ČESKÁ LÍPA

Mladík rozbil lampu pro zábavu

Hodinu před čtvrteční půlnocí se rozezněl telefon operačního důstojníka českolipských strážníků, který přijal oznámení, že partička výrostků ničí přístřešek u hlavního vchodu rehabilitace v ulici Červeného kříže. Hlídka zajistila devatenáctiletého mladíka z České Lípy, který se přiznal, že rozbil osvětlení nad vchodem. A jaký měl důvod? „Chtěl jsem se jen pobavit,“ řekl strážníkům na vysvětlenou. Jeho velice nevhodnou zábavu bude řešit správní orgán, přičemž mladík přislíbil, že uhradí veškeré náklady, které budou potřeba na opravu škod.

Veřejné sbírky končí v prosinci

Veřejná sbírka na schodišťovou plošinu pro Dominika a sbírka pro Lukáše a Vanesu budou k poslednímu prosinci ukončeny. Rozhodla o tom Rada města Česká Lípa na svém posledním zasedání. Pro malého Dominika se podařilo pomocí pokladniček a bankovního účtu vybrat 176 977 Kč. Tato částka sice nepokryje celkové náklady na pořízení plošiny, ale babička dostala na nákup plošiny příspěvek od Úřadu práce a obě částky dohromady zajistí nákup a instalaci plošiny. Sbírka Pomoc pro Vanesu a Lukáše je určena pro pozůstalé z tragické nehody, pětiletou Vanesu, která při nehodě přišla o maminku, a pro jejího těžce zraněného tatínka Lukáše. Na bankovním účtu přes 400 000 Kč.

Pedagogy naučili, jak hasit

Na stanici v České Lípě zakončili hasiči další sérii vzdělávacího programu pro učitele Mimořádné události ve škole a jejich řešení. „Učitelé tak mají příležitost dozvědět se důležité informace z oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva, které by měli následně předávat žákům při výuce ve školách,“ říká za Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje Iva Michalíčková. Hasiči pro učitele připravili i ukázku hašení různými typy přenosných hasicích přístrojů a správný postup hašení hořícího oleje v domácnosti. Školení probíhalo během podzimu po celém kraji a zúčastnilo se ho celkem 36 pedagogů ze 21 základních škol a jednoho víceletého gymnázia, což činí přibližně 10 procent z celkového počtu základních škol v Libereckém kraji.

Na jarmarku se budou prodávat stromky

Na adventním jarmarku v České Lípě budou k dostání i vánoční stromky. Ve dnech 4. až 22. prosince budou českolipské Městské lesy na náměstí T. G. Masaryka prodávat borovice lesní, borovice černé a smrk pichlavý. Cena za kus se zabalením borovice lesní a černé je 200 korun, cena za kus se zabalením smrku pichlavého je 300 korun. Prodej bude probíhat jak v dopoledních, tak odpoledních hodinách.

HORNÍ POLICE

Obec má nové vedení

Nového starostu má od začátku listopadu obec Horní Police. Většina zastupitelů dala na ustavujícím zasedání důvěru Luboši Paďourovi ze sdružení Za lepší Polici, neuvolněným místostarostou byl znovu volen Jiří Blekta (Za vstřícnou Polici). Ani vítězství v komunálních volbách nestačilo na obhajobu postu starostky Marii Matysové. Její hnutí Občané pro obec sice od voličů získalo přes 38 procent hlasů a čtyři křesla v devítičlenném zastupitelstvu, zbylá tři sdružení však dohromady získala většinu mandátů a utvořila koalici. Zastupitelé Horní Police na rovněž schválili zřízení kontrolního a finančního výboru, zvolili jejich členy a rozhodli o odměnách za neuvolněné funkce.

NOVÝ BOR

Turistické centrum nabízí nová razítka

Nabídku svých razítek rozšířilo Turistické informační centrum v Novém Boru o tři zcela nová. Návštěvníci města a turisté si tak nyní mohou na pohlednice nebo do svých turistických deníků otisknout razítko s Jelením skokem a horou Klíč, Havraní skály nebo razítko Lesní hřbitov v Novém Boru. „Razítka jsou výrazná, mají atraktivní oválný tvar a perfektní grafické zpracování. Je o ně mimořádný zájem po celý rok,“ říká vedoucí centra Petr Pokorný. Pracovníci informačního centra plánují ještě výběr razítek rozšířit o další novoborské motivy, tentokrát o podoby význačných budov ve městě.

KRAVAŘE

Předvánoční úklid neminul ani kostel

Přípravy na Vánoce se brzy naplno rozběhnou nejen v domácnostech, ale neminou ani kulturní památky. Do kompletního úklidu barokního kostela se pustili v uplynulých dnech v Kravařích. Pořádek se dělá především v místech, kde se dlouhá léta neuklízelo. „Zapůjčili jsme technický vysavač na prach, mouchy, pavučiny, suť a další nepořádek. Další dny se budou mýt okna, vytírat a poté zdobit na Vánoce,“ říká starosta Kravař Vít Vomáčka. Kostel Narození Panny Marie byl v Kravařích postaven v roce 1650 na místě, kde dříve stával kostel starší, ten podlehl požáru v roce 1646.

Z REGIONU

Kraj připravuje opravy silnic

Liberecký kraj s předstihem zahajuje výběrová řízení na zhotovitele rekonstrukce silnic pro rok 2019. Jedna z plánovaných rekonstrukcí se týká mostu v Srní u České Lípy. Hodnota oprav přesahuje 72 milionů korun. O získání dalších peněz bude kraj usilovat zejména u Státního fondu dopravní infrastruktury a Integrovaného regionálního operačního programu, v rámci kterého kraj plánuje zahájení rekonstrukcí páteřních silnic Mimoň Ralsko, Doksy Dubá a Česká Lípa Dobranov. Opravy by se příští rok měla na Českolipsku dočkat také silnice třetí třídy ze Cvikova do Lindavy.

Policisté upozorňovali na viditelnost chodců

V celém Libereckém kraji probíhala dopravně bezpečnostní akce. Policisté kromě kontrol řidičů rovněž upozorňovali chodce na důležitost zviditelnění v silničním provozu. Chodcům rovněž předávali pásky s reflexními prvky, díky kterým budou pro řidiče lépe viditelní. Jen za období od ledna do letošního září hlásí policie Libereckého kraje 108 sražených chodců. Tedy o téměř 12 více než v loňském roce za stejné období. „Od ledna do konce tohoto září si dopravní nehody, při kterých došlo ke střetu s chodcem, vyžádaly 11 těžce zraněných. Nejrizikovější jsou přitom večerní hodiny. Nárůst jsme zaznamenali také přes den za snížené viditelnosti,“ uvádí tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Libereckého kraje Vlasta Suchánková.