Výluka se protáhne

Českolipsko - Na základě informace zhotovitele stavby dochází k mimořádnému prodloužení nepřetržité výluky na železniční trati 081 v úseku Horní Police - Česká Lípa hlavní nádraží. Původní termín ukončení výluky byl 28. listopadu 2016 v 17:30 hod., výluka je prodloužena až do středy 30. listopadu 2016 do 17:30 hod. Všechny rychlíky, spěšné a osobní vlaky budou do 30. 11. 2016 do 17:30 hod. nahrazeny náhradní autobusovou dopravou v úseku Benešov nad Ploučnicí - Česká Lípa hl. n. a opačně. Posledním nahrazeným bude Os 6613 dne 30. 11. 2016.

Hasiči v Zákupech budou mít nový vůz

Zákupy - Zákupským dobrovolným hasičům se ve středu odpoledne splnil sen. Zastupitelé města schválili nákup nového hasičského vozu CAS. Zákupští dobrovolní hasiči by se auta měli dočkat příští rok na jaře. Jejich jednotka je určena pro zásahy u všech druhů mimořádných událostí ve městě a v okolí, mezi které patří hašení požárů, záchrana lidí, zvířat a majetku, práce na vodě, práce ve výškách, technické zásahy, likvidace následků živelných pohrom a různých druhů havárií. Od února roku 2014 je jednotka také určena k zásahům u dopravních nehod.

Zloděj okradl invalidu

Nový Bor - O své vozidlo značky Škoda Favorit přišel ve středu devětašedesátiletý invalidní muž z Nového Boru. Vůz zmizel z ulice Rumburských hrdinů v Novém Boru. „Ačkoliv muž zanechal za oknem kartu, která identifikuje vozidlo invalidy, nemělo to žádný účinek na zloděje, který tento favorit v noci odcizil. Majitel jeho zmizení zaznamenal ve čtvrtek nad ránem, když venčil svého psa. Své auto zahlédl na parkovišti naposledy ve středu kolem osmé hodiny," uvedla tisková mluvčí policie Ivana Baláková. Jednalo se o ojeté vozidlo v hodnotě 10 000 korun. Muž si ve svém automobilu ještě pro všechnu smůlu zapomněl peněženku s doklady. „Po odcizeném favoritu už policisté vyhlásili celostátní pátrání," dodala Baláková.

Pecková má v Boru téměř vyprodáno

Nový Bor - Exkluzivní vánoční koncert Dagmar Peckové nabídne v úterý 13. prosince Městské divadlo v Novém Boru. Koncert je nyní již téměř vyprodaný. Uznávaná mezzosopranistka vystoupí společně s kytarovým virtuózem Štěpánem Rakem a jeho synem Janem Matějem. Doprovodí je komorní soubor Barocco sempre giovanne, složený ze špičkových mladých profesionálních hudebníků. Slovem a flétnou bude provázet Alfréd Strejček. Zazní vánoční písně i slavné kompozice A. Vivaldiho, J. S. Bacha, B. Smetany, G. Bizeta aj.

Dárci krve převzali Zlaté kříže

Česká Lípa - Není jim lhostejný život jiných. I za to minulý týden ocenila bezpříspěvkové dárce krve českolipská radnice a pojišťovny. Za osmdesát bezpříspěvkových odběrů krve byly pro sedm dárců z Českolipska připraveny Zlaté kříže 3. třídy. Místostarostka České Lípy Alena Šafránková ke gratulaci připojila knihu Českolipské skoky časem. Zlaté kříže předala J. Mimrová, předsedkyně OVR Oblastního spolku ČČK Česká Lípa a Z. Bartášková, ředitelka Oblastního spolku ČČK Česká Lípa. S dárky se připojili i zástupci zdravotních pojišťoven. Ocenění dárců proběhlo v slavnostních prostorách MěÚ v České Lípě. Jmenovitě poděkování patřilo P. Sokolovi, J. Švastovi, J. Zoubkovi, J. Fetterovi, J. Helmovi, V. Chadrabovi a P. Měšťákovi.„Jsem potěšena, že jsem se s dárci krve potkala. Velmi si jejich nezištné pomoci vážím. Zachraňují lidské zdraví a životy ostatních," připomíná místostarostka města Alena Šafránková. Dárcem krve může být člověk do 65 let s dobrým zdravotním stavem.Dárci krve nemyslí jen na sebe, právě naopak. Cítí potřebu pomáhat a v tom je jejich síla.

Pro sedm dárců krve z Českolipska byly připraveny „Zlaté kříže 3. třídy“ za 80 bezpříspěvkových odběrů krve.Zdroj: mucl

Po noční jízdě pod vlivem mu hrozí vězení

Cvikov - Podivně kličkující Ford Mondeo zaujal policisty hlídkující v centru Cvikova. Styl jízdy a pokročilá noční hodina dávaly tušit, že tady není něco v pořádku. „Vozidlo policisté zkontrolovali a jejich pozornosti neuniklo podivné chování řidiče," říká policejní mluvčí Lubomír Brož s tím, že u čtyřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a přístroj mu naměřil více jak dvě promile alkoholu. „Zakázali mu další jízdu a zadrželi řidičský průkaz," pokračuje Brož a dodává, že policisté muži již ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí až 2 roky vězení.

Dostanou chytré tabule

Zákupy - Dvě nové interaktivní tabule pro výuku v těchto dnech poptává Základní a Mateřská škola v Zákupech. Chytré tabule, takzvané „Smartboardy", jsou rychle se šířící trend napříč všemi stupni vzdělávání. Nejmenší je zatím využívají spíše k hrátkám s barevnými předměty, ale například na českolipské průmyslovce pomocí zařízení a dálkového přenosu spolupracují se střední školou v americkém Wisconsinu. Společně řeší rozsáhlé celoroční zadání.

Naměřeným alkoholem byl řidič zaskočen

Českolipsko - Krátce před úterní půlnocí kontrolovala policejní hlídka jednačtyřicetiletého řidiče u obce Obora na Českolipsku. „Ten je tu v tuto noční dobu nejspíš nečekal. Před jízdou se totiž posilnil pivem, což prokázala jeho dechová zkouška s výsledkem 1,26 promile," uvádí policejní mluvčí Ivana Baláková. Muž za volantem se ke konzumaci alkoholu bez okolků přiznal a upřímně se podivoval nad tím, jakou hodnotu do přístroje nadýchal. Své provinění pak na místě sám odsoudil. „Jeho sebereflexe ho ale nijak nevyvinila z toho, že se svou jízdou dopustil přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, ze kterého se bude nyní zodpovídat před soudem," dodává Baláková.

Nejlevnější naftu natankujete na Českolipsku

Liberecký kraj - Cena nafty v Libereckém kraji je pod celostátním průměrem. Nejlevnější benzin natankují řidiči na Jablonecku, kde je litr v průměru za 29,44 Kč. Naftu nakoupí motoristé nejlevněji na Českolipsku, kde už je průměrná cena pod hranicí 28 korun za litr. Aktuálně se prodává v průměru za 27,96 Kč. Nejdražší naftu v kraji mají čerpací stanice na Liberecku litr za průměrných 28,56 Kč.

Kameníková a Ludvík jsou v reprezentaci

Nový Bor - Dva novoborští závodníci v MTBO (orientační závody na horských kolech) se znovu dostali do juniorského reprezentačního výběru ČR na sezonu 2017. Barvy národního týmu budou příští rok oblékat junior Mtyáš Ludvík (TJ Stadion Nový Bor) a Andrea Kameníková (OK Jiskra Nový Bor).