VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Lípa má osmého čestného občana. Nemocnice opraví schody i lávku

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

7.11.2017
SDÍLEJ:

Za celoživotní vědeckou a výzkumnou práci a její praktické využití v mezinárodním měřítku převzal Luboš Novák z rukou starostky města Romany Žatecké čestné občanství města Česká Lípa. Foto: mucl

ČESKÁ LÍPA

Lípa má osmého čestného občana

Významný českolipský vědec a podnikatel Luboš Novák převzal ve čtvrtek čestné občanství města. Starostka Romana Žatecká tak udělila osmé čestné občanství v novodobé historii České Lípy. „Je mi velkou ctí dekorovat člověka, který je úspěšným manažerem i výzkumníkem, který vědecké poznatky aplikuje do výroby a šíří slávu české šikovnosti a dovednosti do celého světa,“ uvedla starostka Romana Žatecká. Sedmdesátiletý majitel společnosti Mega, zabývající se průmyslovou aplikací membrán, ocenění přijal s pokorou. „Není jen moje, ale patří mým spolupracovníkům a hlavně mým nejbližším,“ řekl Novák, který mimo jiné vymyslel přes dvacet patentů, působí jako prezident České membránové společnosti a je také členem rady té evropské. V roce 2007 získal s Miroslavem Blechou ocenění Česká hlava.

Radnice zřídila 30 nových míst

O 30 pracovních pozic navýšil českolipský Městský úřad v posledním roce svůj početní stav. Důvodem je podle tajemníka Josefa Zachrly nejen narůstající administrativa ze strany státu, ale rovněž i poskytování kvalitního servisu občanům, dodržování zákonných lhůt a vylepšování údržby města. I proto radnice zřídila trvalou pracovní skupinu 12 lidí, kteří budou operativně zajišťovat údržbu města. Ze současných 225 pracovních pozic ale nejsou všechny obsazené. Volných je více než 20 míst. „Již dlouhodobě hledáme právníka, investičního technika, referenty sociálně právní ochrany, kurátory pro děti a mládež,“ jmenuje starostka Romana Žatecká některé z úzkoprofilových pozic.

Na polikliniku brzy po nové cestě i schodišti

Cesta do budovy polikliniky českolipské nemocnice od centrálního parkoviště dostane brzy nový kabát. V příštím týdnu nejprve začne oprava cesty, která vede od záchytného velkého parkoviště u Arbesa směrem ke schodišti, poté bude následovat rekonstrukce přilehlého schodiště. Na tyto stavební práce naváže dílčí oprava lávky kolem budovy polikliniky. Vše by mělo být dokončeno do konce měsíce listopadu. „Stavba bude řádně označena, prosíme všechny návštěvníky i pacienty nemocnice, aby v tomto období využívali přístup do polikliniky směrem od nemocnice,“ říká Kateřina Amrichová z českolipské nemocnice.

Nechává se pohostit, platit ale nebude

Další a další krádeže přibývají na kontě třiačtyřicetileté ženy, která se pomalu stává postrachem obchodníků a restauratérů v České Lípě. Naposled tento týden ukradla v prodejně oblečení v hodnotě přes 2 600 korun. Prodavačka vyběhla ven, aby ženu nalezla. Ta jí vyhrožovala, že má u sebe zbraň. Přivolaná hlídka strážníků městské policie nalezla zlodějku ukrytou v budově bývalého nádraží. Věci měla u sebe, ale větší část byla zničená. Naštěstí žádnou zbraň u sebe neměla. Týž den navečer stejná osoba popíjela v kavárně Union, její útrata přesáhla 200 korun. Při žádosti o zaplacení prostě oznámila, že nemá na útratu. Obsluha opět zavolala strážníky, kteří vše zadokumentovali. Do třetice se v pátek ráno došla nasnídat do hotelu Morris. Opět udělala útratu asi za 200 a v klidu bez zaplacení odešla. I tento čin je zadokumentovaný a bude přidaný do spisu.

ZUŠ ke svému výročí uspořádá ples

Celých 90 let v České Lípě působí pomyslné hnízdo nejdříve hudebních, pak i výtvarných a dramatických talentů. Základní umělecká škola při té příležitosti v pátek 10. října pořádá nabitý ples, který proběhne ve velkém sále ZUŠ. Zahájí ho Komorní symfonický orchestr školy, dále vystoupí Jazzová farma, zpěvačky pěveckého oddělení a kapela Big Balls. I když se sál Zušky jmenuje „Velký“, lístky si raději zajistěte dopředu na vrátnici školy. Ta je otevřená ve všední dny vždy od 15.00 do 18.30 hodin.

Charita nabízí zeminu

Farní charita v České Lípě nabízí zeminu na podzimní přípravu půdy. „Nabízíme listovku z buku, lípy a břízy. Jelikož je tato zemina lehká a nakypřující, je vhodná na prokypření záhonu a s příměsí kompostu vhodná i do květináčů,“ popisuje vedoucí služby Sociální podnik Ludmila Špindlerová. Prodejní cena zeminy je 100 korun za 80 litrový pytel. Zeminu vám pracovníci farní charity dokáží dovézt až domu. „Do 10 kilometrů od České Lípy je to zdarma, poté si účtujeme 15 korun za kilometr,“ dodala Špindlerová.

Strážníci pomohli zraněnému

Ráno pervitin, večer alkohol, v noci rozbitá hlava a otřes mozku. Shrnutí dne jednoho uživatele drog, u něhož zasahovali strážníci českolipské městské policie. Přivolal je náhodný kolemjdoucí, kterého na náměstí T. G. Masaryka zraněný a krvácející muž požádal o pomoc. Na nic ale pak nečekal a odešel. Strážníci se vydali v jeho stopách a dostihli ho nedaleko restaurace U Dědka. Muž byl skutečně zraněný, dokonce několikrát zvracel, pouze nebylo jasné, zda následkem rány do hlavy, anebo v důsledku požití drog a alkoholu. Hlídka přivolala rychlou záchrannou službu. „Protože zraněný neustále opakoval, že chce podat trestní oznámení na toho, kdo ho napadl, strážníci mu doporučili další postup,“ uvedla mluvčí strážníků Eva Vlastníková.

Infocentrum změnilo provozní dobu

Prvním listopadem došlo ke změně provozní doby v Městském informačním centru na náměstí T. G. Masaryka. Infocentrum přejde na takzvaný zimní provoz, což znamená, že bude v době od 1. 11. až do 31. března 2018 otevřené ve všedních dnech od 8.30 do 16.00 hodin a v sobotu bude zavřeno.

Řidič zůstal bezradný na krajnici

Při noční hlídce uviděli strážníci městské policie bezradného řidiče ve výstražné vestě, který stál s autem na krajnici cesty z Lípy do Manušic. Na dotaz, zda něco nepotřebuje, chtěl zavolat svého otce, protože měl defekt, navíc měl ještě rozbitý hever. Mladík, který je řidičem jen dva měsíce, neměl u sebe ani funkční mobil, aby si v noci sám přivolal pomoc. Strážníci vytočili číslo, které jim mladík uvedl, ale bylo nedostupné. Hlídka pomohla řidiči s výměnou kola za rezervu a ten se mohl konečně vydat k domovu.

DUBÁ

Dubá bude mít vlastní kalendář

Město Dubá bude letos poprvé vydávat vlastní nástěnný kalendář. Na jednotlivých listech jsou zachyceny památky, přírodní zajímavosti, ale také kulturní akce, které se ve městě konají. „Věřím, že kalendář zachycující Dubou a její okolí ve všech ročních obdobích bude nejen hezkou ozdobou domácností místních, ale také pěkným dárkem pro jejich blízké,“ říká starostka Zdeňka Šepsová. Kalendář bude k zakoupení v městském infocentru. K dostání bude poprvé při rozsvěcení vánočního stromu na náměstí, a to první adventní neděli 3. prosince.

Z REGIONU

Českolipskem proletí vrtulníky

Některá města na Českolipsku, jako například Zákupy nebo Mimoň, vydala upozornění, že v následujících dnech až do konce měsíce listopadu mohou obyvatelé zahlédnout nízko letící vrtulníky společnosti HELI CZECH. Ty zde budou lítat v souvislosti s výcvikem pilotů na postřik plodin. Jedná se o novou technologii ošetřování zemských kultur s vyšší efektivitou a menší ekonomickou náročností.

Neschopenek v kraji opět přibylo

Zaměstnanci v kraji v prvním pololetí letošního roku častěji marodili. Doma na neschopence zůstali v 36 672 případech. Oproti minulému roku tak přibylo přes dva tisíce neschopenek. „Nemocnost v Libereckém kraji byla šestá nejvyšší,“ dodala statistička Dagmar Dvořáková z Českého statistického úřadu. Nejmenší podíl práce neschopných zaměstanců eviduje Praha, nejvíce se stoná na Zlínsku.

DOKSY

Začal předprodej na Snow Film Fest

V dokském kině a infocentru začal předprodej na šestý ročník oblíbeného filmového festivalu Snow Film Fest. Ten proběhne v kině Máj příští sobotu 11. listopadu od 15.00 hodin. Festivalová porota vybrala jako vždy ty nejlepší dokumentární filmy se zimní tematikou z oblasti sportu, lyžařských a horolezeckých expedic a výprav za poznáním tajů přírody i života domorodců z různých částí světa. „O poučení, úchvatné záběry z přírody ani o adrenalin také letos nebude nouze,“ dodává Miloslav Lomič z dokského kina.

SPORT

Knejzlík byl nominován do reprezentace U21

Fotbalový obránce Slovanu Liberec a odchovanec FK Stráž pod Ralskem Karel Knejzlík, který aktuálně hraje za Hradec Králové, obdržel nominaci na kvalifikační dvojzápas reprezentační „21“ se San Marinem a proti domácímu Moldavsku. Se San Marinem se hraje 11. listopadu v Ústí nad Labem a následně 14. listopadu s Moldavskem v Kišiněvu.

Rozhodnutí Disciplinární komise 

NEPODMÍNĚNÉ TRESTY: KOHOUT Jiří ( Zákupy) - zákaz závodní činnosti na 2 soutěžní utkání (§ 44/1).
OSTATNÍ: ŠMEJKAL David (Jestřebí) - žádosti o převedení zbytku trestu na podmínku vyhověno (1 utkání podmíněně na 2 měsíce), činnost uvolněna od 3. 11. 2017 (§ 39).
KVASNIČKA Jan (Brniště) žádosti o prominutí zbytku trestu vyhověno, činnost uvolněna od 3. 11. 2017 (§ 41).

Autor: Redakce

7.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 30 000 Kč Provozní elektromechanici Elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, - Svědomitost, zodpovědnost,flexibilita.loajalita k firmě., - SOU-elektro zkouška dle vyhlášky 50/78 Sb., § 6, Náplň práce:, - Instalace nových strojů a zařízení, nastavování parametrů a seřizování el.strojů a zařízení, kontrolu elektroinstalace včetně světelných zdrojů, udržování řádného technického stavu elektroinstalace strojů atd., Nabízíme:, - Náborový bonus 15.000,-Kč, První kontakt emailem, telefonicky v čase: Po. - Pá 7:00-15:00 nebo osobně na adrese: KV Final s.r.o. Doubí 44 Čtveřín 463 45.. Pracoviště: Kv final ralsko s.r.o., 471 24 Mimoň. Informace: Ludmila Velasová, +420 725 435 914(Po-Pámezi7:00a15:00). Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Pomocný přípravář do lakovny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Svárovská 1154, Česká Lípa., Požadujeme: vyučení v oboru - výhodou, zručnost, samostatnost, časovou flexibilitu., Náplní práce je pomoc v boxu - čištění a rozkládání konstrukčních prvků. Zvedání břemen nad 15 kg - vhodné pro muže., Nástup možný ihned. Nabízíme: osobní ohodnocení., Kontakt předem e-mailem, případně telefonicky, nutný!!!!. Pracoviště: Picomont s.r.o. - lakovna česká lípa, Svárovská, č.p. 1154, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Daniel Bříza, +420 734 701 880. Administrativa - Administrativa Rozpočtáři specialisté 25 000 Kč Rozpočtáři specialisté Rozpočtář specialista. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, -Zpracování nabídek, nastudování podmínek zadání, kalkulace nákladů, zpracování nabídkového rozpočtu, Požadujeme:, -SŠ/VŠ stavební, -Pokročilá práce na PC, -Dobrá znalost oceňování stavebních prací, -Spolehlivost, -Pracovitost, -Ochota se učit, -Znalost programů: KROS, RTS, ASPE. Pracoviště: Sam silnice a mosty a.s., Máchova, č.p. 1129, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Veronika Slavíková, +420 606 071 092. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 100 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Expedient/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Popis práce: příprava zboží pro rozvoz - dle nakládacích listů., Požadavek: minimálně vyučení, pečlivost, spolehlivost., Pracovní doba:, PÁ + SO - 19:00 - 03:00 hod., První kontakt telefonicky nebo emailem. , Vhodné i pro zletilé studenty, ženy a muže na rodičovské dovolené, starobní důchodce.. Pracoviště: Jizerské pekárny, spol. s r. o. - česká lípa děčínská, Děčínská, č.p. 1699, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Lenka Svobodová, +420 487 820 400.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zámek Zákupy

Zámek Zákupy oslavil výročí 100 let v majetku samostatného českého státu

Kryštof Bogar, dvojnásobný mistr světa v orientačních závodech na horských kolech (MTBO –  (mountainbike orienteering), naprosto suverénně obhájil loňské prvenství a stal se sportovním králem českolipského okresu za rok 2017.

Nominujte do ankety Nejúspěšnější sportovec

Město Česká Lípa připravuje osvětový web o kardiovaskulárních chorobách

Česká Lípa – Srdce je jedním z nejdůležitějších lidských orgánů. Upozornit občany na nebezpečí spojená s takzvanými civilizačními chorobami má za úkol webová prezentace Srdce Lípy, kterou pro město za bezmála půl milionu korun připravuje firma Pears Health Cyber. Před nástupem do funkce starostky pro ni pracovala dosavadní starostka Romana Žatecká (ČSSD).

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ Horní Libchava

Českolipsko – Ve středu 21. listopadu přinese tištěný Českolipský deník čtenářům další díl druhého ročníku seriálu Naši prvňáci. V následujících týdnech až do konce prvního pololetí v lednu naleznete pravidelně každou středu v tištěném vydání Českolipského deníku fotografie prvňáků ze škol na Českolipsku.

Dobromysl slaví své kulatiny. Pomáhá pacientům už deset let

Liberecký kraj – Povzbudit nemocné při vyšetření, dopřát jim lidský kontakt nebo s nimi třeba pěstovat květiny přicházejí do liberecké krajské nemocnice dobrovolníci sdružení Dobromysl, a to už deset let.

FOTO: Kryštof zahrál akusticky. Fanoušci si užili koncert tentokrát v sedě

Česká Lípa –  Richard Krajčo a jeho parta z kapely Kryštof v neděli v České Lípě dokázali, proč jsou jednou z nejoblíbenějších tuzemských kapel. Jejich koncert v rámci Jenom písničky tour byl řadu měsíců beznadějně vyprodaný.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT