Z REGIONU

O titul Vesnice roku budou znovu usilovat také Zahrádky

Čtyři obce z Českolipska budou letos usilovat o titul Vesnice roku. Do třiadvacátého ročníku soutěže, jehož krajské kolo loni vyhrál Prysk, se letos z regionu přihlásilo Brniště, Kravaře v Čechách, Polevsko a také Zahrádky, které na svém kontě už zlatou stuhu pro krajského vítěze mají, a to z roku 2009. V celé republice se letos přihlásilo 212 obcí. V Libereckém kraji bude o zlatou stuhu bojovat šestnáct vesnic, nejpočetnější zastoupení má Pardubický kraj s 27 soutěžícími obcemi. Vítězem minulého ročníku a nositelem titulu „Vesnice roku 2016" je valašská obec Kašava ze Zlínského kraje, českolipský Prysk skončil druhý.

Jeden chtěl vejce, druhý whiskey

Při krádeži v obchodě byli přistiženi v jednom dni dva zloději. Do českolipského Kauflandu si zašel na „nákup" pětadvacetiletý muž z Děčínska. Pozornost ostrahy zaujal poté, co si u regálu s alkoholem začal skládat do svého batohu lahve whisky. Vešlo se mu jich tam pět. Za pokladnami jej s lupem za více než 2 000 korun zaměstnanci zadrželi a předali policistům. Stejně dopadl čtyřiapadesátiletý muž, který si chtěl z Tesca v Mimoni odnést plato vajec. Vzhledem k tomu, že se jednalo o recidivistu, hrozí mu tříleté vězení. V době krádeže byl opilý, nadýchal 2,72 promile.

ČESKÁ LÍPA

Nové osvětlení v centru i na přechodech

Za milion korun nechá město Česká Lípa rozšířit veřejné osvětlení. Nové lampy přibudou v ulicích Okružní, Lužická, na sídlišti Lada a také v Manušicích. Další milion korun půjde na nasvícení osmi přechodů pro chodce. Bezpečněji budou moci přecházet lidé v ulicích Okružní, Mariánská, Havířská, Pivovarská, Liberecká, Zhořelecká a Českokamenická. „Město reaguje na opakované požadavky občanů i policie na zvýšení bezpečnosti chodců na frekventovaných přechodech pro chodce. Dále chceme rozšířit veřejné osvětlení v lokalitách, kde dosud toto osvětlení chybí nebo jeho kapacita není dostatečná," říká českolipský místostarosta Juraj Raninec.

Kopal do oběti, dokud neupadla

Patnáctiletý chlapec skončil tento týden v péči lékařů poté, co jej u českolipské prodejny OBI surově skopal zhruba stejně starý černovlasý mladík. Napadený zůstal ležet na trávě a jeho kamarádi přivolali rychlou záchrannou službu. Konflikt začal přitom mezi ním a dalším vrstevníkem, který v tu chvíli byl ve společnosti agresora a dívky. Po slovní výměně začal útočník do napadeného kopat a pokračoval až do chvíle, než jeho oběť upadla na zem. Pak všichni tři odkráčeli pryč, aniž by je zajímalo, zda ležící nepotřebuje pomoc. Vzhledem k závažnosti se bude případem dál zabývat policie.

Po sídlištích opět chodí podomní prodejci

Dvojice mladíků, která nabízela změnu distributora elektřiny v domech na českolipském sídlišti Slovanka, se tento týden dostala do rukou strážníků. Prodejci kontaktovali převážně starší občany a pokoušeli se s nimi uzavřít smlouvu, přestože je v Lípě zakázán podomní prodej, za který hrozí pokuty a vykázání z města. Strážníci jednoho z mužů přistihli, uložili mu pokutu a z místa vykázali. Událost se odehrála v ulici Antonína Sovy, o dvě hodiny později zavolali občané ze stejného důvodu opět, tentokrát z nedaleké Heroutovy ulice. Hlídka zastihla oba muže, kteří přiznali, že je vyslala společnost Comfort Energy. Povolení obce k domovnímu prodeji jim ale mateřská firma nedala. Jelikož šlo o opakovaný přestupek, bude se jím zabývat správní orgán, který také posoudí, zda se firma nedopustila správního deliktu.

K vyřízení osobních dokladů bude více příležitostí

Každý den nyní úřadují na pracovišti osobních dokladů v České Lípě. Rozšířením úředních hodin radnice reagovala na dlouhé čekací lhůty, na které si stěžovali zájemci o vydání cestovního dokladu a občanského průkazu. Úřední hodiny jsou nyní v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8 do 14.30 a pátek od 8 do 11 hodin.

Noční zábavu hledají v garážích supermarketu

Podzemní garáže hypermarketu Albert v Borské ulici v České Lípě se zdají v noci opuštěné. To je ale jenom zdání, protože v nich řádí řidiči, kteří tam driftují. Driftování je nebezpečná jízda řízeným smykem. A protože se na běžné komunikaci takto jezdit nedá, hledají si místa, která skýtají alespoň zdánlivé bezpečí. V tomto případě se pak z podzemní garáže ozývá pískání pneumatik a řev motoru ve vysokých otáčkách. Naposledy tu strážníci přistihli driftovat řidiče z východních Čech, který se nyní bude ve správním řízení zpovídat hned z několika přestupků, včetně toho, že neměl čitelnou kontrolní nálepku z STK.

Šikovné ruce jsou v plném proudu

Stará českolipská řemesla se stala námětem druhého ročníku projektu města „Šikovné ruce aneb Řemesel se nebojíme". V březnu a dubnu děti z mateřských a základních škol tvořily výrobky, aby je v květnu mohly předvést světu na přehlídce v KD Crystal, která bude přístupná také veřejnosti, a to do konce května každý všední den od 14 do 18 hodin. „Mottem letošní přehlídky jsou dobová řemesla. Dětem tím připomínáme 680. výročí první doložené písemné zmínky o existenci našeho města. Nyní už záleží na dětské fantazii, čím vším nás letos naši předškoláci a školáci překvapí," říká starostka České Lípy Romana Žatecká.

MIMOŇ

Hasiči mají nový vůz

Vozový park dobrovolných hasičů z Mimoně se rozšířil o automobil FORD Tranzit Kombi V363. Na vůz se povedlo městu získat finanční příspěvky ze dvou dotačních titulů. Dosud jezdili hasiči ve staré Avii, která již byla na hraně své životnosti. Do nově pořízeného fordu se vejde osm lidí, je vybaven základní hasičskou technikou a bude sloužit pro dopravu hasičů na místo zásahu, čímž zvýší akceschopnost a připravenost jednotky při zajišťování ochrany obyvatel při mimořádných událostech a krizových situacích. Z celkové ceny vozu, která byla 967 395 korun, přispělo generální ředitelství HZS částkou 450 tisíc korun a Liberecký kraj poskytl příspěvek ve výši 300 tisíc korun. Zbylou částku 217 395 korun uvolnilo ze svého rozpočtu město Mimoň.

SEZÍMKY

Silnice je hotová

Místní komunikace v Sezímkách u Kravař se po mnoha letech dočkala opravy. Podle vyjádření starosty Kravař Víta Vomáčky chybí jen dosypat krajnice frézovanou směsí. Už během realizace stavby místní lidé nešetřili chválou. „Dobrý den, tak už to tady SaMáci mydlej, bude to pěkný!" referoval na konci dubna Oldřich Rulík ze Sezímek. Celková cena díla činí 343 973 korun, které zaplatí obec. „Dovolím si upozornit, že oprava místní komunikace v Sezímkách byla odsouhlasena nikoli pouze starostou, ale Radou a Zastupitelstvem obce Kravaře," uvádí starosta Vít Vomáčka.

LIBERECKÝ KRAJ

Děti z dětských domovů soutěžily

Děti z dětských domovů ve Frýdlantě a v České Lípě si odnesly ocenění ze soutěže Nejmilejší koncert, který se konal před několika dny v Rumburku. Děti soutěžily v několika uměleckých disciplínách, jako je tanec, zpěv, hra na hudební nástroj, muzikál nebo recitace. Regionálního kola se letos zúčastnilo přes 80 dětí. „Většinou je vedou jejich vychovatelé, najdou se mezi nimi ale mimořádné nadané dětí, které studují konzervatoř," poznamenal za organizátory ředitel DD v Lipové u Šluknova Leoš Moravec. Trofeje si letos odvezli za sólový tanec a tanec v páru David Pohlodko a Vlasta Mirgová z DD Česká Lípa a Adriana Bekeová z DD Frýdlant za umělecký přednes.

DOKSY

Regenerace sídliště bude pokračovat v ulici Vrchlického

Už brzy by měla začít očekávaná šestá etapa regenerace sídliště Pražská v Doksech. Nyní se bude oprava týkat ulice Vrchlického v úseku od nového parkourového hřiště po křižovatku s ulicí Hálkova. „Obnovíme povrch silnice, vzniknou nové chodníky a zrekonstruujeme stávající. V lokalitě přibude téměř třicet nových parkovacích míst a obnovy se dočká také veřejné osvětlení a mobiliář a zeleň," popsal Jakub Derynk, investiční referent Doks. Nyní město připravilo veřejnou zakázku a vybraný dodavatel by měl práce zahájit tak, aby větší část stavby proběhla o letních prázdninách. Na tuto etapu získaly Doksy dotaci 4 miliony korun od ministerstva pro místní rozvoj, celkové náklady se odhadují na necelých sedm milionů.

CVIKOV

Sestry řešily poporodní bonding

Dětské sestřičky Novorozeneckého oddělení pediatrie českolipské nemocnice se zúčastnily konference sester ve Cvikově. Jedním z témat, o kterých se hovořilo, byl poporodní bonding, tedy první kontakt matky s dítětem po porodu. „V dnešní době je u nás již zcela obvyklé, že si nastávající maminka přináší itinerář, který mapuje, jak strávit čas těsně po porodu se svým dítětem," upřesnila staniční sestra novorozeneckého oddělení Monika Svobodová s tím, že pokud porod proběhne bez komplikací, snaží se dětské sestřičky kontakt matky s dítětem nenarušovat. Na konferenci se dále objevilo téma novorozeneckého screeningu nebo abstinenčního syndromu a aspekty gravidity drogově závislých matek z hlediska novorozence.

RALSKO

Geopark chystá další festival proměn

Na tento měsíc si Geopark v Ralsku připravil již druhý ročník Festivalu proměn. Nabídne řadu přednášek, workshopů pro děti i dospělé, výstavu, exkurze po Jablonečku a dalších zaniklých obcích. Ralsko je specifickým geoparkem, nedotčenost místní krajiny je v České republice velice unikátní a může nabídnout mnoho zajímavých ukázek v podobě přírodních, ale i kulturních jedinečností. Výjimečným specifikem je i příznivost reliéfu, který vybízí k návštěvě handicapované, nejen vozíčkáře, ale i rodiny s dětmi a kočárky, případně seniory. Festival proměn zde proběhne v sobotu 27. května od 10 hodin v Jablonečku.

SPORT

Chour vylepšil oddílový rekord v běhu na 10 kilometrů

Nejlepší vytrvalostní běžci se utkali na jihu Čech v rámci MČR na 10 000 metrů. Mezi nimi se na start postavil také zástupce AC Česká Lípa Ondřej Chour, který běžel opravdu výborně. Časem 31:13.03 min. obsadil konečné 6. místo, a tím vylepšil letitý oddílový rekord, který na této trati dosud držel nynější veterán Oldřich Slaměný.

Chocová neměla konkurenci

Velká cena Ostravy v plavání byla druhým kolem ČP (41 plaveckých oddílů z ČR, Polska, Maďarska a Řecka). Za PK Česká Lípa plavala pouze Petra Chocová, která zde potvrdila své dominantní postavení na 50 i 100 m prsa, když jednoznačně zvítězila ve finálových závodech. Zaostala sice poměrně dost za svými rekordy VC Ostravy, ale i to jí stačilo k jasným vítězstvím v obou startech. Výkon na 100 m prsa byl celkově čtvrtý nejlepší v kategorii žen, když porazit ji dokázaly pouze zahraniční závodnice (zvítězila Zsuzsanna Jakabos z Maďarska medailistka mnoha významných akcí, např. ME a MS), v poli domácích plavkyň byla tedy nejlepší (hodnocení všech výkonů dle FINA bodů).