ČESKÁ LÍPA

Dlažba nese jména obětí holokaustu

Pokaždé, když na ně lidé „narazí“, vzpomenou na nebezpečí zrůdných ideologií. To je hlavní smysl mosazných destiček, které nechala Česká Lípa zasadit do dlažby na několika chodnících po městě. Jsou na nich jména devíti Českolipanů židovského původu, kteří byli z Lípy spolu s mnohými dalšími nedobrovolně odvlečeni a už se nikdy nevrátili. Stali se jedněmi z milionů obětí holokaustu. Zástupci města a Židovské obce tyto drobné připomínky slavnostně odhalili v pátek během pietního aktu, který byl součástí celodenního programu Česká Lípa židovská. Mezi dalšími akcemi byl i den otevřených dveří ve Ville Hrdlička, kterou vybudovala jedna z místních významných židovských rodin, nebo komentovaná procházka po významných místech násilně rozprášené židovské komunity.

Na zákazy stání část řidičů kašle

Naprosté nerespektování dopravního značení nadále vládne u řidičů v České Lípě. Během jediné denní směny i díky blokovému čištění museli strážníci zadokumentovat 46 přestupků v dopravě. Jeden zpracovaný přestupek pro správní řízení zabere spoustu času nejen strážníkům, ale i případnému správnímu orgánu, nepočítaje další materiální náklady na tuto dokumentaci nebo nemožnost dokončit například potřebné vodorovné značení v rámci blokového čištění. „Postupně se také ukazuje, že udělené pokuty většinou v částkách 100 až 300 kroun u některých jedinců zřejmě výchovné nejsou. Na místě může být řidiči za tyto základní přestupky uložena pokuta v částce do 2 000 korun,“ dodala mluvčí českolipské Městské policie Eva Vlastníková.

Přestupky školáka řešili strážníci

S agresivitou žáků základní školy se učitelé nesetkávají jen výjimečně a k některým konfliktům dokonce volají i strážníky. Jedním z případů je i chování problematického žáka ze ZŠ Slovanka, který za dva měsíce končí školní docházku, škola ho nebaví a chce zde pouze uvedený čas dožít bez výchovného usměrňování ze strany učitelů. V afektu ve sporu s učitelem tentokrát popadl květináč a rozbil ho o podlahu bez toho, že by zvážil možnost zranění dalších přihlížejících žáků. K jeho smůle mu však jeho jednání neprojde jen v rámci kázeňského řízení na škole. Jako podezřelý z několika přestupků je totiž po dovršení hranice 15 let již zcela trestně zodpovědný a bude muset předstoupit před správní orgán.

NOVÝ BOR

Stoly a obklady zaujaly v soutěži podnikatelů

Liberecké kolo soutěže začínajících podnikatelů T-Mobile Rozjezdy vyhrál Matyáš Veselý z Liberce, který navrhuje jedinečné deskové hry. Na druhém místě skončila Jana Eichlerová Ruská z Nového Boru se stoly a obklady Chimeara a třetí místo patří Markétě Brabencové z Turnova a jejím doplňkům pro pejsky. Zvítězili v konkurenci 13 projektů. Úspěšná zástupkyně Českolipska, Jana Eichlerová Ruská, vyrábí ze skla, pryskyřice a přírodních materiálů obklady, sprchové kouty nebo desky stolů. Její výrobky přinášejí do interiérů dotek přírody a díky použití skla jsou také velmi odolné. Do osmého ročníku T-Mobile Rozjezdů se letos v celé republice přihlásilo 483 nápadů. Největší konkurence je v hlavním městě.

T-Mobile Rozjezdy vyhrál Matyáš Veselý z Liberce, který navrhuje jedinečné deskové hry. Na druhém místě skončila Jana Eichlerová Ruská se stoly a obklady Chimeara (Nový Bor) a třetí místo patří Markétě Brabencové z Turnova a jejím doplňkům pro pejsky.

Vyrazí po stopách rumburské vzpoury

Pěší i cyklisté se v sobotu 12. května vydají na 3. ročník dálkového pochodu Po stopách rumburské vzpoury. Při prvním ročníku vyrazilo na trať čtyřicet odvážlivců, v loňském roce jejich počet již překročil stovku. Startuje se z Lužického náměstí v Rumburku, cíl je na koupališti v Novém Boru, kde vás pořadatelé s občerstvením čekají do 20 hodin. Na trať se každý vydává na vlastní zodpovědnost. Akci společně připravují města Rumburk a Nový Bor ve spolupráci s ČsOL, jednotou Liberecký kraj.

JESTŘEBÍ

Oprava kulturního sálu je hotová

Kompletní rekonstrukcí prošel na jaře kulturní sál v Jestřebí. Obec tak získala pěkný sál na pořádání různých kulturních a společenských akcí, jako je vítání občánků nebo setkání s důchodci. Opravy stály více než 1,5 milionu korun, 300 000 korun obec získala od Libereckého kraje z Programu obnovy venkova.

SPORT

Starší žáci FBC vybojovali na MČR 6. místo

Skvělé šesté místo vybojovali starší žáci florbalového FBC Česká Lípa na víkendovém MČR v Praze, kam se probojovali poprvé historii klubu. Ve včerejším utkání o 5. příčku podlehli Uherskému Brodu 6:7. Navíc si svěřenci trenéra Ladislava Pekárka domů odvážejí také jedno individuální ocenění: hráč Ondřej Kopič byl direktoriátem turnaje vybrán do All Stars týmu letošního mistrovství České republiky, kam se probojovalo 16 nejlepších družstev z kategorie starších žáků.

OD SOUSEDŮ

Do Drážďan se sjedou jazzoví hudebníci

Do německých Drážďan se opět sjedou jazzoví umělci z osmi zemí. Od 13. do 20. května se tam koná 48. ročník Mezinárodního dixielandového festivalu. „Největší evropský old-time-jazzový festival se spoustou kapel v ulicích starého města Altstadt nabízí přes 30 představení s téměř 350 hudebníky. Více jak polovina koncertů je zdarma a koná se pod širým nebem,“ uvedla mluvčí Susanne Arens.