MIMOŇ

Vybírají bezpečnostní agenturu

Propojit služby strážníků s hlídkami bezpečnostní agentury chtějí radní v Mimoni. Od tohoto kroku si slibují lepší dohled nad bezpečností v ulicích a pořádkem na území města vůbec. „V současné době probíhá výběrové řízení na firmu, s níž by naše město uzavřelo smlouvu. Hlídka bezpečnostní agentury pak bude zařazena do harmonogramu služeb městské policie," uvedl místostarosta města Stanislav Baloun. Podle něj takové řešení zatím není nikde v rámci republiky uplatněno. Bezpečnostní služby bdí nad pořádkem obcí, kde není zřízená městská policie. Zatím v žádném městě v České republice nefunguje zároveň městská policie s bezpečnostní agenturou. Město Mimoň plánuje s vybranou firmou uzavřít smlouvu do konce roku 2019. „Rozhodně nechceme rušit městskou policii," upozornil starosta František Kaiser

ČESKÁ LÍPA

Příprava "jeslí" pokračuje

Už v zimních měsících spustilo město rozsáhlou rekonstrukci budovy dolnolibchavské mateřské školy, která umožní rozšířit provoz školky o dvě nové dětské skupiny pro děti mladší tří let. Na rekonstrukci a rozšíření provozu již město získalo rozhodnutí o přidělení evropské dotace, kterou obdrží po dokončení investice. Ale jak připomíná místostarostka Alena Šafránková, není to jediná podpora, o kterou se hodlá město ucházet v souvislosti s nabídkou nové služby rodičům malých dětí. V současné době připravuje radnice také podklady pro další žádost o dotaci, a to na provoz obou plánovaných dětských skupin. „Příslušný program, kam chceme předložit žádost, by měl být vyhlášen v září," upřesňuje Hana Ezrová z odboru rozvoje, majetku a investic a dodává, že cílem dotačního programu je umožnit rodičům dřívější návrat z rodičovské do zaměstnání.

Město chce zřídit nový park

Město Česká Lípa chystá vybudování nového parku v ulici 5. května, kde dříve stála čerpací stanice. Cílem je revitalizovat a zrekultivovat zelenou plochu o rozloze zhruba 5000 metrů čtverečních. Radnice proto začala s přípravou podkladů pro žádost o dotaci z operačního programu životní prostředí. „Zadali jsme zpracování projektové dokumentace a v současné době máme k dispozici podrobné zaměření celé plochy a dendrologický průzkum," popisuje aktuální fázi příprav českolipský místostarosta Juraj Raninec. Předpokladem pak je, že na zelené ploše vznikne do budoucna park s nově vysázenou zelení, jehož nedílnou součástí budou také cesty, lavičky i herní prvky pro děti.

Oplocení v parku je častým terčem vandalů

Novou výsadbu v městském parku v České Lípě má ochránit oplocení, které však jen těžko odolává častým vandalským výpadům. Mnohé občany nepadá, zda by nebylo lepší jeho kompletní odstranění. Oplocení je ale součástí dotačního titulu, z něhož byla financována výsadba v rámci projektu revitalizace parku. Jeho udržitelnost je 10 let. „Požádali jsme proto o zrušení udržitelnosti. Od Agentury ochrany přírody a krajiny jsme už souhlasné stanovisko obdrželi a nyní čekáme na vyjádření od poskytovatele dotace. Teprve potom budeme moci oplocení zrušit," vysvětluje vedoucí odboru správy majetku města Petra Novotná.

Řidič poučil chodce strkanicí

Mimo přechod pro chodce se vydal na druhou stranu komunikace v ulici Emila Filly v České Lípě starší pár. Než stačili přejít, zastavil u nich automobil a řidič je začal nejdříve verbálně napadat, posléze došlo i na strkanici, při níž muž upadl na zem a pohmoždil si ruku. Přivolaná hlídka strážníků Městské policie Česká Lípa ihned vyslechla i svědka, který potvrdil slova manželů. Podle registrační značky vyhledali strážníci řidiče, který je z České Lípy, a také jej ihned kontaktovali. Na otázku, proč se choval hrubě, uvedl, že manželé přecházeli v místě, kam je chodcům vstup zakázaný a že je na vozovce téměř srazil. To ho tak rozčílilo, že muže poslal k zemi při výměně názorů. Jeho chování projedná správní orgán.

KOZLY

V útulku mají stop stav

Útulek pro opuštěná zvířata BONA v Kozlech u České Lípy musel na začátku měsíce vyhlásit stop stav. K adopci je v útulku několik pejsků, kteří dokud nenajdou domov, nemůže útulek pomáhat dalším psům. Na facebookových stránkách útulku jsou fotky volných pejsků.

KRIMI

Na ulici žije jen pár dní a už ho okradli

Šestačtyřicetiletý muž se stal teprve nedávno bezdomovcem. Do České Lípy přišel zhruba před rokem z Liberecka a po celou dobu bydlel v jednom českolipském ubytovacím zařízení. Odtud ale musel ke konci května odejít a od té doby žil na ulici. Neznámý zloděj mu hned ukázal, jaké to je spát bez střechy nad hlavou. „Muž bez domova si v sobotu nad ránem ulehl na lavičku v městském parku a usnul. Kolem půl čtvrté ráno ho spícího na lavičce okradl neznámý zloděj. Ten mu vytrhnul z pod hlavy tašku, na které ležel, a utekl s ní. Oznamovatel v ní měl doklady a hotovost 350 korun. Byly to jeho poslední peníze," popsala policejní mluvčí Ivana Baláková. Doběhnout ho nemohl, protože je po operaci nohy a nosí ortézu. Doklady a prázdnou peněženku muž později našel poházené různě po městě. Okradený doufá, že se mu brzy podaří získat bezpečnější bydlení na ubytovně. Po totožnosti zloděje policisté pátrají.

DOKSY

Doksy vyhlásily fotografickou soutěž

Město Doksy a německé partnerské město Bad Muskau vyhlásily v rámci evropského projektu fotografickou soutěž pro amatérské fotografy s názvem „Pozvánka do mého kraje." Jejím cílem je ukázat krásy a zajímavosti Máchova kraje a oblasti Bad Muskau. Z vybraných fotografií bude uspořádána putovní výstava. Výstava bude nejprve v Doksech a v prosinci 2018 bude putovat do Bad Muskau. Uzávěrka soutěže je v říjnu 2017, soutěžící mají tedy ještě několik měsíců na vyfocení nejlepšího snímku ze svého oblíbeného místa. Více informací na webu města Doksy.

Z REGIONU

Komise Vesnice roku už objíždí přihlášené obce 

Hned čtyři adepty na titul Vesnice roku 2017 má v letošním krajském kole soutěže Českolipsko. V uplynulém týdnu jednotlivé obce objížděla hodnotící komise. Dvouhodinová prezentace obce, spojená s prohlídkou místních zajímavostí, proběhla i v Kravařích, které se podobně jako Polevsko, Brniště a Zahrádky o ocenění ucházejí. „Komise se velmi zajímala o chod našich Kravař a zvláště pak o fungování našich sociálních služeb," říká starosta Kravař Vít Vomáčka. Komisi předvedli mimo jiné své vlastními silami sázené aleje podél okolních krajských silnic nebo vyhlášené Centrum zdraví. Zda v konkurenci 14 obcí v Libereckém kraji obstojí některá z Českolipska, se dozvíme 13. září, kdy dojde k vyhlášení vítězů.

Kraj pomůže hladovým dětem

Dvaašedesát škol z Libereckého kraje se od září zapojí do projektu potravinové pomoci. Liberecký kraj tento týden podal na Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR projektovou žádost. Dětem ze sociálně slabých rodin se díky němu dostane školního stravování. Projekt běží v kraji už třetím rokem. Podle vedení Libereckého kraje pomáhá nejen dětem, jejichž rodiče si nemohou školní obědy platit, ale zároveň motivuje i k docházce a známkám. To je totiž podmínkou dotace. Prostřednictvím projektu se pomoc dostane 1 226 dětem. V kraji jich přitom podle údajů soukromé nadace a projektu Obědy pro děti hladoví přes tři tisíce. Pomáhá jim i výtěžek Kabelkového bazaru, který letos v listopadu vyhlašuje Liberecký deník už počtvrté. Za tři roky vydělal 100 tisíc.

Při úklidu příkopů nasbírali přes 600 pytlů odpadků

V minulém měsíci probíhala na Českolipsku kampaň s názvem ukliďme příkopy. Celkově se v regionu povedlo nasbírat 633 pytlů odpadků, což je přibližně o stovku více než v roce minulém. Naopak pneumatik se letos nasbíralo "jen" 177 kusů oproti loňským 250. Nechyběly ani odpadkové kuriozity, mezi ně lze zařadit například staré trenýrky, toaletní mísu nebo umyvadlo. Do akce se z Českolipska zapojilo celkem 13 obcí.

Hasiči prohloubili spolupráci s příhraničími kolegy

Tento týden došlo v polské Wroclawi k podepsání memoranda mezi Libereckým krajem, HZS Libereckého kraje a na druhé straně dolnoslezským vojvodou a krajským velitelem Státní požární ochrany ve Wroclawi. „Podpis důležitého dokumentu byl na programu XXIII. zasedání Česko-polské mezivládní komise pro přeshraniční spolupráci. Obě strany se mimo jiné v memorandu zavázaly prohlubovat vzájemné vztahy a poskytovat si pomoc při katastrofách, živelných pohromách a dalších mimořádných událostech. Během zasedání obdržel hejtman Libereckého kraje Stříbrný kříž za zásluhy," uvedla mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Policisté měřili síly v běhu

Tři desítky policistů z Čech a německého Saska se zúčastnilo Běhu bez hranic, během kterého poměřili své síly na tratích 6 a 12 kilometrů. Závod vedl kolem kopce Hvozd, který leží mezi českým Krompachem a saským Oybinem a je druhým nejvyšším vrcholem Žitavských hor. Nejprestižnější kategorií je závod družstev mezi policisty České republiky a Spolkové republiky Německo o putovní pohár. Ten letos získalo do svého držení družstvo policistů z České republiky, které tvořili policisté a policistky z územních odborů Česká Lípa a Liberec.

CVIKOV

Začíná rozsáhlá rekonstrukce kanalizace

Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje rekonstrukci nevyhovujících úseků kanalizace a vodovodu ve Cvikově. Jedná se o ulice Nová, Sady 5. května, Čechova a Boženy Němcové. „V rámci naší zahájené rozsáhlé investiční akce ve Cvikově budou zrekonstruovány nevyhovující úseky kanalizace a vodovodu, na které je připojeno cca 160 obyvatel. Stavbu provedeme v koordinaci s naplánovanou akcí města." uvádí generální ředitel SVS Bronislav Špičák. Stoky i potrubí je staré a v nevyhovujícím stavu. Celkem půjde o 804,5 metrů kanalizace a 971 metrů vodovodů.