ZAHRÁDKY

O titul usiluje i Vajdštejnská alej

Už osmým rokem hledá Arnika nejkrásnější stromořadí České republiky. V aktuální anketě se sešlo zatím čtrnáct alejí z osmi krajů. V Libereckém kraji soutěží pouze Valdštejnská alej v Zahrádkách u České Lípy. Lidé mohou nominovat nejoblíbenější aleje a stromořadí na webu www.alejroku.cz do konce října. Stačí poslat fotografii a krátký příběh nebo popis. O vítězné aleji bude hlasovat veřejnost během listopadu. Poté Arnika v prosinci vyhlásí nejoblíbenější alej celé republiky a vítězná stromořadí v jednotlivých krajích. Loni celou anketu vyhrála alej v Dubé.

ČESKÁ LÍPA

Policisté hlídali školáky na přechodech

Děti školou povinné se první školní týden potkaly na přechodech s policisty. Ti dohlíželi na jejich bezpečnost v rámci dopravně bezpečnostní kampaně Zebra se za tebe nerozhlédne. „Akci pořádáme dvakrát ročně. První se uskutečnila už v roce 2007,“ říká mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Hlídky stály u přechodů v ranních i odpoledních hodinách a hovořily se školáky o tom, jak mají bezpečně přecházet vozovku. „Za odměnu jsme dětem rozdávali omalovánky nebo reflexní pásky,“ dodává Baláková. Akci spolupořádá policie s Besipem a Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra. Znovu se k přechodům vrátí v polovině školního roku.

Pěvecký sbor hledá nové členy

Českolipský dětský sbor hledá nové členy. Zápis pro koncertní oddělení určené dětem od 11 do 18 let proběhne v pondělí 24. září od 17 hodin ve třetím pavilonu základní školy na Špičáku. „Rádi uvítáme každou zpěvačku, která má zájem o koncertování. Příští rok v červenci odjíždíme na prestižní festival do Idaha v USA a do Canady. I nové zpěvačky mají reálnou šanci jet s námi,“ říká sbormistr Petr Novák. Už v pondělí 10. září od 17 proběhne zápis dětí do přípravných oddělení, která jsou určená malým zpěvákům ve věku od 3 do 10 let. V největším dětském sboru v regionu si děti osvojí pěvecké návyky, správné dýchání, pěveckou hru i se přípraví pro vstup na koncertní scénu.

Nejlepší žáci poletí balonem

Nejlepší žáci českolipských základních škol, které vyberou ředitelé spolu s učiteli, poletí za odměnu balonem. Zároveň město nabízí 20 volných míst pro zájemce o let za cenu 990 korun. Plánovaný odlet je v sobotu 22. září. Zájemci o let balonem si mohou od středy zakoupit vouchery v Regionálním informačním turistickém centru na nám. T. G. Masaryka. „Protože loňský let balonem byl pro žáky velkým zážitkem, rozhodli jsme se letos odměnit ty nejlepší stejným způsobem. Zároveň jsme objednali více balonů, aby stejný zážitek měli i občané, kteří si let koupí za zvýhodněnou cenu. Z České Lípy by mělo odletět pět balonů,“ uvedla starostka Romana Žatecká.

Kontrolují pobudy na Slovance

Kontrola okolí bývalé prodejny koberců na Slovance patří mezi stálé úkoly českolipských strážníků. Denně tam projdou několikrát, vždy kontrolují, zda lidé, kteří posedávají na schodech, nepopíjejí alkohol. Na tomto místě se vytvořila zvláštní komunita skládající se z lidí bez domova a místních obyvatel. Skupinka se usadí buď na schodech, nebo ve stínu přerostlého keře, anebo tam, kde je zrovna místo. Někdy si okolí nevšímají, jindy jsou vulgární a bezohlední. Strážníci rovněž reagují na každé zavolání občanů, vykážou pobudy z místa, jindy odvezou na PČR k prokázání totožnosti anebo na záchytnou stanici do Liberce. „Pokud ale jenom sedí a neporušují žádné nařízení, zákon je na ně krátký,“ říká mluvčí českolipských strážníků Eva Vlastníková.

KRIMI

Řidič způsobil v opilosti škodu za čtvrt milionu

Do čtyř zaparkovaných aut postupně naboural v úterý po půlnoci řidič bílé dodávky v ulici Družstevní a Komenského ve Cvikově. Svědci nahlásili událost policii, která po autu začala vzápětí pátrat. Havarovanou dodávku našla hlídka u hlavní silnice na Českou Lípu. Pestrou noční jízdu 26 letého cizince zde ukončil až kamion, do kterého ze strany narazil a skončil v příkopu. Ačkoliv řidič neutrpěl žádné zranění, nadýchal při kontrole 2,34 promile alkoholu a bez následku tak nevyvázne. Za ohrožení pod vlivem návykové látky mu hrozí až tři roky vězení. Škodu odhadli majitelé na 280 tisíc korun.

Za kilo špekáčků tři roky vězení

Vážné následky bude mít pro zloděje krádež masa v supermarketu na Špičáku. Když přišel poslední srpnový pátek do obchodu, ochranka se na něj okamžitě zaměřila. Negativní zkušenost tam totiž měli s mladíkem již dříve. Netrvalo dlouho a kilo špekáčků v hodnotě pár desítek korun uschoval pod bundu, aby s nimi následně bez zaplacení prošel pokladnou. Přivolaná policie zjistila, že mladík byl již v minulosti za podobný přečin odsouzen a porušil tak podmínku. Za opakované krádeže hrozí pachateli až 3 roky vězení.

Nářadí neměl kvůli kutilství

Podezřelého mladíka v kapuci zahlédl svědek ve chvíli, kdy vjížděl do dvora ke garážím u českolipského hotelu Olympia. Cyklista vnikl do jedné z garáží, která nebyla zajištěná. Hlídka městské policie zastihla v garáži 33letého muže z České Lípy, který uvedl, že se do tohoto přístřešku uchýlil poté, co ho vyhodila z bytu jeho přítelkyně. Strážníci prověřili i věci, které tam našli. Nejprve jízdní kolo, pak také několik elektrických vrtaček a dalšího ručního nářadí. Muž se hájil, že nářadí našel u popelnic, kolo dostal od své matky. Vrtačky na první pohled nevypadaly, že by se jich někdo zbavoval. Původ kola byl také podezřelý, neboť právě takové bylo nedávno odcizeno v Zákupech. Kvůli podezření, že věci pocházejí z trestné činnosti, předali strážníci mladíka i s věcmi policii ČR.

POLEVSKO

Bikepark mění otevírací dobu

Tři dny v týdnu je od září otevřený Bikepark Polevsko. Areál s vlekem bude nyní v provozu v pátek od 15:00 do 19:00 hodin, v sobotu od 10:00 do 19:00 hodin a v neděli od 10:00 do 16:00 hodin. Bikepark nabízí několik trailových tratí, které jsou vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak i náročné nebo sváteční jezdce. V sobotu se v areálu uskuteční další ročník orientačního závodu horských kol dvojic s biatlonovou vložkou.

DOKSY

Ve dvou ulicích začaly opravy potrubí

V ulicích Panská a Hálkova v Doksech začala rekonstrukce vysloužilého úseku vodovodu v délce 195 metrů a nevyhovující části kanalizace v délce 61,5 metrů pro přibližně 120 napojených obyvatel. Stavba Severočeské vodárenské společnosti je koordinována s městem Doksy, které plánuje jako svou investiční akci obnovu chodníků a povrchu komunikace.

SPORT

Chocová získala tři medaile

Tři cenné kovy získala českolipská plavkyně Petra Chocová na Mistrovství Evropy Masters, které právě probíhá ve Slovinsku. V novém světovém rekordu si titul mistryně Evropy Petra vyplavala na 50 m prsa a ovládla i dvoustovku. Medaili brala na i na padesátce volným způsobem, kde skončila třetí.

Sport Relax hledá nové talenty

Na začátku sezony hledá klub karate Sport Relax nové členy. První náborový den pořádal klub včera, další proběhne v pondělí 10. září od 17 h. ve staré sportovní hale v České Lípě. „Nabízíme výbornou atmosféru při tréninku a skvělou partu, individuální přístup ke každému cvičenci a kvalitní výuku,“ říká trenér Pavel Znamenáček.