Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Opilec pokousal strážníka. V Zákupech mají nové hřiště

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

17.5.2017
SDÍLEJ:

Nové posilovací venkovní hřiště vyrostlo v areálu koupaliště v Zákupech. Foto: R.L.

ZÁKUPY

Na koupališti mají nové posilovací stroje

Nové posilovací venkovní hřiště vyrostlo v areálu koupaliště v Zákupech. Cvičit a protahovat se pod širým nebem si přáli sami obyvatelé Zákup a starosta Radek Lípa jim vyšel vstříc. „Starostu jako je náš, nám může každý závidět. Je parádní, jak se stará o své obyvatele ve všech směrech. Před rokem jsem za ním přišel s návrhem workoutu a dnes tu stojí. Všichni fitness nadšenci jsou moc rádi a hned jsme to vyrazili otestovat," uvedl Zdeněk Bitala ze Zákup. Na hřišti jsou k protáhnutí prvky jako hrazdy, bradla a žebříky.

CVIKOV

Horský expres bude jezdit i letos

Během letních prázdnin bude ze Cvikova opět jezdit oblíbený Horský expres. Vláček již několik let napomáhá turistickému poznávání společného příhraničí, neboť jeho cílem jsou německá města Jonsdorf a Oybin. Vláček bude jezdit od 6. července každé úterý a čtvrtek v 9.30 ze cvikovského náměstí Osvobození. Předprodej jízdenek začne už 1. června na webu www.evstupenka.cz.

Vyrazí na pochod proti rakovině prsu

Již šestý ročník AVON pochodu na podporu pacientů s rakovinou prsu proběhne v neděli 28. května ve Cvikově. Sraz účastníků je ve 13 hodin na náměstí a jde se pěšky k Cvikovskému pivovaru. „Je to jediný pochod v celém Libereckém kraji, jsem ráda, že i v tak malém městě, jako je Cvikov, se daří tuto tradice udržet," uvádí Andrea Formánková, organizátorka cvikovského pochodu. Loni se pochodu zúčastnilo přes dvě stovky lidí. Zúčastnily se nejen ženy, ale přišli také muži a děti, nejstarším účastníkem byl pětasedmdesátiletý muž. V pivovaru je připravený doprovodný program.

KRIMI

Strážníkovi se zakousl do nohy

Urážkami a nadávkami zasypal čtyřiatřicetiletý muž z České Lípy obsluhu v restauraci Crystal, když nedostal pivo. Přitom byl už tak opilý, že si nedokázal ani sednout na židli. Když mu servírka odmítla nalít alkohol, odešel. Po chvíli se ale vrátil a požádal o espreso. Vzhledem k předchozímu incidentu jej servírka odmítla obsloužit. To muže naštvalo a přivolal hlídku městských strážníků. Ti se mu snažili vysvětlit, že už jej nikdo neobslouží. Zahrnul je urážkami, a když se ho hlídka pokusila odvést, muž se začal aktivně a zakousl se strážníkovi do nohy. Skončil na záchytce a ze svého konání se bude zodpovídat policii.

Dluží za služby, které neužíval

Devítitisícový dluh za služby mobilního operátora překvapil čtyřiapadesátiletého muže z Českolipska. Když společnost kontaktoval, zjistil, že za něj někdo uzavřel jeho jménem smlouvu, kde figuruje jako její zákazník, přestože jejich služby nevyužívá. Muž už podal trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením na spáchání trestného činu podvodu. Pokud se ho policistům podaří vypátrat, může ho soud poslat až na dva roky za mříže.

ČESKÁ LÍPA

Trio Consonanza vystoupí v kostele sv. Máří Magdaleny

Česká Lípa Na druhé letošní putovní zastavení vážné hudby v České Lípě se příznivci tohoto žánru mohou těšit už dnes večer. V kostele sv. Máří Magdaleny vystoupí od 19 hodin Trio Consonanza. Varhanice Petra Ločárková, hobojistka Klára Pavlištová a zpěvačka Barbora Škopková nabídnou hudbu především starých autorů z období baroka, kteří se zaměřovali převážně na kompozici mší, oratorií a církevních skladeb, což je tvorba přímo na míru pro toto uskupení. Vstupné: 120 Kč.

Vztek si vybíjel na kontejneru

Až na služebnu českolipských městských policistů se v neděli ve tři hodiny nad ránem doléhaly rány z areálu OD Andy. Strážníci našli u obchodu převrácené plastové kontejnery na odpad, víko od odpadkové koše a všude kolem vysypané odpadky. Strážníci hledali pachatele, když pár metrů dále zahlédli muže, jehož vyzvali, aby se zastavil. To muž ale nemínil udělat a naopak začal utíkat. Stačil ale jen přeběhnout silnici, na druhé straně zakopl, upadl do trávy a zůstal ležet. „Strážníkům se přiznal, ale byl tak opilý, že nebylo možné záležitost vyřešit v blokovém řízení. Až vystřízliví, bude se zodpovídat správnímu orgánu," popsala Eva Vlastníková, mluvčí městské policie.

Začal velký jazzový týden

Každodenní jazzové workshopy, několikero koncertů a jam. To je v kostce program zbrusu nového projektu Jazz Do It, který začal v úterý a vyvrcholí v pátek večer závěrečným koncertem a jam session účastníků v klubu U bílýho černocha. Mezitím se mohou příznivci jazzu uchýlit například na českolipské náměstí, kde ve čtvrtek 18. května do 17.00 proběhne dvacátý první Večer s Jazzovou farmou. Po jejím boku vystoupí také českolipští Babubabu a Big Band CL, i profesionální lektoři, sdružení ve skupině East European 5-tet. Základní umělecká škola v České Lípě si pro širokou veřejnost připravila ještě třetí akci, středeční koncert a jam zmíněných lektorů v klubu U bílýho černocha.

Varují školáky před AIDS

Přednáškám pro školáky se kromě své běžné činnosti věnují pracovníci Oddělení klinických laboratoří českolipské nemocnice. Jedním z témat, které ve školách prezentují, je hrozba onemocnění AIDS. „V 90. letech byla osvěta ohledně tohoto onemocnění opravdu velká, v posledních letech již tak intenzivní není, a to i přesto, že počet nemocných stále výrazně roste," komentuje vedoucí laborantka Andrea Hégrová. Děti se na přednášce dozví, nejen kde a jak byl virus HIV poprvé identifikován, ale také jakým způsobem se přenáší, jak postupovat při zjišťování onemocnění i o samotném průběhu léčby. Přednášky se věnují i dalších sexuálně přenosným nemocem.

REGION

Lidí bez práce opět ubylo

Počet nezaměstnaných lidí na Českolipsku se v dubnu opět snížil. Na konci měsíce tu úřad práce (ÚP) evidoval 2 899 uchazečů, o 293 méně než na konci března. Míra nezaměstnanosti tak klesla na 3,6 procent. Meziročně ubylo v evidenci ÚP 829 uchazečů. Přibylo volných míst. Úřad nabízel v dubnu 1 642 pozic, o 56 více než před měsícem. Na jedno volné místo připadalo na Českolipsko 1,8 uchazeče. Největší poptávka ze strany zaměstnavatelů zůstává po pracovnících na obsluhu strojů na výrobu a úpravu textilních, kožených a kožešinových výrobků. Těchto pozic je v okrese aktuálně volných přes 600. Desítky míst jsou k dispozici v oblasti ochrany a ostrahy.

Muzea budou otevřená zdarma

Dárek pro všechny návštěvníky, prohlídky zdarma, si na čtvrtek připravila muzea na Českolipsku. Osmnáctý květen je Mezinárodním dnem muzeí a letos se k němu připojila Sklářská muzea v Novém Boru a Kamenickém Šenově i Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, které otevře i všechny své pobočky, tedy českolipskou Šatlavu, Víseckou rychtu v Kravařích a Památník K. H. Máchy v Doksech. V 16.30 proběhne v galerii muzea v České Lípě také vernisáž nové výstavy Luďka Paprskáře z Nového Boru s názvem Obrazy a PC grafika.

Výluka se o týden protáhne

Nepřetržitá výluka na železniční trati z Mimoně do České Lípy bude trvat o týden déle, než Správa dopravní železniční cesty naplánovala. Vlaky se na trať vrátí až v pondělí 22. května po 17. hodině. „Důvodem mimořádného prodloužení jsou komplikace na straně zhotovitele stavby," vysvětlil za České dráhy Jiří Holub. Práce souvisí s pokračující modernizací českolipského nádraží a opravují se také traťové koleje mezi výhybnou Žizníkov a stanicí Zákupy. Všechny vlakové spoje tak nahradí i v dalším týdnu autobusová doprava. Zpoždění náhradní dopravy může podle Holuba dosáhnout až deseti minut.

Prezentovali se v Senátu

Na Krojovaných slavnostech Senátu České republiky se minulý týden v Praze prezentovali studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Kamenický Šenov a také sklárna AJETO. Skláři z Českolipska přivezli do hlavního města sklářskou pec a návštěvníci je mohli vidět při práci a zájemci si mohli také sami vyzkoušet vyfouknout vlastní výrobek. Na třetím ročníku akce vystoupily také folklorní soubory z různých koutů republiky i jeden soubor Lužických Srbů.

Uzávěrka soutěže Stavba roku 2017 se blíží

Blíží se termín ukončení příjmu přihlášek k soutěži Stavba roku Liberckého kraje 2017. Přihlásit stavbu, návrh nebo osobnost stavebnictví do letošního ročníku tradiční soutěže je možné do 24. května 2017 do 12:00 hodin. Přihlášky přijímá podatelna Krajského úřadu Libereckého kraje. „V letošním roce je vyhlášeno celkem pět kategorií, do kterých je možné přihlásit stavbu, návrh nebo osobnost stavebnictví. Termín ukončení příjmu přihlášek se blíží, proto je nutné si pospíšit," upozorňuje Radka Loučková Kotasová, krajská radní, jejíž resort celou soutěž připravuje. Veškeré informace o podmínkách a pravidlech soutěže včetně přihlašovacích formulářů naleznou zájemci na webových stránkách www.stavbarokulibereckehokraje.cz.

STRÁŽ POD RALSKEM

Ocenili hasiče ze Stráže

Dlouholetý člen sboru dobrovolných hasičů ve Stráži pod Ralskem Milan Výboh byl jedním z jednadvaceti hasičů z celé republiky, kteří v květnu převzali ocenění Zasloužilý hasič. Vyznamenání předávalo Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v zámku Přibyslav u Havlíčkova Brodu. Výboh ocenění obdržel za svou dlouholetou práci, kterou věnoval hasičům.

Sportovci budou soutěžit ve čtyřboji

Během pátečního odpoledne proběhne ve Stráži pod Ralskem sportovní klání Challenge cup. Jedná se o štafetový závod, který bude mít centrum v areálu vodního vleku na pláži Horky. Vše odstartuje v 15:30 dvoukilometrovým závodem na kanoi, poté na účastníky čeká běh na pět kilometrů, po běhu se nandavají in line brusle, trasa bruslařského závodu má 14 kilometrů. Závod zakončí 15kilometrová trasa pro kolo. Lodě na závod se zapůjčují pořadatelem. Každý tým zaplatí startovné 500 korun.

NOVÝ BOR

Studenti gymnázia uspěli v SOČ

Čtyři studenti reprezentovali novoborské Gymnázium v krajském kole Středoškolské odborné činnosti v Liberci. Své práce zde velmi úspěšně obhájili také studentky a studenti novoborského gymnázia. Václav Halama a Filip Karban získali se svojí prací i-Kostel (kategorie Tvorba učebních pomůcek) krásné 4. místo. Viktorie Antošová a Viktorie Maderová se svojí monografií Josef Jaroslav Kalina (Teorie kultury) zvítězily, a zajistily si tak postup do celostátního kola.

Autor: Redakce

17.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Skalice - Rovensko 3:1 (2:0).

Skalice potvrdila první místo

Sněmovna. Ilustrační foto.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Dubá – Silnice I/9 protínající Dubou bude nově patřit městu a kraji. Stane se tak po opravách, které začaly minulý týden.

Doksy vyhrály už pátý zápas v krajském přeboru po sobě

Doksy - Tým Michaela Šimka poskočil v tabulce na solidní čtvrtou příčku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení