ČESKÁ LÍPA

Agentura Moody’s zlepšila hodnocení města

Dobré provozní výsledky a klesající zadlužení ocenila na České Lípě mezinárodní ratingová agentura Moody’s a zvýšila globální rating města na A1, stejně tak jako Praze, Brnu a Ostravě. Úvěrový rating je důležitý ukazatel spolehlivosti dlužníka. Čím lepší rating, tím levněji má šanci získat peníze od investorů.

Jel autem po stezce pro chodce

Po stezce pro chodce v ulici Boženy Němcové v České Lípě se projížděl řidič se starou felicií. Městskou policii na to upozornil všímavý občan. Strážníci nalezli vozidlo odpovídající popisu u jednoho z domů v Dubické ulici. Pohyboval se kolem něj sedmnáctiletý mladík. Na otázku, zda je auto jeho, přitakal. Potvrdil i to, že autem jel po stezce pro chodce. Své chování vysvětlil tím, že auto koupil za 500 Kč jako šrot. Pak se v něm probudila zvědavost, jestli auto ještě jezdí, ale protože nemá řidičský průkaz, vyjel na stezku pro chodce, aby nebyl nápadný. Mladík se bude zpovídat z několika přestupků, protože navíc auto nemělo zaplacené povinné ručení.

V Českokamenické se upravuje parkoviště

Nejen na upravenou parkovací plochu se mohou těšit v Českokamenické ulici, kde probíhá oprava celé komunikace. Opraveny byly i přístupové chodníky do přilehlého domu. Parkování v lokalitě Českokamenická se zatím řeší pouze na pozemku města. „Trošku se komplikuje směna přilehlých pozemků, které chceme využít pro parkování, proto jsme přistoupili k opravě našeho pozemku, který byl již nevyhovující,“ uvedl místostarosta Juraj Raninec.

Žena se obávala o psa v autě

Stoupající teploty sice svědčí milovníkům léta, psím mazlíčkům v uzavřených autech ale nebývá nejlépe. Proto také oznamovatelka nahlásila zaparkované auto v areálu českolipské nemocnice. Uvnitř zůstal zamčený pes a automobil stál na přímém slunci. „Strážníci vyjeli informaci prověřit a skutečně nalezli vůz se psem. Ten nejevil žádné známky přehřátí, byl schovaný pod volantem a měl pootevřená okna. Při další kontrole už auto na parkovišti nestálo,“ uvedla mluvčí českolipské Městské policie Eva Vlastníková.

Českolipští atleti se v Žitavě neztratili

Celkem 12 zlatých, 11 stříbrných a 7 bronzových medailí a dalších 33 umístění do 8. místa přivezli z atletického mítinku v Žitavě členové AC Česká Lípa. Celkově tak obsadili 3. místo v konkurenci 21 oddílů z Německa, České republiky a Polska. Závody se konaly na hezkém stadionu, za ideálního počasí. Mítinku se zúčastnilo přes 570 závodníků. Podle počtu dosažených medailí se atleti z České Lípy umístili na pěkném 3. místě, za Žitavou a Jabloncem. Výjezd se mohl uskutečnit díky podpoře města Česká Lípa, které v rámci přeshraniční spolupráce mezi oběma městy, zajistilo pro 54 závodníků dopravu.

NOVÝ BOR

Výstava k výročí republiky je v Boru

Důležité mezníky ve stoleté historii země představí výstava Rok republiky, kterou budou moci zájemci zhlédnout od 9. května v Městské knihovně Nový Bor. Putovní panelovou výstavu připravil Liberecký kraj u příležitosti 100. výročí vzniku ČSR. Okamžiky, které mnohdy zásadně ovlivnily vývoj naší země, jsou zpracované komiksovou formou. Návštěvníkům přiblíží vznik republiky v roce 1918, podzim 1938 i osvobození Československa v roce 1945 a následný odsun Němců, znárodnění a kolektivizaci spojenou s rokem 1948, srpen 1968, sametovou revoluci a vznik demokratické společnosti i rozdělení Československa.

Prachařovi přivezou Život s krajtou

Hořké vyprávění o osamocenosti člověka uprostřed velkoměsta, kterému však nechybí humor a nadsázka, nabízí inscenace pražské La Fabriky s názvem Život s krajtou. Do Městského divadla v Novém Boru ji režisér a herec v jedné osobě David Prachař přiveze v úterý 15. května od 19.00 hodin. Ke spolupráci na dramatizaci bestselleru Emila Ajara přizval svého syna Jakuba a také bubeníka Pavla Fajta, takže divák neuslyší jenom slovo, neuvidí jenom krajtu, ale uslyší i hudbu a rytmus.

DOKSY

Sbírka pomůže Charitnímu šatníku

Ve středu 16. května se v prostorách Městského úřadu Doksy uskuteční sbírka ošacení, lůžkovin, obuvi, nádobí, hraček a drobných funkčních elektrospotřebičů pro Charitní šatník Farní charity Česká Lípa. Nepotřebné, dobře použitelné věci mohou lidé nosit v čase od 8:00 do 17:00 do kanceláře referentek sociálních věcí v přízemí dokské radnice. „Věci, prosím, zabalte do igelitových pytlů či krabic, usnadní to manipulaci s nimi a věci se nepoškodí převozem,“ vzkazují pracovníci Charitního šatníku. (

DUBÁ

Získali od státu pozemky pod chodníky

Město Dubá získalo od státu bezúplatně pozemky pod bezbariérovými chodníky. Pro Ředitelství silnic a dálnic, které plochy do konce loňského roku vlastnilo, už byly nepotřebné. „Protože pozemky se zároveň nacházejí ve IV. zóně ochrany přírody chráněné krajinné oblasti, podmínkou platnosti smlouvy o bezúplatném převodu bylo udělení schvalovací doložky Ministerstva životního prostředí,“ uvedla Adéla Janů z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Z REGIONU

Nezaměstnanost stále klesá

Lidí bez práce stále ubývá. Na Českolipsku se míra nezaměstnanosti na konci dubna dostala na 2,4 procenta. V evidenci úřadu práce bylo o 236 lidí méně než na konci března. O téměř stejné číslo vzrostl navíc počet volných pracovních míst. Celorepubliková nezaměstnanost klesla z březnových 3,5 procenta na 3,2 procenta, a je tak nejnižší od roku 1997. „V plném proudu jsou už i sezonní práce, především ve stavebnictví, gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství či zahradnictví. V dubnu také už naplno běží veřejně prospěšné práce. V následujících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesat,“ shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Prodejci hub musí mít zkoušky

S nastávající houbovou sezonou se u cest a na tržnicích objeví také prodejci hub. Aby mohli tuto činnost vykonávat, musí mít osvědčení, že houby opravdu znají. Zkoušky ze znalostí hub se konají 5. června od 12 hodin v budově Krajské hygienické stanice Libereckého kraje v Liberci. „Zájemci mohou přihlášku, kterou najdou na webu www.khslbc.cz, přímo odeslat na adresu KHS v Liberci nebo mohou zájem o konání zkoušky nahlásit telefonicky na čísle 485 253 111 a veškeré potřebné materiály jim budou zaslány,“ říká mluvčí hygieniků Zuzana Balašová.