NOVÝ BOR

Na hřbitovech platí zákaz zapalování svíček

Město Nový Bor vyhlásilo kvůli suchu zákaz zapalování svíček na místech posledního odpočinku, která má ve své správě. Nařízení platí do odvolání a konkrétně se týká Lesního hřbitova v Novém Boru, hřbitova v Arnultovicích, hřbitova v Pihelu a hřbitova v Bukovanech. Opatření reaguje na zvýšené nebezpečí požárů z důvodu dlouhotrvajícího sucha a vysokých teplot a souvisí se zákazem rozdělávání ohňů ve volné přírodě na Českolipsku, který vyhlásil hejtman Libereckého kraje od 26. července 2018 do odvolání.

KRIMI

Pokoje vykradli za bílého dne

Tři pokoje v hotelu ve Starých Splavech navštívil ve středu odpoledne neznámý zloděj. Hledal tu především peníze. Hosté se v té době zdržovali mimo ubytovací zařízení a při návratu si na první pohled ničeho podezřelého nevšimli. Po chvíli zjistili, že jim zmizely veškeré peníze, které si s sebou na vycházku nevzali. Dohromady se jedná o částku 24 100 korun. Zloděj nepohrdnul ani stravenkami v hodnotě 760 korun a jedním americkým dolarem.

Řídil přes zákaz a podnapilý

Řidiče auta zastavili policisté ke kontrole v sobotu ráno v Doksech. Za volantem neměl jednačtyřicetiletý řidič co dělat. Úřady mu totiž v srpnu loňského roku na základě lékařského posudku zablokovaly řidičské oprávnění ze zdravotních důvodů. Dobře pro něj neskončila ani dechová zkouška, hlídka mu naměřila téměř tři promile alkoholu. „Zodpovídat se tak bude z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání,“ informovala mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Jel na kole pod vlivem, pokuta ho nemine

O tom, že alkohol nepatří ani za řídítka, se přesvědčil třiačtyřicetiletý cyklista ve středu před půlnocí v Novém Boru. Muž v ulici Mařákova nezvládl jízdu a spadl z kola. Přestože se na hlavě poranil jen lehce, na projížďku jen tak nezapomene. Při dechové zkoušce mu v nemocnici naměřili více jak 2 promile alkoholu. Na podnapilého cyklistu teď čeká až padesátitisícová pokuta.

ČESKÁ LÍPA

Město odmění šest talentovaných dětí

Město Česká Lípa věnuje finanční dar ve výši 15 000 korun každému z šesti talentovaných dětí, které byly vybrány na přehlídce Talent 2018, určené nadaným dětem z mateřských, základních a středních škol v České Lípě. Děti do soutěže vybírali učitelé a trenéři, o jejich umístění pak rozhodovala odborná porota v čele se starostkou Romanou Žateckou. „Peníze jsou určeny výhradně na další rozvoj těchto dětí, takže někdo si koupí nový hudební nástroj, který potřebuje, jiný zase třeba software a další komponenty pro tvorbu hudby, je tu i přání zúčastnit se semináře tance v Madridu, a tak bych mohla pokračovat. Mají různá přání, různé sny, jedno však je u nich společné jsou velmi talentovaní a jsem ráda, že město jim alespoň částečně pomůže v jejich začátcích ty sny uskutečňovat,“ uvedla Romana Žatecká.

Na sídlišti opět hořel táborák

Ze všech stran se na nás hrnou zprávy o požárech, které v tomto suchém období vzplanou snadno. Přesto se téměř každý den najdou lidé, kteří si oheň zapálí, aby si opekli buřty. Právě tak skupina lidí na českolipském sídlišti Sever, jež si opékala přímo před svým domem uzeniny. Nejenže kouř z grilu šel do oken sousedům, ale především otevřený oheň mohl způsobit škody na majetku. Hlídka strážníků, kterou přivolali naštvaní sousedé, vysvětlila rizika takového chování. Skupina lidí kolem grilu jej uhasila a všichni se rozešli ke svým domovům. Stejný případ řešili strážníci minulý týden na Ladech.

Na bratra se připravoval

Situace, které českolipští strážníci musí řešit, jsou často nezapomenutelné a nedají se naplánovat a naučit. Oznamovatel upozornil na muže, který seděl na zídce u STK Dorda a zostra kohosi osočoval ze všech možných křivd a nespravedlností. Protože jich bylo opravdu hodně, hlídka městské policie uviděla po příjezdu na místo stejný obrázek, jaký měl oznamovatel. Padesátiletý muž seděl na zídce a tepal imaginárního protivníka. Na dotaz, co se děje, vysvětlil, že se nepohodl se svým bratrem, se kterým bydlí. Teď čeká, až bratr usne, aby se mohl vrátit domů. Ale pro případ, že by nespal nebo se vzbudil, si alespoň nacvičuje svůj asertivní, dlouhý a důrazný projev.

RALSKO

Na Borečku začne stavba vodovodu

Po téměř 30 letech bude v Borečku již brzy opět téct voda, která bude vyhovovat hygienickým standardům a nebude obsahovat nadměrné hodnoty dusičnanů. Stavba dlouho očekávaného vodovodu odstartuje v srpnu a bude probíhat až do listopadu. V těchto dnech probíhá pyrotechnický průzkum v trase stavby a bude se připravovat zařízení staveniště. „Již pracujeme na projektových dokumentacích pro připojení jednotlivých stavebních objektů,“ informoval Miloslav Tůma, referent oddělení rozvoje, místního hospodářství a životního prostřední ralské radnice.

LVOVÁ

Na Lemberku zpřístupnili věž

Jablonné v Podještědí, Lvová 124 schodů. Tolik jich musíte vystoupat, abyste se dostali až na vrchol zámecké věže na Lemberku. Jedinečnou možnost přitom máte už tento týden. Věž se návštěvníkům otevřela už včera, navštívit ji můžete až do neděle 12. srpna. „Z ochozu věže se naskytne pohled na okolí zámku Lužické hory, Ještědský hřbet i malebné město Jablonné v Podještědí,“ láká zámek na svém webu. Věž je otevřena každý den od devíti ráno do půl páté odpoledne. Vstupné činí 20 korun, součástí výstupu je navíc i návštěva středověké hladomorny.

Další tipy z regionu ZDE

STRUŽNICE

Přestěhovali kontejnery na tříděný odpad

Barevné nádoby na tříděný odpad nechali ve Stružnici minulý týden přestěhovat. Kontejnery zmizely z návsi. Nově vznikla dvě hnízda, první pod kostelem u mostu, kde jsou dva kontejnery na plast, jeden na papír a na kov. Druhé stanoviště je u místního sálu. Zde jsou dva kontejnery na plast, jeden na papír a jeden na sklo. U hasičárny přibyl jeden kontejner na plast, stejně tak na Tanečku a vzniklo hnízdo na Kolné pod transformátorem, zde je umístěn kontejner na plast, papír a sklo.

Z REGIONU

Starostové podpoří 24 kandidátek

V říjnových volbách do zastupitelstev obcí podpoří Starostové pro Liberecký kraj kandidátky v 24 městech a obcích na Českolipsku, ať už se jedná o přímou nominaci politickým hnutím nebo podporu kandidátce a jejímu lídrovi v případě sběru podpisů občanů na petici. V celém Libereckém kraji podporují celkem 73 kandidátek, před čtyřmi lety jich bylo o dvě méně.

Zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě roste

Zájem klientů VZP o příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě neustále roste. Aktuální čísla ukazují, že za první pololetí letošního roku se nechalo očkovat jen o málo méně lidí, než kolik jich ještě před třemi lety tuto možnost využilo za celý rok. V Libereckém kraji se během prvních šesti měsíců letošního roku nechalo očkovat 3 474 klientů VZP, což je o 150 více než za stejné období loňského roku. Na Českolipsku příspěvek využilo 628 lidí. I přes zvyšující se zájem o očkování stále roste počet nakažených encefalitidou.