KRIMI

Zloděj v restauraci ukradl zbraň. Problém bude mít i majitel

Oknem vlezl o víkendu do restaurace na sídlišti Sever v České Lípě zloděj. Kromě několika desítek tisíc korun si odsud odnesl také pistoli. Do problémů se tak dostal i majitel. „Držitel zbraně má povinnost chovat se odpovědně, musí zbraň zabezpečit proti ztrátě a odcizení,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Protože zloděj nemusel při krádeži pistole vyvinout zvláštní úsilí, odbor pro zbraně a bezpečnostní materiál s majitelem zahájí správní řízení.

Otevřeným oknem vlezl do bytu

V úterý 4. července neznámý pachatel v době od 11 do 12 hodin v Novém Boru v ulici Husova vylezl po lešení do druhého patra, kde otevřeným oknem vnikl do bytu. Následně v tomto bytě odcizil finanční hotovost ve výši 11.850 korun. Tímto jednáním se tak dopustil trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, za jejichž spáchání mu v případě dopadení hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Policie po pachateli pátrá.

Auto zůstalo bez kol

V noci z úterý na středu neznámý pachatel odcizil dvě kola z vozidla Hyundai i30, které v té době bylo zaparkované na parkovišti před prodejnou Hecht v České Lípě. „Tím způsobil škodu ve výši 25.000 korun. Ovšem další škoda majiteli vozidla vznikla ještě na jeho poškození, ke kterému došlo při demontáži kol. Ta byla předběžně vyčíslena na částku taktéž 25.000 korun,“ popsala policejní mluvčí Dagmar Sochorová. Pachatel se tak dopustil trestných činů krádeže a poškození cizí věci, za jejichž spáchání mu v případě dopadení hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Z REGIONU

Další uzavírka mezi Borem a Lípou

Práce na obnově povrchů po výstavbě kanalizace uzavřou krajskou silnici III/26850 mezi Janovem a Chotovicemi. Omezení potrvá zhruba do poloviny srpna. Pokud si někteří řidiči tudy zkracují cestu mezi Pihelem a Novým Borem, kde se tvoří kolony kvůli semaforům, budou mít nyní smůlu.

Nejvíce táborů je na Českolipsku

Přes 9 500 dětí si během letošních prázdnin užije letní tábor v Libereckém kraji. Nejoblíbenější lokalitou je Českolipsko, kde se koná 43 táborů, na které dorazí více než čtyři tisíce dětí. Nejvíce táborů se koná ve Sloupu v Čechách, Mařenicích, Svoru nebo Hamru na Jezeře. „Vzhledem k ohlašovací povinnosti měsíc před konáním zotavovací akce nepovažujeme tato čísla za konečná,“ říká Zuzana Balašová, mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje. Dozor nad letní dětskou rekreací je pro hygieniky jednou z priorit letního období. „Plánujeme zkontrolovat zhruba polovinu akcí letní dětské rekreace,“ dodává Balašová.

Kvalita vody se mírně zhoršila

Českolipsko Z koupališť a rekreačních vod na Českolipsku se čistou vodou zatím mohou pochlubit jen v Hamru na Jezeře, v Jablonném v Podještědí, ve Sloupu v Čechách, na koupališti v Novém Boru, v Mimoni a v Horní Polici. Voda v Máchově jezeře je podle posledního průzkumu krajské hygienické stanice lehce zakalená se zhoršenou průhledností. Sinice však ve vodě nejsou. Snížená průhlednost je nahlášena také na koupališti v Zákupech. Na většině koupalištích se teplota vody pohybuje kolem 22 stupňů.

ČESKÁ LÍPA

Na Severu funguje nové hřiště

Venkovní hřiště u základní školy Sever prošlo celkovou revitalizací. Město ji za 3,8 milionu korun dokončilo před několika dny. I když nepřízeň počasí, která stavbu provázela jak vloni na podzim, tak letos na jaře, původně sjednaný termín o něco posunula, další sídlištní škola v České Lípě má k dispozici moderní venkovní sportoviště. „Hřiště má zmodernizované fotbalové hřiště, nový atletický ovál z polyuretanu a několika dalšími atletickými sektory a víceúčelovým hřištěm na míčové hry, jehož povrch je rovněž umělý,“ uvedl místostarosta České Lípy Juraj Raninec.

Číšník nenechal opilého hosta řídit, vzal mu klíče

Poněkud kuriózní případ se stal v jedné z českolipských restaurací. „Číšník restaurace viděl, že jeho host je opilý, a tak mu před odchodem odebral klíče od auta a odmítal mu je vrátit. Host se obrátil prostřednictvím tísňové linky 156 na městskou policii a dožadoval se vydání klíčů,“ popsala situaci mluvčí městské policie Eva Vlastníková. Opilí host uvedl, že bydlí mimo město, ale vyspí se u známých na Severu a teprve ráno pojede. Číšník vysvětlil, že muž mluvil o tom, že cestu odřídí, a tak mu preventivně vzal klíčky. „Číšník muži klíče následně vydal a host se odebral zřejmě skutečně na Sever, protože zaparkovaným autem, které stálo u Crystalu, v noci nikdo neodjel,“ doplnila Vlastníková.

Oprava chodníku Pod Holým vrchem začne letos

Lepších chodníků se dočkají obyvatelé Holého Vrchu v České Lípě. Radnice se pustila do přípravy zadávacích podmínek pro vyhlášení veřejné zakázky na dodavatele revitalizace několika chodníků. Jedním z nich je chodník v ulici Pod Holým vrchem. Jde o chodník vedoucí od jižní části sídliště, přes železniční most, dále pak podél bytových domů v ulici Pod Holým vrchem. Předmětem stavby odhadované na 1,5 milionu korun bude výměna obrubníků, podkladu i povrchu. Město předpokládá, že vlastní stavební práce zahájí letos na podzim.

Rvačka na dětském hřišti

Brutální rvačka mezi mladými lidmi se odehrála na dětském hřišti v Žitavské ulici. Vzbudila takovou pozornost obyvatel sídliště, že jich hned několik oznámilo událost jak na městské, tak i na státní policii. Po příjezdu na hřiště nalezli strážníci MP na zemi ležet osmadvacetiletého cizince, který jen chrčel, byl v křeči a upadal do bezvědomí. Strážníci mu nasadili krční límec, provedli protišoková opatření, přikryli ho izotermickou folií a kontrolovali jeho základní životní funkce. Další ze členů hlídky přivolal rychlou záchrannou službu. Silně opilá přítelkyně zraněného muže se k němu stále snažila dostat, přestože ji policisté žádali, aby zůstala opodál. Její agresivita se stupňovala, takže ji nakonec policisté museli nasadit pouta, zatímco zdravotníci převáželi zraněného do nemocnice. Sedmadvacetiletá žena z České Lípy reagovala čím stále hruběji, mužům v uniformách vulgárně nadávala. Strážníci ji převáželi na obvodní oddělení PČR. Celý případ si převzala PČR.

Knihovna omezila provoz

Dvě pobočky českolipské knihovny jsou od pondělí zavřené. Až do 28. července nebudou fungovat pobočky na sídlištích Lada a Špičák. Hlavní budova knihovny na náměstí a také pobočka na Holém Vrchu se uzavřou v termínu od 31. 7. do 19. 8. „Uzavření našich provozů jsme naplánovali tak, aby vždy byla nějaká z našich půjčoven k dispozici,“ říká ředitelka knihovny Dana Kroulíková s tím, že období uzavření příslušné půjčovny se nezapočítává do základní výpůjční doby. „Navíc díky službě všudepůjčování a všudevracení jsou veřejné knihovní a informační služby ve městě stále dostupné,“ dodává Kroulíková.

Poctiví lidé ještě existují

Na tísňovou linku 156 se ozvala žena, která nalezla v bankomatu na náměstí Dr. Edvarda Beneše ve výdejním okénku nevyzvednuté dva tisíce korun. „Strážníci peníze vyzvedli a předali bance. Pro toho, kdo si peníze vybral, ale nevyzvedl, máme dobrou zprávu, peníze jsou uložené v bezpečí v bance,“ popsala mluvčí městské policie Eva Vlastníková.

Na City Cross Run můžete trénovat s profesionály

V běžeckou arénu se na konci září promění Česká Lípa, kde se uskuteční druhý ročník závodu City Cross Run & Walk. Zájemci se mohou už nyní na závod připravovat přímo za asistence medailistů loňského ročníku, Dany a Jana Pernicových. Na webu citycrossrun.cz najdete tréninkové plány na období dvanácti týdnů. Sestavené jsou zvlášť pro běžecké tratě 7 a 16 kilometrů a nabízí i varianty podle výkonnosti účastníků. Oba loňští vítězové budou navíc všem zájemcům k dispozici na společných trénincích přímo v České Lípě, které jsou naplánovány na srpen a září. City Cross Run & Walk Česká Lípa se bude konat v sobotu 30. září se startem na náměstí T. G. Masaryka. Loni se závodu zúčastnilo na 500 běžců.

Každý druhý lístek na Lípu Musicu již má svého majitele

O vstupenky na 16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který se uskuteční od 15. září do 12. listopadu s letním prologem 11. srpna, je velký zájem. Aktuálně je právě polovina letos nabízených vstupenek vyprodána, přičemž na pětinu koncertů je již šance koupit vstupenky jen minimální. Festival letos nabízí 24 akcí v Libereckém a Ústeckém kraji a v saském pohraničí. K největším lákadlům se dle prodejní statistiky zařadil operní galakoncert Adama Plachetky, vystoupení německého dua Café del Mundo či recitál Jiřího Bárty a Terezie Fialové.

Počítačový kurz seniorům zdarma

Město Česká Lípa společně se společností Attavena o. p. s. pořádají bezplatný počítačový kurz pro seniory. Kurz bude probíhat v týdnu od pondělí 17. do pátku 21. července 2017 od 8:30 do 12:00 hod. v jednací místnosti zastupitelstva města. Náplní kurzu jsou základy práce s počítačem, ukládání souborů, hledání na internetu, práce s e-maily, psaní a úpravy textů a další zajímavá témata. Přihlásit se do kurzu mohou zájemci v Městském informačním centru.

ŽANDOV

Žandov chystá přestavbu školky

Kompletní přestavbu mateřské školy chystá město Žandov. Budova ze 70. let projde modernizací za více než čtyřicet milionů korun. Kromě nového dispozičního řešení tříd se školka dočká také výměny topení, elektriky a zateplení. Celá akce musí proběhnout za provozu, protože jinou školku město nevlastní. Proto bude rekonstrukce rozdělena do několika etap. Nejnáročnější bude modernizace kuchyně a jídelny. V této etapě bude pro stravování dětí město využívat prostory místního hotelu. Radnice již vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele. Na rekonstrukci Žandov získal dotaci z IROPu, která pokryje asi 75 procent nákladů.

JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ

Lužické hory na plátně malířů

Výstava obrazů krajin z Lužických hor začíná 11. července v Jablonném. Díla od Mileny Hrubé-Ossendorfové a Jiřího Hrabánka si návštěvníci mohou prohlédnout v Loveckém zámečku Pachů z Rájova v Jablonném v Podještědí. Výstava potrvá až do konce srpna. Bude otevřená každé pondělí, středu, pátek a sobotu od deseti do šestnácti hodin.