeu od 4. do 12. prosince. Prodej výrobků podpoří, stejně jako loni, projekt Sociální automobil, který sváží zdravotně handicapované děti do školy a ze školy z mnoha koutů Českolipska. Zájemci, kteří se chtějí stát součástí charitního stánku, si mohou vybrat den i čas, kdy mohou pomoci, a přihlásit se na e-mailové adrese dobrovolnici@fchcl.cz.

Nemocnice pokračuje s Životem v kufříku

Českolipská nemocnice pokračuje v projektu Život v kufříku. Novorozenecké oddělení díky Nadačnímu fondu LA VIDA LOCA předává dětem, které jsou určeny k adopci, vzpomínkové kufříky. Zde jsou uloženy jak nejdůležitější informace a fotografie z prvních dní po narození miminka, otisky nožiček a ručiček, které pořizuje zdravotnický personál, tak jsou zde pro děti připraveny první dárky a upomínkové předměty. Kufřík je pak pro děti hmatatelnou památkou na dny jejich narození. Poté v období okolo deseti let, kdy se děti začínají ptát, kdo jsou, odkud jsou, se mohou ke kufříku vrátit a vše si prohlédnout. „Za letošní rok bylo v českolipské nemocnici k adopci určeno celkem osm miminek. Loni jich bylo sedm,“ uvedla mluvčí nemocnice Kateřina Amrichová.

Lípa pořádá zájezd do Žitavy

Město Česká Lípa pořádá v sobotu 15. prosince pro občany tradiční autobusový výlet na vánoční trhy do Žitavy. Pokud chcete strávit jedno adventní odpoledne vánoční atmosférou u našich německých sousedů, můžete se přihlásit na českolipském regionálním turistickém informačním centru. Odjezd autobusu je ve 14 hodin od KD Crystal a plánovaný odjezd ze Žitavy je v 18 hodin. V Žitavě vás čeká pestrý program, jehož součástí bude také krájení obrovské štoly.

Strážníci se školili v první pomoci

Strážníci Městské policie Česká Lípa prošli odborným školením, které pro ně připravili pracovníci rychlé záchranné služby. Na programu byly rozličné kolapsové stavy a další zranění jak u dospělých, tak i u dětí. Poskytnout první pomoc přímo na ulici, taková situace potká každou z hlídek městské policie. Naposledy to byl zcela opilý cizinec, který ležel u krajnice Děčínské ulice v České Lípě. Na první pohled nebylo jasné, zda ho nesrazilo auto. Strážníci mu naměřili 2,15 promile alkoholu v dechu. Co se ale stalo, to nevěděl ani zraněný, jen si stěžoval na bolest v oblasti pánve a špatně se hýbal. Převzali si ho do péče zdravotníci rychlé záchranné služby.

Opilec se svlékal v baru

Nepříjemné veřejné pohoršení vzbuzoval muž v baru v centru České Lípy, když se silně opilý začal svlékat a poté fyzicky napadat hosty. Vylekaná servírka přivolala pomoc. Hlídka strážníků nejprve zkoušela muže uklidnit a pak ho vyzvala, aby nepokračoval v agresi vůči okolí. Jenže opilce to ještě víc rozčílilo, a tak strážníci museli použít hmaty a chvaty a muž skončil v poutech. Když nasedli do vozu, muži se udělalo tak špatně, že ho hlídka musela převézt nikoliv na policii, ale do nemocnice. Dechové zkoušky vůbec nebyl schopný a také nebyl schopný kontrolovat své fyziologické pochody. Následně putoval do liberecké záchytné stanice.

KRIMI

Pes srážku s vozidlem nepřežil

Pes se stal obětí úterní nehody, ke které došlo na silnici mezi Zákupy a Bohaticemi. Řidič vozidla BMW nedodržel bezpečnou vzdálenost za fabií, která jela před ním a jejíž šofér musel zpomalit, protože mu do dráhy vběhl pes. Došlo ke střetu aut a BMW se navíc srazilo s uvedeným psem, který byl na místě usmrcen. Alkohol byl u obou řidičů vyloučen dechovými zkouškami, předběžná výše způsobené škody činí 60 000 korun. Policisté celou nehodu vyřešili na místě a jejímu viníkovi udělili blokovou pokutu.

Pootevřenými dveřmi vnikl do bytu

Příležitosti ke krádeži využil na začátku listopadu 41letý muž, který pootevřenými dveřmi v jednom z bytových domů ve Stráži pod Ralskem vnikl do cizího bytu. Odtud si následně odnesl mobilní telefon v hodnotě 3 650 korun a otevřenou krabičku s cigaretami. Z bytu utekl hned poté, co ho v kuchyni spatřila nezletilá dcera majitelky bytu. Policisté mu sdělili podezření z krádeže a porušování domovní svobody. Vzhledem k tomu, že byl v uplynulých třech letech za takový čin pravomocně potrestán, mu nyní hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

Mladík kradl znovu, tentokrát kolo

Jeden trest za krádeže zřejmě k napravení 24letého muže z České Lípy nestačil. Mladíka policisté nyní stíhají za krádež ze začátku letošního října, kdy z volně přístupné chodby v Okružní ulici odcizil odložené trialové jízdní kolo v hodnotě 2 400 korun. Mladík se uvedeného skutku dopustil i přesto, že byl za takový čin v uplynulých třech letech pravomocně odsouzen rozsudkem Okresního soudu v České Lípě. „Vzhledem k této skutečnosti mu tak nyní za spáchání uvedeného trestného činu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Během návštěvy ukradl tablet

Nenapravitelný 31letý zloděj během návštěvy u své známé v České Lípě ukradl tablet. K činu došlo na začátku září a majitelce tabletu způsobil škodu za 1350 korun. „Podezřelý se uvedeného skutku dopustil i přesto, že byl v uplynulých třech letech za takové činy pravomocně potrestán hned dvěma soudy, Okresním soudem v Liberci a Okresním soudem v Mladé Boleslavi. Vzhledem k této skutečnosti mu nyní za spáchání uvedeného trestného činu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Sochorová.