Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Nezaměstnaných ubývá po stovkách. Na Malevil Cupu řádil zloděj

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Českolipský deník.Foto: Deník

Z REGIONU

Nezaměstnaných ubývá po stovkách

O 249 lidí méně než koncem dubna a dokonce o 831 osob bez práce méně než ve stejném období loni evidoval na konci května českolipský úřad práce. Zaměstnání si v regionu hledalo 2 650 lidí. Nezaměstnanost na Českolipsku v květnu klesla na 3,2 %, což je o 0,4 procentního bodu méně než před měsícem. Lidí bez práce ubylo i v celé zemi. „Česká ekonomika nadále roste a trh práce ovlivňují i sezónní práce, které už jsou v plném proudu. Především ve stavebnictví, v gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě. Tyto činnosti poběží i v dalších měsících a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat," shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Na oživení Lužických hor budou spolupracovat další obce

Svazek obcí Novoborsko získá dalšího partnera pro plánované oživení Lužických hor. Zástupci svazku příští týden podepíší smlouvu o spolupráci s obcemi Dobrovolného svazku Tojštejn, včetně města Varnsdorf. Jedná se o propojení obcí na území Lužických hor, které usilují o společný cíl, a to nastartovat v oblasti turistický ruch. Už v dubnu svazek uzavřel partnerství s národním parkem Žitavské hory na německé straně hranice. „Lužické hory mají jako marketingová značka cestovního ruchu dlouholetou tradici a historii," říká předseda Svazku obcí Novoborsko Jan Sviták.

Kratochvíl rezignoval na pozici šéfa trutnovské nemocnice

Bývalý ředitel českolipské nemocnice Jaroslav Kratochvíl končí na postu šéfa Oblastní nemocnice Trutnov. „Pan ředitel Kratochvíl odchází z čela nemocnice na vlastní žádost, a to z důvodu přetrvávajících zdravotních potíží. V nejbližších dnech rozhodneme, jak budeme dále postupovat. Pan ředitel by měl ve své funkci setrvat nejpozději do konce července," uvedl náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví Aleš Cabicar. Kratochvíla jmenovalo představenstvo krajského holdingu do čela špitálu letos 5. dubna, a to po výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo pět kandidátů. Do funkce ředitele Kratochvíl nastoupil 9. května.

KRIMI

Pytlák zastřelil daňka

Mrtvého daňka skvrnitého našel minulý týden člen mysliveckého spolku v lese poblíž Skalky u Doks. Bližším ohledáním zjistil, že zvíře někdo střelil do břicha. „Podle paroží odhaduje jeho věk na tři až čtyři roky," uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Mysliveckému spolku Štědrá Doksy tak neznámý lovec způsobil škodu ve výši 26 300 korun a navíc spáchal přečin pytláctví, za který ho v případě dopadení může soud poslat až na dva roky do vězení.

Z večírku má okno. Domů přišel potlučený a okradený

O peněženku, mobil a foťák přišel o víkendu čtyřiadvacetiletý mladík z České Lípy, který si vyrazil popít na firemní večírek. Po něm se mu nechtělo domů, a tak zašel ještě do několika barů. Mlhavě si vybavuje návštěvu restaurace Centrál na sídlišti Špičák, dál už má „okno". Jisté je, že domů přišel až v sobotu kolem páté hodiny nad ránem celý potlučený a navíc ještě pravděpodobně okradený. Chyběla mu totiž celá peněženka s hotovostí 1000 korun, platební kartou a občanským průkazem, dále pak před dvěma měsíci zakoupený telefon za 10 000 korun a také fotoaparát značky za dalších 10 000 korun. Případ řeší policie.

Dva účastníci Malevil Cupu se domů vrátí bez kol

Na víkendový závod Malevil Cup určitě nebude mít dobré vzpomínky pár z Holandska. Sportovci vyrazili na závod, ona na sériovém horském jízdním kole značky Scott Contessa Ascale v černé barvě s oranžovými detaily v hodnotě 5 000 eur, a on měl speciálně sestavené karbonové kolo značky SW type EPIC FSR Carbon 29 Frame v černé barvě, které si pořídil za 8 416 eur. Dvojice si v sobotu večer obě kola uložila do dodávky na zahradě pronajaté rekreační chalupy v Trávníku, kola zde ještě zvlášť zabezpečila proti krádeži a auto uzamkla. V neděli kolem půl sedmé ráno ovšem holandský cyklista zjistil, že jim kola z auta někdo přes noc odcizil. Po luxusních kolech i jejich nových uživatelích nyní policisté intenzivně pátrají. Celková škoda činí přibližně 405 000 korun.

Ze zahrady mizí sošky

Zatím neznámý zloděj vnikl na zahradu rodinného domu v ulici Na Výšině v Novém Boru a odcizil odtud zhruba 60 centimetrů vysokou bronzovou sošku ženy s šátkem na hlavě. Majitelka její hodnotu odhaduje na nejméně 20 000 korun. Nutno dodat, že sochu na svůj pozemek umístila teprve před týdnem. Podobnou zkušenost má i z letošního dubna, kdy jí neznámý zloděj ze zahrady odnesl bronzové sousoší chlapce a dívky. Tuto krádež tehdy majitelka nehlásila, ale teď už jí došla s drzým nenechavcem, který si k ní na zahradu chodí jako domů, trpělivost a podala na něj trestní oznámení. Krádežemi sošek se teď budou zabývat novoborští policisté.

NOVÝ BOR

Novoborský sbor reprezentoval v Lidicích

Nacistické běsnění, které se před pětasedmdesáti lety odehrálo v Lidicích, připomněla v sobotu pietní vzpomínka. Liberecký kraj reprezentoval náměstek hejtmana Přemysl Sobotka, který rovněž převzal osobní záštitu nad celostátní přehlídkou dětských pěveckých sborů s názvem Světlo za Lidice, uměleckou záštitu převzal zpěvák Martin Chodúr. Celostátní nesoutěžní přehlídka dětských pěveckých sborů je pořádána již pojedenácté jako výraz toho, že Lidice nebyly vymazány z mapy a žijí dál. Za každý kraj České republiky vystoupil jeden sbor, přičemž za Liberecký kraj na přehlídku jel zcela poprvé pěvecký sbor Camella z Nového Boru. Vznikl v roce 1993 při základní umělecké škole, dnes čítá 130 členů a vystupuje nejen v České republice, ale i po celé Evropě.

ČESKÁ LÍPA

Ředitelka obhájila funkci

Denní a pobytové sociální služby v České Lípě povede i v dalších šesti letech současná ředitelka Ilona Hummelová, která byla poprvé do funkce jmenována v roce 2008. Do výběrového řízení, které Liberecký kraj vyhlásil v březnu kvůli nové směrnici, se přihlásili čtyři zájemci, jedna uchazečka byla kvůli nesplnění podmínek z výběrového řízení vyřazena.

Jsou úspěšné na světových příčkách. Teď ukáží, co umí

S úspěšnou sezonou se zítra rozloučí českolipská taneční skupina Tutti Frutti, která patří k elitě street dancových uskupení v zemi. Tým tvoří šest desítek tanečníků a tanečnic ve věku od 7 do 20 let. Letos se skupina stala dvojnásobnými mistry České republiky a vicemistry světa v soutěži Hip Hop Unite. Společně se svou trenérkou Kateřinou Kohoutovou nyní připravili pro širokou veřejnost závěrečnou show, na které předvedou, co se naučili. Jejich show vypukne ve čtvrtek od 17 hodin v kině Crystal v České Lípě.

Mladí výtvarníci ze ZUŠ vystavují v ambitu

Novou výstavu na Svatých schodech v ambitu českolipského muzea připravil učitel výtvarného oboru místní Základní umělecké školy Jiří Černý se svými žáky. Ten také charakterizuje téma výstavy takto: „ …představte si situaci, kdy plocha krajiny pustá, prázdná a plochá, země pod vašima nohama se začne zlehka chvět, ten pocit zvolna zesiluje, intenzita se zvyšuje… To, co bylo pevné, praská, objevují se trhliny, škvíry se zvětšuji a rozestupují, zevnitř ze tmy se na světlo prodírá cosi, co roste a postupně odhaluje svůj tvar." Výstava představuje výběr prací z ateliérové tvorby v letošním školním roce a potrvá do konce srpna.

Úspěšné mažoretky hledají nové členky

Českolipské mažoretky Rytmic, které mají již třicetiletou tradici a za sebou několik úspěchů, připravily náborový zápis pro nové členky. První náborové kolo proběhlo včera odpoledne a další je už v úterý 27. června od 16 do 17 hodin. Nábor je pro začátečnice i pokročilé ve věku od 4 do 24 let a probíhá v tělocvičně ZŠ Špičák. Více informací na webových stránkách mažoretek.

Dům pro seniory dostane nový kabát

Zateplení penzionu pro seniory Na Blatech chystá město Česká Lípa. „Objekt zateplíme, součástí úprav bude také výměna oken, úprava bleskosvodu, zateplení sedlové střechy a výměna krytiny, oprava balkónů včetně výměny dlažeb a statické zajištění objektu," uvádí místostarosta Juraj Raninec. Do soutěže o veřejnou zakázku na projektovou přípravu se přihlásily dvě firmy. Vítězná firma ji zrealizuje za částku 938 960 korun. Město chce na projekt žádat o dotaci ze zdrojů Evropské unie. Žádost by se měla podat na konci tohoto roku. Zahájení vlastní realizace stavebních úprav Domova pro seniory se předpokládá v roce 2018. Stavební práce budou následně probíhat v několika etapách.

DUBNICE

Dubnice bude mít nový most

Výměnu zchátralého přemostění potoka, plánuje obec Dubnice. Schválení smlouvy je na programu jednání zastupitelstva v příštím týdnu. Koryto samotného Dubnický potoka plánují Lesy ČR upravit a vyčistit. Prezentaci záměru správce toku je možné shlédnou zítra od 16.00 hodin v budově místní Základní školy.

DUBÁ

Dubé se spolupráce vyplácí

Osmičlenná delegace z polského města Mirsk dorazila před několika dny do Dubé, aby zástupci obou měst odstartovali přeshraniční projekt s názvem Nemusí to býti nuda, když se spojí Mirsk a Dubá aplikace dobré praxe do řízení obcí. Prvním společným tématem byla hospodářská činnost. Dubá partnerům představila hospodaření v místních lesích a také činnost autokempu. V červnu pojede dubská delegace do Polska. „Jsem ráda, že spolupráce našich měst je intenzivní a na vysoké úrovni. O přínosu pro obě strany nemám pochyby," říká dubská starostka Zdeňka Šepsová.

LIBERECKÝ KRAJ

Matematika šla letošním maturantům lépe

Ke konání maturitní zkoušky se letos v Libereckém kraji přihlásilo 2 512 žáků a skutečně jí vykonalo 2 208 žáků na pěti desítkách středních škol. Společná část maturity se skládala z povinných zkoušek z českého jazyka a z cizího jazyka nebo matematiky. Výsledky didaktického testu z českého jazyka a literatury jsou v kraji oproti loňskému roku mírně zhoršené, uspělo 89,9 % žáků (o 2,8 % méně než loni). Naopak letos došlo k mírnému zlepšení úspěšnosti žáků u testu z matematiky na 75,3 %, ve kterém uspělo o 6,2 % více žáků než v roce 2016, přesto matematika zůstává nejméně úspěšným předmětem u maturit.

Navrhněte kandidáty na udělení Pocty hejtmana

Do konce června přijímá Liberecký kraj nominace na udělení Pocty hejtmana. Ocenění mohou získat výjimečné osobnosti, které svou celoživotní prací nebo významným skutkem obohatily Liberecký kraj. Poctu hejtmana převezmou při slavnostním večeru, který se uskuteční 24. října. Udělení Pocta hejtmana je nejen poděkováním lidem, kteří se zasloužili o rozvoj a dobré jméno Libereckého kraje, ale i připomenutím mimořádných nebo hrdinských činů. Podrobné informace včetně formuláře, který je třeba vyplnit, jsou zveřejněné na webových stránkách: http://kancelar-hejtmana.kraj-lbc.cz/poradane-akce/pocty-hejtmana-libereckeho-kraje-2014.

SPORT

Chour získal na mistrovství ČR bronz

Českolipský běžec Ondřej Chour si veze bronzovou medaili z atletického mistrovství republiky, které proběhlo v neděli v Třinci. Atlet AC Česká Lípa skončil na šampionátu třetí v běhu na 1500 metrů, když za vítězným reprezentantem Filipem Sasínkem zaostal o osm sekund.

Autor: Redakce

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Marek Pieter (SLK)

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Žáci 1. A ZŠ K. H. Máchy Doksy s paní učitelkou Danou Valešovou.

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Česká Lípa – První dva vozy opustily továrnu v těchto dnech.

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení