ČESKÁ LÍPA

Nedoručené dopisy ležely před panelákem

Dva balíčky listovních zásilek ležely volně před vchodem jednoho paneláku na českolipském sídlišti Sever. Městské policii to oznámil obyvatel domu, který si písemností všiml, když se vracel z práce. „Strážníci na místě listovní zásilky vyzvedli, kontaktovali adresátku a uložili na služebně městské policie,“ uvedla mluvčí českolipské Městské policie Eva Vlastníková. Podle ní se jednalo o zásilky jednoho zadavatele, které měla roznést jejich doručovatelka.

Na Svárově opraví vodovod i povrchy ulic

Tento týden odstartují opravy vodovodu ve třech ulicích v České Lípě, konkrétně v Partyzánské, U Rybníčku a Českých bratří. Severočeské vodovody a kanalizace opraví přes 300 metrů potrubí. „Vodovodní řady z 20. let minulého století jsou dožilé, zkorodované a poruchové,“ vysvětluje mluvčí SVS Jiří Hladík. Hotovo by mělo být na začátku července, českolipská radnice v dotčených ulicích současně plánuje obnovit povrchy silnic a výstavbu parkovacích stání.

Strážníci zadrželi vandaly

Dvojici vandalů zadrželi strážníci českolipské městské policie. Operační strážník přijal v pondělí oznámení, že dvojice mladíků čmárá fixem po zdech a lavičkách ve vestibulu autobusového nádraží. Svědek popsal oba muže a další uvedli, kam se párek „kreslířů“ vydal. Zadrželi je v Plynárenské ulici. Pětadvacetiletý Českolipan se na místě přiznal, že počmáral interiér autobusového nádraží, a tak putoval do ulice Paní Zdislavy, kde si jeho i případ převzali státní policisté.

Opilecký čtyřlístek na Slovance

Bývalá prodejna koberců a její okolí v ulici Antonína Sovy na Slovance jsou již několik let problematické výskytem různých opilců. Na základě oznámení asistentů prevence kriminality zde tentokrát strážníci provedli kontrolu čtyř jim známých jedinců ve věku 32 až 56 let, kteří se zde i díky dvěma blízkým prodejnám oddávali alkoholovému dýchánku. Blokové pokuty vůči těmto osobám jsou většinou bezúčelné, a tak strážníci případ zadokumentovali do správního řízení. V tom jim za porušení obecně závazné vyhlášky zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti nehrozí jen pokuta do 100 tisíc Kč, ale také omezující opatření spočívající v zákazu navštěvovat určitá místa.

KAMENICKÝ ŠENOV

Škola vyrobila ceny pro Knihu roku

Speciálně pro soutěž Kniha roku Libereckého kraje vyrobila ceny Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově. Vítězové si kromě trofeje odnesli i odměnu ve výši 10 tisíc korun. Cenu v kategorii monografie, výtvarná publikace získala kniha Vincenz Janke podmalby na skle, kterou do soutěže přihlásilo Severočeské muzeum v Liberci. Dvě knihy porota ocenila v kategorii populárně naučná literatura, a to knihu Od mlýnů k továrnám, Výrobní stavby na Frýdlantsku a Přírodní klenoty Podještědí.

NOVÝ BOR

Sprejer poničil zvonky u domu

Policisté pátrají po sprejerovi, který na přelomu týdne poničil barvou zvonky u panelového domu ve Svojsíkově ulici v Novém Boru. Společenství vlastníků bytových jednotek na této adrese nyní bude muset zvonkový panel vyměnit, což přijde na nejméně 6 000 korun. Pachateli hrozí v případě dopadení až roční vězení. Policisté se obracejí na svědky, kteří mohli cokoliv podezřelého v blízkosti vchodu do domu číslo 752 zaregistrovat v inkriminovanou dobu, tedy mezi nedělní a pondělní půlnocí. Veškeré informace přijme tísňová linka 158 nebo kterákoliv služebna.

DUBÁ

Galerie zahajuje sezonu výstavou dvou autorů

Na první výstavě v letošním roce představí Galerie Pošta v Dubé kresby Jana Kapouna z Doks spolu s fotografiemi Tomáše Čmuchálka z České Lípy. Jan Kapoun své kresby vytvořil v mládí, kdy mu výtvarným poradcem byl akademický malíř Pavel Forman, bratr nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana. Českolipský fotograf Tomáš Čmuchálek se fotografování rovněž věnuje od dětství, ale jemu se vášeň pro ulovení dobrého snímku stala celoživotním koníčkem. Vernisáž zajímavé výstavy tvorby dvou autorů bude v pátek 27. dubna od 18 hodin a výstava potrvá do 26. května. Otevřeno bude vždy v sobotu a ve středu od 9 do 11 hodin a v pátek od 14 do 16 hodin.

MIMOŇ

V Mimoni hledají dobrovolníky

Dobrovolnické centrum ADRA ve spolupráci s Domovem pro seniory Mimoň hledají dobrovolníky, kteří by se chtěli stát společníky pro seniory. Úlohou dobrovolníků je uplatnit svoje schopnosti při vytváření vztahu se zdravotně postiženými (komunikace, čtení, ruční práce, hry, procházky, doprovázení apod.). Školení dobrovolníků uskuteční v úterý 15. května od 16. do 17.30 hod ve společenské místnosti výše uvedeného Domova pro seniory v Mimoni. Zájemci se mohou hlásit buď telefonicky na čísle 777 088 871 nebo na E-mail: p.maska@tiscali.cz.

Z REGIONU

Na přihlášení do Vesnice roku zbývá pár dní

Už jen několik dní zbývá obcím, aby se přihlásily do 24. ročníku soutěže Vesnice roku, kterou každoročně spoluvyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj. Přihlášky je možné podávat do 30. dubna 2018. Všechny obce budou nejprve hodnoceny v krajských kolech, která proběhnou během května a června, celostátní pak během prvního zářijového týdne. Porota bude hodnotit například společenský život, aktivity občanů, péči o veřejná prostranství a krajinu či připravované záměry a informační technologie obce. Vítěz letošního ročníku bude vyhlášen 15. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Na dotacích rozdělí přes 21 milionů korun

Ve vyhlašování dotačních fondů a v následném rozdělování peněz všem, kteří si o dotaci požádali a splnili její podmínky, pokračuje Liberecký kraj. Například na spolufinancování kulturních akcí a aktivit regionálního a nadregionálního významu se zaměřením na tradiční českou hudebnost, divadelní tvořivost, taneční umění a další kulturní tvorbu zastupitelé schválili 2 miliony korun. Na záchranu či obnovu památek v kraji a na stavebně historický průzkum je určeno více než 12 milionů korun. Dotace cílená na podporu cestovního ruchu v Libereckém kraji počítá s konečnou částkou téměř 3 miliony korun. Zastupitelstvo Libereckého kraje bude v rozdělování peněz pokračovat i v dalších měsících.

Odstartoval další ročník podnikatelských soutěží

Jste živnostník nebo podnikatel, který by se rád zviditelnil v regionálním měřítku a třeba i uspěl na celostátní úrovni? Právě v těchto dnech startují registrace do podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku 2018 a Česká spořitelna Živnostník roku 2018, které budou probíhat až do 30. června. Zájemci se mohou registrovat na internetových stránkách www.firmaroku.cz a www.zivnostnikroku.cz. Krajská kola proběhnou od 12. září do 18. října.