BEZDĚZ

Začal předprodej na festival Hrady

Kapely Kryštof a Rybičky 48 jsou prvními oznámenými interprety, kteří příští rok vystoupí na festivalu Hrady CZ. Předprodej na všech osm zastávek putovní akce začal včera. Festival odstartuje 12. července 2019 na Točníku, jeho poslední zastávkou bude poslední srpnový víkend tradičně Bezděz.

KRIMI

Za vykopnuté dveře půjde před soud

Mladíkovi, který na Cvikovsku neoprávněně vnikl do bytu své bývalé přítelkyně, hrozí za porušování domovní svobody až tři roky vězení. Nezákonného jednání se 22letý muž dopustil ve čtvrtek dopoledne. V té době totiž přišel k bytu své bývalé přítelkyně s tím, že si přišel pro své věci. Žena ho však do bytu nepustila a vchodové dveře do něj zabouchla. Podezřelý však tyto dveře vykopl, vstoupil do bytu a i přes opakované výzvy v bytě setrval. Poté z bytu odešel.

Nalezli ukradenou koloběžku i pachatele

Spolupráce městské policie a Policie České republiky způsobila radost majiteli elektrické koloběžky, kterou mu někdo v České Lípě ukradl. Na počátku stál poctivý nálezce, který oznámil, že u jeho garáže stojí už druhý den elektrokoloběžka. Na internetu zjistil, že se nejedná o lacinou záležitost, a tak nález oznámil. Strážníci právě vzhledem k ceně věci přivolali kolegy z PČR, ti už o ukradené koloběžce věděli. Předali proto údaje městské policii, načež obsluha kamerového systému dohledala pachatele vloupání do garáže. Majitel uvedl, že elektrokoloběžka má hodnotu 43 tisíc korun.

NOVÝ BOR

V Horových sadech vysadí 20 rododendronů

Netradičně proběhne letos Den stromů v Novém Boru. Tento pro ekologii významný den sice připadá na 20. října, ale v Boru jej spojí s výsadbou ne jednoho, ale rovnou dvaceti rododendronů. Akce proběhne ve čtvrtek 8. listopadu v Horových sadech před letním kinem. Na městském pozemku se budou vysazovat keře, na které finančně přispěli občané města a ti se také na výsadbě mohou a budou fyzicky podílet. „Akcí volně navazujeme na tradici z minulých let, kdy jsme vysazovali podobným způsobem stromy a keře na Palackého náměstí a na Kaprasce u školy U Lesa,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí novoborské radnice Jitka Kopčáková.

ČESKÁ LÍPA

Mají strach ze souseda

Strach z dalšího napadení, hádky, vyhrožování. Tak vypadá každodenní realita v jednom panelovém domě na sídlišti Špičák v České Lípě, který obývá konfliktní člověk. Strážníci takové případy řeší prakticky denně. Jedním z lidí, kteří vytvářejí konflikty, je 55letý muž. Jeho nadávky a výhrůžky vygradovaly tak, že sousedka musela zavolat hlídku městské policie. Uvedla, že z chování souseda má strach, muž bývá opilý, což se odráží na jeho nevyzpytatelném jednání. Strážníci vyslechli i problémového souseda, který se i k nim choval arogantně a mlátil pěstí do stěny. Doslova řekl, že ho „nějaké přestupky nezajímají“. Je jisté, že přestupky proti občanskému soužití budou zajímat správní orgán.

Proluka má nový trávník

Proluka u českolipské Unionky má nový zelený koberec. Pokračuje tak revitalizace tohoto prostoru v Sokolské ulici, kterou město zahájilo v říjnu. Do konce roku zde bude vybudovaný parčík s lavičkami a další mobiliář tak, aby od jara toto místo mohlo sloužit veřejnosti. Tato úprava vyjde město na cca milion korun. Proluka vznikla na konci 80. let minulého století z velmi kuriózních důvodů. Byly tam původně dva domy podobné jako ty navazující od Sokolské ulice. Ta proluka vznikla proto, že Restaurace a jídelny (tehdejší státní podnik) potřeboval stavební dvůr, aby mohl opravit sousední Unionku.

Proluka u českolipské Unionky se zazelenila.Zdroj: mucl.cz

Lípa se prezentovala v Drážďanech

Regionální turistické informační centrum Česká Lípa prezentovalo pod záštitou Libereckého kraje své město v nákupním centru Galerie v Drážďanech. Návštěvníci se zajímali zejména o pamětihodnosti města, ubytování s nabídkou welness, o region Lužické hory a Máchův kraj, dále o turistické trasy, rozhledny a aktivity pro děti a rodiny. Turistická prezentace České Lípy v hlavním městě Saska proběhla vůbec poprvé a měla by přispět ke zvýšení návštěvnosti města.

Nemocnice zjednodušila dokumentaci

Zdravotnický personál v českolipské nemocnici ušetří čas při administrativních úkonech. Nemocnice zareagovala na novelu vyhlášky a zjednodušila ošetřovatelskou dokumentaci. „Ta je nezbytným souborem údajů o každém pacientovi a jeho zdravotním stavu,“ vysvětlila ředitelka pro ošetřovatelskou péči českolipské nemocnice Dana Šperlíková. Pracovní tým, který na zeštíhlení dokumentace pracoval, velmi dobře vážil, kterou část administrativy ponechat a kterou bude možné vypustit. Z osmi základních formulářů, které byly používány na základě dříve platné vyhlášky o ošetřovatelském procesu, byly nyní vytvořeny tři.

Dívka jezdila v nákupním košíku

Dívku, která se sunula k zemi, viděli strážníci během hlídkové činnosti před českolipským Kauflandem. Na dotaz, zda je zraněná, jim děvče sdělilo, že se uhodila do hlavy, má černo před očima a hodně ji bolí hlava. Strážníci jí přivolali zdravotníky. Zraněná jim také popsala, že k úrazu došlo při jízdě v nákupním vozíku ve skateparku. Dívka, které bylo čerstvě osmnáct let, nadýchala 1,09 promile alkoholu. O další se už postarali zdravotníci.

Chtěl se ohřát v cizím kabátě

Na kole a v kradeném kabátě se projížděl ulicemi České Lípy 33letý muž. Strážníci ho zastavili proto, že neměl kolo osvětlené a místy se pohyboval po chodníku a ne po silnici. Jenže v době, kdy ho zastavili, netušili, že kolo i vojenský kabát, který měl na sobě, patří jednomu z kolegů strážníků. Ten se právě vrátil z vojenského cvičení a až druhý den zjistil, že má vykradenou garáž. Pachatele zadržela na základě nočního přestupku policie a sdělila mu obvinění z trestného činu.

DUBÁ

Lípu republiky vysadili v obnoveném parku

Dubá Sto let české státnosti bude v Dubé připomínat Lípa republiky, kterou minulý týden vysadili v nově revitalizovaném parčíku u Kostelního rybníka. Se sázením pomohli také děti a učitelky z Mateřské školy Dubá a občané města.

Sto let české státnosti bude v Dubé připomínat Lípa republiky, kterou minulý týden vysadili v nově revitalizovaném parčíku u Kostelního rybníka.Zdroj: Leona Maříková

CVIKOV

Do léčebny šlo letos 22 milionů

Do léčebny respiračních onemocnění ve Cvikově letos Liberecký kraj investoval více než 22 milionů korun. Peníze šly především do snížení energetické náročnosti budov. Za deset milionů korun došlo k výměně oken a dveří na dvou pavilonech. Kompletní rekonstrukce se dočkal pavilon D, do které kraj investoval téměř 12 milionů korun s přispěním dotace z Evropské unie. „Pracovalo se na kompletní opravě vnitřních prostor i na obvodových konstrukcích budovy,“ informoval mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

MIMOŇ

Vystavují obrazy malované horkým voskem

Novou výstavu s názvem Fantazie v nás připravil na podzimní dny Dům kultury Ralsko v Mimoni. Svá díla tu vystavuje Miloslava Kroužková ze Stráže pod Ralskem, jejíž fotografie znáte ze stránek Deníku. Kromě fotografování je její velkou vášní také malování obrazů pomocí enkaustiky, tedy malování horkým voskem. Originální technikou vytváří nádherné krajiny i květiny. Výstava potrvá do 15. listopadu.

Novou výstavu s názvem Fantazie v nás připravil na podzimní dny Dům kultury Ralsko v Mimoni.Zdroj: Deník