ČESKÁ LÍPA

Dětské skupiny mají volnou kapacitu

Až do naplnění kapacity pokračuje zápis do dětských skupin MŠ Arbesova v České Lípě. Žádosti o přijetí mohou rodiče odevzdat v kanceláři ředitelky v Arbesově ulici. Dětské skupiny budou sídlit v nově opravené budově v Dolní Libchavě. V jedné třídě budou děti od jednoho do dvou let, ve druhé skupině pak dvouleté a tříleté děti. „Přílohou žádosti o přijetí dítěte do dětské skupiny je potvrzení o tom, že se dítě podrobilo stanovenému pravidelnému očkování,“ uvádí ředitelka školy Pavlína Černá.

Rekonstrukce vodovodu na Severu se blíží

Opakující se havárie vody znepříjemňují život obyvatelům českolipského sídliště Sever. Slibovanou rekonstrukci starých poruchových vodovodních rozvodů na tomto sídlišti zahájí Severočeská vodárenská ještě letos. „V investičním plánu SVS jsou proto rekonstrukce vodovodu a kanalizace v ulicích Luční a Šrámkova a dojde rovněž k obnově vodovodu v ulici Jáchymovská. Stavební a technologickou rekonstrukci pak čeká rovněž vodojem na Hůrce. Vyměněn bude také vodovod v ulicích Partyzánská, U Rybníčku a Českých bratří na Svárově. Dále budou pokračovat vloni zahájené opravy v ulicích Jiřího z Poděbrad a Tylova,“ vypočítává mluvčí SVS Jiří Hladík.

Centrum vystavuje dřevomalby

V Centru textilního tisku v České Lípě začala výstava dřevomaleb Tomáše Záborce ze Slaného. Výstava ukazuje obrazy na dřevěném podkladu. Metoda jeho práce spočívá ve využití různých zářezů, vrypů a dlabání do dřeva. Tento způsob tvorby umožňuje i zapojení jiných než jen zrakových smyslů. S obrazy je možné se seznámit i dotykem, tedy hmatovým vjemem. Výstava bude v CTT k vidění do konce května.

V hotelu se rvali jako koně

Dvojice štamgastů se rvala v českolipském hotelu Merkur, pročež obsluha zavolala na tísňovou linku 156 o pomoc. Rváči neměli dlouhou výdrž, a tak při příjezdu hlídky byl už mezi nimi mír, nicméně šrámy v obličejích obou mužů dokladovaly, že se rvali docela urputně. Příčina byla zdánlivě nicotná jeden z mužů se pokusil obejmout druhého. Nejenže se vzájemně pobili, při rvačce také skončily na kusy dva řetízky a oblečení. Záležitost dořeší správní orgán.

Neopatrní lidé nechali otevřenou garáž

Otevřenou garáž plnou materiálu objevili při své hlídkové činnosti českolipští strážníci. Pouhým nahlédnutím do garáže bylo jasné, že majitel by nebyl rád, kdyby mu ji někdo vykradl. Nicméně elektrické zavírání vrat nezafungovalo, a tak začali hledat majitele. To se zprvu nedařilo, protože nahlížení do elektronického katastru nemovitostí bylo kvůli odstávce na jejich serveru nefunkční. Strážníci přivolali hlídku Policie ČR a nakonec majitele dohledali prostřednictvím kolegy policisty, který bydlí nedaleko. Opět se prokázala důležitost místní znalosti. Majitel si garáž zabezpečil a oběma hlídkám poděkoval. Tentýž den, jen o dvě hodiny později, ohlásila žena, že při venčení psa našla neuzavřenou garáž. Hlídka dohledala majitelku, která svůj majetek zajistila.

ZÁKUPY

Prsten z ruky sundali až hasiči

Kuriózní případ řešili minulý týden dobrovolní hasiči ze Zákup. Před polednem dorazila na jejich základnu žena se synem, kterému nešel z prstu sundat prsten. Dvojice nejprve vyrazila do nemocnice, kde je ale odkázali na hasiče. „Chlapec už měl prst oteklý a prsten způsoboval bolest. Prsten byl za pomoci speciálního nářadí po chvíli odstraněn, bez zranění prstu,“ uvedli hasiči ze Zákup. Domácí pokusy o roztažení či přeštípnutí kleštěmi bývají marné. Lidé většinou několik dnů doufají, že otok zmizí, nakonec jim ale nezbude nic jiného než navštívit lékaře. Ti už ze zkušeností vědí, že pomoc v těchto případech dokážou poskytnout jen hasiči.

Bytové domy čekají opravy

Do obnovy městských bytů a domů se chtějí v letošním roce pustit v Zákupech. Radnice plánuje nové rozvody tepla a teplé vody a především zateplení městských bytových a panelových domů. „Na obě tyto akce se pokusíme získat dotace z fondů Evropské unie. Uděláme vše pro to, abychom v případě realizace těchto velkých investičních akcí zajistili jejich financování tak, aby nebylo ohroženo financování běžného provozu města,“ říká starosta Zákup Radek Lípa.

Z REGIONU

Začala výluka na trati z Lípy do Benešova

Další výluku kvůli kácení porostu přichystala na nadcházející dva týdny Správa železniční dopraví cesty na Českolipsku. Vlaky nejezdí od pondělního rána v úseku Česká Lípa hlavní nádraží Benešov nad Ploučnicí a s výjimkou víkendu tomu tak bude až do 16. března, výluka trvá ve všední dny v době od 7:30 do 13:30 hodin. Vlakovou dopravu nahradí autobusy. Předpokládané zpoždění náhradní dopravy může být až 10 minut.

Loňská úroda? Zemědělci z polí sklidili méně

Loňská sklizeň v kraji byla nižší než v roce 2016. Vyplývá to z nejnovějších údajů statistiků. Pokud jde o obiloviny, jejich sklizeň dosáhla 109 856 tun, tedy o 6 559 tun méně než v předcházejícím roce. „Hlavní obilovinou pěstovanou v Libereckém kraji je pšenice ozimá. Její úroda ve sledovaném roce dosáhla 64 337 tun, tj. o 10,9 procent méně než v roce 2016,“ uvedla statistička Stanislava Riegrová. Poklesla rovněž sklizeň brambor, luskovin, řepky či pícnin. Nepatrný nárůst sklizně zaznamenali zemědělci jen u technické cukrovky. „Přes meziroční pokles sklizňové plochy vzrostla o jednu desetinu procenta,“ uzavřela Riegrová.

NOVÝ BOR

Změna jízdních řádů

Několik změn pro cestující z Novoborska přinesly nové jízdní řády autobusů, které začaly platit v neděli 4. března. Autobusy od České Lípy a Sloupu v Čechách od neděle nově zastavovují na náměstí Míru v Novém Boru. Zastávka Nový Bor, Egermannova už nebude pro tyto linky fungovat. Nové jízdní řády přinesly také úpravy časů u některých linek nebo zavedení nových víkendových spojů s přepravou jízdních kol. Podrobně jsou změny vypsány na stránkách idol.cz nebo na webových stránkách města Nový Bor.

SLOUP V ČECHÁCH

ADRA hledá další dobrovolníky

Dobrovolnické centrum ADRA ve spolupráci s Domovem důchodců ve Sloupu v Čechách hledají dobrovolníky, kteří by se chtěli stát společníky pro seniory. Dobrovolník chodí za klienty a věnuje jim svou pozornost. Povídá si s nimi, čte jim, hraje s nimi společenské hry a podobně. Pokud to pacientův zdravotní stav dovolí, může ho vzít dobrovolník i na procházku. Školení dobrovolníků se uskuteční v úterý 10. dubna od 16 hodin v domově ve Sloupu. S ohledem na omezený počet míst se na školení mohou zájemci přihlásit telefonicky na tel. 777 088 871 nebo na e-mail: p.maska@tiscali.cz.

KAMENICKÝ ŠENOV

Preciosa vyhlašuje 11. ročník Master of Crystal

Mladým kreativcům, studentům a absolventům středních či vysokých škol, nejen uměleckého zaměření, kteří se chtějí posouvat vpřed a reálně zhmotňovat své nápady, je určená soutěž Master of Crystal. Už po jedenácté ji vyhlásila společnost Preciosa a jejím tématem je letos „IN and OUT“. Úkolem soutěžících je vytvořit unikátní světelný objekt, který lze samovolně přenášet. Vítěz letošního ročníku kromě toho, že se bude moci pyšnit titulem Master of Crystal, získá i odměnu 30 000 korun a podívá se na vybranou designovou akci v zahraničí. Preciosa dá navíc vítěznému nápadu reálnou podobu a vyrobí ho.

JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ

Shánějí brigádníky na vyhlídkovou věž

Přivýdělek a zajímavou brigádu nabízejí v Jablonném. Hledají obsluhu na tamní vyhlídkovou věž. Práci nabízejí v dubnu, květnu a září jen na víkendové dny, v letních měsících pak na každý den. Více informací zájemci získají v tamním informačním centru nebo na webu města.