Z REGIONU

I v příštím roce investuje kraj do silnic na Českolipsku

Rada kraje rozhodla o zahájení dalších zadávacích řízení na rekonstrukce krajských silnic v celkovém předpokládaném objemu 34 milionů korun. V příštím roce se bude pracovat i na rekonstrukci mostu v Srní u České Lípy, v části Provodín. „Jedná se o most ležící na případné objízdné trase při uzavření státní silnice I/9,“ vysvětluje náměstek Marek Pieter. V současné době je na mostě snížena jeho zatížitelnost. Celková délka opravy včetně navazujících úseků komunikace na předpolích je 91 metrů. Současně bude upravena vozovka na předpolích mostu. Předpokládaná hodnota zakázky činí 11,5 milionů korun. K opravě silnice dojde i v Horkách u Dubé. Na silnici III/2706 bude opraven 1,62 km havarijní úsek pozemní komunikace. Silnice se po rekonstrukci předá městu Dubá. Předpokládaná hodnota této zakázky činí 19,4 milionů korun.

Nadace Euronisa podpořila děti i zdravotně postižené

Přes čtvrt milionu korun rozdělila neziskovým organizacím na Českolipsku Nadace Euronisa. Mezi podpořenými organizacemi je například spolek Tosara, který obdržel finance na projekt zaměřený na pomoc dětem ze sociálně vyloučených lokalit Ralsko-Ploužnice a Náhlov, dále Anděl strážný na projekt zajišťující pohotovostní výjezdy a 24h péči pro seniory a zdravotně postižené. Nadace podpořila také aktivity organizace Diakonie Dubá, která pomáhá zdravotně postiženým s návratem do každodenního života, nebo českolipskou Farní charitu. Celkem nadace letos rozdělila 1 250 000 Kč.

Sociální služby posílí dalších 10 milionů

Další finance pro poskytovatele sociálních služeb schválila rada Libereckého kraje. Původní částka 5 milionů korun z rozpočtu kraje se tak pro příští rok navýšila na 15 milionů korun. Finanční podpora bude sloužit k částečnému krytí osobních nákladů za období leden až březen 2018. V těchto měsících organizace teprve čekají na dotaci od státu. Potýkají se tedy s nedostatkem financí, což se může odrazit v kvalitě některých poskytovaných sociálních služeb. Poskytovatelé sociálních služeb musejí o krajskou dotaci požádat. Žádost je možné podat v termínu od 1. do 18. 2. 2018, a to na každou sociální službu zvlášť.

KRIMI

Recidivistu zadržela ochranka

Několikrát odsouzený zlodějíček z Děčínska se v týdnu před Vánocemi vydal krást do České Lípy. V prodejně potravin si do batohu uložil lahev whisky v setu se skleničkami a osmnáct čokolád. Několik tabulek obratně vetknul za opasek kalhot, další pak pod mikinu a zbytek rozmístil po kapsách oděvu. Jakmile pracovníci sledující kamerový systém spatřili nenechavce ládujícího si zboží do útrob svého oděvu, nečekali na nic a rozhodli se na něj vyčkat v prostoru pokladen. Překvapený mladík se nijak nevzpouzel. Osloven ostrahou vydal tajemství svých kapes i s obsahem ruksaku. Pracovníci ostrahy přivolali policisty, kteří mladého recidivistu převezli na stanici. Za krádež mu v případě odsouzení může hrozit trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

Dopadli nepoctivého nálezce z vánočních trhů

O peněženku s hotovostí i platebními kartami přišel na adventních trzích v České Lípě mladý muž. Netrvalo dlouho a majiteli peněženky zmizela z účtu hotovost. Rozhodl se tedy oznámit celou věc na policii s podezřením, že mu někdo platební kartu zneužil. Škodu si majitel vyčíslil na téměř 4 500 korun. V průběhu vyšetřování se policistům podařilo dohledat nejen provozovnu, ve které byla platební karta použita, ale také muže, jenž platbu za zakoupené zboží uskutečnil. „Výtečnou místní a osobní znalostí českolipských policistů byl kupujícím na cizí platební kartu ztotožněn čtyřiatřicetiletý muž z České Lípy za neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku mu nyní hrozí až dva roky za mřížemi,“ uvedl policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

ČESKÁ LÍPA

Nepoučil se a skončil na záchytce

Těžko nesl rozchod se svou přítelkyní šestadvacetiletý muž, který v místě jejího bydliště na českolipském sídlišti Lada ve středu po půlnoci nájemníkům opakovaně působil nemilý budíček. Po domě běhal s vrtačkou a bouchal na dveře sousedů. Přivolaní strážníci v domě zastihli podnapilého muže z Nového Oldřichova ve společnosti svého příbuzného. Výtržník se následně sousedům v domě omluvil s tím, že odjede přenocovat ke svému příbuznému. Když se hlídka po 10 minutách na místo vrátila, aby situaci zkontrolovala, již při příchodu slyšela, že si muž o sobě znovu dává náležitě vědět. Vzhledem k značné opilosti byl dopraven na záchytku v Liberci. Kvůli agresivnímu chování si na cestu vysloužil pouta. Zpovídat se ze svého chování bude u správního orgánu.

Jiráskovou se dá zase projít

Srovnané obrubníky a nový povrch má převážná část pravostranného a spodní část levostranného chodníku v Jiráskově ulici v České Lípě. „Úzkou ulicí se kvůli vyvráceným obrubníkům a rozbitým chodníkům již delší dobu velice špatně procházelo. Kvůli tomu se pěší na chodníku necítili zrovna bezpečně a právem si na to stěžovali. I když do budoucna tuto ulici čeká celková rekonstrukce včetně chodníků, veřejného osvětlení a inženýrských sítí, než se tak stane, přistoupili jsme alespoň k této opravě,“ vysvětluje místostarosta Juraj Raninec.

Pátrání po nemocné dívce mělo šťastný konec

S pomocí při pátrání po své dvanáctileté autistické dceři, která se jí ztratila na vlakovém nádraží v České Lípě, se na městskou policii obrátila nešťastná žena z Prahy, když ji během hodiny nedokázala sama nikde nalézt. O případu ihned strážníci preventivně informovali příslušného výpravčího. Během pěti minut se strážníkům na základě přesného popisu podařilo dívku vypátrat. Na místě pak použili jednu z antistresových hraček, které mají pro případy rozrušených dětí k dispozici. Šťastná maminka následně ještě i písemnou cestou vyslovila strážníkům poděkování.

Na plese zazpívá Vojtko

Město Česká Lípa spustilo předprodej vstupenek na 20. Reprezentační ples města. V prodeji jsou na Městském informačním centru. Ples se koná v pátek 19. ledna 2018 od 20 hodin v KD Crystal. Tématem letošního plesu je Fantom opery a moderátorem večera bude Martin Dejdar. Zahraje Big ´O´band Marka Ottla a zazpívá Marián vojtko. Cena jedné vstupenky je 350 korun.

Kamerový systém pomáhal ztracenému dronu

Při pátrání po ztraceném vánočním dárku se tentokrát zapojil i městský kamerový sytém. V druhý vánoční svátek otec se svým synem totiž zkoušeli na sídlišti Špičák dron, a ten se jim při letu náhle ztratil z dosahu ovladače. Jelikož ho nenašli nikde v okolí, pojali podezření, že skončil na některé z přilehlých střech. O pomoc s dohledáním ztraceného dronu pak požádala matka přímo městskou policii. Obsluha městského kamerového systému následně skutečně kvadroptéru spatřila na jedné z plochých střech a dokonce s použitím zoomu bylo patrné i odlomení vrtulky. Informace byla následně předána žadatelce.

DOKSY

Skauti podpoří dobrou věc

Letos se skauti v Doksech rozhodli v rámci tradičních Dokských pověstí uskutečnit jeden dobrý skutek, a to podpořit Petru Koudelkovou, která se narodila s nemocí motýlích křídel. Děti věnovaly spousty hodin vyrábění vánočních dekorací na prodej pro tuto dobročinnou akci. Mnoho rodičů věnovalo svou vánoční výzdobu, stejně tak Květinářství Marcela drobnosti a pan Kadleček dřevěné špalíčky na výrobu různých předmětů. Díky nim může celý výtěžek doputovat tam, kde je ho potřeba. Vybrala se částka 4 985 korun, ta bude předána Petře v lednu při smluvené návštěvě skautské klubovny. Petra bude přednášet dětem o své nemoci a na konci jí děti částku předají.

STRÁŽ POD RALSKEM

Zaměstnanci věznice plnili přání dětem

Věznice ve Stráži pod Ralskem spolupracuje s Dětským domovem v České Lípě od konce minulého roku a pokračovala v tom i v roce letošním. Stejně tak jako vloni byly pak na konci roku dětem předány vánoční dárky od zaměstnanců věznice. Ti se snažili splnit všechna jejich přání. Na seznamu přání dětí, jejichž věk se pohybuje od 4 do 19 let, se objevila například žehlička, povlečení, boby na bobování, voňavka, peřiny či kniha pro předškoláky. Zaměstnanců se zapojilo opravdu hodně a tak mohlo všech devatenáct dětí, jejichž domovem je Dětský domov v České Lípě, dostat svůj vysněný dárek a k němu ve většině případů ještě něco navíc.