ČESKÁ LÍPA

Z fondu rozdělili statisíce

Celkem 1 268 000 korun z nového fondu rozdělili na středečním jednání zastupitelé České Lípy. Přes půl milionu korun získali pořadatelé Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Podporu získal také Českolipský dětský sbor, který bude Lípu i ČR reprezentovat na festivalu dětských sborů v New Yorku. Zastupitelé schválili příspěvek ve výši 250 tisíc korun, který ulehčí rodičům dětí, kteří by jinak museli účast na soutěži doplácet. „Fond zastupitelstva města slouží k podpoře celoročních aktivit i jednorázových akcí a projektů, které se svou jedinečností vymykají dotačním programům a nelze je zařadit mezi oprávněné žadatele v dotační soutěži," říká starostka Romana Žatecká.

Hodiny pro veřejnost se ruší, pokračuje zastupitelstvo

Hodiny pro veřejnost, kdy mohou každý měsíc občané navštívit představitele města bez předchozího objednání, se měly konat v pondělí 29. května. Tento den ale bude pokračovat 28. jednání zastupitelstva města Česká Lípa. Na středečním jednání zastupitelé nestihli projednat všechny body, včetně těch, které se týkaly návrhů na odvolání vedení města. Ty předkládají opoziční zastupitelé Zdeněk Ježák (ANO) a Petr Skokan (Spolehnutí). Na programu bude také zajištění veřejné dopravy nebo vyhláška o regulaci hlučnosti.

Číšník naléval silně opilým hostům, sám na tom byl obdobně

Povalující se na zemi skončil pár opilých hostů pivnice v Sokolské ulici v České Lípě. „Oba byli tak opilí, že bez cizí pomoci nedokázali vstát a udržet se na nohou. Strážníci jim dokonce museli přivolat lékařskou pomoc, protože muž měl krvácející zranění na hlavě, žena pak krvácela z nosu," popsala Eva Vlastníková, mluvčí českolipské městské policie. Opilci místo vděku začali být agresivní na záchranáře i strážníky. Oba pro silnou opilost putovali na záchytnou stanici. Jeden z dvojice nadýchal 2,17 promile alkoholu, u druhého se kvůli opilosti měření nepodařilo. Před přestupkovou komisí stane ale i další aktér, a to číšník, který byl taktéž silně opilý, a i přes to, že viděl, v jakém stavu hosté jsou, naléval další alkohol.

Škola Sever se podílí na vývoji aplikace PlantNet

Přírodopisný kroužek z českolipské ZŠ Sever se zapojil do projektu Tajný život města, který vyhlásilo ekologické sdružení Tereza. Úkolem školáků je fotografovat středoevropské rostliny a podílet se tak na vytvoření rozsáhlé databáze obrázků, která bude sloužit jako základ pro mobilní aplikaci PlantNet. Tato aplikace bude všem veřejně dostupná od podzimu a bude umožňovat určení názvu rostliny po jejím pouhém vyfotografování mobilem nebo tabletem. Kromě názvu se mohou uživatelé dozvědět i informace o výskytu, systematickém zařazení a podrobnější popis rostliny.

Němci přijeli do Lípy péct

Na Střední odborné škole a odborném učilišti v České Lípě se uskutečnil další zajímavý projektový den s partnerskou školou z Budyšína. Žáci oboru cukrář učili své německé přátele péct české zákusky. Českoněmecké pečení probíhalo ve velmi příjemné atmosféře. Veselo bylo především při nácviku výslovnosti českých slovíček. Čeští i němečtí studenti se již nyní těší na další společné setkání v prosinci při pečení vánočních štol a perníčků v Budyšíně. Partnerství obou škol trvá již od roku 2003 a letos se v rámci této spolupráce uskuteční také říjnové mezinárodní setkání, kdy českolipští studenti vyrazí s německými a polskými studenty na společný výlet do Drážďan.

Cizinci se dobývali do baru

Rvačku zažil před pár dny Bar v Mikovcově ulici v České Lípě. Když obsluha přivolala hlídku strážníků, byla zem před barem plná krvavých skvrn. Zraněný cizinec silně krvácel z nosu. Opodál stála další skupinka návštěvníků baru a mezi oběma grupami to vřelo. Padaly nadávky, docházelo ke strkanicím. Ukázalo se, že cizinci už mají za sebou jedno vykázání z baru, před strážníky už v místě zasahovali státní policisté. Cizinci sice bar opustili, ale po nějaké době se rozhodli vrátit. Bušili na dveře a jeden muž, který byl v podniku, psychicky nevydržel rámus a bouchání, vyběhl ven a dotírajícího cizince udeřil pěstí do obličeje. Strážníci účastníky konfliktu uklidnili a vysvětlili jim, jak mají postupovat v případě, že chtějí pohnat k zodpovědnosti muže, který na cizince zaútočil.

Mladé tanečnice dovezly medaile

Známá českolipská taneční skupina Tutti Frutti, která v předchozích letech reprezentovala Českou Lípu například na Mistrovství světa Hip Hop Unite v Martiniku, pokračuje v úspěchu i u mladších ročníků. Tutti Frutti se zúčastnila mistrovství ČR ve street dance předtančení soutěže SUT. Děti s choreografií Minnies si odvezli titul II. vicemistrů i bronzové medaile. Juniorská choreografie získala také 2. místo. „Je to opravdu obrovský úspěch a jsme moc šťastní, že i naši nejmladší tanečníci jdou ve šlépějích našich nejstarších. Dnes odjíždíme na Mistrovství Evropy Hip Hop Unite do Karlových Varů. Budeme se snažit udělat maximum pro to, abychom dopadli co nejlépe," říkají trenérky Kateřina Kohoutová a Adéla Picková.

KRIMI

Peníze skončily na Filipínách

Trestní oznámení na svého známého pro podezření z podvodu podal třiadvacetiletý muž. Stěžuje si na to, že ho stejně starý muž s trvalým bydlištěm na Českolipsku, který dlouhodobě žije na Filipínách, požádal prostřednictvím facebooku o půjčku ve výši 10 000 korun na jeho podnikatelské aktivity v cizině. Vzhledem k tomu, že se znají dlouho, mu vyhověl a peníze mu poslal na Filipíny přes službu Western Union. Kamarád mu měl vše vrátit do 20. dubna, ale zatím mu neposlal ani korunu. Zřejmě spoléhá na to, že ho nemůže tak snadno kontaktovat. S tím koresponduje skutečnost, že si oznamovatele dokonce vymazal z přátel na facebooku. Případem se zabývá policie.

NOVÝ BOR

Piráty z Karibiku uvedl falešný Johny Depp

Ve velkém stylu pojalo Městské kino v Novém Boru premiéru nového filmu ze série Piráti z Karibiku. Jack Sparrow se svými piráty a nepřítelem Salazarem obsadili novoborské kino v plné parádě. Příchozí diváci měli možnost se vyfotit s filmovými legendami a získat i pár zlatých mincí. Hlavní hrdiny filmu se skvělými převleky ztvárnili novoborští divadelníci (HRAjeto). V dalším pokračování svých fantastických dobrodružství se kapitán Jack ocitá tváří v tvář bandě smrtících pirátských duchů pod vedením strašlivého kapitána Salazara. Film uvádí Městské kino v Novém Boru do středy 31. května s českým dabingem ve 3D i 2D. V originálním znění s titulky mohou film diváci zhlédnout 29. a 31. května mimořádně i v prostorovém zvuku 7.1.

Jack Sparrow se svými piráty a nepřítelem Salazarem obsadili novoborské kino v plné parádě. Zdroj: Ilona Rejholcová

DOKSY

Na zámku brzy otevře labyrint

V Doksech si na 15. června připravili slavnostní otevření Labyrintu strašidelných pohádek, který návštěvníci najdou v areálu zámku. Akci bude doprovázet tematická hudba a občerstvení, návštěvníci se mohou těšit na divadelní vsuvky a první prohlídky nového strašidelného labyrintu pohádek. Během této události bude zpřístupněn okruh v přízemí západního křídla. V dalším roce se okruh rozšíří i o první patro. Všechny prohlídky absolvují návštěvníci s průvodcem oblečeným v kostýmu, který nejen svou pohádkovou mluvou, ale i poutavými příběhy vtáhne návštěvníky do dění i v těch nejtemnějších zákoutích labyrintu.

Obnova mariánského sousoší

V polovině května odstartovala obnova významné památky uprostřed náměstí v Doksech, Mariánského sousoší. Naposledy prošlo opravou v roce 2002 a od té doby docházelo k jejímu poškození, především vlivem klimatických změn, ale také vandalismem. „Restaurátorem Radomilem Šolcem bude sousoší celkově očištěno a opraveno. Budou osazeny nové atributy, obnoven zlacený nápis a schodiště po celém obvodu bude nově vyspárováno. Termín dokončení díla je předpokládán v průběhu letošního července," uvedla za město Doksy Zuzana Veselá.

MIMOŇ

Vyrazí reprezentovat fairtrade do Štrasburku

Na zasedání Evropského parlamentu do Štrasburku pojede letos v říjnu učitel Václav Hylmar z Gymnázia v Mimoni. Bude zde reprezentovat fairtradové školy z České republiky, mezi které mimoňský gympl od loňska patří. „Těším se a jsem rád, že jsem byl vybrán mezi pár jedinců, kterým se tato možnost dostala. Mělo by se tam prý jednat a debatovat o globálních problémech. Rád potom nové informace a poznatky předám svým žákům," říká učitel Václav Hylmar.