ČESKÁ LÍPA

Lípa rozdělila miliony z přebytku

S přebytkem 122 milionů korun hospodařilo v loňském roce město Česká Lípa. Zastupitelé odsouhlasili rozdělení částky do Investičního fondu a s navýšením rozpočtu města na rok 2017. Do investičního fondu půjde 110 milionů korun. Tím má město naspořeno 235 milionů. Druhá část přebytku, a to 12 050 000 Kč, posílí v rozpočtu letošního roku výstavbu a opravy chodníků, údržbu komunikací a městské zeleně a turistický ruch.

Jirásek zahraje na vodním hradě

Na Vodním hradě Lipý v České Lípě se ve středu 26. července od 20 hodin odehraje divadelní představení „Commedia a la carte“ v podání českolipského DS Jirásek. Autorská komedie vychází z improvizovaného divadla renesanční Itálie a přináší s sebou tradiční jiráskovský humor z pera scénáristy a režiséra Václava Klapky. Vstupné je 80 korun.

Na výsledky měření kvality ovzduší si počkáme

Co dýchají přesně Českolipané? Těžko říct, výsledky celoplošného měření, které proběhlo na začátku podzimu loňského roku, zatím stále nejsou k dispozici. „Výsledky jsou již známy, v současné době dokončujeme poslední mapové podklady, které jsou součástí zprávy. Kompletní výsledky budou představeny do konce prázdnin,“ říká mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková. Kraj průzkum zadal, a zdržení vypracování výsledků prý způsobil náročný a neucelený terén sledované oblasti.

Na cyklostezce probíhají opravy

Obezřetní by měli být návštěvníci cyklostezky Varhany. Před víkendem na trase začaly opravy a pravidelná údržba a pracovat se tu bude až do pátku. V plánu je oprava dřevěného zábradlí na první etapě z České Lípy do Horní Libchavy, proběhne sanace sesuvu půdy pod bývalým nádražím v Horní Libchavě a podél cyklostezky se bude sekat přerostlá tráva. „Žádáme všechny uživatele stezky o zvýšenou pozornost a o respektování pokynů pracovníků firem, které budou na stezce pracovat,“ uvedl Miroslav Pröller, manažer svazku obcí Cyklostezka Varhany.

Dovnitř mohl, ven už ne

Ve dvě hodiny po půlnoci došla hotovost muži, který se pohyboval v centru České Lípy. Rozhodl se, že si vybere peníze v nejbližším bankomatu a zrak mu padl na UNI Credit Bank. Vešel dovnitř, vybral peníze a pokusil se odejít. To už se mu ale nepovedlo. Naprosto bezradný vytočil tísňovou linku 156 a s velmi špatnou artikulací vysvětloval, co se mu stalo. Operační strážník mu po telefonu poradil, že má hledat vypínač, který slouží k otevření dveří zevnitř. Hlídka, která o něco později projížděla kolem, už našla prostor kolem bankomatu prázdný.

KRIMI

Zloději vykradli školu

Škodu přes sto tisíc a nepořádek v učebnách i kabinetech způsobil neznámý pachatel, který se vloupal do budovy Střední podnikatelské školy v České Lípě, kterou částečně využívá Základní a Mateřská škola Klíč. „Neznámý pachatel, po vylomení části zadních vchodových dveří, vnikl do budovy školy, odkud odcizil dataprojektory a notebooky v hodnotě šedesát tisíc korun. Dále odcizil dvě horská kola v celkové hodnotě padesát tisíc korun. Navíc poškozením dveří způsobil škodu devět tisíc korun,“ popsala policejní mluvčí Lenka Dvořáková. Pachateli v případě vypátrání hrozí obvinění z přečinu krádeže, a před soudem až dvouletý trest odnětí svobody. Fotografie možného pachatele a odcizených horských kol naleznete na webu www.ceskolipsky.denik.cz.

S lupem daleko nedoběhl

Osmadvacetiletý muž požádal manželský pár, který se rekreoval u Radvaneckého rybníku o cigaretu. Vzhledem k tomu, že se jednalo o nekuřáky, odešel s nepořízenou. S tím se pravděpodobně nemohl smířit a tak počkal, když byla dvojice ve vodě a vrátil se, aby jim odcizil batoh. „Batoh si manželský pár bezpečnostním lankem a zámkem připevnil ke stromu, i tak se ho muži podařilo odcizit. Dvojice si jednání neznámého muže všimla, než však stačila doplavat ke břehu, podezřelý s batohem utekl. Manželé okamžitě kontaktovali policisty a současně sami podezřelého pronásledovali. Po jeho stopě šel i policejní pes. Ten muže, který se snažil skrýt, vypátral,“ popsala policejní mluvčí Lenka Dvořáková. Policisté muži sdělili obvinění ze spáchání přečinu krádeže. V případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Nepoctivý nálezce může do vězení

Šestatřicetiletý muž v Doksech vytratil peněženku. Neznámý pachatel ji našel, avšak majiteli vhodil do schránky pouze občanský průkaz, vše ostatní si nechal. „Nepoctivý nálezce se dopustil dvou přečinů. Za neoprávněné držení platební karty a za zatajení věci,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Za oba přečiny může jít do vězení až na dva roky.

ZAHRÁDKY

Koncert opět pomůže zámku

Letošní 19. ročník benefičního koncertu Noc s hvězdami se již potřetí představí na vyhořelém zámku Zahrádky. V sobotu 5. srpna se na zámeckém nádvoří premiérově objeví většina interpretů, například Lenka Filipová, Radka Fišarová nebo Vlastimil Harapes. Již podruhé se zde objeví slovenský zpěvák Thomas Puskailer, zpěvačka Kateřina Mátlová nebo zpěvák Jaroslav Parči. Zazpívají také mladý zpěvák Tomáš Kulhavý nebo nevidomý zpěvák Honza Jareš. Již po šestnácté se ukáže zpívající skladatel Jarek Šimek nebo na této akci devatenáctým rokem zpívající zpěvák a producent Martin France. Výtěžek z benefičního koncertu Noc s hvězdami půjde na obnovu zámku Zahrádky.

Z REGIONU

Infocentra soutěží o to nejlepší

Tři infocentra z Českolipska se zapojila do letošního ročníku prestižní ankety Informační centrum roku. V ní může veřejnost vybírat z celkem 422 certifikovaných turistických infocenter to své nejoblíbenější. Z regionu soutěží Česká Lípa, Nový Bor a Stráž pod Ralskem. Podpořit vybrané infocentrum možné na webových stránkách kampocesku.cz do 31. srpna. Hlasovat je možné z jedné IP adresy ve všech čtrnácti krajích pouze pro jedno TIC v kraji. Vyhlašovatelem ankety je Asociace turistických informačních center ČR a Vydavatelství KAM po Česku.

DOKSY

Vymění kanalizaci, která zapáchá

Zápach z kanalizace, na který si stěžují obyvatelé v ulici Boženy Nemcové v Doksech, bude brzy minulostí. Severočeská vodárenská společnost (SVS) v uplnulých dnech zahájila rekonstrukci dvousetmetrového úseku kanalizace. „Jak prokázala kamerová prohlídka, stoka neznámého stáří je narušená, popraskaná, s netěsnými spoji a prorůstajícími kořeny. Důsledkem je nežádoucí zápach, na který jsou stížnosti,“ uvedl mluvčí SVS Jiří Hladík. Rekonstrukce bude probíhat bezvýkopovou metodou a měla by skončit v polovině října.