NOVÝ BOR

Na Velikonoce se nad Borem rozsvítí kříž

Je už tradicí, že v období Velikonoc se na Skalce v novoborských Arnultovicích rozsvítí osvětlený symbol Ježíšovy smrti. Letos se kříž rozzáří na Zelený čtvrtek 29. března a místní občany i návštěvníky města bude na jejich cestách doprovázet až do Velikonočního pondělí. „Děkujeme vlastníkům pozemku, kteří nám každoročně vyjdou vstříc a díky nim tak může město připravit tento působivý zážitek,“ uvedla vedoucí odboru školství a kultury Alena Forgáčová.

DOKSY

Lodě se už chystají na novou sezonu

Loňskou sezonu ukončily až adventní plavby, ta letošní už klepe na dveře. Přípravy na spuštění provozu lodní dopravy na Máchově jezeře jsou už v plném proudu. Provozovatel Regata Máchova jezera minulý týden spustila na vodu lodě Jarmilu i Hynka a první cestující by se po hladině mohli projet už během prodlouženého velikonočního víkendu.

Začínají opravy vodovodu v Husově ulici

Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahájila opravy vodovodu a kanalizace v Husově ulici v Doksech. Potrubí je v obou případech staré bezmála 50 let a dochází na něm k častým poruchám. „Stavba bude prováděna v otevřených výkopech. Rekonstruované vodovodní řady budou při rekonstrukci odstaveny a zásobování pitnou vodou bude zajištěno provizorním povrchovým vodovodem,“ informoval mluvčí SVS Jiří Hladík. Práce by měly skončit na začátku letošního srpna. Na Českolipsku má letos vodárenská společnost v plánu investice za více než 97 milionů korun.

Radnice vystavuje vítězné snímky

Krásy Máchova kraje a německého Bad Muskau představuje výstava fotografií, která je od včerejšího dne k vidění v prostorách Městského úřadu v Doksech. K vidění tu jsou vítězné snímky českých a německých amatérských fotografů, kteří se zapojili do soutěže Pozvánka do mého kraje. Ta se konala v rámci projektu Od Valdštejna k Pücklerovi, který podpořila Evropská unie.

STRÁŽ POD RALSKEM

Odsouzení pomáhali s úklidem u nádrže

Okolí vodní nádrže Metud ve Stráži pod Ralskem je zase uklizené. Ruku k dílu přidali společně s místními rybáři také odsouzení z věznice ve Stráži, kteří se na úklidu města už několik let podílejí v rámci prospěšných prací. O odpadky nebyla u nádrže nouze, vězni tu posbírali mnoho plastových lahví, plechovky od potravin i alkoholu či nejrůznější igelitové odpady. „Ekologická brigáda je akcí, která posiluje odpovědné chování trestaných osob vůči spoluobčanům a přírodě,“ říká mluvčí věznice Martina Krutinová.

BRNIŠTĚ

Hodiny na kostele po letech znovu ožily

Věž na kostele sv. Mikuláše v Brništi opět zdobí funkční hodiny. Pořízení nového hodinového stroje včetně renovace ciferníku a nasvícení stálo 115 000 korun. Opravy financovala obec a hodinový stroj je tak jejím majetkem. Práce na záchraně dominanty Brniště by měly v budoucnu dále pokračovat. Na opravu v tuto chvíli čeká havarijní strop kostela.

ČESKÁ LÍPA

Záškolák se vymlouval, jeho matka také

U kostela sv. Máří Magdaleny v České Lípě potkala hlídka asistentů prevence kriminality půl hodiny po desáté dopoledne dva školáky s dospělým doprovodem. Na otázku, proč nejsou ve škole, jeden z nich odpověděl, že jde k lékařce s maminkou, která na něj čeká u Crystalu. Když asistenti ověřovali telefonicky u matky, proč není její syn ve škole, tvrdila, že tam mají vši, proto syna na vyučování nepustila. Poté, co asistenti zavolali hlídku strážníků, dostal chlapec hysterický záchvat a zkoušel se z nepříjemné situace vyvléci. Strážníci ho dovezli do školy a předali pedagogům.

Krajčo a Švehlík sklidili potlesk ve stoje

Před vyprodaným Jiráskovým divadlem v České Lípě v úterý představili Richard Krajčo s Davidem Švehlíkem slavné americké drama Deštivé dny, v němž parťáci od školky Denny a Joey procházejí tragikomickou dějovou linií lemovanou věčnými neshodami svých kolegů v chicagském policejním sboru. Na konci téměř dvě a půlhodinové sólo jízdy dvou hlavních hrdinů, jimž k vylíčení všech dějových souvislostí postačily dvě židle a pár revolverů, tleskali návštěvníci výkonům populárních aktérů ve stoje. Úspěšné představení Divadla Ungelt hostila Lípa už potřetí.

David Švehlík a Richard Krajčo v Deštivých dnech.Zdroj: Deník/Vít Černý

Lípa vyhlásila soutěž pro školáky

O výlet do obory ve Skalici u České Lípy budou na jaře bojovat českolipští školáci v 9. ročníku výtvarné soutěže Zvířata v našich lesích, kterou vyhlásilo město společně s Městskými lesy a Okresním mysliveckým spolkem Česká Lípa. Soutěží se ve třech kategoriích I. mateřské školy. II. základní a speciální školy 1. stupeň a III. základní a speciální školy 2. stupeň. Tématem soutěže jsou mláďata v našich lesích. Výtvarné práce přijímá odbor životního prostředí MěÚ Česká Lípa do čtvrtka 26. dubna.

Z REGIONU

Kraj opět podpoří včelaře

Na podporu včelařství letos Liberecký kraj vyčlenil částku 1 513 000 korun. O dotaci budou moci zájemci žádat od 30. dubna. „Program, který podpoří včelaře, je vyhlašován již od roku 2009. Byl postupně upravován tak, aby maximálně vyhovoval žadatelům a zároveň naplňoval účel programu zvyšování zavčelení Libereckého kraje,“ uvedl Jiří Löffelmann, radní pro rezort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

SPORT

Horní Libchava se odhlásila z III. třídy

Fotbalový klub TJ Horní Libchava odhlásil své mužstvo dospělých letošního ročníku III. třídy okresní soutěže. Důvodem odstoupení týmu z rozehrané sezony je malý počet hráčů. Sportovně technická komise Okresního fotbalového svazu Česká Lípa předává mužstvo Horní Libchavy k řešení před disciplinární komisi, která klubu s největší pravděpodobností (podle Rozpisu soutěží) udělí pokutu ve výši 10 tisíc korun.