Nezletilí sprejeři byli dopadeni

Zákupy - Od začátku dubna začali mimoňské policisty zaměstnávat sprejeři, kteří si zvolili za místo svého grafického tvoření historickou opěrnou zeď zámku v Zákupech. Šetření ukázalo na trojici nezletilých chlapců z Českolipska, kteří na zeď nastříkali černým sprejem několik nápisů. Ani jednomu z nich ještě nebylo patnáct let, proto policisté případ odložili. Tito chlapci však podle policie nebyli zdaleka jediní, kteří zámeckou zeď poškodili. Policisté proto ve vyšetřování i nadále pokračují a pátrají po dalších umělcích, kteří se na zeď podepsali.

Prezident zaštítil výstavu šenovských studentů

Praha, Kamenický Šenov - V Empírovém skleníku v Královské zahradě Pražského hradu dnes začíná výstava Sklo a světlo, která je součástí oslav 160. výročí založení Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. Díla šenovských studentů budou v hlavním městě k vidění až do konce letních prázdnin. Záštitu nad výstavou poskytl prezident ČR Miloš Zeman.

Kraj obnoví další aleje

Českolipsko - Mezi významné aleje, které v příštích letech plánuje upravit Liberecký kraj, se dostalo také stromořadí z Kamenického Šenova na Slunečnou, které tvoří 73 stromů. Rada kraje minulý týden schválila vypracování projektové dokumentace také na ošetření alejí z Albrechtic na Vítkov a lipové aleje na Malé Skále. Realizace projektů je zatím naplánována na období let 2017 a 2018. Celkové náklady na všechny tři projekty jsou předběžně spočítány na částku 6 731 000 Kč. Peníze na ošetření stromů chce kraj získat peníze z Operačního programu Životního prostředí. Ze stejného zdroje se již podařilo získat prostředky na první etapu zachování významných alejí v kraji, mezi které patří lipová alej Zámecká ve Sloupu v Čechách nebo lipová alej Kalvárie ve Cvikově.

Lípa pořádá počítačový kurz pro seniory

Česká Lípa - Pro seniory zajistila českolipská radnice bezplatný počítačový kurz, který bude probíhat od 6. do 10. června v zasedací síni zastupitelstva na Městského úřadu. Lektoři se zaměří na základní ovládání a užívání počítače, internetu i bankovní karty. Kurz je určený pro účastníky důchodového věku, tvoří ho 14 vyučovacích hodin rozdělených do 5 lekcí. Kapacita kurzu je však omezená, může se ho zúčastnit maximálně 12 osob. Zájemci se mohou hlásit v Městském informačním centru (náměstí T. G. M. čp.2) osobně, nebo na telefonu 487 881 105. Zapsaní účastníci se naučí základy práce s počítačem, vyhledávání na internetu, psaní e-milů i to, jak ovládat internet banking. Kurz se koná v rámci projektu „Senioři komunikují", který financuje Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových.

Muž krade znovu a znovu

Česká Lípa - Z pokusu o krádež se zodpovídá devatenáctiletý mladík z České Lípy. Snažil se totiž vlézt do skladu jednoho z českolipských marketů. I když se dovnitř nedostal, poničil dveře, na nichž způsobil škodu za 3 500 korun. Tento mladík není žádný začátečník co se krádeží týče. Na svědomí má také vloupání do bytu v ulici Pavla Wonky v České Lípě, kam se vyšplhal přes vchodovou stříšku panelového domu a ukradl celkem 56 tisíc korun. To vše i přes to, že ho letos v březnu okresní soud v Děčíně odsoudil k podmíněnému trestu odnětí svobody. Zkušební doba trestu měla být do března roku 2019. Mladík to do té doby ale nevydržel.

Neopatrná žena nabourala do zdi

Česká Lípa - V neděli kolem půl osmé večer jela nepřiměřenou rychlostí devatenáctiletá řidička a narazila do zdi. Když mladá řidička vyjížděla u supermarketu v České Lípě ze spodních garáží, nezvládla řízení automobilu Volkswagen Touareg a pravým bokem narazila do zdi, která lemuje horní část parkoviště. „U řidičky nebyl zjištěn alkohol, škoda na vozidle byla na místě odhadnuta na sto devadesát tisíc korun," popisuje Ivana Baláková, mluvčí českolipské policie.

V neděli kolem půl osmé večer jela nepřiměřenou rychlostí devatenáctiletá řidička a narazila do zdi u supermarketu Albert v České Lípě.

Na trhu budou i jahody

Česká Lípa - Rané brambory, kopr, kedlubny, květák a další druhy první jarní české zeleniny nabídnou ve čtvrtek farmářské trhy na Škroupově náměstí v České Lípě. K dostání budou letos poprvé i čerstvé jahody. Farmáři přivezou výběr sadby bylinek, zeleniny, květin trvalek i letniček, ovocných i okrasných keřů. V nabídce nebudou chybět čerstvé výrobky z kravského i kozího mléka. Ochutnávky zdarma najdete u řeznictví Mareš i u staročeských masových specialit p. Hlinky. Na trhu seženete též kvalitní český med, velký výběr koření, čerstvé pečivo, ovocné a zeleninové šťávy, praženou kávu, léčivé bylinné čaje i regionální řemeslné výrobky.

Hasiči hledali požár v bažinách

Českolipsko - Dvoudenní zásah si vyžádal víkendový požár v lesnatém a nepřístupném terénu mezi Bezdězem a Doksy. Hořelo v bažinaté oblasti Břehyně. Informaci o požáru dostali hasiči v sobotu krátce před půl osmou večer. Hasiči zřídili čerpací stanoviště u Brehyňského rybníka a pátrali po přesném místě požáru. „To se podařilo najít ještě v sobotu, ale vzhledem k pokročilejším nočním hodinám a především proto, že hořelo v místě pro hasební zásah nebezpečném, se zásah odložil na ráno," informoval operační důstojník hasičů Ladislav Vakula. V neděli ráno se na místo sjely tři hasičské jednotky, které požár zlikvidovaly kolem půl jedenácté odpoledne.

SVS začíná s opravami v Mimoni

Mimoň - Souběžná rekonstrukce nevyhovujících úseků vodovodu a kanalizace začíná tento týden v Mimoni. Dělníci budou pracovat na náměstí J. Fučíka a v okolních ulicích Sluneční, Lipové, Kamenné a Hvězdovské. „V rámci naší zahájené investiční akce v Mimoni budou zrekonstruovány poruchové úseky vodovodu a kanalizace, na které je připojeno až 540 obyvatel. Stavbu provedeme v koordinaci s plánovanou akcí Krajské správy silnic Libereckého kraje k obnově komunikace v Hvězdovské ulici," říká Bronislav Špičák, generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti. Rekonstrukce by měla být hotová do konce září, ve Hvězdovské ulici pak do konce května příštího roku.

45. běh okolo Máchova jezera

Doksy - Atletický oddíl Tělovýchovné jednoty Doksy pořádá v neděli 29. května již 45. ročník tradičního Běhu okolo Máchova jezera na 15 km. Závodu se účastní vynikající vytrvalci z ČR i ze zahraničí. Start závodu je v 10.15 hodin, prezentace probíhá od 8.30 hodin na stadionu kopané TJ Doksy. V loňském roce se běhu zúčastnilo téměř 150 závodníků. Rekord závodu překonal Marokánec Abdel Kabior Saji časem 46:54. Pořadatelé zvou všechny příznivce atletiky.

V Jablonném slaví 70 let fotbalu

Jablonné v Podještědí - V rámci oslav 70. výročí fotbalu v Jablonném v Podj. sehraje místní Tatran přátelské utkání se starou gardou Slovanu Liberec tento pátek 27. května od 17.30 hodin. Vstupné je 20,- Kč.