NOVÝ BOR

Hledá se Volha z Novoborska

Kultura Nového Boru připravuje na 11.března slavnostní premiéru filmu Tátova Volha. Na tuto akci by organizátoři rádi vystavili v městském kině v Novém Boru automobil Volha, zatím se jim ale nepodařilo tento automobil sehnat, a tak žádají veřejnost o pomoc. „Pokud by měl někdo automobil VOLHA 21 a mohl nám ji na tento den zapůjčit, budeme rádi,“ uvedla za kulturu Ivona Rejholcová. Film Tátova Volha je nová česká komedie režiséra Jiřího Vejdělka.

KRIMI

Řidička nadýchala dvě promile

Řidičku notně posilněnou alkoholem zastavili v neděli policisté ve Cvikově. Dosti nesrozumitelná mluva devětatřicetileté řidičky a alkoholový odér linoucí se z vnitřku vozu byl pro zasahující policisty neklamným znamením toho, že orientační dechová zkouška bude pozitivní. Tak se také stalo a přístroj pro zjišťování alkoholu v dechu opakovaně vykázal hodnoty blížící se ke dvěma promile. Oslavu a následný automobilový výlet tak žena z Kladenska ukončila na policejní služebně. „Za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky jí hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, zákaz činnosti nebo peněžitý trest,“ uvedl policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Na šenovském plese se kradlo

O víkendu se konal ples města Kamenického Šenova, zazpívala Olga Lounová a na parketu bylo plno. Na plese se bohužel ztratilo několik věcí. „Ztratila se lucerna, dva stříbrné svícny i pracovní kolečko. Byli bychom rádi, kdyby se věci vrátily zpět a my je mohli použít při realizaci dalších akcí,“ uvedli pracovníci Kulturního, vzdělávacího a literárního centra Kamenického Šenova.

Náhradní pediatr stále není znám

Město Doksy i nadále řeší odchod jediné pediatričky ve městě. Místo ní měla nastoupit lékařka jiná, ta si vše na poslední chvíli rozmyslela. Dlouho očekávaný odchod jediné místní pediatričky, která má být již několik let v důchodu, je nyní aktuální a provozovatel ordinace, firma MediClinic, nenašel během dvou let náhradu. „Minulý týden jsem regionálnímu řediteli volala, telefon mi nevzal, jen mi odepsal, že resumé budou znát 23. února,“ uvedla starostka Doks Eva Burešová, která o pomoc s řešením situace požádala Liberecký kraj, pojišťovnu i nemocnici v České Lípě.

ČESKÁ LÍPA

Ředitelem hasičů se stal Ladislav Vakula

Novým ředitelem českolipského územního odboru HZS Libereckého kraje bude od března Ladislav Vakula, velitel požární stanice v České Lípě. Vystřídá ve funkci Jana Málka, který velel českolipským hasičům od roku 2014 a nyní pracuje jako náměstek pro úsek prevence a civilní nouzové připravenosti HZS LK. Vakula slouží u hasičů téměř 26 let, aktivně se účastnil záchranných prací při povodních v letech 2002, 2010, 2013 a velel hasičským jednotkám během orkánu Kyrill či vichřici Herwart. Jako lektor působil 51letý Ladislav Vakula na českolipské Euroškole, kde čtyři roky přednášel předmět Mimořádné události.

Padesátka nově platí až k letišti

Dopravní značky, které určují začátek a konec České Lípy směrem na Nový Bor, jsou nově posunuté o přibližně 600 metrů. Změna pomůže řidičům, kteří vjíždějí na hlavní silnici I/9 od letiště a z vedlejších silnic. V tomto úseku nyní platí rychlost 50 km za hodinu.

Uhasila oheň ještě před příjezdem hasičů

Volání o pomoc zaslechl strážník městské policie, když procházel kolem českolipského hřbitova. Přeskočil plot a nalezl čtyřiašedesátiletou vystresovanou ženu u rozptylové loučky. Žena mu ukázala na ohořelé umělé květiny a květináče, které sama uhasila. Vodu na zdolání ohně nosila z opačné části hřbitova a při tom ještě stačila zavolat hasiče. Hasiči zkontrolovali místo, aby nedošlo k dalšímu vzplanutí. Strážník pak uklidňoval ženu, která zareagovala duchapřítomně a uhasila oheň, který vznikl s největší pravděpodobností od svíčky. Strážníci ženu oceňují za zachování klidné hlavy ve stresové situaci.

Ve městě bude sraz mineralogů

V prostorách českolipského gymnázia proběhne již 37. ročník setkání mineralogů. Setkání je zároveň prodejní výstavou nerostů. Akce se uskuteční příští sobotu 3. března od 8 do 15 hodin. Během loňských ročníků vystavovatelé přivezli polodrahokamy, jako například smaragdy či acháty. K vidění bylo i několik zkamenělin trilobitů, račích klepítek, amonitů nebo zkamenělé žraločí zuby. Výstava se vždy těší velké návštěvnosti.

V nemocnici probíhal kurz pro kuchaře

V kuchyni českolipské nemocnice se uskutečnil certifikovaný kurz nejen pro místní kuchaře a pracovníky stravovacího provozu, ale také pro další odborníky z ostatních zařízení v České Lípě. Průvodci odborného kurzu se stali dva mistři kuchaři. Všichni účastníci, kuchaři z místní kuchyně i z českolipských škol, školek nebo i restaurací, měli příležitost seznámit se s moderními trendy ve vaření i s praktickým využíváním multifunkčních kuchařských náčiní. „Akci přivítali i zaměstnanci a pro celý kolektiv se stala dalším motorem, jak pokračovat v práci, která nás baví,“ shrnul kurz vedoucí stravovacího provozu a nutriční terapeut českolipské nemocnice Marián Bučko.

JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ

Centrum města uzavřeli, autobusy jezdí jinudy

V pondělí začala dlouhá rekonstrukce v centru Jablonného v Podještědí. Uzavřena je ulice Zdislavy z Lemberku, a to vždy v pracovní dny mezi 8:00 a 17:00. Omezení se dotkne i autobusových spojů, které v tomto období nebudou zastavovat na zastávce Zdislavy z Lemberku, ale náhradou zastaví u železniční stanice. Objížďka se netýká dvou školních spojů, kterým bude průjezd ulicí umožněn. Dopravní komplikace by měly podle odhadu skončit až 15. května.

STRÁŽ POD RALSKEM

Domov pro seniory hledá dobrovolníky

Dobrovolnické centrum ADRA, o.p.s. s centrem PAMPELIŠKA Stráž pod Ralskem hledají dobrovolníky, kteří by se chtěli stát společníky pro seniory. V případě zájmu se školení dobrovolníků uskuteční již v úterý 20. února od 16 do 17.30 hod v Domově pro seniory Stráž pod Ralskem.

Z REGIONU

Letošní ročník soutěže Vesnice roku je zahájen

Obce v celém kraji mohou opět soutěžit o titul Vesnice roku. V úterý byl zahájen již 24. ročník této celorepublikové soutěže. Přihlášky mohou obce podávat do 30. dubna. Soutěžní klání bude stejně jako každý rok probíhat ve dvou kolech, a to krajském a celostátním. Vítězná obec získá finanční odměnu dva miliony korun a nově také osobní automobil na dva roky, který zapůjčí partner soutěže Škoda AUTO. Cílem soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňování programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova.

SPORT

Junioři Loko na favorita neměli

Dvě jasné výhry a šest bodů si ze sportovní haly TJ Lokomotiva Česká Lípa odvezli junioři VK Benátky nad Jizerou. V rámci víkendového dvoukola 1. volejbalové ligy této věkové kategorie (skupina B) domácí hráči na kvalitnějšího soupeře nestačili a museli se smířit se dvěma porážkami. Svěřenci trenéra Jaroslava Linharta zůstávají v průběžné tabulce na páté příčce, Benátky jsou druhé. Juniorská soutěž bude pokračovat zase až 3. března, kdy Českolipští pojedou na palubovku Hradce Králové.
Lokomotiva Česká Lípa - VK Benátky nad Jiizerou 0:3 (-19, -16, -13) a 0:3 (-16, -13, -26)