VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Lípa se zaměří na opravu chodníků. Záchranka posílila o další vozidlo

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

8.3.2018
SDÍLEJ:

Českolipský deník.Foto: Deník

ČESKÁ LÍPA

V opravách se zaměří na chodníky

S částkou 20 milionů korun počítá letošní rozpočet České Lípy na opravy komunikací a chodníků. Radnice se zaměří právě na chodníky, které jsou oproti vozovkám v horším stavu. „Určitě to bude například oprava pravostranného chodníku v Mariánské, kde jsme vloni opravovali ten levostranný. Rozbité chodníky chceme opravit také v ulici Českokamenická, v ulici Karla Poláčka, ve vnitrobloku v ulici Komenského na Ladech nebo na Špičáku v Dlouhé ulici,“ říká místostarosta Juraj Raninec. Příznivce cyklistiky zřejmě potěší, že město má v letošním roce v plánu také opravu cyklotrasy do Písečné.

Záchranka posílila o další vozidlo

Záchranáři v České Lípě mají nové vozidlo rychlé zdravotnické pomoci, které je plně vybavené jak odborným personálem, tak po technické stránce. Jeho nejdůležitějším úkolem je zajištění sekundárních transportů, tedy převozů pacientů, kteří jsou již hospitalizováni. „Podobné vozidlo nám na Českolipsku velmi chybělo. K některým případům musely dojíždět vzdálenější posádky a pacienti ve stresové situaci čekali delší dobu. Snažíme se vyjít vstříc potřebám regionu, snad se nám to touto cestou podaří,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Luděk Kramář. Vozidlo bude v tomto provozu zkušebně tři měsíce, pokud se jeho služby osvědčí, podobná péče bude postupně rozšířena na celý kraj.

Na kulturu je v rozpočtu 39 milionů

V letošním roce přispěje město Česká Lípa z rozpočtu na kulturu částkou 38,7 milionu korun. Na provoz příspěvkových organizací Kultura, Městská knihovna a Lipý je připraveno 27,2 milionu korun, do investic pak bude směřovat částka 11,5 milionu korun. Největší částku „spolkne“ Jiráskovo divadlo. Počítá se především s úpravou a aktualizací projektové dokumentace Jiráskova divadla a se zahájením inženýrské činnosti pro zajištění potřebných povolení, dále pak se zahájením realizačního projektu divadla (5 milionů Kč), s přípravou rekonstrukce knihovny Špičák (2 miliony Kč), která by měla pokračovat v dalších letech, s rekonstrukcí střechy a fasády na budově Unionky (3,5 milionu Kč). Pokračovat by měla i příprava rekonstrukce budovy KD Crystal. Na akce pro veřejnost pak rozpočet města počítá s částkou 3,4 milionu korun.

Po dvou pivech vyrazil na silnice

Se zhasnutými světly projížděl minulý týden v jednu hodinu nad ránem dvaapadesátiletý řidič Českou Lípou. Policistům, kteří jej zastavili, vydal potřebné doklady, avšak jeho artikulace a odér linoucí se z vozu je přesvědčil o tom, že k nerozsvícení světel vozu nedošlo náhodou. Na displeji přístroje na orientační dechové zkoušky se opakovaně zobrazovala hodnota přes 2,1 promile alkoholu v dechu. Na dotaz policistů, zda řidič před nebo během jízdy nějaký alkohol popil, řidič uvedl, že měl dvě pivka. Hříšník putoval do policejní cely a následujícího dne mu policisté sdělili podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí trest až roční vězení.

Na Ladech si děti zkusí školu nanečisto

Pro předškolní děti si učitelé na českolipské Základní škole Lada připravili tematické dopoledne, během něhož se budoucí žáci mohou seznámit s prostředím školy, učiteli a hlavně s tím, jak probíhá školní výuka, co znamená být opravdovým školákem. Akce se uskuteční v sobotu 10. března od 9 do 12 hodin ve třetím patře budovy prvního stupně (ta spodní; pozn. red). Do budovy mají návštěvníci přijít vchodem do školní družiny při spodní bráně areálu.

I přes zákaz kouřil v baru

Na muže, který nedbal zákazu kouření v restauračním zařízení, upozornila českolipskou městskou policii obsluha jednoho z barů ve městě. Na její předchozí výzvy host nereagoval. Strážníci muže vyzvali, ať svého protizákonného chování zanechá, což učinil. „Na místě mu byla uložená pokuta 5 000 korun, kterou ale odmítl zaplatit. Proto záležitost poputuje ke správnímu orgánu,“ uvedla mluvčí českolipských strážníků Eva Vlastníková.

Ocenili nejmladší čtenáře

Březen, měsíc čtenářů, bude v Městské knihovně v České Lípě patřit především dětem. V úterý knihovna vyhlásila Čtenáře roku, tentokrát se knihovníci zaměřili na nejmladší věkovou kategorii. Diplomy s čestným titulem proto z rukou ředitelky Dany Kroulíkové a českolipské starostky Romany Žatecké převzalo 7 nadšených dětí: Nina Buzková, Honzík Kořínek, Julinka Olšarová, Vašík Šteiner, Daniela Šídlová, Bára Tichá a Joachim Kysilko. „Do krajského kola, které se koná v Krajské vědecké knihovně 17. března, vysíláme Julinku Olšarovou. Knihovnu, kterou má moc ráda, využívá i díky poukazu a pozvánce do knihovny, které dostávají všechna miminka už při vítání občánků na českolipské radnici,“ vysvětluje Dana Kroulíková. Kromě diplomu a dárků od města a knihovny nadělily knihovnice svým nejlepším nejmenším čtenářům také pohádkové představení O zlé koze, které pro ně nastudovaly z literatury, zrežírovaly a sehrály.

Ukradený nákup žena nakonec zaplatila

Malé máslo, sušené meruňky, smetanu ke šlehání a tři malé čokolády ukradla v jednom z českolipských obchodů 79letá žena. Po prověření rejstříku přestupků bylo zjištěno, že žena dosud nemá žádný záznam. Sama pak zboží i uhradila, přesto bude celá záležitost projednaná před správním orgánem. Pokud se zdá, že nákup za stokorunu je nicotný, v obchodech řeší i krádeže za desetikoruny. Například v OBI ukradl zákazník hrst hřebíků, které si jen tak strčil do kapsy. Obsluha ho viděla, a tak musel zboží vrátit. Strážníci městské policie pak na místě řešili i tuto záležitost.

Výstava mapuje 90 let hudebního života

Výstavu k 90. výročí vzniku České hudební školy v České Lípě otevírá dnes v 16.30 hodin v Maštálkově síni Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Výstava Hudba v životě české menšiny zachycuje některé okamžiky hudebního života od doby národního obrození až do první světové války. V době meziválečné se potom stala součástí národní výchovy a doprovázela osvětovou činnost. Vybranými dokumenty a obrázky dává tato výstava v roce stého výročí vzniku republiky také další svědectví o utváření českého života.

MIMOŇ

Dům dětí se bude stěhovat

Nové zázemí bude mít Dům dětí a mládeže Vážka v Mimoni. Město ve spolupráci se zřizovatelem ZŠ Mírová chystá Vážku přestěhovat do bývalé lékárny v Nádražní ulici. „Doufáme, že stěhování už je naposledy. Tentokrát to bude jen o dům dál,“ uvedl starosta Mimoně František Kaiser. Do budovy současného sídla Vážky se přestěhuje kroužek zoologie s živými zvířátky a ve zbytku budou skladovací prostory.

RALSKO

V Hradčanech bude venkovní posilovna

S venkovními posilovnami, často označovanými jako „workouty“, se v posledních letech roztrhl pytel. Bytelné ocelové stroje, využívající hlavně váhy cvičícího, plánují nainstalovat také v Ralsku. Cvičební prvky za jednaosmdesát tisíc korun město po vyřízení všech náležitostí umístí do části Hradčany.

NOVÝ BOR

Radůza vystoupí v divadle

V Městském divadle v Novém Boru se chystá na čtvrtek 8. března koncert zpěvačky Radůzy s kapelou. Zpěvačka představí spolu se svým doprovodem nové album Studna v poušti. Radůza, vlastním jménem Radka Urbanová je česká zpěvačka, šansoniérka, písničkářka, harmonikářka a hudební skladatelka. Její hudba vychází částečně ze šansonu, ale největší díl inspirace čerpá z folklóru a lidových odrhovaček, které v jejím syrovém podání nabízejí nečekané hudební i textařské obraty. Vstupenky za 320 korun jsou stále v prodeji.

Infocentrum vystavuje historické snímky

V Turistickém informačním centru v Novém Boru (TIC) tento týden začala výstava historických fotografií Nového Boru. K vidění bude v 1. patře TIC až do konce srpna. Ve stejných prostorách vystavuje od začátku března své fotografie také Miroslav Jeništa, který návštěvníkům nabízí pohledy na noční Prahu. Tato výstava bude otevřená do konce května. Vstupné je zdarma.

NOVÝ OLDŘICHOV

Žádosti o dotace na čističky začnou přijímat v březnu

Až 80 000 korun mohou získat obyvatelé Nového Oldřichova na výstavbu domovních čistíren odpadních vod. Žádosti o dotace začne obec přijímat v pondělí 26. března, druhý termín obec vyhlásila na 1. října. Peníze půjdou z úspor obce. Domácí čistírny by měly nahradit centrální kanalizaci, kterou v Novém Oldřichově nelze technicky vybudovat ve všech částech.

SPORT

Milan Soukup Arsenal neposílí

Námluvy českolipského Arsenalu s útočníkem Milanem Soukupem skončily. Klub od Ploučnice se nedohodl s vedením oddílu TJ Sokol Záryby, kde Soukup momentálně působí, na jeho příchodu. „Zájem Lípy o mě byl velký, ale v Zárybech mám určité podmínky a dohodu s prezidentem klubu, kterou jsem nechtěl porušit,“ řekl v pondělí Deníku Milan Soukup.

Autor: Redakce

8.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Pedagog volného času 11 650 Kč Pedagogové volného času Pedagog volného času v klubovně "Paramisa". Požadované vzdělání: úsv. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 11650 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:N-Centrum Česká Lípa (klubovna "Paramisa"), Svojsíkova stezka 3018, Týdenní pracovní doba: 20 hodin, Požadavky: , -střední vzdělání s maturitní zkouškou, -sociální cítění, -samostatnost a spolehlivost, -administrativní a komunikační schopnosti, -znalost práce s MS Office, Výhodou:, -vzdělání pedagogického směru, -znalost hry na hudební nástroj , Dohoda bude sjednána: nedjříve od 1. 10. 2018 na dobu neurčitou, Uchazeč zašle přihlášku (vč. telefonního kontaktu) v obálce označené "DPČ - Paramisa" na adresu: Městský úřad, oddělení personalistiky a mzed, nám. T. G. M. č. p. 1, 470 36 Česká Lípa nebo stejně označenou obálku předá v podatelně městského úřadu., Lhůta pro podání přihlášky do:28. 9. 2018 - 12:00 hodin. Pracoviště: Město česká lípa - klubovna paramisa, Svojsíkova stezka, č.p. 3018, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: podatelna MěÚ Česká Lípa, . Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční manažer 50 000 Kč Řídící pracovníci v oblasti ekonomiky a financí (kromě finančních a pojišťovacích služeb) VEDOUCÍ FINANČNÍ ÚČTÁRNY. Požadované vzdělání: úsv. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Máte zkušenosti s vedením finanční agendy? Orientujete se ve finanční problematice? Jste schopni vést tým spolupracovníků? Pak hledáme právě Vás! , Co u nás budete dělat?, -Vedení účetní agendy (banky, pokladny, přijaté faktury, majetku), -Komplexní účtování účetních případů svěřených společností ze skupiny, -Zpracování DPH, -Příprava podkladů pro zpracování měsíčních, pololetních a ročních závěrek, -Spolupráce s auditory, -Sledování změn v účetní a daňové legislativě a jejich zavádění do praxe,  Co musíte znát a umět?, -SŠ/VŠ vzdělání ekonomického směru, -Praxi na pozici účetní nejméně 3 roky, -Vlastní iniciativu, zodpovědnost, spolehlivost, smysl pro detail, -Práce v programu SAP podmínkou, -Znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni podmínkou , -Odolný vůči stresu,  Co u nás získáte?, -Dobré finanční ohodnocení , -Možnost seberealizace a dalšího profesního růstu ve stabilní a rozvíjející se společnosti, -Uplatnění vašich zkušeností v mezinárodním prostředí , -Zaměstnanecké výhody a benefity (13 tý plat, stravenky, flexipassy, dotovaná strava, dotované masáže, doprava do zaměstnání, zdravotní péče, náborový příspěvek), Najdete nás v Nových Zákupech, na telefonních číslech 737 380 314/ 720 636 874 nebo na e-mailu: ZPY-kariera@auriasolutions.com.. Pracoviště: Aah czech s.r.o., Nové Zákupy, č.p. 528, 471 23 Zákupy. Informace: Personální oddělení, +420 737 380 314,720 636 874. Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 20 000 Kč Brusiči skla Brusič skla - hladinář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis pracovních činností: broušení skla a okrajů skleněných výrobků - hladina, hranař. Praxe předností., Místo výkonu práce: Častolovice 16., Kontaktujte v čase od 8-14 hodin., Pozice je vhodná i pro absolventy a cizince., Vhodné i pro absolventy a pro cizince!!!. Pracoviště: Petr červený - florianova huť, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Petr Červený, +420 603 894 297. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč Zámečníci strojů Strojní mechanik - zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vyučení, praxe vítána., Nástup možný ihned.. Pracoviště: Aktivit, spol. s r.o., B. Egermanna, č.p. 245, 473 01 Nový Bor. Informace: Naďa Průšová, +420 487 722 208.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.
2

„Po volbách budou v obcích vznikat nesourodé koalice,“ říká politolog Zbořil

Kabelkový bazar v OC Foru. Třetí ročník bazaru pořádal tradičně Liberecký deník.

Kabelkový bazar i letos dětem z chudých rodin zaplatí obědy

Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky představí nejlepší snímky Jizerských hor

Liberecký kraj – V úterý 25. září se od 17 hodin uskuteční v libereckém Centru Babylon vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky. Ta představí nejlepší snímky ze stejnojmenné fotografické soutěže, kterou vyhlásila Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Tipy pro vás: Kam vyrazit o víkendu

Česká Lípa - Po Lípě budou jezdit historické autobusy, za pohádkou můžete vyrazit na zámek do Horní Libchavy a v neděli pobaví v KD Crystal Lukáš Pavlásek.

Okresní přebor: Vedoucí Dubice jede na Polevsko

Česká Lípa / + KAM ZA FOTBALEM/ - Po 5. kole českolipského přeboru je stále na čele celek Dubice, který o víkendu zdolal těsně 2:1 Žandov.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT