ČESKÁ LÍPA

Na letišti proběhne nový hudební festival

Nabídka hudebních festivalů na Českolipsku se letos rozroste o několik novinek. Vedle Plechovka festu ve Cvikově to bude také zbrusu nový festival, který připravila Kultura Česká Lípa. Proběhne v pátek 1. června na letišti na Ladech. Odtud také název Letiště 2018. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty oblíbených kapel No name, Čechomor a Miraj. Vstupenky za 380 korun jsou již v předprodeji, na místě budou o stovku dražší.

Lípa získá dotace ve výši 53 milionů

Město Česká Lípa má potvrzené dotace na své projekty ve výši 52 659 253 Kč. O další více než tři miliony korun na další akce město žádá. Nejvyšší dotaci město získalo na rekonstrukci bytových domů v Komenského ulici 17,7 milionu korun a mateřskou školu v Dolní Libchavě 10,9 milionu korun. Další dotace, které jsou ve fázi žádosti, směřují k podpoře českolipských hasičů a k regeneraci objektů v památkové zóně.

Hřiště jsou připravená na sezonu

Kontrolou prošla v uplynulých týdnech všechna dětská hřiště a sportoviště v České Lípě. Město nechalo opravit všechny objevené závady na herních prvcích a vyměnit písek na všech pískovištích. Pravidelný úklid bude probíhat i během sezony. „Udržet hřiště v dobrém stavu nám mohou pomoci i samotní občané, kteří dohlédnou na to, aby se zařízení neničila a udržoval se pořádek. Pokud zjistí jakékoli závady, nechť je oznámí pověřenému pracovníkovi městského úřadu,“ dodává místostarosta Juraj Raninec. Závady a problémy v souvislosti s dětskými hřišti mohou lidé hlásit na e-mail: kulasova@mucl.cz).

Zpití pod obraz se potáceli domů

Na dvojici s podivným chováním upozornila obsluha českolipského kamerového systému. Podezřelé viděla v zadní části Masné ulice. Jenže v jednu hodinu po půlnoci nebylo možné přesně říct, co tam párek dělá. Na místo se proto vydala hlídka strážníků a v parčíku mezi Masnou a Moskevskou ulicí nalezla duo opilců zpitých pod obraz, kteří se snažili jít, ale aby mohli potácivě jít, museli se vzájemně podpírat. Jinak se chovali naprosto slušně a hlídce slíbili, že jakmile budou mít alespoň trochu pevnější krok, vydají se přímo k domovu.

Gymnázium získá přes 200 tisíc

Přes 1,5 milionu korun získal Liberecký kraj ze státního rozpočtu na odměny pedagogů středních škol, kteří ve svém volném čase připravují nadané studenty na účast v soutěžích. Výše financí, kterou školy obdrží, závisí na výsledcích jejich studentů v krajských, celorepublikových a mezinárodních kolech. Částku si rozdělí 21 středních škol. Nejvíce peněz, 311 844 korun, obdrží Gymnázium F. X. Šaldy v Liberci, Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola, Liberec (228 065 korun) a Gymnázium v České Lípě, kam poputuje 200 139 korun.

Gambler se dost divil

Už dlouho asi nic nevyhrál hráč, který zavolal na služebnu městské policie s tím, že v českolipském baru Hong Kong vyhrál 30 000 Kč, ale obsluha mu vydala jen část výhry. Strážníkům si pak stěžoval, že dostal kvitanci v podobě lístku bez razítka. On se obává, že o zbytek nevyplacených peněz přijde. Strážníci mu nemohli říci jinou informaci, než že je vyplácení výher z automatů po etapách běžnou praxí.

Komorní cyklus nabídne soubor Musica Florea

Dubnové hudebně-vlastivědné zastavení Komorního cyklu MHF Lípa Musica přichystalo na úterý 24. dubna v Centru textilního tisku v České Lípě setkání s ansámblem věnujícím se dobově poučené interpretaci staré hudby a osobností opata Oseckého kláštera. Festivalovému publiku známá Musica Florea představí neotřelý program s názvem Improvizace (pra)zdroj hudebního umění a přehlídka zajímavých osobností, které svým významem překročily hranice České Lípy a jejího okolí, se rozroste o Mauritia Josefa Elbela, který se v 18. století stal pravděpodobně nejvyšším církevním prelátem pocházejícím z České Lípy, s jehož jménem je spojena záchrana oseckého kláštera.

DUBÁ

Oprava sušárny bude pokračovat

Na zajištění statiky se bude soustředit druhá etapa obnovy sušárny chmele v Dubé, která by měla začít už v květnu. „Unikátní technická památka vykazuje rozsáhlé statické poruchy na severovýchodním štítu novější budovy, na srostlici obou budov, záklencích mezi věžemi a mírně vykloněn je též vršek jihozápadního štítu,“ říká starostka Dubé Zdeňka Šepsová. Neutěšený je podle jejích slov i stav pískovcového soklu budov, který je místy málo odolný. Druhá etapa rekonstrukce bude stát téměř 600 tisíc korun a hotovo by mělo být do poloviny září.

STRÁŽ POD RALSKEM

Hejtman se chystá do Stráže

Hejtman Martin Půta se ve středu 23. dubna setká s občany Stráže pod Ralskem. Jedná se o další zastávku v rámci tradičních cest po Libereckém kraji. Hejtmanský den začne setkáním se starostou města Zdeňkem Hlinčíkem. V plánu je návštěva místních firem, zámku Vartenberk s lipovou alejí a božím hrobem, místního skateparku a společný oběd se starosty okolních obcí. V KD U Jezera se v 16.00 hodin Martin Půta setká s občany města a den završí živým vysíláním na facebooku Libereckého kraje.

KAMENICKÝ ŠENOV

Chystají se na návštěvu z partnerského města

Po dvou letech se do Kamenického Šenova chystají na návštěvu zástupci z partnerského města Rheinbachu. Výpravu z Německa přivítá Kamenický Šenov v polovině června a hlavním bodem programu bude účast na tradičním Mezinárodním hudebním festivalu v České Kamenici a Děčíně, čímž plníme přání Rheinbašáků. Naplánovaný je také piknik u Panské skály, případně v parku.