ČESKÁ LÍPA

Hasiči ukážou techniku

Pátek třináctého nebývá pro pověrčivé zrovna šťastný den, ale ten letošní dubnový pátek je mimo jiné Dnem požární bezpečnosti. Jeho hlavním tématem je letos "Vzděláváním k bezpečnosti". Hasiči proto otevřou dveře svých stanic, aby všem příchozím z řad široké veřejnosti ukázali nejen prostory stanice, ale i vybavení a prostředky, které hasiči používají na různé typy zásahů. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na požární cisterny, velitelský automobil, žebřík, automobilovou plošinu, motorový člun a ostatní speciální techniku. Českolipská stanice bude pro zájemce otevřená od 9.00 do 16.00 hodin.

Opravy v Sokolské budou hotové do slavností

Demolicí původního chodníku začaly opravy v Sokolské ulici v České Lípě. Nové dláždění pracovníci položí nejprve před kavárnou Union a následně budou postupovat až ke křižovatce. V celé délce nově přebudovaného chodníku bude položena žulová dlažba. Úpravou prochází i zastávka MHD včetně zálivu a dvou přechodů pro chodce. Vzniknou tu bezbariérové nástupní plochy a vylepší se nasvícení přechodů. „Odstraníme také poničený betonový ostrůvek, který prakticky na stejném místě nahradí mnohem vkusnější zelená plocha přímo v chodníku,“ popsal místostarosta Juraj Raninec. Hotovo bude do městských slavností.

Nový tobogán se už vyrábí

Rozbitý tubus tobogánu v českolipském Sportareálu byl demontován a místo něj se v tuto chvíli vyrábí nový, přesně na míru, aby sedl na stávající konstrukci. Vše by mělo být hotovo nejdéle do 15. července. Tobogán není v provozu od loňského dubna, kdy se na něj objevily zvětšující se spáry mezi jednotlivými segmenty a další závady. Multifunkční sportovní hala, potažmo její jižní část s bazénem, prošla před deseti lety rozsáhlou rekonstrukcí za zhruba 350 milionů korun.

Kuna se bila o svoji svobodu

V hospodě U Jonatána v České Lípě našli hosté malé zvíře, které sice žilo, ale nehýbalo se. Zavolali na služebnu městské policie a žádali si pomoc. Strážníci na malé terásce nalezli bezvládné zvíře, fretku nebo kunu. „Kvůli bezpečnosti hostů jej odchytili, ale při tom se živočich probudil. Zvíře i přes rukavice pokousalo jednoho ze strážníků,“ uvedla mluvčí českolipské Městské policie Eva Vlastníková. Pracovník muzea určil, že jde o kunu, a kvůli zranění doporučil ještě prohlídku veterinářem. V ordinaci kuna bojovala o svou svobodu dál a při vyndavání z přepravky prokousla i svářečské rukavice. Lékařka doporučila nechat kunu v muzeu a sledovat, zda se u ní po pěti dnech neprojeví příznaky vztekliny. Pokud bude kuna v pořádku, strážníci ji vypustí do volné přírody.

SLUNEČNÁ

Na Farské louce opět rozkvetly vzácné šafrány

Jako každoročně touhle dobou rozkvetly na Farské louce na Slunečné vzácné šafrány bělokvěté. Velmi pravděpodobně jsou alpského původu, na Farské louce je měl koncem 19. století vysadit místní farář. Možná ten alpský původ vysvětluje i jejich otužilost. Kvetou navzdory ranním mrazíkům. Na Velký pátek, kdy jsem šafrány fotil, byly dle místních ráno na Slunečné čtyři stupně pod nulou. Rostlina je silně ohrožený druh, je proto přísně chráněna.

KRIMI

Z bytu mizela elektronika

Svérázně využíval společné domácnosti s partnerkou 29letý muž z Českolipska. Idylický vztah se ocitl na tenkém ledě v momentě, kdy z bytu začaly mizet věci, které si ještě před společným soužitím do svého příbytku mladá žena pořídila. Jednalo se o herní konzole, zánovní televizor či mobilní telefon. Jakmile na stupňující se frekvenci dotazů, cože se to s věcmi stalo, že nejsou na svých místech, nedostávala mladá žena uspokojivé odpovědi, pojala jistá podezření. Obrátila se tedy o pomoc na muže zákona. Policisté brzy zjistili, že za vším stojí její partner, kterého také podezřívají z krádeže. Soud jej může poslat do vězení až na dva roky. Majitelka si škodu na odcizené elektronice vyčíslila na bezmála třicet tisíc korun.

Z REGIONU

Celníci objevili tři tajné herny

Tři nelegální herny objevili celníci v rámci celostátní akce STAR v Libereckém kraji. Při akci kontrolovali celkem deset vytipovaných podniků. Od začátku roku 2017 provedli celníci z Celního úřadu pro Liberecký kraj 127 kontrol, při nichž zjistili v 31 případech porušení zákona. Odhalili pět nelegálních heren, zajistili 42 hracích zařízení a peněžní prostředky ve výši 63 500 korun. Za porušení zákona o hazardních hrách může být provozovateli uložena ve správním řízení pokuta až do výše 50 miliónů korun.

Řemeslníci a výrobci mohou dostat dotace

O finanční podporu až do výše 70 tisíc korun mohou žádat regionální výrobci Liberecký kraj. Dotační program je určen pro regionální výrobky, výrobce a tradiční řemesla. Celkem bude kraj rozdělovat 1,6 milionu korun. Žádosti mohou lidé podávat až do 20. dubna. O dotaci mohou žádat nositelé značky místní produkce Regionální produkt Český ráj, Regionální produkt Jizerské hory, Regionální produkt Lužické hory a Máchův kraj, Krkonoše a držitelé ocenění Výrobek roku Libereckého kraje, Regionální potravina Libereckého kraje, Nositel tradice lidových řemesel nebo Mistr tradiční rukodělné výroby.

Krajský kalendář soutěží

Svůj unikátní nástěnný kalendář, vydaný u příležitosti 100. výročí založení Československa, přihlásil Liberecký kraj do celostátní soutěže „Kalendář 2018“. Kromě odborné poroty, která bude posuzovat celkovou výtvarnou úroveň řešení, originalitu a inovativní přístup zpracování, kvalitu polygrafického zpracování a společenský přínos, může v soutěži do 23. dubna 2018 hlasovat také veřejnost, a to prostřednictvím webu http://kalendarroku.cz/soutez/hlasovani.

SPORT

Pavlovec zabodovl v Maďarsku

Štafeta českých orientačních běžců získala na Středoevropském poháru dorostu v maďarském městě Csákvár třetí místo. Jejím členem byl také Dan Pavlovec z OK Jiskra Nový Bor, který oblékl reprezentační dres vůbec poprvé. V sobotním longu se Danovi moc nedařilo doběhl "až" na 8.místě. Vše si vynahradil na nedělní krátké trati, kde skončil druhý za vítězným Maďarem Egeiem a získal stříbrnou medaili.