BEZDĚZ

Hrad opravují, kultura netrpí

Po dokončení opravy severní části pláště kaple a výměně poškozených vitráží za nové na hradu Bezděz pokračují stavebníci a renovátoři na východní části kaple, kde dojde k opravě opěráku zdi a výměně další skleněné vitráže. Přesto na hradě neutichá kulturní ruch. Během dnů evropského kulturního dědictví vystoupí o nadcházejícím víkendu na Bezdězu šermíři ze skupiny Askalon. Správa hradu mimořádně zpřístupní ochoz královské kaple a vystaví nedávno nalezenou dřevořezbu z kapličky Bezdězské Křížové cesty Kladení Krista do hrobu.

DOKSY

U Mácháče probíhá botanický monitoring

Obecně prospěšná společnost Máchova jezera minulý týden zahájila botanický monitoring zaměřený na aktuální stav vodní vegetace, zejména ponořených zelených rostlin v Máchově jezeře. „Kolega si odebral vzorky a výsledky budeme znát během několika dní,“ sdělil koordinátor Obecně prospěšné společnosti Máchovo jezero Jiří Brosche. Poslední podobné zhodnocení bylo prováděno v roce 2012. „Je tedy nutné zajistit další kontrolu i s ohledem na složení rybí obsádky dosazované v posledních třech letech,“ dodal Brosche.

Recyklací ulevují životnímu prostředí

Občané Doks odevzdali v roce 2016 k recyklaci 16 846,76 kg elektrozařízení. Z čehož bylo 445 televizí, 117 monitorů a 5 695,76 kg drobných spotřebičů. Snaha obyvatel recyklovat staré a nepoužívané elektrospotřebiče se městu již několik let vyplácí. „Naše město nyní obdrželo certifikát vypovídající o přínosech třídění. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, a.s., která s obcí dlouhodobě spolupracuje na recyklaci vytříděných elektrozařízení,“ uvedla za úřad města Doksy Miluše Duchanová. Výsledky studie prokázaly, že zpětný odběr elektrozařízení, i těch nejmenších, má nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí. Město obdrželo od společnosti ASEKOL, a.s., za recyklování v roce 2016 za veškeré odevzdané elektrozařízení částku 28 518 korun.

Do školky půjdou po nových schodech

V Mateřské škole Pražská v Doksech se v červenci pustili do kompletní rekonstrukce čtyř předních schodišť, renovace parket ve třídě Zajíčků, výmalby II. pavilonu a rozsáhlých oprav herních prvků a zahradního nábytku. „V zimním období byly dlaždice též velmi kluzké, proto jsme se rozhodli pro celkovou rekonstrukci všech čtyř schodišť. Novým povrchem se stal takzvaný kamenný koberec.“ popsala Ivana Moudrá z MŠ Pražská.

ČESKÁ LÍPA

Plánují rozvoj turistického ruchu

Lidově řečeno „nakopnout“ cestovní ruch v České Lípě a jejím okolí slibuje záměr města personálně posílit a více financovat Sdružení Českolipsko, a přeměnit městské infocentrum na Regionální turistické informační centrum. Důvodová zpráva, na jejímž základě o záměru budou ve středu hlasovat zastupitelé doslova uvádí, že „Česká Lípa má velký potencionál být turisticky zajímavým místem, který ale není dlouhodobě koncepčně využíván“. Jinými slovy je to tu hezké, ale chybí něco, co turisty přitáhne. Jedním z takových turistických cílů by se mohl stát plánovaný venkovní bazén. Během jednání by mohla přijít řeč i na něj. Jednání lze slyšet od 14.00 na městském Youtube kanálu.

Nudili se, tak rozkopali odpadkové koše

Dva mladíci se hlídce strážníků městské policie v České Lípě přiznali, že poničili odpadkové koše v Děčínské ulici. Strážníci vyjeli na místo na základě oznámení. Svědek uvedl, jak vandalové vypadali, a že byli dva. Netrvalo dlouho a podle popisu nalezli pachatele v ulici Antonína Sovy. Ani jeden z nich nijak nezapíral, k ničení košů se přiznali. Strážníci se snažili zjistit jejich motiv. Co je k tomu vedlo, nedokázali vůbec říct. Strážníci dvojici vyzvali, aby po sobě nepořádek uklidili, což udělali. Oba jsou podezřelí z přestupku proti majetku a případ dořeší správní orgán.

Mažoretky přijímají nové členky

Několikanásobné vicemistryně Evropy a světa mažoretky Rytmic z České Lípy pořádají nábor nových členek. „Hledáme děvčata, která chtějí něco dokázat, jsou rytmicky nadaná, mají dostatek volného času a chtějí být součástí skvělé party Přijímáme mezi sebe nová děvčata ze všech škol z celého Českolipska. Nábor je určený pro začátečnice i pokročilé ve věku od čtyř do čtyřiadvaceti let,“ říká hlavní trenérka Lada Chadrabová. Nové členky se budou nabírat v prvním školním týdnu ve čtvrtek 7. září od 16 do 17 hodin v tělocvična Základní školy Špičák.

Vězení je neodradí od krádeží

Minulou neděli pětačtyřicetiletá žena chtěla ukrást v obchodě dávkovač mýdla. V prodejně OBI v České Lípě si zboží v hodnotě 290 korun dala do tašky a chtěla odejít bez placení, u kasy ji však zastavil pracovník bezpečnostní služby a zavolal policii. Přivolaní policisté zjistili, že byla za krádeže odsouzena už v říjnu 2016. „Byla potrestána odnětím svobody s podmíněným odkladem se zkušební dobou do října 2017. Za porušení podmínky jí hrozí tři roky vězení,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Podobný osud čeká i pětadvacetiletou ženu, která chtěla projít bez placení v obchodě Kaufland. Snažila se odnést nůžky za 299 korun. U pokladny ji také zastavil bezpečnostní pracovník, který zavolal policii. „Protože už byla v minulosti trestaná, soud bude přísnější,“ upřesnila Baláková.

STRÁŽ POD RALSKEM

Věznice hledá strážné a dozorce

Mužská věznice ve Stráži pod Ralskem shání nové strážce a dozorce. Práce je vhodná i pro absolventy středních škol s věkem nad 18 let. Je zapotřebí mít zdravotní, osobnostní a fyzickou způsobilost k výkonu služby. Místní věznice je profilována jako věznice s ostrahou. Nachází se zde oddělení s dozorem a oddělení se zesíleným stavebně technickým zabezpečením. Před deseti lety zde vzniklo také specializované oddělení pro odsouzené s mentální retardací.

Stráž hledá další osobnost města

Významnou osobnost města budou i letos oceňovat ve Stráži pod Ralskem. Návrhy na ocenění mají možnost podávat všichni místní obyvatelé města pomocí formuláře na webových stránkách města. Vybraná osobnost bude za účasti veřejnosti oceněna koncem roku v obřadní síni městského úřadu. S udělováním titulu osobnost města začali ve Stráži pod Ralskem v roce 2008, kdy historicky první ocenění převzal bývalý učitel, ředitel školy a trenér Jiří Vraný.

MIMOŇ

Za volant mladík usedl pod vlivem drog

Řídil pod vlivem drog. Teď mu hrozí vězení. Při kontrole policisté zjistili, že třiatřicetiletý řidič byl pod vlivem drog. „Kolem půlnoci 18. července kontrolovali v Ralsku řidiče, který se jevil jako pod vlivem návykových látek. Orientační test na drogy byl pozitivní na amfetamin a methamfetamin. Členové hlídky mu proto zakázali další jízdu a vyzvali ho k odběru krve,“ uvedla českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Na základě výsledků policisté zahájili zkrácené přípravné řízení pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. „Za to mu hrozí až jeden rok odnětí svobody, peněžitý trest a zákaz řízení motorových vozidel,“ dodala Ivana Baláková.