Na Českolipsku přibylo pět sokolích mláďat

Českolipsko - Pracovníci CHKO Kokořínsku - Máchův kraj v uplynulých dnech okroužkovali pět mláďat sokola stěhovavého. Vzácný a bohužel kriticky ohrožený dravec průkazně hnízdí na čtyřech místech v oblasti. Přežít se podařilo jen zmíněným pěti mláďatům dvou sokolích párů, ostatní totiž o svá mláďata záhy přišly. V jednom případě je přímo na hnízdě zamordovala kuna, na což poukazuje nalezený trus zákeřného predátora, ve druhém to byl pravděpodobně výr velký. Přestože je to smutná zpráva, je nutné podotknout, že se jedná o normální běh přírody, kterému nelze zabránit.

Maturantkou 2016 může být i dívka z Lípy

Česká Lípa, České Budějovice - Už ve středu budeme znát držitelku titulu Maturantka roku 2016. Mezi desítkou finalistek z celé republiky je i devatenáctiletá Jana Šenfeldová z České Lípy, studentka VOŠ a SŠ sklářské v Novém Boru. Finále sedmého ročníku soutěže se koná ve středu v Českých Budějovicích.

Taxikář v noci srazil chodce

Česká Lípa - Nehodu ze sobotní noci, ke které došlo v České Lípě, šetří dopravní policisté. V sobotu 18. června kolem půl dvanácté v noci projížděl ulicí Roháče z Dubé řidič taxislužby v osobním vozidle Škoda Octavia. Měl namířeno na sídliště Sever, když se mu na přímém úseku silnice do cesty znenadání postavil jednadvacetiletý chodec, který přecházel silnici mimo přechod. „Mladík utrpěl při nehodě spíše lehčí zranění, se kterým ho zdravotníci zdravotnické záchranné služby převezli na ošetření do českolipské nemocnice. Míru zavinění u obou účastníků nehody nyní zkoumají dopravní policisté," říká mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Poruchu nahlásí díky aplikaci

Kamenický Šenov - Město Kamenický Šenov spustilo internetovou aplikaci Infomap, ve které mohou občané hlásit poruchy a závady ve městě z pohodlí domova. Pokud například občan zaznamená nesvítící lampu veřejného osvětlení, jednoduše ji označí na mapě a o závadě se následně dozví kompetentní pracovník, který v nejbližší době zjedná nápravu. Nahlásit lze také poruchy na veřejných komunikacích, dopravním značení, lavičkách, koších a podobně. Hledejte na webu: kamenickysenov.infomap.cz

Dobrovolní hasiči dostanou tablety

Liberecký kraj - Sto deset nových tabletů dostanou zástupci Sborů dobrovolných hasičů z Libereckého kraje. Ve čtvrtek jim je společně předají hejtman Libereckého kraje Martin Půta a ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Luděk Prudil. Tablety usnadní komunikaci mezi profesionálními a dobrovolnými hasiči napříč krajem. Jsou totiž vybaveny systémem RescueNaviogator Basic, který například umožňuje navigovat jednotky spolehlivě na místo události nebo díky vestavěné GPS sledují pozici zasahujících vozidel. Systém je propojen i s operačními středisky Policie ČR a ZZS. Spojení a lepší komunikace tak umožní rychlejší dojezdy na místo události.

V Lípě trénují krasobruslaři z celého světa

Česká Lípa - Na zimním stadionu v České Lípě začal minulý týden tréninkový kemp krasobruslařů. Během čtyř týdnů se na ledě sportareálu vystřídá plejáda vyznavačů ušlechtilého sportu ze všech koutů světa. Jedná se již o druhý ročník akce tohoto typu. Obyvatelé České Lípy se tak mohou na vlastní oči podívat, jak se na nejvyšší úrovni krasobruslení trénuje. A i když jde jen o trénink, je opravdu na co koukat. Nádherné kreace na ledové ploše předvádí hned několik týmů a jednotlivců. Kdo má zájem se při pěkné hudbě u ledu zchladit a pokochat se ladnými pohyby, může se přijít podívat. Termíny tréninků jsou k nalezení na stránkách www.sportlipa.cz nebo na nástěnce ve vestibulu sportareálu.

Zámek láká na večerní prohlídky

Zákupy - Oživené večerní prohlídky vybraných prostor zámku v podání členů Divadelního spolku Havlíček Zákupy nabídne v sobotu 25. června zámek v Zákupech. Letošní Zákupské zámecké perličky mají téma Z mokré říše. Během prohlídek se odehrají scénky ze známých literárních či divadelních děl, kde se objevují vodníci (Vodník z Kytice, Lucerna aneb Zelený Rudolf, Divotvorný hrnec, Malá mořská víla). Pro velký zájem doporučujeme předchozí rezervaci na tel. 487 857 278. Začátky prohlídek: 17.00, 17.30, 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00 hodin.

V Krompachu se pochlubili zručností

Třetí ročník jarmarku spojeného s projektem Krompach umí přilákal v sobotu do Krompachu na Českolipsku spousty lidí. Krompach - Třetí ročník jarmarku spojeného s projektem Krompach umí přilákal v sobotu do Krompachu na Českolipsku spousty lidí. Letos poprvé kromě místních přibyli se svými zálibami hosté z okolí, například z Mařenic, Hrádku nad Nisou nebo také z Jonsdorfu. I když počasí moc nepřálo, atmosféra panovala přátelská, lidé si půjčovali deštníky a mezi stánkaři se vedly dialogy o tom, kde že zrovna oni bydlí, či mají chalupu. Na akci dorazili i představitelé obcí včetně starostů z Německa, Hans-Jürgen Goth z Oybínu, Christoph Kunze z Jonsdorfu a v neposlední řadě hlavní starosta Žitavy Thomas Zenker. Ten přijel také proto, aby se omluvil za nedávnou událost, kdy si vyrazila parta Němců z Žitavy při oslavách Dne otců zařádit právě do Krompachu. Poté, co poničili strom u kostela a v noci provolávali nacistický pozdrav, skončili dva muži v cele. Starosta Žitavy se občanům Krompachu za toto dění omluvil a dokonce s sebou přivezl strom nový, který jako přátelské gesto zasadil.

Mácháčem na Mácháč poprvé už v sobotu

Liberecký kraj - Přímý vlak z Liberce až k Máchovu jezeru vyjede poprvé už tuto sobotu. Nástup je v Liberci v 9.44 a už v 11.10 se vystupuje přímo v Doksech. Na zpáteční cestu vlak vyráží v 16.46. Podle krajského radního pro dopravu Vladimíra Mastníka nabídne vlak Mácháč zajímavou trasu přes malebné Kryštofovo Údolí, Podještědí a dále po takzvané žizníkovské spojce přes Jestřebí rovnou do Doks. Dále trať povede například přes Jablonné v Podještědí, Brniště nebo Mimoň. Cestující bude přepravovat německá firma Vogtlandbahn, která nabídla nejlepší cenu. Kraj už s ní má zkušenosti, od prosince 2010 provozuje například regionální vlaky z Liberce přes Hrádek nad Nisou a Žitavu do Varnsdorfu. „Dali nejvýhodnější nabídku. Výletníci se tedy budou moci svézt moderními klimatizovanými soupravami," upozornil Mastník. Vlak, zvaný Mácháč, bude jezdit jen o víkendech a svátcích.

Malevil cup ovládli cizinci

Heřmanice - O víkendu se Lužickými a Žitavskými horami proháněli cyklisté na horských kolech. Uskutečnil se zde 17. ročník Mezinárodního MTB marathonu Malevil Cup 2016, jenž je určen nejen špičkovým závodníkům, ale i amatérským cyklistům a rodinám s dětmi. Centrem byl tradičně Ranč Malevil u Heřmanic. Hlavní závod na 100 km ovládla mezi ženami Krystyna Konvisarová z Ukrajiny, která na náročné blátivé trati porazila Milenu Cesnakovou a Janu Skrbkovou. V mužské kategorii kraloval Peter Hermann z Německa. Letošní ročník byl zařazen do seriálů UCI Mountain Bike Marathon series, MarathonMan Europe, Author Marathon Tour a Super Klasyfikacja MTB.