ČESKÁ LÍPA

Českolipsko má rekordmana v trávení času na záchytce

Šestatřicetiletý muž z České Lípy si vysloužil u strážníků městské policie přezdívku rekordmana, chlubit se tím ale asi nebude. Přezdívka mu byla určena kvůli častým pobytům v záchytné stanici v Liberci. Naposled tam skončil v pondělí, kdy si s více než třemi promile alkoholu v krvi ustlal ve stínu keře na sídlišti Lada. „Pokud by strážníci počítali i pobyty v nemocnici nebo výjezdy rychlé zdravotní služby k ošetření, kdy byl ve stavu ohrožení života, napočítali by minimálně další dvě desítky zákroků," uvedla Eva Vlastníková, mluvčí městské policie. V pondělí však nebyl jediný, kdo se opíjel. Českolipští strážníci pomáhali personálu stanice zpacifikovat další tři opilce, kteří sem byli převezeni z jiných lokalit kraje.

I nemocnice je nekuřácká

Od středy 31. května platí v celém areálu Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa zákaz kouření. V souladu se zákonem o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek platí absolutní zákaz kouření ve zdravotnických zařízeních, a to včetně venkovních prostor souvisejících s jeho provozem. Zákaz platí jak pro zaměstnance, tak pro pacienty, návštěvy a osoby pohybující se v areálu nemocnice. Od dnešního dne je rovněž zrušeno venkovní místo pro kuřáky.

Pavel Callta podpořil svou bývalou školu

Populární zpěvák Pavel Callta se jako jeden z umělců, kteří se svému oboru učili na Základní umělecké škole v České Lípě, v úterý zúčastnil prvního ročníku happeningu ZUŠ Open. Akce se konala převážně pod širým nebem ve 280 městech po celé České republice. V České Lípě se příznivci talentované mládeže sešli v prostorách vodního hradu Lipý. Bohatý program doplnili klienti místní Farní charity, kteří zde za dobrovolné příspěvky nabízeli výtečné pochutiny ze své kuchyně. Dětem z nízkoprahového centra Koule nebo svobodným matkám z Azylového domu Jonáš šel i výtěžek z dobrovolného vstupného na akci. „Hraje zde zhruba sedmdesát interpretů," říká ředitel českolipské ZUŠ Marek Kučera. Akcí, kterou zaštiťuje například známá operní pěvkyně Magdalena Kožená nebo duo známé i tvorbou pro děti Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř, je Kučera nadšený. A podobně i většina z mnoha návštěvníků, kteří se nenechali odradit zamračeným nebem.

Populární zpěvák Pavel Callta se jako jeden z umělců, kteří se svému oboru učili na Základní umělecké škole v České Lípě, se v úterý zúčastnil prvního ročníku happeningu ZUŠ Open. Zdroj: Deník/Jiří Jelínek

Požár ve stáčírně nafty se podařilo rychle zlikvidovat

Osm hasičských jednotek se v pondělí ráno sjelo do českolipské Dubice, kde vypukl požár ve stáčírně nafty. Protože se v areálu nacházejí velké ropné nádrže a mohlo dojít k výbuchu, byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu. Oheň se ale zaměstnancům podařilo dostat pod kontrolu ještě před příjezdem hasičů. „Příčinou byla technická závada na osvětlení," uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková s tím, že policisté už na místě vyloučili cizí zavinění. Díky rychlému zásahu zaměstnanců stáčírny hasiči už pouze dohašovali a odvětrávali zasažený objekt. Z preventivních důvodů dorazila také Zdravotnická záchranná služba, událost se ale obešla bez zranění.

Světový umělec vystavuje v Lípě

Díla Dominika Mareše v duchu strukturální abstrakce jsou součástí soukromých sbírek ve více než dvaceti zemích světa. Jeho obrazy jsou k vidění na výstavě, která začala tento týden v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii. Jeho obrazy byly k vidění na čtyřech desítkách samostatných výstav v Čechách i zahraničí. Výstava nabídne návštěvníkům průřez téměř 30 lety autorovi tvorby. Výrazné struktury, barevné kombinace reflektují dědictví výtvarného umění, které zprostředkovává divákovi hluboce prožité osobní sdělení. Výstava potrvá v ambitu muzea do konce letošního srpna

Do úklidu města se zapojili školáci i dospělí

Přes tři a půl tuny odpadu nasbírali dobrovolníci během letošní akce Za Českou Lípu krásnější. Do úklidu se ve městě zapojily školy a organizace, ale i jednotlivci. Město dobrovolníkům k úklidu poskytlo rukavice a pytle a zajistilo odvoz nalezeného odpadu. Občané nepořádek uklidili v oblasti sídliště Svárov, Sever, Střelnice, Špičák, Stará Lada, Svojsíkova stezka, kolem rybníků v Dubici, na cyklostezce Písečná a Manušice. „Naši žáci uklízeli v ulici Větrné, Jižní, kolem nákupního střediska a rodinných domů a na dětském hřišti," vyjmenovává Jan Policer, ředitel ZŠ a MŠ Jižní.

KRIMI

Pytlák zastřelil hájenou bachyni

Policisté pátrají po pytlákovi, který v uplynulých dnech usmrtil hájenou bachyni. Tu objevil v lokalitě Jelení vrch poblíž Mařeniček člen mysliveckého spolku. Bližším ohledáním jejího těla navíc zjistil, že se v její placentě nacházelo pět mrtvých selat. Divoká prasata jsou v tomto období hájená, proto myslivci takzvanou „černou zvěř" teď neloví. Tato pravidla ale nerespektoval pytlák, po jehož totožnosti nyní policisté pátrají. Pokud budou úspěšní, může ho soud poslat až na pět let do vězení.

Z náklaďáku vylétlo poleno a zranilo motocyklistu

Řidič zatím nezjištěného nákladního vozidla projížděl od Svoru na Novou Huť, když mu přitom v ostré zatáčce z nedbale upevněného nákladu vypadlo do silnice dřevěné poleno, které se naneštěstí zakutálelo do protisměru. V tu chvíli z protisměru přijížděl motocyklista na stroji Bimota. Motorkář už před překážkou nedokázal zastavit a do polena najel. Následně upadl na silnici a motocykl najel do svodidel. Při nebezpečně vyhlížející nehodě se motorkář jako zázrakem zranil jen lehce. Hmotná škoda činí 100 000 korun. Viník nehody ani nezastavil a pokračoval v jízdě dál. Případem se zabývá policie.

Do obchodu se přišla najíst

Netradiční krádež řešili minulý týden policisté v českolipském Kauflandu. Sedmadvacetiletá žena se sem přišla jednoduše najíst. A to už podruhé. Před dvěma týdny tu mezi regály zkonzumovala a nezaplatila klobásy, redbull a kinder řezy. Prázdné obaly od zboží tu ponechala a prošla s prázdným vozíkem kolem pokladny. V úterý ale tolik štěstí neměla. Pracovník bezpečnostní agentury si ji pamatoval ze záznamu kamery a začal ji sledovat. Tentokrát tu snědla čokoládový donut, čokoládu a žízeň zahnala kofolou, vše za 196 korun. Když chtěla prodejnu bez placení opustit, zadržel ji. Přivolaní policisté zjistili, že už byla za majetkovou trestnou činnost odsouzena, proto její jednání kvalifikovali jako krádež. Za to se může dostat až na tři roky do vězení.

CVIKOV

Dorazili na pivo, Rybičky i Arakain

Třetí ročník pivovarského festivalu Cvikovský Zeleňák Fest nalákal davy lidí na dobré pivo i skvělou hudbu. Nechyběla ani zábavná soutěž o největší pupek. Akci odstartovala kapela Dobrý pocit, po nich zpívala Sabina Křováková a Rybičky 48. Závěrečnou tečkou byla skupina Arakain. „Byli jsme tady i před rokem. Počasí vyšlo parádně, přijeli jsme hlavně na skupinu Rybičky 48," řekla Adéla Kovaříková z Liberce. Kapela měla na akci také svůj stánek a fanoušky odměnila focením i podpisy.

Na cvikovském festivalu zahrála také kapela Rybičky 48. Zdroj: Deník/Kateřina Charvátová

NOVÝ BOR

Opraví Sklářskou ulici

V Novém Boru zrekonstruují část Sklářské ulice. Za zhruba 1,9 milionu korun zde mimo jiné vybudují kanalizaci, opraví ulici a postaví i nové obrubníky. „Město před lety už jednu část ulice opravilo, nyní přišla na řadu zbývající. Je v zoufalém stavu, rozpadá se konstrukce vozovky, je tu nulové odvodnění," vysvětluje vedoucí odboru rozvoje města Miroslav Jeništa. Nyní probíhá soutěž na dodavatele stavby. Rekonstrukce mohla začít v červenci a hotovo by mohlo být v září.

Kino zve na novou výstavu

V Městském kině v Novém Boru vystavuje Petr Hejcman fotografie na plátně s názvem Žena 37. Motto jeho výstavy zní: „každá žena může být krásná, jen ještě nepotkala ten správný objektiv." Petr Hejcman zachytil portréty žen jak v interiéru tak exteriéru, pohrává si s jejich něžností, temperamentem i vášní. Každý jeho zachycený snímek rozehrává příběh ženy. Je znát, že fotograf se věnuje také reportážní a dokumentární fotografii. Neváhá střídat barevný a černobílý materiál. Petr Hejcman je známý kolínský umělec. V současné době pracuje jako ředitel kina. Jeho krajinářské snímky s otisky lidské přítomnosti tvoří mistrovské ukázky moderní dokumentární fotografie. Některé z jeho snímků jsou už uchovány v Národním muzeum fotografie. K velmi populárním patří zejména jeho fotografie z cest po Arménii, Náhorním Karabachu a Ruském severuVýstava je k vidění v kině do konce června, vždy půl hodiny před promítáním, případně po telefonické domluvě.

Z REGIONU

Brusiči z Českolipska zamíří na sympozium do Světlé

Špičkoví brusiči ze třinácti českých i zahraničních skláren změří na konci týdne své umělecké síly na druhém ročníku Sympozia broušeného skla, které hostí sklárna Bohemia Machine ve Světlé nad Sázavou. Vítězství bude obhajovat Aleš Zvěřina z novoborské sklárny AZ Design. Na sympoziu se představí i brusiči Ajeto Lindava a mimoňské firmy Graund Desing. Na víkendovém sympoziu se představí i zástupci sklářských hutí z Francie nebo Běloruska.

Proběhne další vojenské cvičení

V okolí Máchova jezera i v Ralsku bude v příštím týdnu opět k vidění Armáda České republiky. V úterý a ve středu od 9 do 14 hodin bude v okolí Hvězdova v lesním prostoru používána cvičná munice, ve čtvrtek se budou v prostorách Máchova jezera, Borného a Hradčanských bučin pohybovat malé skupiny armádní roty. Vše bude v rámci výcviku roty logistiky. Výcvik je zaměřen na vševojskovou a odbornou přípravu.