DOKSY

Na Máchově jezeře se může rybařit z loděk

Od začátku září do 30. listopadu mají sportovní rybáři možnost využít na Máchově jezeře lov z loděk. Jde o novou rybářskou aktivitu, kterou OPS Máchovo jezero nabídla rybářům v průběhu sezony dravců. „Po ukončení sezony provedeme vyhodnocení a posouzení vlivu lovu z loděk na populaci dravých ryb na jezeře a rozhodneme se, zda budeme žádat i v dalších letech o povolení k lovu z malých plavidel,“ uvedl koordinátor činnosti společnosti Jiří Brosche. Lov dravců je na jezeře povolen pouze na umělou nástrahu tzv. přívlačí. Zakázán je lov z obytných, výletních lodí a plachetnic. Ve vlastním zájmu je třeba respektovat pravidla plavebního provozu, zejména se nezdržovat v plavební dráze výletních lodí. „V uvedeném termínu zvýší rybářská stráž též četnost kontrol z vodní plochy,“ dodal Brosche.

KRIMI

Z prodejce mobilu se vyklubal podvodník

Zakoupení telefonu přes internetový inzerát nevyšlo muži z Českolipska podle plánu. Přesto, že už na začátku září zaslal prodejci šestitisícovou zálohu na účet, chytrého telefonu se nedočkal. Když se mu nikdo přes týden neozýval, šel celou věc oznámit na policii. „Podvodu se přitom mohlo předejít osobním předáním nebo zasláním zboží na dobírku,“ komentuje případ mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Zároveň také připomněla, že zásilku lze na poště otevřít pod dozorem zaměstnance pošty. „Pokud by na místě zjistili, že došlo k podvodu, pošta zastaví transakci a kupující o peníze nepřijde,“ dodává Baláková. Za podvod hrozí pachateli až dva roky vězení.

Přespání na ulici stálo muže mobil a občanku

Staršího muže okradli v noci z pátku na sobotu na sídlišti Sever v ulici Okružní. Před barem usnul tak tvrdě, že ho ani zloděj při krádeži neprobudil. Neznámý pachatel vzal muži mobilní telefon a občanský průkaz. Ačkoliv byla hodnota telefonu jen několik stovek korun, může mít případ vážné následky. Okradený muž je totiž bezdomovec a bez dokladu totožnosti mu úřad nevydá žádné dávky. Policie proto prosí případné nálezce občanky, aby ji odevzdali městské policii, nebo městskému úřadu. Pokud policie pachatele dopadne, může ho soud poslat až na dva roky za mříže.

ČESKÁ LÍPA

Kraj podpořil děti se sluchovým postižením 

Částkou 250 tisíc korun podpořil Liberecký kraj činnost českolipského Nadačního fondu Ozvěna, jenž pomáhá dětem a mladým lidem se sluchovým postižením. Peníze jsou určeny na nákup kompenzačních pomůcek a jejich příslušenství pro děti se sluchovým handicapem. Nadační fond Ozvěna vznikl v roce 2014. Sociální služba, kterou vykonává, není zahrnuta do Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje, a proto fond na svůj provoz nedostává žádný pravidelný finanční příspěvek od státu a ani jiné instituce. Veškerou činnost platí pouze z jednorázových dotací a darů sponzorů. To byl jeden z důvodů, proč se vedení Libereckého kraje rozhodlo udělit nadačnímu fondu čtvrtmilionovou dotaci. „Aktivity nadačního fondu považujeme za velmi důležité. Svým zaměřením jsou dokonce v republice jedinečné. Ozvěna poskytuje rodinám také příspěvky na nákup baterií do sluchadel, na roční pojištění sluchadel proti ztrátě a odcizení nebo na pořízení zesilovacích zařízení při nástupu do školy,“ uvedl krajský radní pro sociální oblast Pavel Svoboda. 

Česká turistika v Lípě slaví 90 let

Letošní rok je ve znamení 100 let republiky, ale najdou se i jiná výročí. Klub českých turistů v České Lípě slaví 90 let od svého založení. K výročí uspořádali hned dvě výstavy. První je umístěná v prvém patře KD Crystal a formou nástěnných obrazů seznamuje veřejnost s historií a s činností klubu. Druhá v suterénu vily Adele v Děčínské ulici představuje nejen konkrétní činnost KČT, ale i třeba jednotlivých cvičitelů, jsou zde některé historické artefakty a na obrazovce televize běží ukázky z různorodé činnosti turistů. Součástí výstavy je i malé připomenutí činnosti TOMů, které mají za sebou už dvě desetiletí, kdy se jejich vedoucí věnují prospěšné práci s mládeží.

Sbírka na Vanesu a Lukáše začala

Pomoc pro Vanesu a Lukáše, tak se jmenuje veřejná sbírka, kterou město Česká Lípa v pátek zahájilo. Ta je určena malé Vanesce, která při srpnové tragické nehodě přišla o maminku a tatínek Lukáš bojuje s těžkým zraněním. Účet, kam lidé mohou přispívat, je vedený u Raiffeisenbank a jeho číslo je: 666 333 66 02/5500. Českolipští radní ještě v srpnu odsouhlasili pro rodinu finanční dar ve výši 20 000 korun jako okamžitou finanční výpomoc, což je maximum, o jakém ve formě daru může rada rozhodnout. Zastupitelé pak schválili dar 60 000 korun ze zbylého výtěžku z letošního městského plesu. Kromě účtu budou moci občané přispívat i do kasiček rozmístěných po městě.

Nabídka pervitinu muže rozžhavila doběla

V půl osmé večer procházel českolipskou ulicí Antonína Sovy muž s kočárkem, v němž měl dítě. U restaurace Skleník si začal vybíjet vztek na kontejnerech, do kterých kopal a řval cosi o „bílých sviních“. Kombinace vzteku, agresivity a malého dítěte přiměla náhodného svědka, aby zavolal městskou policii. Strážníci potkali na křižovatce křiklouna, který už u sebe neměl kočárek s dítětem, zato byl ve dvojici s dalším kumpánem. Na vysvětlenou, proč řval a kopal do kontejnerů, uvedl, že mu dva muži nabízeli pervitin. On nabídku odmítl a poslal je do patřičných míst. Lustrací strážníci zjistili, že jednoho z kumpánů hledá Policie České republiky kvůli zjištění pobytu. Muž jim své údaje zčásti poskytl. Částečně proto, že nebyl schopný říci, u koho ve velkém domě vlastně bydlí. To ale vzhledem k jeho stádiu opilosti nebylo nepochopitelné. V dechu měl 2,27 promile alkoholu.

NOVÝ BOR

Kraj obnoví aleje na Novoborsku

Na osmi úsecích na Novoborsku chce Liberecký kraj v budoucnu vysázet aleje podél silnic II. a III. třídy. Celkem si nechal zanalyzovat zeleň podél zhruba 150 kilometrů úseků silnic. „Aby bylo možné v příštím roce požádat o dotaci, kraj chystá přípravu projektu na údržbu a výsadbu nových alejí již letos,“ říká mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla. Nové aleje by mohly vzniknout třeba mezi Pihelem a Skalicí, Okrouhlou a Horní Libchavou nebo podél silnice Lindava – Stráž pod Ralskem. 

KAMENICKÝ ŠENOV

Výstava připomíná výročí firmy

Ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově začala výstava nazvaná 100 let od vzniku pobočky firmy Lobmeyr v Kamenickém Šenově. Výstava připomíná sté výročí založení firmy, která po mnoho desetiletí výrazně ovlivňovala úroveň kvality zdejší produkce. Těžištěm výstavy se stalo období 1918 – 1951, kdy přímo v budově současného sklářského muzea vznikaly dodnes obdivované mistrné práce zdejších řemeslníků. Prezentuje však také rytiny, které vzešly i z předchozí spolupráce s Ludwigem Lobmeyrem, a také řemeslnou produkci, která i po odchodu Stefana Ratha nesla –a stále nese výraznou stopu jeho působení.Výstava byla připravena ze sbírky Sklářského muzea Kamenický Šenov a ze soukromé sbírky, ale především z dlouhodobě deponované sbírky Lobmeyr Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Výstava potrvá do 15. prosince.

JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ

Ve Lvové zachránili křížek

Město Jablonné zrekonstruovalo značně poškozený kříž v Kněžičkách, na své místo se vrátil letos v srpnu. „Práce stály 130 tisíc korun, ale většinu pokryla krajská dotace. My jsme dopláceli jen 40 tisíc,“ popisuje místostarosta Jablonného Petr Sadílek. Opravou drobné památky z roku 1856 pověřilo město zkušeného restaurátora. „Bylo tam hodně práce. Stříška byla úplně rozlámaná a chyběl i původní kříž s Kristem,“ říká restaurátor Václav Snížek, který se opravami podobným staveb zabývá již desítky let. Menších památek je v okolí Jablonného mnoho, většina už rekonstrukci prodělala. „V nejbližší době se chystáme umístit ozdobnou mříž na sochu před loveckým zámečkem a opravit umělecké prvky na hřbitovní bráně,“ osvětluje plány města Sadílek.

CVIKOV

Hlavní hvězdou Plechovka Festu bude Divokej Bill

Osm interpretů na příští ročník už zveřejnili pořadatelé hudebního festivalu Plechovka Fest, který se letos premiérově konal ve Cvikově. V příštím roce se akce posune ze začátku školních prázdnin na víkend 31. 5. a 1. 6. Jako hlavní host vystoupí kapela Divokej Bill. Ve Cvikově zahrají také Michal Hrůza, Marek Ztracený nebo kapely Poetika, UDG a Doga. Další jména odtajní organizátoři během září.