POLEVSKO

Vlek je v provozu

Lyžařská sezona na Polevsku nekoční. Díky mrazivým teplotám i novému sněhu je tamní Sportovní areál od neděle opět v provozu. V pondělí se bude lyžovat od 14 do 20 hodin, pokud počasí dovolí bude vlek v provozu celý týden. Aktuální informace najdou zájemci na facebookovém profilu Sportovní areál Polevsko.

Z REGIONU

Další výluka na trati

S výlukou na železnici musí od pondělí počítat cestující vlakem z České Lípy do Liberce. Vlaky nebudou jezdit v úseku Jablonné v Podještědí Liberec, a to každý den od pondělí do soboty v době od 7.35 do 16.15 hodin. Všechny spoje v daném úseku budou nahrazeny autobusovou dopravou. „Účelem těchto výluk je geotechnický průzkum a kácení porostu ve vyloučených úsecích,“ uvedl za České dráhy Jiří Holub. Podle dopravce může zpoždění náhradní autobusové dopravy dosáhnout cca 5-10 minut.

S autem zůstal viset ve svahu

Jízdu pod vlivem alkoholu nezvládl ve čtvrtek odpoledne řidič octavie, který mířil od Nového Boru na Svor. Na rovném úseku se dostatečně nevěnoval řízení, vyjel mimo silnici, kde narazil do svodidel a několika stromů. Vůz poté zůstal zaklíněn ve svahu. Řidič utrpěl lehčí zranění, se kterým byl převezen do českolipské nemocnice. „Policisté provedenou dechovou zkouškou naměřili hodnotu alkoholu 1,02 promile. Předběžná výše způsobené škody činí částku 60 000 korun,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Sochorová. Věc i nadále šetří policisté z Dopravního inspektorátu v České Lípě.

KRIMI

Při sjednávání úvěru lhal

Až dva roky vězení hrozí za úvěrový podvod 25letému muži z Českolipska. Ten už v roce 2015 uzavřel smlouvu o úvěru na 4 000 korun, který měl splatit už před dvěma lety. Půjčku nejenže do dnešního dne neuhradil, ale při jejím sjednávání navíc lhal o své finanční situaci. Mladík uvedl, že je zaměstnán a jeho čistý měsíční plat činí od 15 000 do 25 000 korun. V té doby byl ale bez stálé práce a pobíral jen měsíční příspěvek v nezaměstnanosti ve výši 4 000 korun.

Povedený páreček řádil na nádraží

Vyzkoušet, co vydrží lavičky v hale autobusového nádraží, se na konci minulého týdne rozhodl párek Českolipanů. Zda se starší dvaačtyřicetiletý muž chtěl vytáhnout před čtyřiadvacetiletou ženou, není jisté. Jisté však je, že oba skákali po lavičkách a převraceli je. Navíc rozbili sklo u vstupních dveří do haly, muž se při tom pořezal na ruce a krvácel. Dechovou zkoušku odmítl, připustil ale, že vypil několik piv. Po vyčíslení škody bude incident řešit správní orgán.

ČESKÁ LÍPA

Veřejné akvárium požádá podruhé o příspěvek

O příspěvek ve výši zhruba milion korun vloni požádalo českolipské Veřejné akvárium Petra Jasanského zastupitele města. Ti projednávání na posledním loňském zasedání pro velké množství připomínek přerušili. V obměněné podobě se žádost vrací na jednání, které proběhne příští středu. Tentokrát dostali zastupitelé předložený návrh na nikoliv jednorázovou, ale čtyřletou dotaci. Provozovatel by podle této verze dostával každý rok podporu 300 tisíc korun. „Samozřejmostí by pak bylo umožnění bezplatného využívání zařízení školami zřizovanými městem a zvýhodnění vstupného pro osoby invalidní a osoby starší 70 let,“ podotýká předkladatel návrhu a zároveň místostarosta města Juraj Raninec.

Řidička od nehody ujela

Minulý týden se odehrála dopravní nehoda na náměstí T. G. Masaryka v České Lípě. Řidička bílého vozu nabourala do zaparkovaného audi. S dalším řešením se neobtěžovala a z místa odjela. Vše sledoval dopravní policista v civilu a i ze záběru kamery městského systému je zcela patrný průběh události. Za přestupek hrozí řidičce pokuta od 2 500 do 5 000 Kč a 7 trestných bodů. Pokud by tento přestupek zopakovala během jednoho roku, pak by jí mohl být udělený i zákaz činnosti až na půl roku.

Nejlepší futsalisty má Tyršovka

Sportovní hala v České Lípě minulý týden hostila okresní kolo a finále ve futsalu v kategorii 8. 9. tříd. Soutěže se zúčastnilo deset týmů z celého Českolipska. Suverénními vítězi se stali žáci z ZŠ Dr. Miroslava Tyrše v České Lípě, kteří bez jediné porážky prošli základní skupinou a přemožitele nenašli ani v dalším průběhu soutěže. Všichni hráči se navíc zapsali mezi střelce, a to včetně brankáře Kavenského. Tým hrál ve složení: D. Kavenský, F. Češka, M. Kuľha, J. Blažek, P. Lupoměský, J. Zeman, O. Kubeš, J. Kněžour. 

Tým ZŠ Dr. Miroslava Tyrše Česká Lípa.Zdroj: archiv školy

Klíče zůstaly v autě

V situaci, kdy si vůbec nevěděla rady, se ocitla řidička Škody Felicia, se kterým parkovala na českolipském sídlišti Sever. V autě si totiž zabouchla nejen klíče od auta, ale i od bytu. Celá bezradná zavolala na tísňovou linku 156 s tím, že neví, co má dělat. Strážníci městské policie nejprve museli dojet pro potřebné nářadí a pak auto otevřeli bez jakéhokoliv poškození. Žena jim upřímně poděkovala za pomoc v nouzi.

RALSKO

Začíná soutěž o nejlepší fotografii Ralska

Místní centrum Ralsko Kuřívody vyhlásilo fotografickou soutěž. Na snímcích vyfocených libovolnou technikou by autoři měli zachytit město Ralsko a jeho okolí v jakékoli podobě. Uzávěrka soutěže je 17. srpna. Každý ze soutěžících musí poslat nejméně dvě, nejvíce však čtyři fotografie, na zadní stranu napsat své jméno, název fotografie nebo série, místo a datum pořízení. Snímky přijímá IC Ralsko. Vernisáž výstavy fotografií proběhne 20. srpna, kdy budou oceněny tři nejlepší snímky. Ty nejpovedenější následně budou použity pro kalendář Ralsko.

DUBÁ

Žáci spočítali, kolik škola vyprodukuje bioodpadu

Do boje proti plýtvání jídlem se pustila Ekoškola Dubá. V rámci kampaně Miluji jídlo, neplýtvám! školáci po celý minulý týden zjišťovali, kolik školní jídelna a třídy vyprodukují bioodpadu. A nestačili se divit. Za pět dní se vyhodilo bezmála 127 kilogramů bioodpadu, přičemž podíl jídelny byl 122 kg. Další vážení proběhne za dva měsíce s tím, že jídelna bude připravovat navlas stejný jídelníček jako v minulém týdnu. Mezitím školáci chystají řadu aktivit, které by měly podíl bioodpadu snížit, například budou rozdávat body za snědený oběd.

SPORT

Zákupská laťka se uskuteční po šestatřicáté

Již 36. ročník atletických závodů ve skoku vysokém s názvem Zákupská laťka se uskuteční v neděli 25. března od 8.30 hodin v tělocvičně v Zákupech. Pořadateli jsou ZŠ a MŠ Zákupy, místní Tělovýchovná jednota a Městský úřad Zákupy. Prezentace závodníků ze všech věkových kategorií začne v 8 hod. První tři závodníci z každé kategorie obdrží diplomy a věcné ceny, pro všechny účastníky jsou připraveny domácí koláče.