MIMOŇ

Do kina chtějí nové sedačky

Kino v Mimoni, které v loňském roce po čtyřleté pauze znovu ožilo, by se mohlo dočkat nových sedaček. O dotaci na výměnu sedaček v Domě kultury Ralsko podalo město Mimoň žádost na Státní fond kinematografie o poskytnutí dotace na výměnu sedaček v Domě kultury. „S výměnou sedaček by došlo také k rozšíření uliček, čímž by se sice snížila kapacita k sezení na 120, ale konečně by diváci měli stejný komfort k sezení jako v multiplexech," uvedl starosta města Mimoň František Kaiser. Kino před lety přestalo promítat především proto, že nebylo digitalizované. Město ale loni dostalo grant a mimoňské kino tak v loni v létě začalo znovu fungovat.

Zloděj se zásobil vepřovým masem

Zloděj, který se na začátku dubna vloupal do řeznictví na Mimoňsku, sice v prodejně mnoho peněz nenašel, zásobil se však vepřovým masem. Pachatel si z obchodu odnesl pět kilogramů krkovice, osm kilogramů kotlet, 12 kilogramů kýty a čtyři kilogramy uzeného bůčku. „Na odcizeném mase a penězích vznikla majiteli škoda ve výši 8 000 korun, na zničeném zařízení 1 200 korun," uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. K vloupání došlo mezi 2. a 4. dubnem. Případ objasňují policisté obvodního oddělení policie v Mimoni. Pokud se jim podaří pachatele krádeže dopadnout, může ho soud poslat až na dva roky do vězení.

NOVÝ BOR

Pochod po stopách vzbouřenců odstartuje stíhačka

Nový Bor Za zvuku trubačů a dunivého rachotu stíhačky se vydají na trasu účastníci dálkového pochodu Po stopách Rumburské vzpoury. Jeho druhý ročník odstartuje v sobotu 13. května v Rumburku a zdatné turisty i cyklisty čeká zdolání 35 kilometrů dlouhé cesty do Nového Boru. Akce je připomínkou letošního 99. výročí největšího protiválečného vystoupení vojáků na českém území za první světové války a na její organizaci se podílí mimo jiné město Nový Bor a Liberecký kraj. „Začátek pochodu je naplánovaný na 8:00 z rumburského Lužického náměstí, zde budou probíhat i registrace. Odvážlivci dostanou mapy s vyznačenou trasou pochodu, která vede po značených turistických cestách. Součástí mapy budou i telefonní kontakty na strážníky z obou měst pro případ nouze," upřesňuje vedoucí odboru školství, kultury a sportu na novoborské radnici Alena Forgáčová. Rozptýlení na dlouhé cestě poskytne účastníkům střelecké stanoviště, které bude na Nové Huti. Do cíle, kterým je koupaliště v Novém Boru, by měli všichni dorazit nejpozději do 20:00 hodin. Zde bude připravené občerstvení a všichni obdrží pamětní list. Zájemci z Nového Boru a okolí, kteří by chtěli projet trasu pochodu na kole, mohou využít cyklobus do Rumburku. Ten pojede od vlakového nádraží v Novém Boru ráno v 7:15 hodin.

Trojice zlodějů řádila v drogerii

Trojlístek pachatelů řádil minulý týden v obchodě s drogistickým zbožím v centru Nového Boru. Dva muži a žena z Děčínska si postupně naplnili kapsy a tašky parfémy, šampóny, elektrickým brusným strojkem na chodidla či pilníkem na nehty. U kasy si nechali namarkovat nějaké drobnosti, asi proto, aby pokladní nepojala podezření, a se zbytkem ukrytých věcí za téměř 6 000 korun prošli všichni tři ven z prodejny. Jakmile pracovníci prodejny odhalili trio pachatelů na kamerovém záznamu, okamžitě jej předali policistům. Jelikož již v minulosti byl jeden z trojice policisty prověřován pro majetkovou trestnou činnost, policisté přesně věděli, o koho se jedná, a brzy celou skupinu odhalili. Všichni se budou zodpovídat z krádeže.

DOKSY

Tradiční sraz motorkářů pomůže potřebným

V sobotu 13. května bude v Doksech znít zvuk motorek. Koná se zde již třetí motosraz Bikers Doksy. Motorky se přijedou ukázat v 11 hodin před kavárnu Republika v Doksech na náměstí, hodinu poté vyjedou spanilou jízdu, kterou nazvali pořadatelé akce "Jízda pro Sáru". Na akci se bude vybírat dobrovolné vstupné, jehož výtěžek půjde zdravotně postižené holčičce Sáře, která pochází z Doks a peníze její rodina využije na potřebné zdravotnické lůžko. Od 15 hodin na náměstí proběhnou hry a soutěže pro děti a nebude chybět ani hudební doprovodný program. Na pódiu se předvedou hned čtyři hudební kapely, a to z Liberce, Děčína, Mimoně, ale i České Lípy.

SVOR

Policejní kontrole se nevyhnul

Uniknout z dohledu policejní hlídky se minulý týden snažil jednatřicetiletý řidič, který kolem jedné hodiny v noci projížděl Svorem. Potkat se s muži zákona nechtěl z jediného důvodu měl značně upito. Proto když hlídku zpozoroval, náhle před ní odbočil z hlavní silnice a snažil se vyhnout kontrole. Policisté si v tuto noční hodinu nemohli podivného manévru nevšimnout a za vozem se vydali. Jejich podezření, že s řidičem není všechno v pořádku, se záhy potvrdilo. Dechová zkouška totiž ukázala, že má v sobě 2,84 promile alkoholu. Ještě téhož dne si od policistů převzal záznam o sdělení podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

ČESKÁ LÍPA

Platy zaměstnanců nemocnice se budou opět zvedat

Po dohodě se zástupci všech čtyř odborových organizací budou všem zdravotnickým nelékařům českolipské nemocnice vypláceny od měsíce května pravidelné měsíční prémie. „Jedná se o 3,5 procenta mzdových prostředků, které byly přislíbeny při kolektivním vyjednávání v úvodu letošního roku," uvedla Kateřina Amrichová, referentka strategie a marketingu Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. Mzdové navýšení se dotkne více než 550 zaměstnanců nemocnice. Na prvním zvýšení tabulkových mezd o 6,5 % se dohodl management nemocnice se zástupci odborových organizací již na počátku března s tím, že o zbylých 3,5 % bude rozhodnuto nejpozději do listopadu.

Cirkus Sultán se usídlil v České Lípě

Cirkus Sultán, který provozují představitelé sedmé generace slavného rodu Berousků, potěší tento týden návštěvníky v České Lípě. Až  do neděle 14. května nabídne zájemcům ve městě pět představení, která budou začínat ve všední dny v 17 hodin, v sobotu v 15 a v neděli v 11 hodin. Cirkusový stan vyroste v tradičním prostoru u Kauflandu. Karel a Erik Berouskovi, majitelé cirkusu, jsou představiteli sedmé generace rodu. Drezúry zvířat, které tuto rodinu proslavily, jsou prováděny s tolerancí, porozuměním a láskou, zvířata jsou motivována výhradně krmivem, k ničemu nejsou nucena. Rodina Berouskova chová více než osmdesát kusů cizokrajných zvířat, například velbloudy, lamy, alpaky, papoušky, opice, krokodýly, aligátory, bengálské a sibiřské tygry. „Snažíme se zaujmout nejen malé děti, ale i jejich rodiče a prarodiče, proto v programu lidé uvidí jak vystoupení zvířat, tak artistická vystoupení v novém moderním stylu," uvádějí provozovatelé.

Sociální služby se prezentovaly v České Lípě

Přes dvacet poskytovatelů sociálních služeb z celého Libereckého kraje přijelo do Penzionu s pečovatelskou službou v České Lípě, aby v rámci Dne sociálních služeb představilo svoji nabídku. Setkání pro odbornou i širokou veřejnost opakovaně uspořádala příspěvková organizace Sociální služby města České Lípy. Návštěvníci akce se dozvěděli, jaké služby klientům nabízí například liberecký Rytmus, humanitární organizace ADRA, Farní charita Česká Lípa, IZZ chráněná dílna nebo jak funguje takzvaná zrcadlová pomoc. Starostka České Lípy Romana Žatecká kromě jiného konstatovala, že si práce sociálních pracovníků velice váží.

REGION

Kraj opět hledá nejlepší regionální potravinu

Do konce května mají místní farmáři a potravináři možnost přihlásit své produkty do soutěže „Výrobek Libereckého kraje z odvětví potravinářství – zemědělství". Mohou se tak ucházet o titul v devíti kategoriích – masné, mléčné, pekařské a cukrářské výrobky, alkoholické i nealkoholické nápoje, ovoce a zelenina a ostatní. Novinkou z loňska je kategorie biopotraviny, která reaguje na stále sílící požadavky na kvalitu potravin a zároveň ohleduplnost k životnímu prostředí.