VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Gympl dnes chystá „férové" odpoledne. V pátek přijede europoslanec

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultura i sport.

4.2.2016
SDÍLEJ:

Českolipský deník.Foto: Deník

„Férové" odpoledne v Mimoni

Mimoň - Gymnázium Mimoň chystá na dnešek Fairtrade odpoledne pro širokou veřejnost. Netradiční akce se můžete zúčastnit od 14 do 16 hodin v prostorech gymnázia. Pokud se tato akce vydaří, bude škola první na Českolipsku i v celém Libereckém kraji nesoucí titul Fairtradové školy. „V učebně biologie proběhne přednáška pro veřejnost o zapojení naší školy do kampaně Fairtradová škola, představení některých výrobků, ochutnávka kávy, čaje a dalších produktů. Přednáška bude zpestřena dílnou, ve které si může každý vyrobit propagační skleničku s logem kampaně," uvedl učitel mimoňského gymnázia Václav Hylmar. Takzvaný Fairtrade je podporovaný způsob obchodu, který zaručuje pracovníkům z rozvojových zemí spravedlivou odměnu za jejich práci. Produkty vyrobené drobnými farmáři například z Indie či Tanzanie kupují studenti a učitelé gymnázia Mimoň, aby podpořili spravedlivý obchod zemí 3. světa.

Europoslanec Zdechovský přijede na Českolipsko

Českolipsko - V rámci svých poslaneckých dnů zamíří europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v pátek na Českolipsko. Ráno navštíví Dětský domov Dubá-Deštná, kde se europoslanec bude zajímat o integraci dětí z dětských domovů do běžného života. Poté jej čeká beseda na Střední průmyslové škole v České Lípě. Besedovat se studenty bude na téma, jak funguje Evropský parlament, zda má EU smysl a také o tom, co trápí mladé lidi. Odpoledne Zdechovský zamíří do Nového Boru, kde navštíví Crystalex, který je přímým pokračovatelem těch nejlepších tradic českého sklářství s ochrannou známkou Bohemia Crystal a Bohemia Glass.

Ranám pěstí se nevyhnula ani žena

Českolipsko - Nevítaná návštěva v pátek večer překvapila čtyřiatřicetiletou ženu z Dokska. Když u sebe měla na návštěvě svého kamaráda a dívali se na televizi, začaly se z chodby ozývat hlasité rány a křik. Hluk měl na svědomí pětatřicetiletý expřítel ženy. Ta se bývalému partnerovi snažila říci, že u ní není žádaný, on však násilím vnikl do bytu. Na kamaráda začal křičet, aby okamžitě odešel z bytu. Poté se začali oba muži prát a ranám pěsti neunikla ani žena. Roztrhnout od sebe je přišel další muž. Odtud pak evidentně opilý expřítel odjel vozidlem. Daleko však nedojel, neboť ho zastavila policejní hlídka, která řidiče podrobila dechové zkoušce na alkohol. Ta ukázala, že má v sobě 1,43 promile alkoholu. „Policisté v této souvislosti již zahájili úkony trestního řízení pro důvodné podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody a ohrožení pod vlivem návykové látky," uvedla Ivana Baláková, mluvčí českolipské policie.

Řidiči jsou při volbě SPZ originální

Česká Lípa - 66REBEL, 2PR0MILE nebo BEZDEZ1. Tyto registrační značky aut už brázdí Českolipsko. O SPZ na přání si na Městský úřad v České Lípě přišlo během ledna zažádat pouze deset zájemců. Značku podle svých představ si pořídili lidé nejen na osobní automobil, ale také na motocykl i nákladní vůz. A s jakými dalšími značkami na svých strojích se první motoristé z Českolipska rozhodli upoutat pozornost? K prvním deseti patří také XX1DUBIK, 66R0UTE, CL77777, BARNY001, 11223344, 111UHLIR a VAMP666. Uchazeči o značku na přání musejí zaplatit 5.000 korun za jednu tabulku, tedy 10.000 Kč za auto. Značky obdrží do 15 dnů. Lidé si nemohou nechat na tabulku vyrazit slova hanlivá nebo slova, která obsahují písmena G, CH, O,Q a W.

Seniorku okradli během nákupu

Doksy - Na neznámého kapsáře podala trestní oznámení dvaaosmdesátiletá žena z Doks. Někdo ji tento týden okradl, když nakupovala v dokském Penny Marketu. Neznámý pachatel ženu připravil o peněženku, kterou měla uloženou v kabelce. „Oznamovatelka do protokolu přiznala, že si svou peněženku uložila do kabelky na dlouhém řemínku a v průběhu nákupu ji nosila spíše hozenou dozadu, takže nad ní neměla žádnou kontrolu, " uvedla Ivana Baláková, mluvčí českolipské policie. Neznámý kapsář této situace využil a nepozorovaně jí peněženku vytáhl. Žena měla v peněžence doklady a také necelých pět set korun. Zloděj z peněženky vybral peníze a poté ji nedaleko od prodejny zahodil na zem. Po totožnosti pachatele policie nyní pátrá.

Krádež v českolipské hračkárně

Česká Lípa - Zatím neznámý zloděj si o víkendu vyhlédl v ulici Jindřicha z Lipé v České Lípě hračkárnu. Do prodejny se vloupal v době mezi sobotním večerem a nedělním odpolednem. Škoda, kterou tu napáchal, je zatím vyčíslena na 18 700 korun. V objektu v samém centru města pachatel vypáčil dveře a odsud si odnesl tržbu v hotovosti, několik krabic se společenskými hrami a osobní věci personálu. „Po totožnosti pachatele nyní policisté pátrají, " uvedla Ivana Baláková, mluvčí českolipské policie. Pokud se policistům podaří neznámého dopadnout, může mu soud udělit trest odnětí svobody až na dva roky.

Chtěl vyhrátl miliony

Česká Lípa - Jednadvacet stíracích losů zmizelo rukou zloděje z trafiky v Jiráskově ulici v České Lípě. Drzý zloděj tu kradl minulý pátek během provozní doby. Společnost Sazka tyto losy prezentuje jako „losy pro nejnáročnější", a to zřejmě proto, že se na ně dá vyhrát až 15 000 000 korun. Prodejní cena jednoho kusu je 300 korun. Majiteli prodejny tím nenechavec způsobil škodu ve výši 6 300 korun. Manko na chybějícím zboží zjistila prodavačka až při večerní uzávěrce. Po pachateli nyní pátrá policie. Pokud se jim podaří ho vypátrat, hrozí mu trest až dva roky vězení.

Nejlepší deváťáci v rámci testování SCIO jsou z Tyršovky

Česká Lípa - S velkým úspěchem se českolipská ZŠ Dr. Miroslava Tyrše zúčastnila testování 9. tříd v rámci projektu SCIO. Své znalosti žáci porovnávali z matematiky, českého jazyka a obecně studijních předpokladů, a to v konkurenci 638 základních škol a gymnázií. „Ve znalostech v českém jazyce jsou výsledky školy nadprůměrné a žáci dosáhli lepší výsledky než 80 procent zúčastněných. Ve vědomostech z matematiky jsou výsledky našich žáků ještě lepší a patří mezi 10 procent nejúspěšnějších v rámci testování," říká Jiří Ort, zástupce ředitele ZŠ Dr. Miroslava Tyrše. Naprosto výjimečného výsledku dosáhli Vojtěch France z 9. C z českého jazyka, Mirka Matějková z 9. B a Barbora Procházková z matematiky, kteří byli nejlepší v rámci celého Libereckého kraje. „Úspěšným žákům blahopřejeme a velké poděkování patří i jejich učitelům," dodává Jiří Ort.

Zloděj měl chuť na kávu

Česká Lípa - Šestatřicetiletý muž dostal v neděli odpoledne chuť na kávu a zákusky. Proto se vydal do českolipského Kauflandu, kde si chtěl vše opatřit. Problém byl v tom, že neměl v plánu nákup zaplatit. Vše si dal do kapes a snažil se projít přes pokladny. Pracovník ostrahy však muže zadržel a přivolal policisty. Ti zjistili, že se jedná o známou firmu. „Zadržený muž byl za krádeže naposledy pravomocně odsouzen v květnu loňského roku," uvedla Ivana Baláková, mluvčí českolipské policie. Jedná se tedy o recidivu, a proto ho soud může poslat až na tři roky do vězení, kde už to z minulosti dobře zná.

Kde vznikne Rákosníčkovo hřiště? Rozhodne hlasování

Českolipsko - Dalším rokem bojují nejen maminky o Rákosníčkovo hřiště, které vystaví obchodní společnosti Lidl. Z Českolipska jsou na výběr hned tři místa, kde by hřiště mohlo vzniknout, a to Česká Lípa, Doksy a Nový Bor. V Libereckém kraji společnost Lidl již postavila v roce 2014 dvě tato hřiště, a to ve Frýdlantu a Jablonci nad Nisou. Cílem projektu Rákosníčkova hřiště je rozšířit možnosti, kde si děti mohou bezpečně hrát a tím podpořit aktivní trávení jejich volného času. Dětské hřiště se symbolem pohádkového Rákosníčka nabízí dětem aktivní hraní, ale i klidovou zónu, kde je například zpevněná plocha pro kočárky. Veřejné hlasování odstartovalo v pondělí a bude probíhat po celý únor. Jednotlivá místa mohou lidé podpořit na webu www.lidl-rakosnickova-hriste.cz.

Statistici vyrazí do domácností

Liberecký kraj - Letos český statistický úřad vzhledem k výběrovému šetření příjmů a životních podmínek domácností navštíví v Libereckém kraji 456 domácností. Šetření v roce 2016 se uskuteční v době od 6. února do 5. června. Celkem 190 domácností bude letos osloveno poprvé, zbývajících 266 se šetření zúčastní opakovaně. Účelem zjišťování je získat reprezentativní údaje o příjmovém rozložení jednotlivých typů domácností, údaje o způsobu, kvalitě a finanční náročnosti bydlení a o pracovních, hmotných a zdravotních podmínkách dospělých osob žijících v domácnosti.

Centrum zdraví připravilo soutěž

Česká Lípa - Ten, kdo si v průběhu měsíce února zaregistruje věrnostní kartu Centra zdraví a Nemocniční lékárny v České Lípě může nejen vyhrát balíček z Centra zdraví, ale může využít i speciální akční nabídky. „K podpoře nových registrací našich věrnostních karet jsme se rozhodli uspořádat soutěž," upozorňuje odpovědná vedoucí Centra zdraví Irina Baljajeva. Po celý měsíc tak budou sbírány nové registrace a na začátku března z nich bude jedna vylosována. Vítěz si odnese balíček v hodnotě 500 Kč právě z Centra zdraví. Navíc byly pro tento měsíc vytipovány hojně nakupované produkty jak z Centra zdraví, tak z místní lékárny, na které získají držitelé věrnostních karet speciální nezanedbatelnou slevu.

O pověstech Českolipska

Stružnice - Obec Stružnice zve na přednášku českolipského historika Ladislava Smejkala. Na této besedě se můžete dozvědět o českolipských pověstech. Přednáška se bude konat ve čtvrtek 4. února od 17 hodin přímo na Obecním úřadě Stružnice.

Ples seniorů se koná už v pátek v KD Bohemia

Nový Bor - Tanec přináší radost i optimismus do života. Město Nový Bor ve spolupráci s Kulturou Nový Bor proto pořádá už tento pátek 5. února od 19 hodin Ples seniorů. Každý, kdo má chuť, a nejen senioři, se mohou přijít pobavit do kulturního domu Bohemia. Večer plný zábavy a energie rozproudí hudební skupina Septima a předtančení se ujmou novoborské mažoretky, které získaly mimo jiné i titul vicemistryně světa a Evropy. Návštěvníci se mohou těšit také na kvalitní občerstvení, které zajistí Josef Kollmann. Septima zahraje moderní hudbu i nejhezčí melodie minulých let. Na repertoáru mají široké spektrum všech hudebních žánrů (skladby pop music, evergreeny, country, lidové, latinsko-americké). Vstupenky jsou k dostání v předprodejních místech společnosti Kultura Nový Bor, rezervace na telefonním čísle 487 726 755.

Poradí, jak na dotace

Liberecký kraj - Centrum pro regionální rozvoj České republiky otevírá v Liberci nové pracoviště, které bude sídlit v ulici Voroněžská 144/20. Pobočka bude sloužit jako kontaktní pracoviště pro Integrovaný regionální operační program (IROP) v Libereckém kraji a bude poskytovat informace o tomto novém programu, o možnostech financování projektů a o jednotlivých vypsaných výzvách na předkládání projektových žádostí. Skladba žadatelů je přitom široká od státní správy po živnostníky, neziskové organizace, bytová družstva, podnikatele v sociální oblasti, vlastníky nemovitých kulturních památek. K dispozici je přes 120 miliard Kč pro celou republiku.

Tip na víkend: V iQLANDII se rozezní gumová harfa

Liberec - Hurá do laboratoře se jmenuje workshop v liberecké iQLANDII, kde si o víkendu můžete zajamovat s gumovou harfou, mrkvovou flétnou, chechtacím kelímkem nebo hobojem z brček. Nástroje si mohou návštěvníci workshopu vyrobit sami. Kromě toho si ve science centru můžete prohlédnout na čtyři stovky interaktivních exponátů, jako například Mars Rover, přistávací modul Vostok 28 či simulátor zemětřesení nebo se můžete těšit na další doprovodný program v podobě akčních Science show, badatelských aktivit a detektivní hry Kriminálka iQLANDIA. Po dobu jarních prázdnin budou iQLANDIA i iQPARK otevřeny od 9 do 19 hodin.

Autor: Redakce

4.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár části objektu Šamalovy chaty na Nové louce.
AKTUALIZOVÁNO
19

Plameny vyšlehly na Šámalce. Odnesla to technická část

Kounicův dům je dva roky po ničivém požáru ve stále horším stavu.
5

Jednání o shořelém Kounicově domě pokračují

FOTO, VIDEO: Jsem maloměstský člověk, říká multimilionář Horáček

Ústecký kraj – Podřipskou nemocnici s poliklinikou v Roudnici, Hospic Sv. Štěpána v Litoměřicích nebo Pivovar Monopol v Teplicích. Všechna tato místa navštívil spolu s redaktory Deníku prezidentský kandidát Michal Horáček.

Knižní tipy na víkend

Kniha se hodí jako správný doplněk ke každé příležitosti. Ve spolupráci s Knihkupectvím a atikvariátem Fryč vám přinášíme vybrané knižní tipy. Na své si přijdou příznivci žánru young adult, thrillerů, historických románů a nezapomněli jsme ani na děti.

Podzimním přeborníkem okresu je fotbalová Dubice

Českolipsko – Podzimním mistrem okresního fotbalového přeboru se zaslouženě stal Spartak Dubice. Rozhodlo o tom neúplné závěrečné kolo, v němž Dubičtí porazili domácí Zákupy 3:0.

V iQLANDII se o víkendu budou lovit superbacily

Liberec – Liberecká iQLANDIA si na prodloužený víkend připravila pro své návštěvníky zábavné soutěže a vědecké show.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT